Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Denní report – pondělí 03.09.2012

03.09.2012 | 17:40 0 Komentářů

ČR: Pražská burza v lehkém záporu při „prázdninovém“ objemu, SRN: Německé akcie mírně posilují, USA: svátek

Pražská burza

Hlavní zprávy

Průměrná reálná mzda poklesla ve druhém kvartále o 1,1 % při očekávané stagnaci.

Předchozí pokles o 0,1 % byl revidován na -0,4 %.

Aktivita v českém průmyslu se v srpnu mírně zhoršila, ukázal v pondělí index nákupních manažerů (PMI), když klesl na 48,7 bodu z červencových 49,5 bodu.

Hodnotu indexu v minulém měsíci negativně ovlivnil zejména pokles zaměstnanosti a nových objednávek, uvedla firma Markit Economics, která průzkum provádí pro banku HSBC.

Analytici oslovení Reuters očekávali pokles ukazatele na 48,9 bodu.

Barometr podnikatelských podmínek tak zůstal pod klíčovou hranicí 50 bodů, jež odděluje celkový růst od poklesu v odvětví.

Popis trhu

Investoři dnes za obchodní terminály neusedli – Index PX ztratil 0,35% při objemu obchodů pouhých 400 mil. Kč.

Mírně ztratila většina "likvidních" emisí v čele s bankami – KB uzavírala po závěrečné aukci slabší o 0,8% na 3805 Kč, rakouská Erste i po ranním ataku 400 Kč hranice nakonec končila se ztrátou 0,3% na 394,50 Kč. Největší objem dnes protekl na ČEZu (140 mil. Kč), který končil narozdíl od sektorových konkurentů v mírném záporu na 775 Kč. Patrný výběr zisků byl i na Telefonice ČR, která odepsala -0,5% (417 Kč). V čele růstu se tak držely menší emise – AAA se ziskem 0,9% kotví na 21 Kč, Pegas po několika nákupních objednávkách se dále vzdaluje úrovni 450 Kč (+0,7%), KIT digital pak zpevnil o 3%, reflektující páteční vývoj v zámoří.

Podnikové zprávy

Podle mluvčí ČEZu obdržela společnost 2 nabídky na uhelné elektrárny v Počeradech a ve Chvaleticích. ČEZ očekává více nabídek na 5 závodů, které hodlá prodat do října. Konečné rozhodnutí má padnout do konce roku.
České energetické společnosti Energetický a průmyslový holding a Czech Coal uvedly, že obě již nabídku podaly.

Německo

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů ve výrobě byl při konečné revizi pro srpen upraven ze 45,1 b. na 44,7 b.

Eurozóna

Index nákupních manažerů byl pro srpen v poslední revizi upraven ze 45,3 b. na 45,1 b.

Očekávané události

Eurozóna

11:00 Index výrobních cen (m-m) (červenec): odhady: 0.2%, předchozí: -0.5%
11:00 Index výrobních cen (r-r) (červenec): odhady: 1.6%, předchozí: 1.8%

Popis trhu

Německé akcie po většinu první zářijové seance mírně posilovaly.

Opatrný optimismus přinesla paradoxně horší čísla z čínského a evropského průmyslu, která posílila očekávání další stimulace churavějících ekonomik. Index DAX se krátce před koncem obchodování pohybuje se ziskem 0,6% v okolí 7 010 bodů. Nejlépe si vede Fresenius (FRE +2,4%), Bayer (BAYN +1,9%) nebo Adidas (ADS +1,5%). Jižním směrem naopak zamířily automobilky (VOW3 -1,9%, DAI -1,4%, BMW -1,2%).

Podnikové zprávy

Fresenius údajně nehodlá obnovit nabídku pro Rhoen-Klinikum. Podle nejmenovaných zdrojů by to dnes měl Fresenius oficiálně oznámit. Společnost se údajně obává, že by nová nabídka byla komplikována konkurenty, kteří také získali podíl v Rhoen-Klinikum. Další problémy by mohly vzniknout při získávání kontroly nad dozorčí radou.
Koupě Rhoen-Klinikum by výrazně pomohla upevnit Freseniusu pozici na trhu, kde výrazně ubývá možností k dalším akvizicím. Předchozí nabídka, kterou Fresenius podal, činila 3,1 mld. EUR, ale nezískala podporu akcionářů.

Akcie (FRE) uzavřely v pátek na 84,82 EUR.

