Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Denní report – pondělí 06.02.2012

06.02.2012 | 22:03 0 Komentářů

ČR: Ranní ztráty smazány, SRN: Beze změny , USA: Velmi poklidná seance

Pražská burza

Hlavní zprávy

Produkce ve stavebnictví se v prosinci zvýšila o 14,6 % po předchozím poklesu o -2,3 %.

Průmyslová produkce se ve stejném období zvýšila o 2,0 % (odhad 1,3 %). Předchozí hodnota činí 5,4 %.

Očekávané události

9:00 Míra nezaměstnanosti (leden): odhad 9,1 %, předchozí 8,6 %
9:00 Obchodní bilance (prosinec): odhad 5,5 mld. Kč, předchozí 18,4 mld. Kč

Popis trhu

Přestože pražská burza krátce po openu ztrácela téměř -1,5% a index se propadl pod úroveň 1000 bodů, nakonec dokázala zakončit seanci s mírným ziskem na 1011 bodech (+0,15%). Náš trh tak kopíroval vývoj na západoevropských trzích, které úvodní ztráty rovněž odmazaly v očekávání, že restrukturalizace řeckého dluhu je stále ve finální fázi…Dařilo se především akciím Komerční banky, které posílily o +2,12% na 3860 Kč a v růstu rovněž pokračovalo NWR a to na úroveň 164 Kč (+2,5%). Mírně vylepšit páteční závěr dokázal i Čez a to na hladinu 806 Kč (+0,37%). Naopak přechozí zisky korigovala Erste Bank (459 Kč -1,92%), nicméně dokázala se přizvednout z denních minim okolo 450 Kč. Silný páteční přírůstek korigovaly akcie CETV (156 Kč -1,27%). V záporném teritoriu zakončily i defenzívní tituly Telefonica (377 Kč -0,26%) a Pegas (446 Kč -1,17%).

Podnikové zprávy

Erste Bank snižuje cílovou cenu pro Komerční banku (BAAKOMB) na 4050 Kč ze 4700 Kč při nezměněném doporučení „držet."

Provozovatel autobazarů AAA Auto (BAAAAA) si v prvním měsíci letošního roku udržel rekordní růstovou dynamiku, když zaznamenal meziroční růst prodejů o 15,3 % na 3678 vozů. Výsledky tak potvrzují firemní očekávání, která počítají s rekordně silnou zimou. Tahounem růstu byl český trh, kde se prodeje zvýšily o 18,8 %. Slovenské prodeje oproti tomu poklesly.

Německo

Hlavní zprávy

Podnikové objednávky se v prosinci zaznamenaly růst 1,7 % (m/m očištěno) a 0,0 % y/y bez očištění) (odhad 1,0 % a -0,4 %). Předchozí hodnoty činí -4,9 % a -4,3 %.

Eurozóna:

Sentix Investorská důvěra za únor se zvýšila na -11,1 b. (odhad -15,0 b.) z předchozích -21,1 b.

Očekávané události

12:00 Průmyslová produkce (prosinec): odhad 0,0 % (m/m očištěno) a 4,3 % (y/y očištěno o počet pracovních dní), předchozí -0,6 % a 3,6 %

Popis trhu

Německé akcie zakončily první seanci nového týdne téměř beze změny, ačkoliv díky průtahům v jednání mezi představiteli Řecka a mezinárodních věřitelů po většinu dne převládala tendence k vybírání zisků. Index DAX nakonec zavřel s červenou nulou na 6764,8 bodech. Nedařilo se zejména akciím Deutsche Post (DPW -2,3%), Metra (MEO -2,2%) a Henkelu (HEN3 -1,5%). Úspěšnou seanci za sebou má naopak RWE (RWE +2,7%), když druhé největší německé utilitě pomohla zpráva o plánovaných úsporách v letech 2013 a 2014 a vyšší doporučení od HSBC, a Deutsche Boerse (63DU +2,4%).

Podnikové zprávy

HSBC přistoupila ke změně hodnocení dvou hlavních německých energetik. E.ON (EOAN) se dočkal snížení doporučení na „underweight" z „overweight." Jeho cílová cena byla snížena na 16 EUR z 20 EUR. RWE (RWE) oproti tomu dostalo zvýšené doporučení „neutral." Původní hodnocení znělo „underweight." Cílová cena byla zvýšena na 32 EUR ze 28 EUR.

