Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Denní report – pondělí 20.05.2013

20.05.2013 | 22:10 0 Komentářů

ČR: Burza začala týden v ospalém duchu, SRN: Německo zahájilo týden růstem, Commerzbank posílila o téměř 9 %, USA: Akciové indexy v USA se na nových maximech neudržely

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza vstoupila do nového týdne ve velmi ospalém duchu, za podprůměrné aktivity. Index PX zakončil obchodování červenou nulou či spíše stagnací na 982 bodech. Přes 100 mil. Kč proteklo pouze na ČEZu, jehož kurz však mírně ztratil a akcie se obchodovaly pod 560 Kč (-0,2%). Komerční banka neudržela růst z první části dne na 3800 Kč a vracela se zpět do blízkosti 3750 Kč (-0,%). Druhý bankovní titul Erste se při neúčasti Vídně (státní svátek) k vážnější akci neodhodlala (-0,15%). Ztrácející kvarteto doplnila těžební NWR (-0,6%), jejíž akcie sice neinkasovaly další drtivý propad, ale zaznamenaly pokles po 9. v řadě. Titul tedy kvůli sníženému pátečnímu doporučení od JPM zatím nezastavil pokles na rozdíl od řady firem v sektoru. Páteční zpráva o zastavení propadu prodejů aut v Evropě, je však to podstatné na co mi investoři měli soustředit svoji pozornost (na rozdíl od katastrofických scénářů některých analytiků). Akcie Telefonica 02 se obchodovaly nad psychologickou hladinou 300 Kč (+1%). Poblíž 59 Kč (1,1%) se obchodovala mediální CETV.

Podnikové zprávy

Telefonica

Na český trh vstupuje nový virtuální operátor Tesco Mobile, své služby začne nabízet od 29. května, přičemž se jedná o společný podnik, ve kterém Telefónica Czech Republic drží 50 %. Všechny služby jsou bez závazků. Nejzajímavější z celé nabídky je Clubcard balíček, který je určen zákazníkům vlastnícím klubovou kartu Tesco Clubcard. Předplacená karta Tesco Mobile tarif přichází s voláním v rámci Tesco Mobile za 1,50 Kč a volání mimo Tesco Mobile je za 2,90 Kč a SMS do všech sítí v ČR za 1,50 Kč. Za 300 korun na měsíc balíček nabídne neomezeného volání a SMS v rámci Tesco Mobile, mimo Tesco Mobile pak přinese zdarma 120 minut a 60 SMS. Po vyčerpání těchto volných jednotek bude zákazníky minuta volání mimo Tesco Mobile stát 2,90 Kč a SMS 1,50 Kč.
Ve srovnání s Bleskmobil se o žádnou senzaci nejedná, neboť Bleskmobil nabízí volání do všech sítí za 2,50 Kč.

Německo

Hlavní zprávy

Očekávané události

08:00 Výrobní ceny (m-m) (duben): odhady: -0.1%, předchozí: -0.2%
08:00 Výrobní ceny (r-r) (duben): odhady: 0.2%, předchozí: 0.4%

Popis trhu

DAX si připsal 0,69 % na 8455,83 b.

Německý akciový index se opět posunul na nová maxima a posílil podesáté v řadě. Pozitivní sentiment nadále přetrvává. V minulém týdnu si DAX připsal 1,44 %.
Commerzbank (CBK) si připsala dokonce 8,78 % a uzavřela na rovných 8,5 EUR. Dále se dařilo také automobilkám. Daimler (DAI) posílil o 2,8 %, BMW (BMW) si připsalo 2,91 % a Volkswagen (VOW3) vyrostl o 3,24 %. Za zmínku stojí ještě aerolinky Lufthansa (LHA; +3,61 %). O více než 1 % oslabila pouze K+S (SDF; -1,06 %).

USA

Hlavní zprávy

Index aktivity Chicago Fed poklesl v dubnu na -0,53 b z předchozích -0,23 b.

Popis trhu

S&P 500 poklesl o 0,07 % na 1666,29 b. Přestože už se zdálo, že kupující v USA opět převáží prodejce, hlavní akciové indexy se nakonec v plusu neudržely a mírně korigovaly páteční růsty. Při absenci významnějších makrodat se dnes obchodovalo v blízkosti pátečních závěrů. Nejvíce se mezi sektory dařilo ropě a plynu (+1,23 %). Nejvýrazněji ztratil sektor spotřebních statků (-0,9 %). Největší pozornost investorů se v tomto týdnu bude soustředit až na středeční projev Bana Bernankeho, který by mohl naznačit, zda Fed začne omezovat svůj program na podporu ekonomiky.
Index Dow Jones oslabil o 0,12 % na 15335,66 b. Nejvíce v něm posílil American Express (AXP; +1,45 %). Coca Cola (KO) oslabila o 1,35 %. Nasdaq Composite ztratil 0,07 % na 3496,43 b. O 2 % posílilo zlato.

Podnikové zprávy

Yahoo

Představenstvo internetové společnosti Yahoo schválilo akvizici blogového serveru Tumblr za 1,1 miliardy dolarů. Wall Street Journal tak cituje lidi blízké této věci. Obchod, který se očekává, že bude oficiálně oznámen ještě dnes, by tak byl nějvětší akvizicí v oblasti sociálních sítí a překonal by tak loňský nákup Instagramu Facebookem za 1 miliardu dolarů.

Tumblr je jednou z nejrychleji rostoucích sociálních sítí poslední doby a je oblíbená zejména mezi mladou populací. Tumblr uvádí, že hostuje více než 108 milionů blogů s 50,7 miliardami příspěvků. Silnou stránkou tohoto 6 let starého webu je jeho stabilní a věrná uživatelská základna. Naopak slabou a často kritizovanou stránkou, jež je společná pro celé odvětví sociálních sítí je vysoké ocenění vzhledem k zisku, který společnost generuje.

Analytici z Jefferies obchod okomentovali slovy, že cena Tumbleru ‚se těžko ospravedlní‘. Yahoo by podle nich mělo nyní vydělat 1,10 USD na akcii, aby cenu ospravedlnila. Upravený zisk na akcii za poslední kvartál přitom činil 0,35 dolaru. Jefferies má cílovou cenu pro tento titul na 24 dolarech s doporučením držet.

Tumblr není zdaleka jedinou akvizicí Yahoo. V roce 2005 například firma koupila web na sdílení fotografií Flickr za 35 milionů dolarů, u něhož dnes chystá odhalit změny.

Od roku 2012 je CEO Yahoo Marissa Mayer, která dříve pracovala 13 let ve vedení Googlu. Yahoo zažilo boom a dobu největší slávy během internetové bubliny na přelomu tisíciletí jako řada dalších internetových společností. V posledních letech byznys této společnosti se vzrůstající konkurencí postupně uvadal, a proto mnoho lidí vkládá naděje na oživení společnosti za současného vedení této atraktivní blondýnky.

General Electric

Společnost GE Capital vyplatí své mateřské společnosti, General Electric, rekordní dividendy ve výši 6,5 miliardy dolarů. Částka se skládá z 2 miliardové řádné dividendy a 4,5 miliardy v podobě mimořádné dividendy. Převod kapitálu v rámci koncernu GE sleduje záměr CEO Jeffreyho Immelta, jak zmenšit a zefektivnit velikost byznysu.

Priceline.com

Deutsche Bank udělila společnosti Priceline.com doporučení „koupit".

David Krejča
Fio banka, a.s.
Prohlášení

David Krejča
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.