Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Denní report – pondělí 12.01.2015

12.01.2015 | 22:17 0 Komentářů

ČR: Pražská burza stagnovala, SRN: Německá burza začala týden v černých číslech, USA: US trhy vstoupily do nového týdne poklesy

Pražská burza

Hlavní zprávy

Maloobchodní tržby (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: 0,8 %
očekávání trhu: 1,7 %
předchozí hodnota: 7,5 %

Očekávané události

10:00 Běžný účet platební bilance (listopad): odhady: 3.00 mld., předchozí: 5.15 mld.

Popis trhu

Pražská burza měřeno indexem PX po celou seanci oscilovala v úzkém pásmu okolo pátečního závěru a nakonec zakončila stagnaci na úrovni 946 bodů. Erste Bank se růstem o 1,90% dokázala přehoupnout přes metu 550 Kč na závěrečných 553 Kč, když k vyššímu ocenění na našem trhu pomáhala i slábnoucí koruna. Z růstových titulů lze zmínit ještě Unipetrol (134 Kč +0,60%). Přestože ceny energií pokračují v poklesu, Čez se nadále dokázal udržet nad metou 570 Kč (-0,17%). Naopak Komerční banka psychologickou úroveň 4 600 Kč neudržela a uzavřela na 4 590 Kč (-1,18%) poté, co na emisi už více jak týden operuje větší prodejce, což je vidět i na zobchodovaném objemu, který byl opět nejvyšší (dnes necelých 230 mio. Kč). Po dvou růstech klesly akcie CME o -1,44% (68 Kč). Menší ztráty zaznamenal Vig (-0,48%) či O2 (-0,35%)

Podnikové zprávy

Německo

Očekávané události

Popis trhu

Navzdory poklesu cen ropy (-4 %) a počátečnímu poklesu amerických trhů si německý akciový index DAX dokázal připsat 1,38 % na 9782 b. Nedařilo se energetické skupině RWE (RWE), která odepsala 2,61 %. Commerzbank (CBK) rovněž nepotěšila akcionáře a dnes ztratila 1,13 %. Na druhé straně největší zisk zaznamenaly akcie softwarové společnosti SAP (SAP; +4,62 %), farmacie Fresenius (FRE; +3,31 %), Deutsche Telekom (DTE; +2,52 %) a automobilka Daimler (DAI; +2,28 %). Výrobce pneumatik Continental (CON) posílil o 2,80 %.

Podnikové zprávy

Lufthansa

Společnost Lufthansa, oznámila, že si je jista splněním ročního ziskového cíle díky klesajícím cenám leteckého paliva. Náklady na palivo by měly klesnout o 900 mil. eur na 5,8 mld. eur, což je pokles o 13 %. Klesající cena ropy tak významně pozitivně ovlivní provozní zisk společnosti. Lufthansa si stanovila cíl provozního zisku na úrovni 1 mld. eur.
Lufthansa v posledních letech nebyla v lehké situaci kvůli častým stávkám pilotů, které způsobily i snížení ziskového výhledu společnosti. Větší konkurence na trhu letecké dopravy rovněž způsobila pokles cen letenek, což se rovněž negativně odrazilo v hospodářských výsledcích. Nižší cena ropy se rovněž promítne do cen letenek, protože tento efekt se týká všech leteckých společností. Nižší cena letenek, tak sníží pozitivní efekt z nízké ceny leteckého paliva. Na druhé straně nižší cena letenek se projeví v nárůstu poptávky po letecké dopravě, tím se zvýší výnosy celému leteckému odvětví. Nižší cena ropy tak jednoznačně zlepší hospodářské výsledky leteckých společností.

USA

Očekávané události

15:00 Optimismus malých firem NFIB (prosinec): odhady: 98.5, předchozí: 98.1

16:00 Ekonomický optimismus IBD/TIPP (leden): odhady: 48.7, předchozí: 48.4

16:00 Nové pracovní pozice JOLTs (listopad): odhady: 4850, předchozí: 4834

20:00 Státní rozpočet (prosinec): odhady: $3.0 mld., předchozí: —

Popis trhu

Akciové trhy v zámoří před startem výsledkové sezóny oslabují, když je táhne dolů především energetický sektor, který reaguje na další výrazné propady světových cen ropy.

