Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Denní report – pondělí 11.11.2013

11.11.2013 | 22:13 0 Komentářů

ČR: Burzu podržely „rakouské finance“, SRN: Německé akcie s mírným ziskem, USA: Zámořský akciový trh uzavřel poklidnou seanci téměř beze změny

Pražská burza

Hlavní zprávy

Index spotřebitelských cen v říjnu meziměsíčně vzrostl o 0,2 % po předchozím poklesu o 0,4 %. Meziroční růst cen dle očekávání zpomalil v říjnu na 0,9 %. V září rostly spotřebitelské ceny v meziročním srovnání o 1 %.

Očekávané události

10:00 Běžný účet platební bilance (září): odhady: -1.00 mld., předchozí: -14.24 mld.

Popis trhu

Pražská burza v úvodu týdne nakonec mírně posílila, když index PX osciloval mezi růsty i poklesy. Nakonec uzavíral se ziskem +0,4% na 1023 bodech. O růst se zasloužili především zástupci finančního sektoru našich jižních sousedů. Pojišťovna VIG přidala téměř +3% a obchodovala se poblíž 1050 Kč. Ke konci dne se zpět k 700 Kč vracela Erste (+1,7%). Naopak Komerční banka byla opět pod prodejním tlakem a neudržela ani psychologickou hladinu 4500 Kč (-1,5%). Nejvyšší objem registroval ČEZ (200 mil. Kč), jemuž se také nedařilo a akcie musely hájit 560 Kč (-1%). Akcie Telefonica 02 se po zprávách o pravděpodobném odkupu nižším než 305,6 Kč obchodovaly pod 300 Kč metou (-0,8%). Červená čísla provázela také těžební NWR (-1,10%), kde se schyluje ke stávkám horníků.

Podnikové zprávy

ČEZ

Hospodářské výsledky společnosti ČEZ za 3Q 2013, resp. 9M 2013 budou vyhlášeny 12.11.2013 v 8:00h a v 10:00h bude následovat tisková konference k uvedeným výsledkům. Konferenční hovor s managementem společnosti se bude konat v 16:00h.

Očekáváme, že za třetí letošní čtvrtletí společnost ČEZ zaznamená meziroční poklesy jak na úrovní výnosů, tak na úrovni provozních zisků EBITDA a EBIT. Primární negativní vliv očekáváme od meziročního poklesu realizační ceny elektřiny, když ČEZ letos v průměru prodává elektřinu ze svých zdrojů za cca 51 EUR/MWh, což je oproti roku 2012 o 3 % níže. Výraznější příspěvek do provozního hospodaření neočekáváme ani od produkce elektřiny, když předpokládáme meziroční pokles výroby z jaderných elektráren a produkce uhelných elektráren by měla být negativně ovlivněna komplexní obnovou tří bloků elektrárny Prunéřov. Finanční část výsledovky za 3Q 2013 by již měla být pozitivně ovlivněna prodejem elektrárny Chvaletice, proto očekáváme meziroční růst čistého zisku. Rizikem pro námi odhadovaný čistý zisk však může být eventuální zaúčtování odpisů (opravných položek) k dlouhodobým aktivům, když management ČEZu jejich tvorbu ve druhé polovině letošního roku nevyloučil.

Komerční banka

Komerční banka snížila doporučení pro akcie Fortuny na držet z koupit. Cílová cena zvýšena na 115 Kč z 110 Kč.

NWR

Předseda Sdružení hornických odborů OKD (vlastníkem OKD je společnost NWR) Jaromír Pytlík dnes ČTK sdělil, že zaměstnanci (horníci) budou 19. listopadu čtyři hodiny stávkovat. Další stávka by měla následovat 29. listopadu, a to celodenní a dále od 4. do 6. prosince by se měla konat třídenní stávka. Jedná se tak o reakci na výsledek referenda (uskutečnilo se v pátek 8. listopadu), ve kterém zaměstnanci OKD dali odborům souhlas s vyhlášením případné stávky. Zaměstnanci společnosti tak výsledkem referenda de facto odmítli návrh kolektivní smlouvy, který podal v minulých dnech management NWR. Vyjednávání mezi odbory a vedením společnosti tak budou muset dále pokračovat, očekáváme do příštích týdnů složitá jednání.

