Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Denní report – pátek 31.08.2012

03.09.2012 | 08:01 0 Komentářů

ČR: Pražská burza uzavírá týden na pozitivní vlně, PX v blízkosti 4-měsíčních maxim, SRN: Německé akcie končí týden v zelených číslech, USA:

Pražská burza

Hlavní zprávy

Peněžní nabídka vzrostla v ČR v červenci meziročně o 6,3 %. Předchozí růst činil 6,5 %.

Očekávané události

09:00 Průměrná reálná mzda (r-r) (2Q): odhady: -0.3 %, předchozí: -0.1 %
09:30 PMI – Index nákupních manažerů ve výrobě: odhady: 0, předchozí: 0
Rozpočet (srpen): odhady: –, předchozí: -51.7 mld.

Popis trhu

Většina titulů na pražské burze dnes posilovala v čele s bankami a ČEZem, index PX si připsal 1,4% se závěrem na 952 bodech a téměř tak vymazal ztráty z první poloviny týdne. Pozitivní sentiment v návaznosti na očekávaný projev šéfa Fedu B.Bernankeho byl patrný od úvodu závěrečné seance tohoto týdne podobně jako na okolních trzích. Následné potvrzení dalšího „zásahu" Fedu v případě potřeby v krátké době negovalo neoznámení dalšího kola kvantitavního uvolňování, indexy se tak po krátkém zakolísání vrátily na předchozí úrovně, závěr týdne tak zůstal ve znamení optimismu.

Bankovní emise a ČEZ dominovaly růstu – KB si připsala 2,3% (3835 Kč), rakouská Erste uzavírala se ziskem 2% na 395,70 Kč. Pokračující nákupní apetit byl patrný i na akciích ČEZu, jež po aukci uzavíral silnější o 2,5% na 776 Kč (4,5 měs. maximum), to vše na pozadí růstu ceny elektřiny, povolenek i indikovaného zájmu o tepelné elektrárny Chvaletice / Počerady ze strany Czech Coal. I přes sílící realizace zisků u Telefonicy ČR si akcie polepšila o 1% se závěrem na 419 Kč. Větší účty nadále figurovaly na nákupní straně. Prodejní tlak zeslábl u NWR, za podpory domácích hráčů titul uzavíral se ziskem 1,4% (88,2 Kč). Z menších emisí nejvíce ztratilo Orco (-3,1%), výsledky za 2Q po včerejším růstu kupce nepřilákaly, na rozdíl od AAA, které po slušných číslech, prezentované 29.8., dále posilovaly (+1,6%). V mezitýdenním srovnání tak index PX končí o 0,7% silnější za rostoucí obchodní aktivity.

Podnikové zprávy

Společnost Orco Property Group reportovala za první pololetí provozní ztrátu ve výši 9,01 mil. EUR. Ve stejném období loňského roku ještě dosáhl developer provozního zisku 18,9 mil. EUR. Celková čistá ztráta činila 7 mil. EUR obdobně jako před rokem.
Tržby poklesly o 6 % na 69,5 mil. EUR z předchozích 73,6 mil. EUR.
Provozní výdaje poklesly o 11 % resp. o 4,6 mil. EUR.
Zhoršení výsledků bylo podle společnosti způsobeno hlavně přeceněním majetku a nadměrnými odpisy.
Upravený zisk EBITDA vzrostl na 21 mil. EUR oproti 12 mil. před rokem zejména díky zlepšení v divizi „Property Investments" (+8 mil. EUR).

Generální ředitel Erste Bank Andrea Treichl se nechal slyšet, že nejhorší dopady evropské dluhové krize již ve východní Evropě pominuly. „Opravdu neočekávám, že by se podmínky zhoršily, ale momentálně je to ještě dost špatné", uvedl Treichl. Vadí mu hlavně relativně slabý růst půjček.
Východní Evropa přináší Erste zhruba polovinu maloobchodního zisku.

Německo

Hlavní zprávy

President centrální banky Německa Jens Weidmann opakovaně zvažuje svojí rezignaci kvůli nesouhlasu s plány Evropské centrální banky na nový agresivní program nákupu vládních dluhopisů. Uvedly to dnes německé noviny Bild, když citovaly nejmenované finanční zdroje. Mluvčí Bundesbanky se odmítla k situaci vyjádřit. Weidmann sám uvedl tento týden pro časopis Der Spiegel, že by byl nejefektivnější na stávající pozici.

Eurozóna:

Míra nezaměstnanosti v červenci podle očekávání stagnovala na 11,3 %. Předchozích 11,2 % bylo revidováno na 11,3 %.

Očekávané události

09:55 Index nákupních manažerů ve výrobě (srpen – konečný): odhady: 45.1, předchozí: 45.1
Eurozóna
10:00 Index nákupních manažerů ve výrobě (srpen – konečný): odhady: 45.3, předchozí: 45.3

Popis trhu

Německé akcie zakončily poslední seanci tohoto měsíce růstem, přestože šéf amerického FEDu ve svém projevu v Jackson Hole neposkytl trhům jasný signál o očekávané další vlně QE. Index DAX končí dnešní obchodování se ziskem 1,09% na 6 971 bodech. Ve srovnání s minulým pátkem je prakticky beze změny, za celý srpen si však připsal cca 3%. Nejlépe si vedly banky (DBK +4,8%, CBK +2,2%) a MAN (MAN +2,0%). Jižním směrem naopak zamířilo Metro (MEO -1,0%), Heidelberg Cement (HEI -1,3%) a K+S (SDF -0,9%).

Podnikové zprávy

Druhá největší aerolinka v Evropě Lufthansa dnes zrušila více než polovinu letů na frankfurtském letišti kvůli stávce personálu za vyšší mzdy. Aerolinka denně obstarává zhruba 1800 letů.
Lufthansa již dříve oznámila záměr o propuštění až 4500 administrativních a cateringových pracovníků. V současnosti společnost zaměstnává na 120 tis. zaměstnanců.
Celodenní stávka ve Frankfurtu by podle Petera Oppitzhausera z Credit Agricolare mohla stát společnost minimálně 6 mil. EUR. Rozšíření stávky na celé Německo by mohlo přijít až na 12 mil. EUR (2 % celoročního provozního zisku).
Dnešní stávka byla dlouho očekávána a je započítána v ceně akcií.

USA

Hlavní zprávy

Chicagský index nákupních manažerů v srpnu poklesl na 53 b. Po předchozích 53,7 b. se čekalo 53,2 b.

Index spotřebitelské důvěry University of Michigan byl v konečné revizi za srpen upraven ze 73,6 b. na 74,3 b.

Podnikové objednávky vzrostly v červenci o 2,8 %. Po předchozím poklesu o 0,5 % se očekával růst o 2,0 %.

Předseda americké centrální banky Ben Bernanke uvedl na sympóziu v Jackson Hole, že stagnace na americkém trhu práce představuje závažný problém a sdělil, že je v případě nutnosti otevřený k využití dalšího kvantitativního uvolňování. Přesto se však nezavázal ke konkrétní akci.
Dále se nechal slyšet, že program kvantitativního uvolňování posloužil k obnově ekonomiky a jeho náklady nejsou nepřekonatelné.

Popis trhu

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.