Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Denní report – pondělí 13.01.2020

13.01.2020 | 22:08 0 Komentářů

ČR: Pražská burza pokračovala v růstu i v novém týdnu, Avast opět na nových maximech, SRN: Německý DAX v pondělí oslabil, USA: Akcie na Wall Street posilují na další zajímavé hodnoty.

Pražská burza

Hlavní zprávy

Maloobchodní tržby (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: 2,7 %
očekávání trhu: 1,9 %
předchozí hodnota: 2,4 %

Maloobchodní tržby bez automobilů (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: 2,9 %
očekávání trhu: 3,0 %
předchozí hodnota: 3,4 %

CPI (m-m) (prosinec):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,3 %

CPI (y-y) (prosinec):
aktuální hodnota: 3,2 %
očekávání trhu: 3,1 %
předchozí hodnota: 3,1 %

Index exportních cen (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: -1,8 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -0,8 %

Index importních cen (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: -2,2 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -1,9 %

Běžný účet platební bilance (listopad):
aktuální hodnota: -3,19
očekávání trhu: -2,25 mld.
předchozí hodnota: -2,58 mld.

Popis trhu

Pražská burza navázala na zisky z druhé poloviny minulého týdne a měřeno indexem PX přidala 0,33% na 1 137 bodů. Tahounem růstu se stal Avast , který poněkolikáté v řadě posunul své historické maximum výše a to dnes o 2,67% na závěrečných 154 Kč. Dařilo se i elektrárenské společnosti Čez s přírůstkem 0,87% na 520 Kč při nejvyšším denním objemu 98 mil. Kč. Naopak nedařilo se akciím Erste Bank, které s poklesem západoevropského bankovního sektoru ztratily -0,97% na 859 Kč. Mírně klesaly i ostatní finanční emise. Moneta Money Bank ubrala -0,06% a zůstala tak pod 84 Kč, Komerční banka odepsala -0,12% na 828 Kč a pojišťovna Vig oslabila o -0,38% na 657 Kč.

Podnikové zprávy

CETV svolává na 27. února valnou hromadu, na níž se bude hlasovat o návrhu na převzetí skupinou PPF

 

JP Morgan zvýšila doporučení pro akcie Avastu z neutral na overweight s cílovou cenou 550 pencí

Německo

Popis trhu

Německý DAX se v dopoledních hodinách obchodoval v mírném plusu, avšak ve druhé části seance začal klesat a nakonec uzavřel slabší o 0,38 %. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, když vůbec nejvýrazněji klesal dodavatel automobilových komponentů Continental (CON; -2,9 %) následovaný skupinami Daimler (DAI; -1,4 %) či BMW (BMW; -1,1 %). Zprávou dne ohledně automobilového sektoru dnes byla informace o tom, že management Nissanu  zintenzivnil plánování možnosti potenciálního odštěpení od Renaultu. Dalšími klesajícími firmami vyjma automobilových titulů byly také např. Lufthansa (LHA; -1,8 %), Fresenius (FRE; -1,2 %) či Deutsche Bank (DBK; -1,4 %).

Naopak v pondělí se dařilo společnosti Wirecard (WDI; +2,2 %), která v pátek večer oznámila změnu finančního ředitele, a to s okamžitou platností. Mírněji pak posilovaly akcie společností Infineon (IFX; +0,8 %), E.ON (EOAN; +0,4 %), Vonovia (VNA; +0,3 %) či MTU Aero Engines (MTX; +0,5 %).