Management NWR při oznámení výsledků za 3Q 2013 v minulém týdnu zopakoval, že cílem společnosti je se dohodnout na nové kolektivní smlouvě, která by měla platit pro roky 2014 – 2018, do konce letošního roku. Hlavním cílem NWR, v rámci vyjednávání o kolektivní smlouvě, je dosáhnout snížení personálních nákladů u hornických profesí, zejména zrušit příplatky v podobě 13. a 14. platů. Prosazení mzdových škrtů bude podle našeho názoru jedním z hlavních faktorů, které by měly společnosti napomoci k dosažení poměrně ambiciózních cílů, mezi něž patří zejména snížení jednotkových nákladů na těžbu až na 60 EUR/t ke konci roku 2014. Pro letošní rok očekáváme, že náklady těžby na tunu budou mírně pod úrovní 80 EUR/t.

Dnešní zprávu o záměru vyhlásit stávku považujeme za mírně negativní pro obchodování s akciemi NWR, byť s ohledem na výsledky pátečního referenda nejde o výrazně překvapivou zprávu.

Německo

Očekávané události

08:00 CPI (m-m) (říjen – konečný): odhady: -0.2%, předchozí: -0.2%
08:00 CPI (r-r) (říjen – konečný): odhady: 1.2%, předchozí: 1.2%

Popis trhu

Německé akcie zahájily nový týden opatrným růstem, když je hned ráno podpořila lepší čísla z čínského průmyslu.

Index DAX krátce před koncem obchodování roste o 0,3% na 9 110 bodů. Nejlépe si vede pojišťovna Allianz (ALV +1,7%), polovodičový Infineon (IFX +2,2%) a výrobce průmyslových plynů Linde (LIN +1,6%). Opačným směrem zamířily zejména akcie Commerzbank (CBK -0,5%) a Daimleru (DAI -0,8%). Příliš se nedařilo ani Deutsche Telekomu (DTE -0,7%). Druhá ze jmenovaných společností doplatila na nelichotivý komentář od Bank of America, zatímco Deutsche Telekom tíží nižší doporučení od Goldman Sachs Group.

USA

Očekávané události

13:30 Optimismus malých firem NFIB (říjen): odhady: 93.5, předchozí: 93.9
14:30 Index aktivity Chicago Fed (září): odhady: 0.18, předchozí: 0.14

Popis trhu

Dnes se v USA obchodovalo ve velmi klidném duchu. Při absenci makroekonomických událostí i reportování významnějších výsledků chyběly trhu výraznější impulsy ke změně.
Index S&P 500 se v průběhu celého dne výrazněji neodlepil od pátečního závěru a připisuje si mizivých 0,07 % na 1771,88 b., když ani žádný z hlavních sektorů výrazněji nevybočil. Nejvíce vyrostl sektor spotřebitelských služeb (+0,24 %), zatímco telekomunikace ztratily 0,37 %.
Po vyšším doporučení od UBS posílila Best Buy (BBY; +4,43 %) Transocean (RIG) je výš o 3,69 % poté, co se společnost dohodla s investorem Carlem Icahnem na výplatě dividendy ve výši 3 USD na akcii.
Index Dow Jones posílil o 0,14 % na 15783,1 b. IBM (IBM) je výš o 1,46 %. Wal Mart Stores (WMT) si připsal 1,35 %. Nejvíce v indexu „blue chips" ztratil Boeing (BA; -0,67 %).
Technologický Nasdaq Composite uzavřel výš o 0,01 % na 3919,79 b.

Podnikové zprávy

Farmaceutická společnost Shire koupí firmu specializující se na léčbu vzácných onemocnění ViroPharma za 4,2 mld. USD. Touto akvizicí chce snížit závislost na svém nejprodávanějším léku Vyvanse, kterým je léčena porucha pozornosti.
Shire zaplatí 50 USD za akcii, což představuje 27% prémii oproti páteční uzavírací ceně.
Léky na vzácná onemocnění dostávají v Evropě a v USA exkluzivní prodejní práva jako pobídku pro jejich vývoj. Vzhledem k nižšímu počtu pacientů s daným onemocněním je zároveň vyžadováno méně účastníků pro klinické testy. Tyto léky se nyní dostávají do hledáčku velkých farmaceutických společností, které se musí vypořádat s končícími patenty na své hlavní produkty.

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.