Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Denní report – pondělí 04.06.2012

04.06.2012 | 22:10 0 Komentářů

ČR: Pražská burza rostla, čeká nás jeden z nejdůležitějších týdnů letošního roku?, SRN: Německé akcie znovu oslabily, USA: Americké indexy pod tíhou cyklických titulů smíšeně, telekomy v čele

Pražská burza

Očekávané události

09:00 Maloobchodní prodeje (r-r) (duben): odhady: 1.0%, předchozí: -0.3%

Popis trhu

Pražská burza se v úvodu týdne vydala vlastní cestou- ačkoliv se evropské trh potýkaly s dalšími poklesy- tak index PX vzrostl +0,55% na 864 bodů. Při velmi nízké aktivitě stačilo akciím ČEZu 135 mil. Kč k objemovému vítězství. Jejich kurz přitom udržel úroveň 735 Kč (+0,75%). Největší růst si připsala Erste (+2,9%), která se ve druhé části dne obchodovala nad 365 Kč (+2,9%). Kopírovala tak posilování evropského bankovního sektoru (SG +4,2%, DBK +2,3%). Komerční banka za daného stavu alespoň s přehledem uhájila 3100 Kč (+0,5%). Dobrý výkon předvedla těžební NWR (+2,4%), která po propadech z posledních dní posílila k úrovni 92 Kč. Mediální CETV se po úvodním poklesu k 115 Kč vrátila k metě 120 Kč (+0,7%). Naopak ztrácel defenzivní Philip Morris (-3%) a další propad postihl technologický KITD (-10%). Celkově pražská burza po otevření na novém letošním minimu nakonec uzavřela nad metou 860 bodů. Stále tak žije naděje, že současné úrovně mohou znamenat lokální dno. O tom se, ale zřejmě rozhodne v průběhu dalších dní (objeví se intervence CB?) – tento týden tak může být na akciových trzích jedním z nejdůležitějších týdnů letošního roku…

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Index investorské důvěry Sentix poklesl v červnu na -28,9 b. Po předchozích -24,5 b. se očekával pokles až na -30,0 b.

Index cen výrobců PPI v dubnu meziměsíčně stagnoval, když se po předchozím růstu o 0,5 % očekával růst o 0,2 %. Meziročně došlo k růstu o 2,6 %. Očekávalo se zvýšení o 2,7 %. Předchozích 3,3 % bylo revidováno na 3,5 %.

Očekávané události

09:55 Index nákupních manažerů ve službách (květen – konečný): odhady: 52,2, předchozí: 52,2
12:00 Podnikové objednávky (m-m, sezónně očištěno) (duben): odhady: -1.1%, předchozí: 2.2%
12:00 Podnikové objednávky (r-r) (duben): odhady: -3.8%, předchozí: -1.3%
Eurozóna:
10:00 Index nákupních manažerů – kompozitní (květen – konečný): odhady: 45,9, předchozí: 45,9
10:00 Index nákupních manažerů ve službách (květen – konečný): odhady: 46,5, předchozí: 46,5
11:00 Maloobchodní prodeje (m-m) (duben): odhady: -0.1%, předchozí: 0.3%
11:00 Maloobchodní prodeje (r-r) (duben): odhady: -1.1%, předchozí: -0.2%

Popis trhu

Německým akciím se vstup do nového týdne příliš nevydařil a znovu oslabily. Nepomohl jim ani lepší sentiment na jihoevropských trzích, které dnes korigovaly páteční ztráty. Němečtí investoři si naopak více všímali dalších známek zpomalení v Číně a horších dat ze zámoří (newyorský ISM index, podnikové objednávky). Index DAX krátce před koncem obchodování klesá o 0,9% na 5995 bodů. Nedařilo se zejména automobilkám (VOW3 -3,2%, BMW -2,5%) a Linde (LIN -3,7%). Opačným směrem zamířily finanční společnosti (DBK +1,9%, DB1 +1,3%, ALV +1,0%).

Podnikové zprávy

Ztrátová jednotka Lufthansy – Austrian Airlines – bude podle CEO Jaana Albrechta v roce 2013 zisková. Lufthansa mimo jiné uvedla, že120 pilotů a 221 člen dalšího personálu využilo možnosti opustit společnost podle staré dohody po vypršení lhůty.
Aerolinka chce prodat cateringovou jednotku LSG Sky Chefs a soustředit se na své jádrové činnosti. Jednání jsou v počátcích. Společnost chce prodat až 49 % nejpozději do roku 2013. Nejraději by jednotku prodala strategickému partnerovi.