Podnikové zprávy

Wirecard vyměnil finančního ředitele

USA

Očekávané události

12:00 Optimismus malých firem NFIB (prosinec): očekávání trhu: 104.8, předchozí hodnota: 104.7

14:30 CPI (m-m) (prosinec): očekávání trhu: 0.3%, předchozí hodnota: 0.3%

14:30 Jádrový CPI (m-m) (prosinec): očekávání trhu: 0.2%, předchozí hodnota: 0.2%

14:30 CPI (y-y) (prosinec): očekávání trhu: 2.4%, předchozí hodnota: 2.1%

14:30 Jádrový CPI (y-y) (prosinec): očekávání trhu: 2.3%, předchozí hodnota: 2.3%

14:30 Index spotřebitelských cen – jádrový, sezónně očištěn (prosinec): očekávání trhu: 266.111, předchozí hodnota: 265.620

Popis trhu

Růsty dnes byly taženy hlavně technologickými společnosti, jež očekávají pozitivní začátek výsledkové sezóny v USA. Hlavním důvodem byla uklidňující se situace na poli mezinárodních obchodních jednání mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že novou dohodu USA s Čínou podepíší již tuto středu. Prvními informacemi z výsledkové sezóny zahájí reportem významných výsledků za 4Q2019 bankovní sektor. Zítra 14.1.2019 zahájí výsledkovou sezónu reportem výsledků hned trojce významných bank: Citigroup (C), JP Morgan Chase (JPM) nebo Bank of America (BAC). Dále se můžeme těšit na výsledky známé společnosti Delta Air Lines (DAL), jejíž vedení také bude reportovat výsledky zítra před otevřením trhu v USA. Jinak předběžné indikace prozatím poukazují na nejmenší růst zisků amerických bank za poslední 3 roky, nejspíš na pozadí snižujících se úrokových sazeb ze strany FEDu. Nicméně nominální hodnota zisků zmíněných bank by měla být celkovém vyčíslení solidní. Podrobnosti může sledovat zítra v rámci našeho obvyklého reportu výsledků hospodaření společností z indexu S&P 500.

Saudská Arábie jakožto jeden z hlavních producentů ropy oznámila, že nové ropné vrty nejsou tak příznivé/rentabilní, jak těžaři dříve očekávali. Ropa WTI reagovala poklesem své ceny o nemalých 1,9 %. Akcie těžařů a producentů ropy reagovaly smíšeně, Exxon Mobil Corp (XOM; 0,77 %), BP (BP; 0,13 %) nebo výrazně menší „kolega“ Range Resources Corp (RRC; -5,9 %).

Zlato si po nedávném posílení na svá 7letá historická maxima dnes dalo „pauzu“ a obchodovalo se 0,78 % v záporných číslech, tj. 1550 USD/troj. Jinak od svého dlouhodobého dna z konce roku 2015 zlato posílilo již o enormních 47 %. Společnosti zabývající se těžbou a distribucí zlata dnes reagovaly smíšeně, nicméně spíše oslabily, např. Newmont Goldcorp (NEM; 0,73 %), Agnico Eagel Mines (AEM; -1,55 %) nebo Barrick Gold Corp (GOLD; -1,93 %).

Známá americká těžební společnost Freeport-McMoRan (FCX) dnes posílila o slušných 4,9 % poté, co vedení oznámilo hlavní strategické cíle, ve kterých nepopírá fúzi se známou společností Barrick Gold Corp (GOLD) zabývající se těžbou obdobných drahých kovů jako FCX. Vedle produkce mědi v masivním indonéském dolu se FCX také řadí mezi největší světové producenty zlata. Generální ředitel se nechal slyšet, že FCX se příliš zaměřovalo na těžební práce, než aby řešilo fúze a dlouhodobé strategické cíle. Nejspíše částečný odklon od zavedených „kolejí“ FCX investoři kvitují a výrazně dnes akcie FCX nakupují.

Z opačné strany výkonnostní škály individuálních titulů v rámci indexu S&P 500 dnes výrazně oslabila cena akcií společnosti ABIMED (ABMD; -11 %). Akcie ABMD klesly nejvíce za poslední 2 měsíce, a to hlavně z důvodu snížení prognózy příjmů na celý letošní rok ze strany vedení ABMD. Tato prognóza byla dokonce horší, než jaké výsledky hospodaření očekával analytik s nejhorší výkonností ve srovnání s ostatními kolegy, kteří ABMD analyticky pokrývají.

Podnikové zprávy

Firemní výsledky pro tento týden: Americké banky, Delta Air Lines, Charles Schwab či United Health

František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.