Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Denní report – pondělí 06.05.2019

06.05.2019 | 22:27 0 Komentářů

ČR: Pražská burza vstoupila do nového týdne poklesem, SRN: Akcie na frankfurtské burze oslabily, USA: Zámořské indexy v závěru výrazně umazaly ztráty, optimismus ohledně dosažení dohody USA s Čínou zpět

Pražská burza

Hlavní zprávy

Premiér na ČT odmítl sektorovou daň pro banky, zmínil možnost fondu, kam by přispívaly z dividend

Očekávané události

09:00 Maloobchodní tržby (y-y) (březen): očekávání trhu: 1,9 %, předchozí hodnota: 3,8 %

09:00 Maloobchodní tržby bez automobilů (y-y) (březen): očekávání trhu: 4,5 %, předchozí hodnota: 5,1 %

10:00 Devizové rezervy (duben): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: $142,9 mld.

Popis trhu

Pražská burza začala nový týden poklesem, když kopírovala negativní sentiment na zahraničních trzích. Index PX nakonec uzavíral níže -1,4% na 1065 bodech. Vybírání zisků postihlo především tituly, kterým se letos velmi dařilo. V čele poklesu byly akcie mediální CETV, jež oslabily na 88,50 Kč (-2,9%). Erste prolomila metu 900 Kč hned v úvodu dne a po celý den se následně obchodovala v blízkosti 880 Kč (-2,5%). Podobně ztratila Komerční banka (-2,5%), která se nedokázala zvednout nad 870 Kč. Akcie Moneta alespoň udržely 74 Kč (-1,4%). Naopak defenzivně působily akcie ČEZu, jež uzavíraly na pátečních cenách 531,50 Kč. Celkově byly objemy průměrné, největší objem protekl na KB (118 mil. Kč).

Německo

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů ve službách Markit (duben – konečný):
aktuální hodnota: 55,7
očekávání trhu: 55,6
předchozí hodnota: 55,6

Složený index nákupních manažerů Markit/BME (duben – konečný):
aktuální hodnota: 52,2
očekávání trhu: 52,1
předchozí hodnota: 52,1

Hlavní zprávy (EMU)

Index nákupních manažerů ve službách Markit (duben – konečný):
aktuální hodnota: 52,8
očekávání trhu: 52,5
předchozí hodnota: 52,5

Složený index nákupních manažerů Markit (duben – konečný):
aktuální hodnota: 51,5
očekávání trhu: 51,3
předchozí hodnota: 51,3

Index investorské důvěry Sentix (květen):
aktuální hodnota: 5,3
očekávání trhu: 1,2
předchozí hodnota: -0,3

Maloobchodní tržby (m-m) (březen):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: -0,1 %
předchozí hodnota: 0,4 % / revize: 0,5 %

Maloobchodní tržby (y-y) (březen):
aktuální hodnota: 1,9 %
očekávání trhu: 1,6 %
předchozí hodnota: 2,8 % / revize: 3,0 %

Očekávané události

08:00 Podnikové objednávky (m-m) (březen): očekávání trhu: 1,4 %, předchozí hodnota: -4,2 %

08:00 Podnikové objednávky (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (březen): očekávání trhu: -5,4 %, předchozí hodnota: -8,4 %

Popis trhu

Německý akciový index DAX na začátku týdne klesá s největší ztrátou v rámci sektoru zdravotní péče (-1,58 %).

Nejvýrazněji klesá společnost BASF SE (BAS; -5,3 %). Ta se v pátek vyjádřila, že růst zisku bude tento rok na spodní hranici jejího odhadu. Pod úroveň čtyř procent se dostává také firma RWE (RWE; -4,4 %).

Očekává se, že Brusel zastaví fúzi ocelových gigantů ThyssenKrupp (TKA; -3,6 %) a Tata z důvodu obav, že by fúze poškodila konkurenci na trhu a zvýšila ceny. Také toto může být jedním z důvodů poklesu společnosti. Firma Infineon Technologies (IFX; -2,9 %) má v úterý reportovat své hospodářské výsledky. Analytici doufají, že výsledky nezklamou po tom, co výrobce polovodičů v březnu snížil svůj roční výhled. Analytik společnosti Equita SIM SpA snížil doporučení na Infineon Technologies AG na holdbuy. Mimo jiné po hrozbě ohledně uvalení cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa klesají také evropské automobilky. Mezi nimi například Volkswagen AG (VOW3; -2,15 %), Bayerische Motoren Werke AG (BMW; -2,21 %), Daimler AG (DAI; -2,30 %) nebo výrobce pneumatik Continental AG (CON; -1,83 %).

