Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Denní report – pondělí 17.09.2012

17.09.2012 | 22:04 0 Komentářů

ČR: Na burze se vybíraly zisky, SRN: Německé akcie prošly mírnou korekcí, USA: Zámořské akciové trhy po rally v mírných ztrátách

Pražská burza

Hlavní zprávy

Index výrobních cen v průmyslu vzrostl v srpnu meziměsíčně o 0,5 %. Po předchozím poklesu o 0,3 % se očekával růst o 0,1 %. Meziročně byl zaznamenán růst o 1,9 %. Po předchozím růstu o 1,3 % se čekal růst o 1,6 %. Index vývozních cen v červenci vzrostl o 4,7 % po předchozím růstu o 5,1 %. Index dovozních cen vyrostl o 5,5 % po předchozím růstu o 6,6 %.

Podle informací BCPP investiční certifikát KOMB TS 4500, AT0000A0SBG7 dosáhl knock-out ceny a obchodování s tímto certifikátem bylo ukončeno.

Popis trhu

V pondělí se na pražské burze vybíraly zisky po růstech z minulého týdne. Index PX uzavíral níže -0,8% na 970 bodů. Solidní aktivitu registrovaly pouze akcie ČEZu (380 mil. Kč), které byly současně pod menším prodejním tlakem. Kurz akcií elektrárenské společnosti se v závěru sesunul k hladině 730 Kč (-0,7%). Ještě o něco více ztratily bankovní tituly (kolem -1,4%), které však za poslední dobu silně posílily. Erste se obchodovala lehce nad 465 Kč a Komerční banka zamířila do blízkosti 3900 Kč. Za indexem zaostala také těžařská NWR (-1,4%), která se však nad 90 Kč udržela s přehledem. Akcie Telefonica 02 na 3 mld. Kč žalobu Českých radiokomunikací zatím nijak nereagovaly a stagnovaly poblíž 384 Kč.

Podnikové zprávy

Telefónica obdržela žalobu o náhradu škody, kterou se společnost České Radiokomunikace domáhá náhrady škody ve výši 3,1 mld. Kč z důvodu údajného porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže spočívajícím v údajném zneužití dominantního postavení ve formě stlačování marží.

Společnost KITdigital oznámila záměr na propuštění značné části personálu. V rámci restrukturalizace se chce výrazněji zaměřit na jádrovou činnost. Má být propuštěno zhruba 300 zaměstnanců (22 % z celkového stavu). Úspory spojené s propuštěním by měly činit 40 mil. USD na roční bázi. Plán by měl být z větší části uskutečněn ve třetím kvartálu 2012 a dokončen do konce roku.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Přebytek běžného účtu skončil v červenci bez sezónního očištění s přebytkem 15,9 mld. EUR. Předchozích 15,7 mld. EUR bylo revidováno na 17,4 mld. EUR.
Po sezónním očištění bylo dosaženo přebytku 9,7 mld. EUR. Předchozích 12,7 mld. EUR bylo revidováno na 14,3 mld. EUR.

Obchodní bilance skončila v červenci po sezónním očištění v přebytku 7,9 mld. EUR, když se čekalo 9,8 mld. EUR. Předchozích 10,5 mld. EUR bylo revidováno na 9,3 mld. EUR.
Bez očištění činil přebytek 15,6 mld. EUR při očekávaných 15,0 mld. EUR. Předchozích 14,9 mld. EUR bylo revidováno na 13,6 mld. EUR.
Náklady na práci vzrostly ve druhém kvartálu meziročně podle očekávání o 1,6 %. Předchozí růst o 2,0 % byl revidován na +1,5 %.

Očekávané události

11:00 Průzkum současných podmínek ZEW (srpen – konečný): odhady: 18.0, předchozí: 40957
11:00 Průzkum hospodářského sentimentu ZEW (srpen – konečný): odhady: -20.0, předchozí: -25.5

Eurozóna:
08:00 Nové registrace aut EU27 (srpen): odhady: –, předchozí: —
11:00 Průzkum hospodářského sentimentu ZEW (září): odhady: –, předchozí: -21.2

Popis trhu

Německé akcie dnes korigovaly zisky z minulého týdne, které si připsaly díky novému kolu kvantitativního uvolňování ohlášeného americkým FEDem.

