Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Denní report – pondělí 09.03.2015

09.03.2015 | 21:11 0 Komentářů

ČR: Vybírání zisků v Praze , SRN: Německé akcie smazaly ranní ztráty, USA: Americké akcie navyšují zisky

Pražská burza

Hlavní zprávy

CPI (m-m) (únor):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 0,0 %
předchozí hodnota: 0,1 %

CPI (y-y) (únor):
aktuální hodnota: 0,1 %
očekávání trhu: -0,1 %
předchozí hodnota: 0,1 %

Míra nezaměstnanosti (únor):
aktuální hodnota: 7,5 %
očekávání trhu: 7,6 %
předchozí hodnota: 7,7 %

Popis trhu

Pražská burza vstoupila do nového týdne poklesem, když index PX-TR si odepsal -1,3% na 1498 bodů. Důvodem dnešního většího poklesu domácího trhu byla zřejmě jeho naopak jeho lepší výkonnost v předchozích dnech, někteří investoři tak přistoupili k vybírání zisků. Akcie ČEZu při objemu 240 mil. Kč neudržely hladinu 620 Kč (-2%). Podobným poklesem kolem -2% zakončila také Komerční banka, jež se obchodovala pod 5400 Kč (-2%). Erste vzdorovala sentimentu o něco lépe a po otevření nad 650 Kč se v závěru obchodovala na 645 Kč (-1%). Akcie společnosti 02 se držely poblíž úrovně 190 Kč (-0,5%). Fortuna pokračovala ve své cestě na jih, oslabovala čtvrtým dnem v řadě a přiblížila se na dohled psychologické 100 Kč (-2,4%). Před blížícími se výsledky se nedařilo také mediální CETV, která po oslabení v zámoří ztratila -2,6% na 66,2 Kč. Bez ztráty přečkal den defenzivní Philip Morris (+0,6%) či Lobkowicz (+0,5%).

Německo

Hlavní zprávy

Obchodní bilance (leden):
aktuální hodnota: 15,9 mld.
očekávání trhu: 19,5 mld.
předchozí hodnota: 19,1 mld. / revize 18,9 mld.

Běžný účet platební bilance (leden):
aktuální hodnota: 16,8 mld.
očekávání trhu: 16,5 mld.
předchozí hodnota: 25,3 mld. / revize: 25,6 mld.

Vývoz (m-m) (sezónně očištěno) (leden):
aktuální hodnota: -2,1 %
očekávání trhu: -1,5 %
předchozí hodnota: 3,4 % / revize: 2,8 %

Dovoz (m-m) (sezónně očištěno) (leden):
aktuální hodnota: -0,3 %
očekávání trhu: 0,5 %
předchozí hodnota: -0,8 % / revize: -0,7 %

Popis trhu

Německé akcie v druhé části obchodování úspěšně smazaly ranní ztráty a uzavřely první obchodní seanci nového týdne s mírným ziskem. Index DAX posílil o 0,27% na 11 582 bodu. Znovu tak kosmeticky posunul hodnotu svého historického rekordu. Dařilo se zejména Bayeru (BAYN +1,8%), výrobci hnojiv K+S (SDF +1,7%) a ocelářskému ThyssenKruppu (TKA +1,2%). Oslabovala naopak Deutsche Boerse (DB1 -1,0%), BMW (BMW -0,8%) nebo softwarový SAP (SAP -0,7%).

Podnikové zprávy

Deutsche Boerse a NYSE Euronext se spojit nemohou

Evropský soudní dvůr dnes potvrdil dřívější rozhodnutí Evropské komise zabránit spojení burz Deutsche Boerse a NYSE Euronext, které by vedlo k vzniku největší burzy na světě. Evropská komise dala výše zmíněné fúzi červenou v únoru 2012. Komise se obávala vzniku monopolu s burzovně obchodovanými deriváty v Evropě.

USA

Očekávané události

14:00 Optimismus malých firem NFIB (únor): očekávání trhu: 98,9, předchozí hodnota: 97,9

15:00 Velkoobchodní zásoby (m-m) (leden): očekávání trhu: -0,1 %, předchozí hodnota: 0,1 %

Popis trhu

Americké akcie v druhé polovině seance dále navýšily úvodní zisky. Hlavní akciové indexy uzavřely první seanci nového týdne silnější o 0,3 – 0,8%. Dařilo se zejména průmyslovým podnikům (+0,9%), finančním (+0,5%) a zdravotnickým (+0,5%) společnostem. Díky prudkému propadu zemního plynu naopak oslabovaly energetické tituly (-0,7%). Nedařilo se ani telekomunikacím (-0,3%). Na komoditních trzích také převládala zelená barva. Rostla měď (+2,2%), pšenice (+1,6%) nebo ropa (+0,7%). Stagnovalo zlato (-0,1%) a oslabovalo stříbro (-0,8%) a již zmiňovaný zemní plyn (-5,3%).