Naopak nejrůstovějšími společnostmi jsou v závěru pondělní seance firmy Deutsche Boerse (DB1; +1,3 %) a Adidas (ADS; +1,2 %).

USA

Hlavní zprávy

Donald Trump údajně hodlá navýšit cla na čínský dovoz, Čína uvažuje o ukončení vyjednávání

Popis trhu

Americké akciové indexy i přes úvodní tučné ztráty nakonec uzavřely s přijatelnou bilancí, když S&P500 uzavřel slabší o 0,45%, Dow Jones dokonce odepsal pouze -0,25%, relativně nejhůře si stál technologický Nasdaq, končící slabší o 0,5%. Navzdory „rally“ v závěru seance zámořské indexy následovaly záporný vývoj v Evropě a především pak v Číně po víkendových výhružných tweetech amerického prezidenta D. Trumpa na čínské konto o možném brzkém uvalení cel ze současných 10% na 25% s následným možným zahrnutím dodatečného dováženého zboží v objemu až 325 mld. USD, nedojde-li v nebližších dnech k uzavření finální obchodní dohody, což bylo všeobecně očekáváno. Čínská delegace by ale i přes Trumpova slova měla tento týden dorazit do USA dle předchozích plánů a o podmínkách dohody dále jednat. Korekce úvodních ztrát tak v sobě integruje (spekulativní) tezi, že jde ze strany Trumpa pouze o taktický manévr pro připsání kladných politických bodů a obě strany směřují k uzavření dlouho očekávaného paktu.

Opětovná eskalace hrozby obchodní války logicky katapultovala index „strachu“ VIX v úvodu seance na nejvyšší hodnoty od konce ledna, nakonec ale uzavřel na 15,44 bodech (+20% oproti pátečním 12,8b.). Dařilo se též bezpečným přístavům – posilovaly dluhopisy napříč splatnostmi, stejně tak mírně zpevnilo zlato, a to o 0,1% na 1280 USD/oz. Růstový obrat byl pak dnes k vidění u ropy, která i přes úvodní ztráty nakonec zpevnila o 1,1% na 62,7 USD/barel. V kladném teritoriu v rámci indexu S&P500 končil pouze sektor zdravotnictví (+0,6%), ostatní segmenty vykázaly zápornou bilanci v čele se základními materiály (-1,4%), informačními technologiemi (-0,8%) a průmyslovými společnostmi (v souhrnu -1%).

V rámci individuálních korporátních pohybů zmiňme na růstové straně 6% pohyb vzhůru kosmetické spol. Coty (COTY), navazující na podobný páteční růst po předchozím oznámení výsledku odkupního tendru ze strany největšího akcionáře, JAB investments, který nabyl 150 mil. akcií a navýšil tak svůj podíl ve společnosti na 60%. Na trhu panovaly spekulace, že s ohledem na vysoký podíl hráčů sázející na pokles akcií (dle Bloombergu jde o 51% akcií free-floatu), by se mohl na daném titulu odehrát tzv. „short squeeze“, tedy rychlé zavírání pozic ze strany těchto spekulantů. V čele růstu figurovaly i akcie ropné spol. Anadarko Petroleum (APC +3,8%) po „oslazení“ nabídky převzetí ze strany spol. Occidental Petroleum, mimojiné ve formě navýšení podílu hotovosti na 78% z předchozích 50%  na celé transakci.

Na opačném konci spektra dnes stály akcie  správce aktiv Affiliated Managers Group (AMG -12%) po reportování výsledků v souladu s očekáváním, investory ale překvapila výměna CEO již po 11 měsících od svého jmenování.

Podnikové zprávy

Tyson Foods přichází s výsledky za 2QFY19

Společnost Occidental Petroleum vykázala výsledek svého hospodaření za 1QFY19

Boeing o problému se SW u modelu 737 MAX věděl již dříve, nepovažoval jej za bezpečnostní riziko

Ostatní

Makroekonomické události tohoto týdne: středeční vyjednávání ve Washingtonu, data za německý průmysl

Firemní výsledky tohoto týdne: O2 ČR, BMW, Infineon, Wirecard, D. Telekom, D. Post či Walt Disney

Asijské indexy oslabují; Čína a Hong Kong směřují strmě dolů po eskalaci napětí ve vztazích USA-Čína

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.