Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Denní report – pondělí 20.08.2012

20.08.2012 | 22:03 0 Komentářů

ČR: Akcie na pražské burze po ranním (pozitivním) nádechu končí v červeném, v čele Erste (-3,2%), SRN: Německo zakončilo mírně pod nulou, USA: Amerika bez větší změny, dařilo se technologickým titulům včetně Applu

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza neudržela ranní růst a v souladu s oslabováním okolních trhů se v průběhu dne posouvala hlouběji do červených čísel. Index PX si odepsal 1% a vymazal tak zisky z páteční seance.Nejvíce z likvidních titulů ztratila Erste, u které se po dopoledním růstu dále k 416 Kč projevilo vybírání silných předchozích zisků a nakonec uzavírala se ztrátou -3,2% pod úrovní 400 Kč. S odpisem necelého 1% končila i Komerční banka (3770 Kč), u které jsme při otevření opět registrovali obchody v blízkosti ročních maxim. Převaha prodejních pokynů je nadále patrná na akciích NWR (-1,8%), jež opět parkovaly u 95 Kč. Mírný výběr zisků provázely i akcie defenzivní Telefonicy ČR, které si po silném openu na 6-měsíčním maximu (408 Kč) nakonec odepsaly -0,5% s aukčním závěrem na 403,80. Kupce dividendový titul ale nadále přitahuje. Podobně se tak děje u ČEZu, jež za přítomnosti nákupních objednávek a slušného objemu 410 mil. dnes přidal +0,5%. Pohledem na německý E.ON se současné úrovně ještě nezdají být konečné.

Podnikové zprávy

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Stavební výroba v červnu klesla o -0,5 % (m/m, sezónně očištěno) a -2,8 % (y/y, očištěno o počet pracovních dnů). Předchozí hodnoty byly revidovány na -0,2 % a -8,1 %.

Očekávané události

Popis trhu

Index DAX oslabil o 0,1 % na 7033,68 bodů. Dnešní seanci ovlivnily spekulace ohledně zavedení horního limitu na výnosy státních dluhopisů, což by v praxi znamenalo automatické zkupování dluhopisů ze strany ECB, pokud by se výnosy dostaly do nepřijatelných úrovních. Optimismus ovšem utnula německá Bundesbanka, jenž ve svém měsíčním reportu zdůraznila svůj negativní postoj vůči nákupu státních dluhopisů centrálními bankami. Riziko by podle ní měly nést jednotlivé státy. Z titulů si největší propad připsal technologický Infineon (IFX -3,82 %), jenž reagoval na skeptický komentář investiční banky JP Morgan, která se obává, že makroekonomické prostředí by mohlo mít negativní vliv na celoroční výsledky fiskálního roku 2013. Deutsche Bank (DBK) oslabila o 1,42 % v návaznosti na zprávu, že je mezi 4 bankami vyšetřovanými americkými regulátory v souvislosti s kauzou praní špinavých peněz.

Podnikové zprávy

HSBC snižuje cílovou cenu pro Solarworld (SWV) na 1 EUR z původních 1,5 EUR při doporučení „underweight."

RBC zvyšuje své doporučení pro Statoil (STO) na „top pick" z původního „sector perform."

