Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Denní report – pondělí 05.11.2012

05.11.2012 | 22:00 0 Komentářů

ČR: Erste po roce uzavírá zpět nad 500 Kč!, SRN: Německé akcie opatrně korigují nedávné zisky, USA: Indexy končí před prezidentskou volbou v zeleném

Pražská burza

Hlavní zprávy

Maloobchodní tržby se v září snížily o -3,3 % (y/y) (odhad -2,9 %). Předchozí hodnota činí -0,8 %.

Očekávané události

9:00 Stavební produkce (září): předchozí -4,7 %
9:00 Průmyslová produkce (září): odhad -4,5 %, předchozí -3,1 %
9:00 Obchodní bilance (září): odhad 30,1 mld. Kč, předchozí 16,9 mld. Kč

Popis trhu

Pražská burza v úvodu týdne posílila i přes nervozitu na evropských trzích, které většinou oslabovaly. Index PX uzavíral výše +0,7% na 988 bodech především zásluhou akcií Erste. Ty při nejvyšším objemu dne 240 mil. Kč posílily nad psychologickou metu 500 Kč (+1,9%), kde se jim podařilo také uzavřít. Stalo se tak poprvé od loňského října! Dařilo se i ČEZu, který ve druhé polovině dne poskočil k úrovni 725 Kč (+1%). Nejvyšší procentuální přírůstek však registroval přeprodanný Philip Morris. Kurz jeho akcií posílil na 10800 Kč (+3,1%), když kupce přilákala série předchozích poklesů a nedávné snížení úrokových sazeb, které dále zatraktivnilo dividendový výnos titulu. Do záporu naopak zamířila Komerční banka, když před čtvrtečními výsledky ceny akcií KB oslabila na 3940 Kč (-1,4%). Podobně se nedařilo těžební NWR (-1,3%), které se nadále „plazí" kolem 83 Kč.

Podnikové zprávy

Credit Suisse snižuje cíl u Vienna Insurance Group (BAAVIG) na 38,20 EUR (963,8 Kč) ze 40,60 EUR (1024,3 Kč) při doporučení „neutral."

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Index investorské důvěry Sentix se v září zvýšila na -18,8 b. (odhad -21,0 b.) z předchozích -22,2 b.

Očekávané události

9:55 Index nákupních manažerů – služby (říjen – konečný): odhad 49,3 b., předchozí 49,3 b.
12:00 Podnikové objednávky (září): odhad -0,5 % (m/m sezónně očištěné) a 1,5 % (y/y bez očištění), předchozí -1,3 % a -4,8 %

Eurozóna

10:00 Index nákupních manažerů – kompozitní (říjen – konečný): odhad 45,8 b., předchozí 45,8 b.
10:00 Index nákupních manažerů – služby (říjen – konečný): odhad 46,2 b., předchozí 46,2 b.
11:00 Index cen výrobců PPI (září): odhad 0,2 % (m/m) a 2,6 % (y/y), předchozí 0,9 % a 2,7 %

Popis trhu

Německé akcie zahájily nový týden v červených číslech, když opatrně korigují nedávné zisky.Index DAX krátce před koncem obchodování klesá o 0,5% na 7 330 bodů. Nedaří se zejména Deutsche Post (DPW -2,1%), která je vyšetřována německým anti-monopolním úřadem pro cenový dumping, Henkelu (HEN3 -1,4%) a Deutsche Bank (DBK -1,4%). Roste naopak Deutsche Boerse (DB1 +2,2%), Munich Re (MUV2 +1,0%) a Beiersdorf (BEI +0,6%).

Podnikové zprávy

Německý konglomerát Siemens (SIE) bude muset své dosavadní odpisy v solární divizi navýšit o více než 250 mil. EUR. Navýšení je spojeno se snížením hodnoty aktiv a operačních ztrát v projektech, které již byly zahájeny. Německá společnost přitom solární průmysl po pouhých třech letech kvůli jeho ztrátovosti opouští. Celkový objem veškerých souvisejících odpisů činí 800 mil. EUR.