Podnikové zprávy

GM oznamuje buyback

Americká automobilka General Motors (GM) dnes oznámila, že dojde k programu zpětného odkupu akcií v hodnotě 5 mld. dolarů do konce roku 2016. GM rovněž zahájí nový plán pro alokaci kapitálu, ze kterého by investoři měli mít další prospěch. Jedná se o návrat volného cash flow akcionářům při zachování investičního stupně zadlužení a minimální hodnoty rozvahy 20 mld. dolarů.

Zajímavostí je, že součástí tohoto programu bylo ujednání, že se investor Harry Wilson nestane členem představenstva. Wilson usiloval o místo člena představenstva, aby prosazoval využití hotovosti na zpětný odkup akcií v hodnotě 8 mld. dolarů. Spolupracoval se čtyřmi hedgeovými fondy, které vlastnily přes 2 % akcií. Wilson dnes řekl, že je s dohodou spokojen a rozhodnutí pokládá za oboustranně výhodné.
Wilson zastával klíčovou roli při restrukturalizaci v roce 2009, kdy automobilka bankrotovala. Hodnota akcií, kterou Wilson drží je přibližně 1,1 mil. dolarů.

Akcie (GM) v pátek uzavřely se ztrátou 2,05 % na 36,84 dolaru. 10. února akcie posílily o 4 % po zveřejnění, že Harry Wilson usiluje o zpětný odkup akcií a o místo v představenstvu.

Akcie RTI letí vzhůru po oznámení převzetí společností Alcoa

Společnost Alcoa, největší americký výrobce hliníku, dnes oznámila nákup RTI International Metals za 1,26 mld. USD. Investoři obdrží za každou akcii RTI 2,83 akcií společnosti Alcoa. To odpovídá ceně 41 USD za akcii RTI, což odpovídá ceně o 50 % vyšší, než je současné tržní ocenění společnosti. Alcoa očekává, že výše zmíněná akvizice přinese společnosti do roku 2019 růst tržeb 1,2 mld. USD.

Společnost Alcoa se v poslední době částečně odklání od výroby hliníku a snaží se investovat i v ziskovějších oblastech, především v leteckém průmyslu. Již před čtyřmi měsíci Alcoa nakoupila společnost Firth Rixson za 2,85 mld. USD. Nákup RTI International Metals je tedy již druhou akvizicí v tomto sektoru a pouze tak potvrzuje nastolený trend.

RTI International Metals se zabývá vývojem, výrobou a distribucí titanových součástek. Její zákazníci pocházejí především z leteckého průmyslu, armády a zdravotnictví.

Bakken Whiting Petroleum hledá kupce

Největší producent ropy v břidlicové formaci Bakken Whiting Petroleum (WILL) hledá investory, kteří by podali nabídku k převzetí. Podle Wall Street Journal není vůbec jasné, kdo by mohl být potenciálním kupcem. Není ani jisté, zda někdo bude mít o Whiting Petroleum zájem.

Whiting Petroleum, ostatně jako jiní těžaři ropy, čelí nízkým cenám ropy. Whiting Petroleum dále tíží nárůst dluhu o 2 mld. dolarů v souvislosti s akvizicí konkurenta Kodiak Oil & Gas v hodnotě 3,8 mld. dolarů. Transakce byla uzavřena loňského prosince.

Břidlicová formace se nachází hlavně ve státě Severní Dakota, kde těží i jiná významná firma Continental Resources (CLR). Ve formaci Bakken jsou v průměru vyšší těžební náklady než v jiných formacích. Další problém je nedostatek infrastruktury, jako je dostatečná kapacita ropovodů. Což zvyšuje náklady na přepravu ropy, tím je prodejní cena ropy pro firmy v této formaci nižší než ve formaci Eagle Ford a Permian v Texasu.

Akcie společnosti Whiting Petroleum se za posledních 6 měsíců propadly o téměř 60 % na 34 dolarů. Tržní kapitalizace činí 5,68 mld. dolarů.

Fio banka, a.s.
Prohlášení

Daniel Marván
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.