Startovním signálem pro vybírání zisků se staly obavy z dalšího zpomalení růstu v Číně. Index DAX krátce před koncem obchodování oslabuje o 0,2% na 7 395 bodů. Nejhůře si vede ThyssenKrupp (TKA -4,8%), který doplatil na prodejní doporučení od UBS. Nedaří se ani MANu (MAN -2,8%) nebo Metru (MEO -1,7%). Pozitivní obrat se zdařil bankám (CBK +3,5%). Roste rovněž K+S (SDF +1,1%) a Bayer (BAYN +0,9%).

Podnikové zprávy

Kepler snižuje doporučení pro akcie E.On z „držet" na „redukovat".
Barclays zvyšuje cílovou cenu pro Adidas z 68 EUR na 74 EUR s doporučením „equal weight".

USA

Hlavní zprávy

Index měřící aktivitu ve výrobním odvětví newyorské oblasti v září poklesl na -10,41 b. Po předchozích -5,85 b. se čekalo -2,00 b.

Očekávané události

14:30 Běžný účet platební bilance (k 9. září): odhady: -$125.0 mld., předchozí: -$137.3 mld.
15:00 Celkový čistý příliv kapitálu (červenec): odhady: –, předchozí: $16.7 mld.
15:00 Čistý příliv dlouhodobého kapitálu (červenec): odhady: $27.5 mld., předchozí: $9.3 mld.
16:00 Index realitního trhu NAHB (září): odhady: 38, předchozí: 37

Popis trhu

Přední US akciové indexy se od otevření udržovaly v červeném teritoriu, dělo se tak po silných ziscích v uplynulém týdnu coby reakce na faktické spuštění QE3, které vyneslo indexy na nová maxima.

Seance přinesla obchodování bez větších výkyvů, na trzích bylo patrné mírné vybírání předchozích zisků, a to především ve finančním sektoru (-0,9%) a sektoru základních materiálů (-1,6%), které v uplynulém týdnu výrazně zpevňovaly. Některé bankovní domy (BAC, JPM, WFC) i komoditní producenti (CLF) navíc reagovaly na snížená doporučení reflektující poslední růst. Naopak nejvíce se dařilo odvětvím telekomunikací (+0,3%) a zdravotnictví (+0,4%).

Ze zajímavých cenových pohybů zmiňme 6% propad výrobce stavebních materiálů Vulcan Materials (VMC) po předchozím výrazném růstu na pozadí probíhajících spekulací o opětovné nabídce převzetí / fůzi ze strany Martin Marietta (MLM) po páteční expiraci soudního nařízení, které blokovalo nepřátelské převzetí. Žádné zprávy (o převzetí), dobré zprávy v tomto případě neplatilo. 7% si odepisal zmiňovaný producent uhlí a železné rudy Cliffs Natural Resources (CLF) po downgradu ze strany JP Morgan. 5% pak ztratil přední provozovatel online video služeb Netflix (NFLX) po slabém úvodním doporučení „underperform" od Macquire. Akcie se tak rychle vrací k 2-letému minimu.

Z dnešních růstů vyberme 1% zpevnění akcií Apple (AAPL), které koketují s další rekordní – psychologickou – úrovní 700 USD. První čísla ohledně objednávek nového iPhonu v úvodních 24hodinách prodeje ohromily – některé – investory. Přestože lze očekávat další pozitivní statistiky prodejů nového produktu (spolu s dalšími uvedenými) nutno podotknout, že představený – evoluční nikoliv revoluční – aparát přinesl šanci Nokii (NOK +1%) a Research in Motion (RIMM -3%) vrátit se na přelomu roku zpět do ringu. Apple nepřinesl „WOW" výrobek – možnost zazářit tak dostali jiní. Investorům doporučuji sledovat zítřejší představení dalších produktů od Motoroly, které nyní ve „stáji" Googlu uvedou první telefony s procesory spol. Intel. LG by pak měl svojí vlajkovou loď Optimus G oficiálně oznámit ve středu. Vše na platformě Android, která dále posiluje svoji pozici na poli smartphonů a příznivě tak vlaje do plachet spol. Google (GOOG) stojícím za tímto operačním systémem. Nepřekvapí návrat akcií Google na 5-leté maximum – pro „našlápnutou" společnost by to ale v dalších měsících neměla být konečná!

Podnikové zprávy

Apple: Počet objednaných telefonů iPhone 5 za prvních 24 hodin přesáhl 2 mil.

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.