Index S&P 500 dnes ztrácel v jednu chvíli až 1%, u hladiny 2 025 bodu se však poklesy několikrát zastavily a nakonec oslabil o 0,8%. Technologický Nasdaq na tom byl velmi podobně (-0,8%) a velké blue chips v indexu Dow Jones klesly o 0,5%. Cena ropy se dnes po krátkodobé stabilizaci dostala znovu pod prodejní tlak, WTI se propadala o 5% a táhla tak dolů celý energetický sektor (-2,8%). V kladných hodnotách se obchodovaly pouze telekomunikační tituly (+0,6%). Společnost SanDisk (SNDK) dnes poodhalila některá kvartální čísla, kterými investory vůbec nepotěšila a akcie reagují propadem (-13%) až na hodnoty z poloviny října minulého roku. Světová dvojka v prodeji luxusních šperků Tiffany & Co. (TIF) dnes také klesá na burze o 13% v reakci na reportovaný 1% pokles vánočních tržeb a snížený celoroční výhled v souvislosti především se slabými výsledky v Japonsku. Na tyto zprávy reagují rovněž akcie dalšího světového výrobce šperků Pandora A/S (PNDZY), které ztrácejí -4%. Proti trhu se dnes obchodují akcie maloobchodního prodejce JC Penney (JCP), které přidávají téměř 2% a drží se tak na pozitivní vlně z minulého týdne, kdy posílily o 26%. Po závěrečném gongu dnešního obchodování na Wall Street odstartuje výsledková sezóna tradičně v podání výrobce hliníku Alcoa (AA) a zítra koloběh kvartálních čísel bude naplno pokračovat v podání velkých bankovních domů.

Podnikové zprávy

Wood Mackenzie: při ceně ropy 40 dolarů je ohroženo pouze 1,6 % světové produkce ropy

Analytici z poradenské společnosti Wood Mackenzie spočítali, že při ceně 40 dolarů za barel ropy se 1,6 % světové produkce dostane do ztráty. A dokonce ani tato cena nemusí spustit ukončení produkce. Aktuálně se ropa Brent obchoduje při ceně 50 dolarů a americká ropa WTI 47,3 dolaru.
Při ceně 40 dolarů přibližně 1,5 mil. barelů za den (bpd) se negativně promítá do cashflow firem. Jedná se hlavně o projekty ropných písků v Kanadě. Společnost Wood Mackenzie analyzovala 2,222 ropných ložisek.
Pokud těžba ropy snižuje cashflow firem, tak to znamená, že náklady jsou vyšší než prodejní cena ropy. Podle analytiků z Wood Mackenzie se ani v těchto případech nemusí automaticky jednat o ukončení produkce. První obvyklou reakcí je ropu skladovat v očekávání zvýšení cen ropy v budoucnu. Přičemž ukončení produkce přináší dodatečné náklady, protože ukončení produkce je často komplexní záležitostí.

U ropy z břidlic v USA, která je sledována z hlediska rentability nejvíce, by se mělo jednat až o cenu 30 dolarů, aby se samotná těžba negativně promítala do cashflow firem.

SanDisk

Dnes společnost SanDisk oznámila, že očekáváné tržby za poslední čtvrtletí budou nižší, než se čekalo.  Společnost SanDisk oznámila, že celkové tržby v období končícím 28. prosince budou 1,73 mld. dolarů, což mimo očekávané rozpětí 1,8-1,85 mld. dolarů.
Konkrétně SanDisk uvádí, že očekávala větší prodeje produktů iNAND. Jedná se o flash disky, které se integrují do mobilních zařízení, jako jsou chytré mobily a tablety.
Kvartální výsledky společnost zveřejní 21. ledna. Rovněž společnost uvedla, že dosáhla hrubé marže na úrovni 45 %, což je ale pod očekávaným rozpětím 47 – 49 dolarů.

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.