Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Denní report – pondělí 03.06.2019

03.06.2019 | 22:26 0 Komentářů

ČR: Pražská burza vstoupila do nového týdne pozitivně, SRN: Německý DAX posílil o 0,38 %, USA:Americké indexy v pondělní seanci ztrácely, Dow Jones v závěru zkorigoval do kladných čísel.

Pražská burza

Hlavní zprávy

HSBC Index nákupních manažerů ve výrobě PMI (květen):
aktuální hodnota: 46,6
očekávání trhu: 46,5
předchozí hodnota: 46,6

Bilance státního rozpočtu (květen):
aktuální hodnota: -50,9 mld.
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -29,7 mld.

Očekávané události

09:00 Průměrná reálná měsíční mzda (y-y) (1Q): očekávání trhu: 4,0 %, předchozí hodnota: 4,7 %

Popis trhu

Pražská burza v úvodu týdne odolala mírně negativnímu zahraničnímu sentimentu a měřeno indexem PX přidala 0,56% na 1 049 bodů. Poptávka směřovala především do tuzemských bankovních titulů. Moneta Money Bank si polepšila o 1,52% a ocenění se přiblížilo k 77 Kč a Komerční banka při nejvyšším denním objemu 95 mil. Kč se zvedla dokonce o 2,75% a uzavřela na 897 Kč. Slušně posílilo i Cme (86 Kč +1,53%) a Avast (+1,10%). Mírnější zisk připisoval Čez (540 Kč +0,28%) a Erste Bank (826 Kč +0,46%). Největší pokles zaznamenaly akcie O2 (231 Kč -7,60%), které se obchodovaly první den bez nároku na dividendu 21 Kč. Nebýt tohoto technického propadu u telekomunikačního titulu posílil by index PX dokonce o 0,96%. Nedařilo se taktéž Kofole (289 Kč -1,70%)

Podnikové zprávy

Akcie O2 se dnes obchodují poprvé bez nároku na dividendu (21 Kč/akcie)

Německo

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů Markit/BME (květen – konečný):
aktuální hodnota: 44,3
očekávání trhu: 44,3
předchozí hodnota: 44,3

Hlavní zprávy (eurozóna)

Index nákupních manažerů Markit (květen – konečný):
aktuální hodnota: 47,7
očekávání trhu: 47,7
předchozí hodnota: 47,7

Očekávané události (eurozóna)

11:00 Míra nezaměstnanosti (duben): očekávání trhu: 7,7 %, předchozí hodnota: 7,7 %

11:00 CPI jádrový (y-y) (květen – první, předběžný): očekávání trhu: 0,9 %, předchozí hodnota: 1,3 %

11:00 CPI odhad (y-y) (květen): očekávání trhu: 1,3 %, předchozí hodnota: 1,7 %

Popis trhu

S největšími zisky dnešní seanci končí technologická společnost Wirecard, která posílila o 3,1 %. Generální ředitel společnosti Wirecard dnes uvedl, že firma zaznamenává rekordní počet registrací do své obchodní platformy a míří tak k vynikajícímu prvnímu pololetí roku 2019. Následovala společnost ThyssenKrupp (+2,2 %) a Merck KGaA (+1,83 %). Společnost dnes uvedla, že její výzkumná terapie zvaná Tepotinib vykázala objektivní výsledky. Průměrná doba odezvy na léčbu byla 12,4 měsíců.

Naopak největší ztráty zaznamenala Infineon Technologies (-8,1 %), na jejíž akcie negativně zapůsobila zpráva týkající se plánované akvizice. Následovala Deutsche Bank (-2,2 %), která v pondělí poklesla na historické minimum a svezla se tak na negativní vlně s ostatními bankovními domy v Evropě. Dnešní pokles ještě zvýšil tlak na současného generálního ředitele Christiana Sewinga, aby přišel s přesvědčivějším řešením jak dostat banku zpět na vlastní nohy.

Podnikové zprávy

Deutsche Post požádala o zvýšení cen poštovních služeb s platností od 1. července
Akcie Deutsche Bank poklesly na nové minimum
BASF SE postavil druhý výrobní závod na výrobu UV akrylových lepidel
Wirecard údajně míří k vynikajícímu prvnímu pololetí

USA

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů Markit (květen – konečný):
aktuální hodnota: 50,5
očekávání trhu: 50,7
předchozí hodnota: 50,6

ISM ve výrobě (květen):
aktuální hodnota: 52,1
očekávání trhu: 53,0
předchozí hodnota: 52,8

Cenový index ISM (květen):
aktuální hodnota: 53,2
očekávání trhu: 51,0
předchozí hodnota: 50,0

