Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Denní report – pondělí 19.10.2015

19.10.2015 | 22:19 0 Komentářů

ČR: Pražská burza začala týden v ospalém tempu, SRN: Začátek nového týdne se německým akciím vydařil, USA: Zámořské akcie po závěrečném finiši se symbolickými zisky

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza začala nový týden v ospalém tempu. Při mírně rostoucích evropských trzích index PX pouze stagnoval na 971 bodech. Aktivita byla vskutku ospalá, přes 100 mil. Kč se dostal pouze ČEZ. Jeho akcie se přitom po pátečním růstu znovu vrátily k minimům a uzavíraly na 484 Kč (-0,9%). Komerční bance stačilo na druhé místo v aktivitě 80 mil. Kč. Kurz KB se však alespoň vrátil na 5120 Kč (+0,9%). Rostla i Erste, která se obchodovala nad 710 Kč (+0,3%). Mírně lepšími výsledky, než byly odhady trhu, se prezentovala společnost O2. Akcie O2 sice nejprve reagovaly růstem až na 239 Kč, ale postupně se objevovaly prodejní objednávky a cena se propadla na 228 Kč (-1,9%). Naopak se dařilo akciím Pegas, které korigovaly předchozí propady a posílily +3% na 790 Kč. V kladných číslech zakončila také Fortuna (+1,12%). Naopak nejnižší ceny od začátku září registruje Unipetrol, jež se před výsledky za 3Q vrátil do blízkosti 150 Kč (-1,2%).

Podnikové zprávy

O2 zveřejnilo výsledky, v plánu je vyšší zadlužení a dividenda na úrovni 90-110 % čistého zisku

Čistý zisk dosáhl 1,4 mld. Kč, zisk na úrovni EBITDA 2,69. Celkové výnosy společnosti dosáhly za 3Q 9,33 mld. Kč. Provozní náklady společnosti klesly meziročně o 20 %.

Za rok 2015 společnost očekává čistý zisk v rozmezí 4,85-5,2 mld. Kč, zisk na úrovni EBITDA by měl dosáhnout 9,9-10,2 mld. Kč. Společnost plánuje vyplácet akcionářům dividendu 90-110 % z čistého zisku. Zadlužení by O2 rádo vidělo na úrovni 1,5x čistý dluh/EBITDA.

V lednu 2016 společnost plánuje zahájení odkupu vlastních akcií v ocelkovém objemu 8 mld. Kč nebo do výše 10 % celkového počtu kmenových akcií v příštích pěti letech.

Akcie společnosti O2 v pátek uzavřely na úrovni 232,5 Kč.

Vláda rozhodla o prolomení těžebních limitů na lomu Bílina

Limity na těžbu hnědého uhlí v dole Bílina, který provozují Severočeské doly spadající pod ČEZ, budou prolomeny. Na dnešním výjezdním zasedání v Ústí nad Labem o tom rozhodla vláda. Za limity jsou odhadované zásoby přibližně 100 mil. tun hnědého uhlí.

V případě lomů ČSA, ze kterých uhlí těží společnost Severní energetická, zůstávají limity v platnosti.

Analytik Jan Raška k prolomení limitů v Bílině říká: „Prolomení limitů v Dole Bílina jsme očekávali, z dlouhodobého hlediska je to však příznivá zpráva pro ČEZ, jenž tento důl prostřednictvím Severočeských dolů vlastní.“

Německo

Hlavní zprávy (Eurozóna)

Stavební výroba (m-m) (srpen):
aktuální hodnota: -0,2 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 1,0 % / revize: 0,4 %

Stavební výroba (y-y) (srpen):
aktuální hodnota: -6,0 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 1,8 % / revize: -0,3 %

Očekávané události

08:00 PPI (m-m) (září): očekávání trhu: -0,2 %, předchozí hodnota: -0,5 %

08:00 PPI (y-y) (září): očekávání trhu: -1,8 %, předchozí hodnota: -1,7 %

Očekávané události (Eurozóna)

10:00 Běžný účet ECB (sezónně očištěno) (srpen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 22,6 mld.