Deutsche Post (DPW) je vyšetřována německým anti-monopolním úřadem pro cenový dumping. Ten se měl týkat hromadných zásilek pošty u bank, pojišťoven a operátorů. Konkurenti si na tyto prakticky u jiného regulátora stěžovali již minulý rok. Ten v dubnu tohoto roku Deutsche Post zažádal o změnu její cenové politiky.

Barclays zahajuje pokrývání akcií společnosti Telefonica Deutschland s doporučením „overweight".

Goldman snižuje doporučení pro Daimler z „conviction buy" na „buy", ale potvrzuje doporučení „conviction buy" pro Volkswagen a zvyšuje cíl z 280 EUR na 289 EUR.

Credit Suisse zvyšuje cílovou cenu pro Allianz (ALV) na 109 EUR ze 104,60 EUR při doporučení „outperform."

USA

Hlavní zprávy

ISM index aktivity mimo zpracovatelský (kompozitní) v říjnu klesá na 54,2 b.(odhad 54,5 b.) z předchozích 55,1 b.

Očekávané události

16:00 JOLTs Nová pracovní místa (září): odhad 3665 tis. ,předchozí 3561 tis.

Popis trhu

US akciové trhy dokázaly v závěru přeci jen najít směr a mírně posílily když index S&P 500 vzrostl o 0,31% na 1 418,6b. Nejlépe se však dařilo technologickému indexu Nasdaq, který rostl o 0,6% a zakončil u hranice 3000b. tažen hlavně akciemi Apple (+1,4%), které korigovaly předcházející poklesy. Právě technologické tituly byly tahounem dnešního dne, když v závěsu následoval energetický sektor, když k oživení došlo na ceně ropy, která posílila o 1% na 85,76 USD/barel. Jinak je obchodování během dnešního dne klidnější, když investoři již vyhlížejí zítřejší prezidentské volby v USA. Nelze příliš čekat, že ty by výrazným způsobem zvrátily dění na akciových trzích, důležitější však bude jak si staro/nový prezident poradí s blížícím se tzv. "fiskálním útesem" na jehož vyřešení bude mít čas do konce letošního roku a zdali najde společnou řeč s politiky v Kongresu kde je rozdělení politické síly bipolární.

Podnikové zprávy

Společnost Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway – oznámila v pátek po uzavření trhů výsledky hospodaření za třetí kvartál. Provozní zisk poklesl na 3,4 mld. USD (2057 USD na akcii typu A) z 3,81 mld. USD (2309 USD na akcii typu A) ve stejném období předchozího roku. Provozní zisk nezahrnuje realizované čisté zisky a ztráty z investic. Výsledky za kvartál nedosáhly na průměrné očekávání analytiků oslovených agenturou Thomson Reuters ve výši 2062,56 USD na akcii typu A. Čistý zisk připadající na akcionáře Berkshire vzrostl na 3,92 mld. USD (2373 USD na akcii „A") z předchozích 2,28 mld. USD (1380 USD na akcii „A").

Mediálně-zábavní společnost Time Warner Cable (TWC) zveřejnila své hospodářské výsledky, které nenaplnily očekávání akcionářů. Tržby i přes meziroční růst na 5,36 mld. USD (+9,2 % y/y) nedosáhly na analytický konsensus, který počítal s 5,39 mld. USD. Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se oproti tomu vyšplhal na 438,9 mil. USD (1,41 USD na akcii) (+21 % y/y) a těsně tak předstihl tržní očekávání ve výši 437,6 mil. USD (1,43 USD na akcii). Zisk na akcii však byl zklamáním. Horší konečný výsledek má na svědomí úbytek předplatitelů video kanálu, který byl výrazně vyšší, než analytici očekávali. U analytiků převažovala nákupní doporučení.