Zaměstnanci Lufthansy naplánovali další stávku na úterý 4. září. Organizace UFO, zatím neřekla, kolik lidí se stávky zúčastní a detaily ohledně zrušených letů budou zveřejněny nejméně 6 hodin před zahájením stávky. Vzhledem k tomu, že společnost nereagovala na stávku ve Frankfurtu z minulého týdne, rozhodla se UFO k rozšíření stávky jak z časového, tak z místního hlediska. V pátek bylo zrušeno nejméně 207 letů.

Akcie (LHA) zatím rostou o 0,17 % na 9,827 EUR.

Nomura snížila investiční doporučení pro Infineon (IFX) na „reduce" z „neutral". Cílová cena byla snížena z 8,35 EUR na 5 EUR. Akcie IFX klesají o 1,24 % na 5,427.

E.On Russia a Rosneft se dohodly na tříletém kontraktu. Ruská divize největší německé utility odsouhlasila tříletý kontrakt na dodávky zemního plynu od největšího ruského producenta ropy OAO Rosneft. Rosneft hodlá diversifikovat svou činnost v rámci dodávek fosilních paliv.
Rosneft bude zásobovat závod (Surgutskaya GRES-2) 4,65 mld. kubickými metry plynu od roku 2013 do roku 2015.

Volkswagen údajně varoval své dodavatele, že možná bude muset snížit produkci během letošního podzimu zhruba o 10 %. Bez uvedení zdrojů to včera zveřejnil časopis Automobilwoche.
Volkswagen prý stále doufá v ekonomické oživení v některých zemích a oficiálně nesnížil výhled své produkce pro podzim a zimu. Mluvčí Volkswagenu označil zprávu za „spekulativní", avšak připustil, že nadcházející měsíce budou „rozhodně náročnější".

USA

Hlavní zprávy

Státní svátek v USA (Labor Day)

Očekávané události

14:58 Markit PMI index aktivity (srpen – konečný): odhady: 51.9, předchozí: —
16:00 ISM ve výrobě (srpen): odhady: 50.0, předchozí: 49.8
16:00 Cenový index ISM (srpen): odhady: 46.0, předchozí: 39.5
16:00 Stavební výdaje (m-m) (2Q): odhady: 0.4%, předchozí: 0.4%
23:00 Celkové prodeje vozidel (srpen): odhady: 14.20 ml., předchozí: 14.05 ml.
23:00 Domácí prodeje vozidel (srpen – konečný): odhady: 11.05 ml., předchozí: 11.00 ml.

Podnikové zprávy

Zdá se, že přichází nejlepší, ale možná i poslední šance pro Microsoft a Nokii na zhatění dominance iPhonu a Androidu mezi mobilními softwary. Pokud tedy středeční zveřejnění nové Lumie nepřiláká zákazníky, může to znamenat konec pro Nokii a vážný problém pro Microsoft v přístupu na trh mobilních telefonů. Aspoň tak to vidí Sinead Carew a Bill Rigby v článku pro Thompson Reuters.
Nokia vsadila všechno na Windows a pokud neuspěje, dalším krokem může být prodání klíčových aktiv nebo prodej celé společnosti.
Finský výrobce mobilních telefonů utrpěl za posledních 18 měsíců provozní ztrátu přes 3 mld. EUR a byl donucen propustit 10 tis. zaměstnanců.
Podíl Nokie na globálním trhu chytrých telefonů se od chvíle, kdy se na trhu objevil první iPhone, propadl z 50 % na méně než 10 %.
Pro Microsoft by úspěch Lumie znamenal zájem vyššího počtu výrobců o software, který je na bázi stejného kódu jako počítačový systém Windows 8.
Telefony s Windows zaujímají pouze 3,7 % světového trhu, přičemž Android zaujímá 68 % a Apple 17 %. Lumia vstupuje na trh ve chvíli, kdy se Android musí vypořádávat s těžkými právními spory a BlackBerry společnosti Research in Motion pokračuje v dlouhém propadu.
Nokia by ve středu měla zveřejnit 2 nové typy Lumie. Ve stejný den se chystá odhalit nový produkt i Motorola vlastněná společností Google. Apple by měl přijít s nejnovějším iPhonem 12. září.
Dražší z Lumií bude soupeřit s iPhonem. Očekává se, že Lumia bude oplývat širokým výčtem zajímavých funkcí včetně výkonných fotoaparátů z obou stran a možnosti využití Skype hovorů. Nevýhodou pro ní může být nižší počet dostupných aplikací v poměru zhruba 1:5 ve prospěch Androidu nebo iPhonu.

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.