10:00 Běžný účet (bez sezónního očištění) (srpen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 33,8 mld.

Popis trhu

Německé akcie zakončily první seanci nového týdne v zelených číslech, když jim vzhůru pomohla lepší podniková čísla z Evropy a dobré přijetí změny organizační struktury Deutsche Bank. Index DAX uzavřel obchodování se ziskem 0,59% na 10 164 bodech. Nejlépe si vedla již zmiňovaná Deutsche Bank (DBK +3,7%), která oznámila výraznou změnu své organizační struktury. Rostly také akcie zdravotnické Fresenius (FRE +1,8%) nebo letecké Lufthansy (LHA +1,7%). Znovu se nedařilo dlouhodobě zkoušeným energetickým titulům (RWE -2,6%, EOAN -1,5%) a dieselgate zatíženému Volkswagenu (VOW3 -1,4%).

Podnikové zprávy

Deutsche Bank mění organizační strukturu

Deutsche Bank včera oznámila změny v organizační struktuře. Společnost rozdělí svoji divizi korporátního bankovnictví a cenných papírů na dvě nezávislé složky. Od začátku příštího roku zároveň vznikne nová divize firemního a investičního bankovnictví.

Změny společnost provede i na personální úrovni. Současný šéf divize korporátního bankovnictví a cenných papírů Jeff Urwin se stane členem dozorčí rady zodpovědné za firemní a investiční bankovnictví, ve funkci nahradí Stefana Krause. Novým COO společnosti se stane Kim Hammonds. Z funkce šéfa investičního bankovnictví a tradingu odejde Colin Fan.

USA

Hlavní zprávy

Index realitního trhu NAHB (říjen):
aktuální hodnota: 64
očekávání trhu: 62
předchozí hodnota: 62 / revize: 61

Očekávané události

14:30 Započatá výstavba (září): očekávání trhu: 1147 tis., předchozí hodnota: 1126 tis.

14:30 Počet nově vydaných stavebních povolení (září): očekávání trhu: 1165 tis., předchozí hodnota: 1170 tis.

Popis trhu

Zámořské akcie zakončily první seanci nového týdne po závěrečném finiši se symbolickými zisky. Většinu dne se však pohybovaly v červených číslech. Horší náladu na trhy přinesly nelichotivé kvartální výsledky Morgan Stanley (MS -4,8%). Podporu jim neposkytla ani slabší čísla z Číny (růst HDP), která dostala pod tlak zejména komodity.

 

Hlavní akciové indexy uzavřely se ziskem o 0,1 – 0,4%. Rostl spotřebitelský sektor (+0,5%) a informační technologie (+0,3%). Naopak, díky poklesu komodit se nedařilo zejména energetikám (-1,9%) a sektoru základních materiálů (-0,8%). K jihu zamířily také telekomunikace (-0,3%).

 

Z jednotlivých titulů si v rámci indexu S&P 500 nejhůře vedl výrobce hraček Hasbro (HAS -7,5%), který zveřejnil slabé hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Dařilo se naopak výrobci kávy a čaje Keurig Green Mountain (GMCR +4,2%) nebo polovodičovému Micronu (MU +3,6%).

 

Na komoditních trzích převládala červená barva. Oslabovala ropa (-2,6%), měď (-1,6%), pšenice (-1,3%) nebo stříbro (-1,5%). Rostl naopak zemní plyn (+0,4%).

Podnikové zprávy

Banka Morgan Stanley se po výsledcích za 3Q propadá o 5 %, nulové sazby ani volatilita jí nesvědčí

Oprah Winfrey nakoupila podíl ve společnosti Weight Watchers, akcie skokově posílily o 60 %

Valeant zveřejnil výsledky mírně nad odhady, zvažuje odprodej neurologické divize

 

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.