Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Denní report – pondělí 19.11.2012

19.11.2012 | 22:02 0 Komentářů

ČR: ČEZ brzdil burzu (v růstu), SRN: Německé akcie zahájily týden silným růstem, USA: Americké indexy po pátečním „reversu“ silně zpevnily, technologie v čele pelotonu

Pražská burza

Popis trhu

Začátkem týdne se světové akciové trhy oklepaly z předchozích poklesů, když nadějně vypadal již páteční závěr na Wall Street. Na důležitých indexech či titulech se vytvořily nadějné formace, které by mohly naznačovat změnu trendu. Konec poklesů ale musí potvrdit zprávy, které by nervozitu kolem Řecka a fiskálního útesu USA uklidnily. A právě informace o politické dohodě v USA rozpoutala pondělní nákupní horečku. Bohužel nákupní nálada panovala především na zahraničních trzích a pražské burze se spíše vyhnula. Brzdou indexu PX (+0,44% na 975 bodů) byly akcie elektrárenské společnosti ČEZ. Při objemu 445 mil. Kč titul propadl na úroveň 775 Kč (-2%). Sektoru evropských utilit se zkrátka nedaří a navíc ČEZ samotný inkasoval několik negativních zpráv v poslední době. Na druhou stranu bývalo zvykem, že poklesy na pražské burze končí propadem ČEZu. Takže uvidíme… Komerční banka se udržela bez problémů nad 3900 Kč (+0,13%). Erste si vedla lépe a dotáhla se na předchozí maximum u 525 Kč (+0,9%). Od psychologické hladiny 350 Kč (-0,3%) se nedokázala zvednout Telefonica 02. Lehce v záporu (-0,5%) a bez zájmu (objem pod 1mil. Kč) uzavírala těžební NWR. Růst se naopak podařilo mediální CETV (+3,8%), která se obchodovala na 97 Kč. Raketou dne by developer Orco, který si připsal +10%.

Podnikové zprávy

HSBC v pátek mírně navýšila cílovou cenu pro společnosti Vienna Insurance Group (VIG) ze 41,5 EUR na 43 EUR (1098 Kč) při doporučení „overweight".

Credit Suisse snížila cílovou cenu pro Komerční banku ze 3500 Kče na 3200 Kč a ponechává doporučení „underperform".

Albánská policie zatknula šest zaměstnanců tamější divize ČEZu v reakci na odpojení neplatících utilit od sítě, ke kterému se společnost odhodlala v minulých dnech. ČEZ nyní zvažuje arbitráž proti albánské vládě.
2 ze zatčených zaměstnanců zůstávají ve vazbě. Albánský regulátor energetického trhu zahájil minulý týden proces odebrání licence společnosti. ČEZ po rozhodnutí soudu opět připojil neplatiče ke zdroji, nicméně vyjednávání s albánskou vládou o dalším vývoji zatím selhávají.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Stavební výroba v září meziměsíčně poklesla o 1,4 % (po sezónním očištění), meziročně se jednalo o pokles o 2,6 % (po očištění k pracovním dnům). Předchozí růst o 0,7 % m/m byl revidován na +0,6 %. A -5,5 % y/y bylo revidováno na -1,4 %

Očekávané události

08:00 Výrobní ceny (m-m) (říjen): odhady: 0.1%, předchozí: 0.3%
08:00 Výrobní ceny (r-r) (říjen): odhady: 1.6%, předchozí: 1.7%

Popis trhu

Německé akcie zahájily nový týden silným růstem, když trhy pozitivně hodnotí šance na dohodu o novém státním rozpočtu v USA.

Odpoledne býky dále povzbudila dobrá data z amerického realitního trhu (prodeje existujících domů). Index DAX krátce před koncem obchodování roste o 2,5% na 7 115 bodů. Dobře si vedou zejména banky (CBK +5,1%, DBK +4,5%) a automobilky (BMW +4,7%, VOW3 +3,9%). Vysokému tempu nestačí defenzivnější tituly jako Fresenius (FRE +0,4%). Doznívající potíže energetik brzdí akcie RWE (RWE +1,0%).

Podnikové zprávy

Jefferies zvyšuje cílovou cenu pro Infineon na „držet" z „underperform" s dvanáctiměsíčním cílem 5,68 EUR.
RBC Capital snižuje doporučení pro RWE na „sector perform" z „top pick" s dvanáctiměsíčním cílem 36 EUR (oproti předchozím 42 EUR).
Baader Bank zvyšuje cílovou cenu pro SAP z 53 EUR na 57 EUR.