USA

Hlavní zprávy

Očekávané události

Popis trhu

Index Dow Jones odepsal 0,03 % na 13271,56 bodů. S&P500 stagnoval na 1418,09 bodů. Nasdaq Composite klesl o 0,01 % na 3076,21 b. Americké indexy dnes zakončily blízko hodnot, kde začaly, poté, co se v minulém týdnu přiblížily předkrizovým maximům a narazily tak na velmi silnou rezistenci. Prorazit ji nepomohly ani spekulace ohledně zkupování státních dluhopisů ze strany ECB, pokud se výnosy jednotlivých státních dluhopisů dostanou do nepřijatelných úrovních pro jednotlivé státy. Tvrdě proti je německá Bundesbanka, která tak nechce dopustit, aby se Německo nakonec stalo „věřitelem poslední instance". Akcie Best Buy (BBY -10,36 %), strádajícího retailového řetězce specializujícího se na elektroniku, dnes opět klesly po vydání reportu, ze kterého lze vyčíst, že jednání s Richardem Schulzem, spoluzakladatelem, jenž usiluje o skoupení celé společnosti, jsou na bodu mrazu. Best Buy navíc jmenovalo nového CEO Hubert Jolyho, který má společnost znovu postavit na nohy. Klesal také Waste Management (WM -2,97 %), americký lídr ve skladování odpadu, v návaznosti na víkendový report Barron’s. Analytici Barron’s jsou silně skeptičtí ohledně provozní výkonnosti společnosti. Apple (AAPL +2,67 %) míří k novým maximům na základě spekulací, že byla zahájena výroba menšího iPadu a nového modelu televize. Daří se i dalším technologickém titulům včetně Hewlett Packard (HPQ +2,92 %).

Podnikové zprávy

Americká pojišťovna Aetna (AET) kupuje konkurenční Coventry Health (CVH) za 5,7 mld. USD.Cena za akcií činí 42,08 USD. Akviziční prémie tak činí 20,4 % oproti páteční ceně. Aetna díky koupi navýší svou závislost na vládních programech zdravotní péče. Podíl státních výnosů se zvýší z 23 na 30 %. Koupě má zvýšit zisk na akcii o 45 centů v roce 2014 a o 90 centů o další rok později.

Americký provozovatel derivátových burz CME Group (CME) chce v Londýně založit novou derivátovou burzu, se kterou bude konkurovat zavedeným evropským hráčům Eurex a Liffe.Společnost si již podala žádost u britského regulačního úřadu. Pokud schvalovací proces proběhne bez dalšího prodlení, nový trh by měl být otevřen v polovině roku 2013. První obchody se zaměří na měnové futures. CME se pro založení vlastního podniku rozhodla poté, co se jí nepodařilo koupit London Metal Exchange.

General Motors (GM) se blíží k uzavření dohody s odbory ve své ztrátové divizi Opel. Základním kamenem vyjednávání je zkrácení pracovního týdne, které odbory preferují před propouštěním. Společnosti by možnost změny pracovní doby umožnila pružněji reagovat na změny v poptávce. Mzdy zaměstnanců by v případě zkráceného pracovního týdne byůy avíc dotovány německou vládou. Kratší pracovní doba by dle analytiků mohla společnosti ušetřit 200 až 300 mil. USD každé čtvrtletí. GM vykázal za druhé čtvrtletí v rámci Evropy operační ztrátu 361 mil. USD.

Americký prodejce vybavení do domácnosti a kutilských potřeb Lowe’s Cos (LOW) zveřejnil své hospodářské výsledky, které nenaplnily tržní očekávání. Tržby se snížily na 14,25 mld. USD (-2 % y/y) a nestačily tak na tržní konsensus ve výši 14,44 mld. USD. Konečný hospodářský výsledek dopadl ještě hůře, když se upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) propadl na 759 mil. USD (0,65 USD na akcii) (-14 % y/y), zatímco analytici počítali s 819 mil. USD (0,70 USD na akcii). Výsledky tak svědčí o tom, že firemní snižování nákladů spojené s propouštěním a uzavíráním poboček tak nedokázalo vykompenzovat nižší výnosy. Negativní dopad má i snižování prodejních cen. O nejisté budoucnosti svědčí i snížení výhledu. Společnosto pro letošní rok počítá se ziskem 1,64 USD na akcii, zatímco původní projekce počítaly s 1,83 USD. Tržby mají stagnovat, předchozí výhled počítal s růstem o 1 až 2 %. Analytici zřejmě přehodnotí svá doporučení, dosud u nich převažovala nákupní doporučení.

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.