Americká zdravotní pojišťovna Humana (HUM) zveřejnila své hospodářské výsledky. Tržby vzrostly na 9,65 mld. USD (+3,7 % y/y), avšak nestačily na 9,96 mld. USD, které očekával trh. Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) si vedl mnohem lépe, když i přes pokles na 426 mil. USD (2,62 USD na akcii) (-4,3 % y/y) výrazně překonal tržní konsensus 337 mil. USD (2,05 USD na akcii). Zisk byl snížen zejména vyššími náklady spojenými s vyšším využíváním vládního zdravotního programu Medicare Advantage. Na druhé straně společnost zvýšila svůj výhled pro letošní zisk, který má činit 7,25 až 7,35 USD (konsensus 7,14 USD) na akcii. Přiští rok se má pohybovat v rozmezí 7,60 až 7,80 USD (konsensus 7,87 USD) na akcii. U analytiků mírně převažovala nákupní doporučení.

Podobně jako během finanční krize, která zdevastovala americký automobilový průmysl, se zdá, že Ford (F) dokáže na problémovém trhu chodit lépe, než jeho konkurenti. Vypovídá o tom především jeho rychlá reakce na slábnoucí evropský trh. Ford již uzavírá tři výrobní závody a propouští tisíce zaměstnanců, zatímco GM (GM) se k výraznějšímu snižování nákladů stále odhodlává a dosud nepřistoupil ke strukturálním změnám v dlouhodobě ztrátové divizi Opel. V současné době místo toho uzavírá smlouvy o spolupráci s francouzským Peugeotem, která se má pozitivně projevit nejdříve v roce 2016. Hlavní výrobní závod Opelu se má přitom uzavřít nejdříve během příštího roku. Ford oproti tomu již oznámil propuštění 6200 evropských zaměstnanců.

Americké regulační orgány schválily rozšířené užívání přípravku Xarelto od Johnson & Johnson’s (JNJ). Lék funguje jako krevní zhušťovadlo, které se používá při odstraňování krevních sraženin v plicích a nohou a zároveň snižuje riziko jejich opakovaného výskytu. Xarelto je prvním schváleným přípravkem svého druhu od představení léku warfarin, který se na trh dostal již před 60 lety. Schválení rozšířeného užívání umožní lékařům využívat Xarelto jako alternativu vůči dosavadnímu enoxaparinu, který je podáván injekčně (Xarelto ústně).

V pátek si Boeing zajistil zakázku u armády Saudské Arábie v hodnotě 4 mld. USD.
Včera byla potvrzena také objednávka v hodnotě 2 mld. USD na 20 Boeingů 737 MAX od kuvaitské letecké leasingové společnosti ALAFCO. Objednávka byla prvně oznámena v červenci.

Výsledky těžařského gigantu Exxon Mobil (XOM) dle některých začínají ukazovat na chybnou sázku, kterou byly pro společnost investice do těžby zemního plynu. Investoři dosud oceňovali stabilitu hospodářských výsledků (akcie za poslední rok připsaly 14 %), které byly během posledního kvartálu ovlivněny zejména špičkovým rafinérským byznysem. Je však otázkou jak dlouho jejich optimismus vydrží vzhledem k nepříznivým trendům, které společnost vykazuje. Produkce ropy i zemního plynu klesá. Stejným směrem si sice vydává i celková globální produkce, avšak firma trestuhodně ztrácí pozici v domovských USA, kde od poloviny roku 2010 snížila těžbu o zhruba 8 %, zatímco národní produkce vzrostla o 14 %. Nákup plynařského těžaře XTO Energy za 31 mld. USD z roku 2010 se tak ukazuje jako velice nákladná záležitost, jejíž ekonomická racionalita se vzhledem k přetrvávajícím nízkým cenám plynu každý měsíc snižuje.

Chádí El-Moussawi, analytik
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.