Německý výrobce léčiv – Bayer – uvedl, že studie prokázaly schopnost nového léku prodloužit život pacientů s agresivním typem rakoviny zažívacího traktu bez zhoršení nádorů a bude žádat o povolení širšího užití léku.

Největší německý výrobce oceli – Thyssenkrupp – přilákal pozornost brazilské firmy Vale a jihokorejské Posco. Důvodem zájmu jsou továrny v Brazílii a v USA, které se potýkají se špatnými výsledky.

Největší německá utilita vzhledem k tržní hodnotě – E.On oznámila, že hodlá přeorganizovat svojí distribuci na domácím trhu. Hlavní působení společnosti bude směřovat na 4 regionální poskytovatele: E.On Avacon, E.On bayern, E.On edis a E.On Hanse. Dva další regionální poskytovatelé (E.On Mitte a E.On Thueringer Energie) by mohly být při nejmenším z části odprodány.

USA

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů ISM New York v květnu poklesl na 49,9 b. Předchozí hodnota činila 61,2 b.

Podnikové objednávky poklesly v dubnu o 0,6 %, když se čekal 0,2% růst. Předchozích -1,5 % bylo revidováno na -2,1 %.

Očekávané události

16:00 ISM index aktivity mimo zpracovatelský sektor – kompositní (květen): odhady: 53,5, předchozí: 53,5

Popis trhu

Akciové indexy v zámoří se po nadějném úvodu „přesunuly" do červeného teritoria, kde se udržely po většinu seance v návaznosti na slabá dubnová čísla US továrních objednávek, trhům neprospěly ani čínská makrodata (meziměsíční pokles indexu nákupních manažerů v nevýrobním sektoru) a tak především cyklické akcie dnes ztrácely. Díky závěrečné minirally ale indexy uzavírají blízko nuly, technologický Nasdaq dokonce s 0,5% ziskem – nízké valuace, přeprodanost akcií – tak zní citace zpravodajských agentur, neblíží se ale další kolo QE???

Překvapivě se dnes též nedaří i finančním společnostem, které nenásledují své evropské „protějšky". Z větších jmen se udržují akcie JP Morgan (JPM -3,2%) v čele poklesu a po nedávno oznámené překvapivé 2+ mld. USD ztráty z "hedgovacích" operací stále nenachází své dno. Titul od té doby ztratil téměř 35 mld. tržní kapitalizace! a obchoduje se již blízko podzimních minim. Nedaří se ani US Bancorp (USB -2.7%), Citigroup (C) pak oslabuje o 2,5%.

Sektorově se též nevede dobře i stavebním společnostem (DR Horton, Lennar, Pultegroup), jež dominují "chvostu" indexu S&P plošně s 5% ztrátami. Nedávné naděje možného blízkého zotavení realitního sektoru tak dnešní makra a páteční data z trhu práce výrazně oslabují.

Ze zajímavých růstových pohybů v indexu S&P 500 zmiňme 6% růst producenta plynu Chesapeake Energy (CHK). Turbulentní titul dnes ženou výše změny ve vedení požadované miliardářem C.Icahnem, který v uplynulých týdnech nabyl 7,5% podílu ve společnosti. Dnešní růst plynu bezmála o 4% též napomáhá pozitivnímu vývoji. Bez nových zpráv se z historického dna odpíchly i akcie solárního výrobce First Solar (FSLR +4,6%), daří se i Peabody Energy (BTU +4%) po indikacích o projevení zájmu o vlastněný důl ze strany čínských spol. Pro investory v uhelném sektoru je ale i zajímavá zpráva o mezikvartálním navýšení Q3 ceny koksovatelného uhlí o 7% ze strany oceláře Posco pro dodavatele uhlí Anglo American Plc. – zde by mohly být i pozitivní implikace pro domácí společnost NWR!

Podnikové zprávy

Společnost Chesapeake Energy dnes uvedla, že plánuje do představenstva dosadit 4 nové členy. Southeastern Asset Management, který vlastní 13,6 % akcií společnosti má navrhnout 3 nové členy představenstva. Čtvrtým novým členem se stane Carl Icahn se 7,6% podílem nebo osoba jím vybraná. Představenstvo nadále zůstane devítičlenné. Nezávisle na zprávě uvedla společnost, že nahrazení Aubreye McClendona ve funkci předsedy bude vyřešené do 22. června. McClendon se bude soustředit čistě na funkci generálního ředitele.

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.