Exane BNP Paribas zvýšila cílovou cenu pro Adidas (ADS) na 70 EUR ze 62 EUR. Doporučení zůstává na „outperform." Deutsche Bank svůj cíl zvýšila na 68 EUR z 57 EUR při nezměněném doporučení „koupit."

Německá energetika RWE (RWE) má v plánu rozšířit svůj úsporný plán o další 1 mld. EUR, která se přidá k již schváleným 1,5 mld. EUR, o které se mají snížit náklady v letech 2013 a 2014. Podrobnosti úsporné strategie mají být zveřejněny na počátku března. RWE byla donucena ke konsolidaci svých financí poté, co německá vláda schválila novou energetickou politiku, která počítá s kompletním odklonem od jaderné energie.

Německý strojírenský koncern Siemens (SIE) zvítězil v soutěži o zakázku na výstavbu větrných elektráren v Saúdské Arábii, jejíž hodnota by měla přesáhnout 1 mld. USD. Elektrárenský komplex, kterému má Siemens dodávat výrobní komponenty, má být jedním z největších své druhu a pokryje zhruba 10 % energetické spotřeby země. Němci se budou podílet i na dlouhodobé údržbě a servisu. Vítězství Siemensu potvrzuje jeho úspěšnou expanzi v Saúdské Arábii. Již před rokem německá firma získala velkou zakázku na dodávku klíčových komponent pro jinou elektrárnu. Dá se očekávat, že s rychle rostoucí poptávkou po energii se tak pro Siemens bude dále otevírat lukrativní trh, který mu umožní vygenerovat velký objem příjmů.

USA

Hlavní zprávy

Očekávané události

16:00 IBD/TIPP Index ekonomického optimismu (únor): odhad 48,6 b., předchozí 47,5 b.
16:00 JOLTs nová pracovní místa (prosinec): odhad 3250, předchozí 3161

Výsledková sezóna:

Coca-Cola – před trhem
Walt Disney – 22:15

Popis trhu

Americké akcie zaznamenaly velmi poklidný obchodní den. Při nízkém objemu obchodů se hlavní indexy držely v úzkém pásmu mírně pod nulou. Dow Jones zavřel nakonec slabší o 0,14% na 12843 bodech, technologický Nasdaq oslabil o 0,13%. Z jednotlivých sektorů si nejlépe vedly firmy ze sektoru Oil&Gas (+0,9%), díky růstu o více jak 5% Sprint Nextelu se dokázaly udržet v plusu i telekomunikace. Největší pokles zaznamenaly naopak tituly z finančního sektoru (-0,6%) a sektoru zdravotní péče (-0,4%), který nejvíce tížily akcie Humana (-5,5%) po slabém výhledu pro letošní rok. Nedařilo se ani stavitelům domů, když Raymond James Financial Inc. snížili hodnocení pro tento sektor. Akcie Toll Brothers oslabily o 2,3%, Lennar klesnul o téměř 3%. Celkově ospalou seanci má na svědomí absence makro zpráv z USA a vyčkávací přístup na snad definitivní zprávy z Řecka ohledně finanční pomoci. Příštích několik hodin by mělo být v této otázce pravděpodobně rozhodujících.

Podnikové zprávy

Čínská divize banky Citigroup (C) získala od čínských úřadů povolení pro výdej kreditních karet. Je tak první ne-asijskou bankou, která proniká na místní trh kreditních karet a úspěšně tak pokračuje v expanzi zahraničních bank poté, co v lednu získala povolení pro založení joint-venture investiční společnosti ve spolupráci s šanghajskou Orient Securities. Čínský trh má obrovský potenciál, praktická expanze Citi však bude dle odborníků omezena především malým počtem poboček a omezeným zastoupením. Karty by měly být čínským klientům dostupné nejspíše již tento rok.

Boeing 787 Dreamliner musí na kontrolu. Americký výrobce zahájil technickou prohlídku svého nového modelu kvůli strukturálním slabostem v zadní části trupu. Společnost prohlásila, že objevené nedostatky nepředstavují bezpečností riziko. Problém spočívá ve výrobním procesu komponent, nikoliv v technickém designu letadla. Zatím jediný provozovatel Dreamlineru, japonské All Nippon Airways, neplánují stažení z provozu. Potíže představují další z mnoha překážek, na které Boeing narazil při realizaci projektu Dreamliner, jehož vývoj se opozdil o celé tři roky. Dreamliner představuje nový koncept palivově úsporného letadla, při jehož výrobě se užívají lehká uhlíková vlákna namísto tradičního hliníku.

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.