Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Denní report – pondělí 14.08.2017

14.08.2017 | 22:14 0 Komentářů

ČR: Praha v kladných číslech, SRN: Německé akcie solidně rostly, USA: Zámořské akcie v úvodu týdne rostly

Pražská burza

Hlavní zprávy

Běžný účet platební bilance (červen):
aktuální hodnota: -14,49 mld.
očekávání trhu: -3.00 mld.,
předchozí hodnota: -2.88 mld.

Popis trhu

Napětí na globálních trzích polevilo a návrat optimismu se projevil i na pražské burze.  Po poklesech z druhé poloviny minulého týdne se index PX po víkendu rychle odrazil na vyšší úrovně a zakončil den silnější o 0,95% na 1030,74 bodech. Celková obchodní aktivita nebyla vysoká, objem obchodů dosáhnul pouze 375 mil. Kč. O výrazných nákupech na nižších cenách zas tedy hovořil nelze. Tradičně se sentimentem se nejvíce dařilo Erste Group, která posílila o 1,4% na 943 Kč. V průběhu dne se obchodovala i výrazněji nad 950 Kč.  Přes 2% posílil VIG, v kladných číslech se držela i Komerční banka (+0,75%) s Monetou (+0,92%). ČEZ se v průběhu dne obchodoval na 415 Kč, díky závěrečné aukci však končil níže a připsal si pouze 0,54%. Na sražení kurzu v rámci aukce tentokrát stačil objem necelých 11 mil. Kč. Titulem s největšími zisky byla nakonec Kofola, která posílila o 2,38%. Prodloužená nabídka k odkupu za 440 Kč trvá do konce týdne. Jednou z mála kurzotvorných informací přímo spojených s domácími tituly bylo vylepšené doporučení pro akcie mediální CME ze strany Erste Group. Cílová cena 4,85 USD odpovídá zhruba 108 Kč. Index PX v minulém týdnu ustoupil z letošních maxim. Zda byl dnešek prvním krokem k návratu zpět či se jednalo pouze o protipohyb bude z velké části rozhodovat globální sentiment, jelikož domácí výsledková sezona má hlavní část již za sebou.    

Podnikové zprávy

Představenstvo společnosti Pegas zváží nabídku na převzetí od R2G Rohan Czech

Německo

Hlavní zprávy

Očekávané události

Popis trhu

Německé akcie uzavřely podobně jako většina západoevropských trhů první obchodní seanci nového týdne se solidními zisky. Index DAX posílil o 1,26% na 12 165 bodů. Dařilo se zejména bankám (CBK +3,4%, DBK +3,1%) a televizní ProSieben (PSM +2,5%). Z nákupní nálady naopak nedokázaly mnoho vytěžit některé společnosti z automobilového sektoru (CON +0,1%, BMW +0,3%) nebo letecká Lufthansa (LHA +0,3%).

Podnikové zprávy

RWE reportuje dobré pololetí, společnost zvýší dividendu a zlepšuje výhled pro fiskální rok

Hlavní zprávy (eurozóna)

Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (červen):
aktuální hodnota: -0,6 %
očekávání trhu: -0,5 %
předchozí hodnota: 1.3%

Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (červen):
aktuální hodnota: 2,6 %
očekávání trhu: 2,8 %
předchozí hodnota: 4.0%

 

USA

Hlavní zprávy

Očekávané události

Popis trhu

Zámořské akcie uzavřely první obchodní seanci nového týdne v zelených číslech. Razantně tak zkorigovaly ztráty, které v průběhu minulého týdne utrpěly díky vzájemným vyhrůžkám jadernou válkou mezi Severní Koreou a USA. Hlavní akciové indexy uzavřely obchodování se ziskem 0,6 – 1,3%. Dařilo se zejména realitnímu sektoru (+1,7%), informačním technologiím (+1,6%) a finančním společnostem (+1,4%). Díky oslabující ropě naopak z nákupní nálady nedokázaly těžit energetické společnosti (-0,3%) a utility (+0,6%). V rámci indexu SP500 si nejlépe vedla polovodičová NVIDIA (NVDA +7,5%), která díky nákupním doporučením mazala obří páteční ztrátu. Na opačné straně žebříčku uzavřel výrobce generických léků Mylan (MYL -4,0%). Na komoditních trzích převládala červená barva. Kromě již zmiňované ropy (-2,7%) oslabily díky poklesu geopolitického napětí vzácné kovy (zlato -0,5%, stříbro -0,2%). Klesal také zemní plyn (-0,8%) nebo sója (-0,7%). Mírně rostla pšenice (+0,2%) a kukuřice (+0,4%).

Podnikové zprávy

Jan Kregl
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Jan Kregl
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.