USA

Hlavní zprávy

Prodeje existujících domů vzrostly v říjnu meziměsíčně o 2,1 % (na 4,79 mil.), když se očekával pokles o 0,2 % (4,74 mil.). Předchozí pokles (-1,7 %) byl revidován na -2,9 %.

Očekávané události

14:30 Započatá výstavba (říjen): odhady: 840 tis., předchozí: 872 tis.
14:30 Započatá výstavba (m-m) (říjen): odhady: -3.7%, předchozí: 15.0%
14:30 Počet nově vydaných stavebních povolení (3Q – předběžný): odhady: 865 tis., předchozí: 894 tis.
14:30 Počet nově vydaných stavebních povolení (m-m) (3Q – předběžný): odhady: -2.8%, předchozí: 11.6%

Popis trhu

Zámořské trhy si připsaly silné zisky a dále tak korigovaly ztráty předchozích týdnů, když širší index S&P500 se po skoku od pátečního minima (1343b.) vrátil nad technickou hranici 200-denního průměru (1382,5b.). S&P tak přidal 2%, technologický Nasdaq posílil dokonce o 2% a překonal úroveň 2900b.

Za růstem stály především lepší data z nemovitostního trhu (prodej existujících domů), trh současně podpořily slova amerického prezidenta, v nichž vyjádřil přesvědčení o nalezení shody v Kongresu ohledně fiskálních otázek a podaří se tak odvrátit „mediální hrozbu" fiskálního útesu.

V širším indexu S&P se nejvíce dařilo technologiím (+3%) a sektoru základních materiálů (+2,6%), naopak elektrárenský (-0,2%) a zdravotnický sektor (+0,9%) zůstal při korekční rally logicky na chvostu.

Ze zajímavých cenových pohybů zmiňme 9% růst zpracovatele masa Tyson Foods (TSN) po reportu kvartálních čísel a pozitivním výhledu, 6% přial po čtvrtletních výsledcích i maloobchodní řetězec pro kutily Lowe’s (LOW).

Za zajímavost stojí i tandemový růst největších soupeřů na poli mobilních telefonů / systémů – Nokia (NOK) přidala 6%, když Německo hlásí ohledně vlajkové lodi Lumia 920 „vyprodáno", Research in Motion (RIMM) rostl o 4% – brzy uváděný systém BB 10 (konec ledna) nadále přitahuje pozornost. Apple (AAPL) pak dále korigoval předchozí propady a při růstu 7% zpevnil na 10-denní maxima.

Podnikové zprávy

Společnost Cisco Systems včera oznámila, že chce koupit firmu Meraki za 1,2 mld. USD do konce ledna. Akvizice by měla společnosti umožnit tvorbu jednoduchých, bezpečných, cloudem spravovaných sítí pro globální využití u středně velkých podniků.
Cisco minulý týden potěšilo své investory při zveřejnění čtvrtletních výsledků. Zisk firmy posílil v uplynulém čtvrtletí o 18 % a tržby vzrostly téměř o 6 %.
Akcie (CSCO) po výsledcích posílily přes 8 % a po předchozím poklesu se prakticky vrátily na hodnotu z počátku letošního roku.
Firmy nabízející cloud technologie se staly předmětem akvizic již v květnu. Tehdy do těchto technologií investovala německá společnost SAP (SAP) a následně i Oracle (ORCL).

Mondelez International, který se nedávno odštěpil od společnosti Kraft, hodlá v příštích deseti letech investovat 400 mil. USD do výrobců kakaa. Chce si tak zajistit dodávky hlavní ingredience pro výrobu čokolády. 100 mil. USD by mělo putovat do Pobřeží slonoviny, které zajišťuje více než třetinu světové produkce.
Rozhodnutí společnosti Mondelez přišlo až po konkurenci. Mars Inc. a Hershey Co. oznámily svůj záměr zajišťovat dodávky kakaa v říjnu.

Paul Otellini se s Intelem rozloučí na výročním zasedání, které se koná v květnu. Pro Intel pracoval 40 let a otěže převzal v roce 2005. Předseda představenstva Andy Bryant uvedl, že Paul Otellini byl silným leaderem, stal se teprve pátým CEO v 45tileté historii firmy a provedl Intel velice složitou dobou. Představenstvo bude nového šéfa vybírat jak z interních, tak i z externích kandidátů.

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.