Stavební výdaje (m-m) (duben):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: 0,5 %
předchozí hodnota: -0,9 % (revize: 0,1 %)

Očekávané události

16:00 Průmyslové objednávky (duben): očekávání trhu: -1,0 %, předchozí hodnota: 1,9 %

16:00 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (duben – konečný): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -2,1 %

16:00 Zakázky na kapitálové statky bez zbraní a letadel (duben – konečný): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -0,9 %

Popis trhu

V pondělní seanci americké indexy ze začátku seance   korigovaly své předchozí ztráty z minulého týdne, ale nakonec. Index Dow Jones ztratil  0,19% a širší S&P 500   klesl o 0,37%.  I když indexy mírně klesly, tak v otvírání nových pozic jsou investoři opatrní a vstřebávají uvalení nových amerických cel na mexické dovozy s Trumpovou pohrůžkou jejich dalšího možného zvyšování, pokud Mexiko nezačne aktivně řešit problém nelegální migrace ze svého území do USA.  To že pan prezident Trump miluje cla potvrdil během víkendu, když   oznámil také, že odebere Indii speciální status, který ji umožňoval dosahovat i na nižší cla. Podle analytiků se celkově trhy obávají, že Trump  bude i  nadále postupovat s potřebnou razancí a naprostou nepředvídatelností.  V již probíhající obchodní válce mezi USA  a Čínou dnes Peking obvinil USA z vytváření překážek v obchodních jednáních mezi oběma zeměmi. Na tuto situaci reagují také výnosy 10 letých amerických dluhopisů, které se dostaly pod hodnotu 2,1% a tato situace nastalo poprvé od září 2017. Je zřejmé, že inverzní vývoj křivky  10 letých amerických dluhopisů se tak prohloubil  a klesající výnos je tak přímou reakcí na zvyšující se zájem o tyto CP, které fungují jako zajištění v době negativního vývoje a zvýšeného rizika. Dnes také analytici Goldman Sachs snížili odhad růstu americké ekonomiky na toto čtvrtletí na 1,1%, když v minulém týdnu počítali s růstem až 1,3%. Hlavním důvodem je obchodní válka, kterou USA vedou s Čínou.

Z celní války mezi USA a Čínou dnes profitoval žlutý kov, který dnes přidal 1,69% a zlato se tak dostalo k úrovni  1 327 USD/Troy. unci. Cena zlata se tak pohybovala v blízkosti nejvyšších hodnot z konce března. Tato situace vyhovovala akciím těžařů zlata a tak největší kanadská světově obchodovaná společnost Barrick Gold. Corp. ( GOLD ) se těšila zájmu investorů a její akcie rostly o necelých 5,5%. Podobně byly na tom akcie těžaře Eldorado Gold. Corp. ( EGO ), které si dnes připsaly silných více než 12,7% a také Anglo American ( NGLOY ), kde si akcie společnosti polepšily  1%. Pozadu s růstem nezůstaly akcie známého těžaře Newmont Gold. Corp. ( NEM ), které obchodovaly se ziskem necelých 0,7%.

Bohužel, dalšímu negativnímu tlaku čelily akcie známého výrobce dopravních letadel Boeing ( BA ), kde podle dostupných zpráv má více než 300 letadel Boeingu 737 MAX a též staršího modelu 737 na křídlech instalovány nesprávně vyrobené díly. V neděli tuto zprávu veřejně oznámil Federální úřad pro letectví ( FAA ) s tím, že bude vyžadovat urychlenou výměnu těchto dílů. Letadla  Boeingu 737 MAX už kvůli jinému technickému problému několik měsíců nelétají. V reakci na tyto zprávy akcie ubírají ze své tržní ceny necelých 1,3%.

Naopak na růstové vlně se dnes vezly akcie biofarmaceutické společnosti Nektar Therapeutics ( NKTR ) a to poté, co společnost oznámila pozitivní výsledky klinických stidií kandidátů na léčbu melanomu. Společnost se sídlem v Chicagu uvedla, že její dva kandidáti léků Bempegaldesleukin a Nivolumab vykazují při testech pozitivní signály, sdělil Jonathan Zalevsky, který je hlavní vědecký pracovník společnosti Nektar Therapeutics ( NKTR ). Na základě těchto informací akcie Nektar Therapeutics ( NKTR ) přidaly na své tržní hodnotě více než 8,8%.

Podnikové zprávy

Zlato dosáhlo na hranici z 27. března
Prodeje vozů skupiny Fiat Chrysler v USA v květnu meziročně vzrostly o 2 %
Prodeje vozů značky Nissan Motor Co. v květnu meziročně vzrostly o 0,1 %; Očekával se pokles o 6,2 %

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.