Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Denní report – pondělí 22.07.2013

22.07.2013 | 22:02 0 Komentářů

ČR: Pražská burza v pondělní seanci ztrácela, Telefonica ČR a KB v čele poklesu, SRN: Německo končí beze změny, USA: Zámoří startuje týden mírně v plusu

Pražská burza

Popis trhu

Pod tlakem nadále zůstaly banky, prodejní objednávka byla patrná především na KB, která se lehce poroučela pod 3500 Kč hranici s minimy na 3460 Kč. Nakonec při nejvyšším denním objemu 109 mil. Kč uzavírala na 3481 Kč. Se ztrátou 0,44% končila i rakouská Erste (538,40 Kč). Prodeje v závěru seance postihly akcie Telefonicy ČR (-2,18%), které sotva v aukci uhájily metu 260 Kč. To vše patrně na pozadí zprávy mateřské Telefonicy o pokročilých jednáních o převzetí německé divize KPN (operátor E-Plus). Zajímavá zápletka na akvizičním poli, když Telefonica doposud byla v prodejním „módu" svých aktiv s cílem snížit zadlužení. Přiblížil se opět možný prodej domácí Telefonicy ČR? Větším růstem dnes prošly akcie Orca, které se ziskem 5,5% uzavíraly na dohled 60Kč.

Německo

Očekávané události

Eurozóna:

16:00 Spotřebitelská důvěra (červenec): odhady: -18.3, předchozí: -18.8

Popis trhu

Obchodování na frankfurtské burze díky absenci makrodat a poměrně klidnému sentimentu na okolních trzích proběhlo bez výrazného posunu jedním či druhým směrem. Solidní přírůstky zaznamenaly akcie energetické skupiny RWE (RWE +2,87 %), Deutsche Telekomu (DTE +1,81 %) a Deutsche Bank (DBK +1,75 %). Mezi ztrátové tituly se zařadil výrobce hnojiv K+S (SDF -2,00 %), automobilka Volkswagen (VOW3 -1,22 %) a softwarová firma SAP (SAP -0,95 %).

Podnikové zprávy

Fresenius Medical Care

Helvea snížila doporučení pro Fresenius Medical Care na „neutrální" z „koupit".

Salzgitter

Goldman Sachs zvyšuje doporučení pro evropského oceláře Salzgitter na „koupit" z „neutral".

USA

Hlavní zprávy

Chicago index podnikatelské aktivity v červnu dosáhl -0,13 b. po předchozích revidovaných -0,29 b. Očekávalo se +0,00 b.

Prodeje existujících domů poklesly v červnu o 1,2 % na 5,08 mil. Po předchozím revidovaném růstu o 3,4 % se očekával růst o 1,5 % z 5,14 mil. na 5,26 mil.

Očekávané události

15:00 Ceny domů (m-m) (květen): odhady: 0.8%, předchozí: 0.7%
16:00 Index výrobní aktivity richmondského Fedu (červenec): odhady: 9, předchozí: 8

Popis trhu

Americké akciové trhy první den nového týdne zaznamenaly mírný růst. Index Dow Jones skončil sice vinou silného propadu ceny akcií McDonald´s ( MCD -2,9%) takřka na nule. Širší index S&P však opět posunul rekordní hranici již blízko 1700 bodů. Technologický Nasdaq rostl též. Sektorově se nevíce dařilo finančním titulům a nejméně spotřebnímu zboží. Opačným směrem se dnes vydali sledované komodity. Zlato vzhůru až k 1333 dolarům za unci. Plyn naopak míří dolů k ceně 3,687 dolaru.

Podnikové zprávy

Apple

Americká technologická společnost Apple podle zdrojů Wall Street Journal testuje větší displeje pro své mobilní produkty – telefony iPhone a tablety iPad. Větší displeje u telefonů jsou v posledním roce velkým hitem, který konkurenci pomáhal ukrajovat tržní podíl Applu.

Další zprávou týkající se této jablečné firmy je, že její webové stránky pro vývojáře byly napadeny hackery, kteří se z nich snažili ukrást citlivá data. Apple uvedl, že čtvrteční kyber útok prošetřuje a pracuje na zdokonalení bezpečnosti, nicméně podle předběžných informací předpokládá, že k významnému úniku dat nedošlo.

Firma zítra po uzavření trhu zveřejní čísla svého hospodaření za 3. kvartál svého fiskálního roku, která budou zcela jistě pod drobnohledem investorů.

McDonald’s

Zisk na akcii nejznámějšího fast-foodového řetězce dosáhl ve druhém kvartále 1,38 dolarů, což bylo pod konsensem 1,40 dolaru. I tržby ve výši 7,08 miliard dolarů zaostaly za odhadovanými 7,09 miliardami dolarů. Určitě je však hodné poznamenat, že zisk i tržby meziročně vzrostly. Ve stejném kvartále před rokem firma vydělala 1,32 dolaru na akcii a utržila 6,92 miliard.

McDonald’s nadále čelí slabé poptávce v Evropě a sílícím tlaků na asociaci značky s nezdravými jídly. Společnost očekává, že čísla hospodaření zůstanou pod tlakem i ve zbytku roku.

V porovnání s konkurencí a indexem se akcie McDonald’s obchodují od začátku roku o 10,91 % výše. Index S&P 500 za stejnou dobu přisal 18,58 %, Burger King 17,46 % a YUM! Brands (KFC, Taco Bell, Pizza Hut), které zveřejnilo výsledky téměř před dvěma týdny, získalo 8,25 %.

Nokia

Oppenheimer snížil doporučení pro společnost Nokia na „underperform" z „market perform".

David Krejča
Fio banka, a.s.
Prohlášení

David Krejča
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.