Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Denní report – pátek 31.05.2019

31.05.2019 | 22:26 0 Komentářů

ČR: Praha ostrůvkem stability, SRN: Německý DAX ukončil poslední květnový týden slabší o 1,47 %, USA:Americké indexy se pohybovaly v červených číslech.

Pražská burza

Hlavní zprávy

HDP (q-q) (1Q – předběžný):
aktuální hodnota: 0,6 %
očekávání trhu: 0,5 %
předchozí hodnota: 0,5 %

HDP (y-y) (1Q – předběžný):
aktuální hodnota: 2,6 %
očekávání trhu: 2,5 %
předchozí hodnota: 2,5 %

Měnová zásoba M2 (y-y) (duben):
aktuální hodnota: 6,3 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 5,7 %

Očekávané události

09:30 HSBC Index nákupních manažerů ve výrobě PMI (květen): očekávání trhu: 46,5, předchozí hodnota: 46,6

14:00 Bilance státního rozpočtu (květen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -29,7 mld.

Popis trhu

Přes pokračující nervozitu a výprodeje na západních trzích dokázala dnes pražská burza negativnímu sentimentu odolat. Stabilnější výkonnost si domácí trh držel po celý týden a index se v uplynulých dnech pohyboval ve velmi úzkém pásmu v  blízkosti hranice 1040 bodů. Nejvýraznější změna byla v rámci včerejšího dne, kdy index zaznamenal pozitivní změnu o 0,3 %. Dnes při výrazných poklesech na západních trzích (DAX téměř -2 %, indexy v USA více jak 1 %) index PX dokázal nakonec posílit o 0,05 % na závěrečných 1043,62 bodů. Zobchodovaný objem dosáhl přes 800 mil. Kč, slušné objemy byly dosaženy v rámci závěrečné aukce. Zvýšená poptávka z posledních dní byla nadále potvrzena po akciích Komerční banky, která posílila o 0,34 % při objemu přes 200 mil. Kč (více jak polovina v závěrečné aukci). ČEZ se v průběhu dne obchodoval přes 840 Kč, své průběžné zisky však neudržel a končil na nule. V rámci závěrečné aukce byla rovněž k vidění vyšší poptávka a zobchodovaly se akci za více jak 170 mil. Kč, celkově za celý den za téměř 370 mil. Kč. Nejcitlivěji na pokles v Evropě a ztráty bankovního sektoru reagovala Erste Group, která oslabila o 0,7 %. Výnos německých desetiletých dluhopisů klesnul pod -0,2 %. V červených číslech zavíraly rovněž akcie mediální CETV (-0,24 %. Akcie O2 se dnes naposledy obchodovaly s nárokem na dividendu (+0,4 %, 250 Kč). V pondělí se již titul bude obchodovat bez nároku a lze očekávat technický pokles blíže hranici 230 Kč.

Německo

Hlavní zprávy

Výnos desetiletého německého státního dluhopisu poklesl na nové minimum

 

Maloobchodní tržby (m-m) (duben):
aktuální hodnota: -2,0 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: -0,2 %

CPI (m-m) (květen – předběžný):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 1,0 %

CPI (y-y) (květen – předběžný):
aktuální hodnota: 1,4 %
očekávání trhu: 1,6 %
předchozí hodnota: 2,0 %

CPI – harmonizováno dle EU (m-m) (květen – předběžný):
aktuální hodnota: 0,3 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 1,0 %

CPI – harmonizováno dle EU (y-y) (květen – předběžný):
aktuální hodnota: 1,3 %
očekávání trhu: 1,4 %
předchozí hodnota: 2,1 %

Očekávané události

09:55 Index nákupních manažerů Markit/BME (květen – konečný): očekávání trhu: 44,3, předchozí hodnota: 44,3

Očekávané události (eurozóna)

10:00 Index nákupních manažerů Markit (květen – konečný): očekávání trhu: 47,7, předchozí hodnota: 47,7

Popis trhu

Německy akciový index DAX ukončuje páteční seanci slabší o 1,47 %. Jedinou společností, která si na konci týdne připsala zisky je společnost Vonovia, která posílila o 1,5 %. Naopak nejztrátovější byla Wirecard (-8,4 %), jejíž akcie negativně reagovaly na zprávu, že rakouští a němečtí prokurátoři iniciují písemnou komunikaci se společností Wirecard týkající se informací ohledně některých plateb. Němečtí prokurátoři již požádali několik bank včetně firmy Wirecard, aby jim předložily historii transakcí. Následovala ThyssenKrupp (-3,5 %) a Covestro (-3,1 %). Akcie koncernu Volkswagen oslabily o 2,7 % a svezly se tak na negativní vlně s ostatními automobilkami po tom, co Donald Trump oznámil zavedení nového cla na zboží z Mexika. Dle posledních informací světové automobilky: Ford, Toyaota a Volkswagen od zahájení páteční seance ztratily přibližně 18 miliard své tržní hodnoty. Analytik Seiichi Miura uvedl, že tarify budou znamenat vyšší ceny vozů ve Spojených státech, což následně zasáhne tržby.

Podnikové zprávy

Allianz SE se chystá koupit Legal & General Group Plc a zbývající 51% podíl v LV General Insurance
Commerzbank může čelit pokutě od německého regulátora

USA

Hlavní zprávy

Donald Trump zavádí clo na zboží z Mexika

Osobní příjem (duben):
aktuální hodnota: 0,5 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 0,1 %

Osobní výdaje (duben):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: 0,0 %
předchozí hodnota: 0,7 % (revize: 0,9 %)

Očekávané události

15:45 Index nákupních manažerů Markit (květen – konečný): očekávání trhu: 50,7, předchozí hodnota: 50,6

16:00 ISM ve výrobě (květen): očekávání trhu: 53,0, předchozí hodnota: 52,8

16:00 Cenový index ISM (květen): očekávání trhu: 51,0, předchozí hodnota: 50,0

16:00 Stavební výdaje (m-m) (duben): očekávání trhu: 0,5 %, předchozí hodnota: -0,9 %

Popis trhu

V páteční seanci se americké akciové trhy pohybovaly v negativním teritoriu a index Dow Jones ztratil 1,41% a širší S&P 500 si ubral 1,32%. Za poklesem indexů opět stojí americký prezident Donald Trump, který svoji pozornost zaměřil na Mexiko. Trump na  sociálních  sítích  pohrozil, že na dovoz svého jižního mexického souseda uvalí cla v celkové výši 5%. Podle něho pokud země nezastaví ilegální příliv přistěhovalců do USA, tak celní zátěž plánuje americký prezident zavést již od 10. Června, přičemž sazbu tohoto cla hodlá postupně navyšovat a to tak, že k 1. Říjnu už bude sazba ve výši 25%. V případě, že Mexiko situaci s imigranty co nejrychleji   nevyřeší, tak 10. Června zanikne severoamerická zóna volného obchodu NAFTA a stalo by se tak po 25 letech jejího trvání. K negativní náladě na US trzích přispěl také ministr zahraničí Mike Pompeo, který znovu zopakoval hrozbu, že USA budou zadržovat informace spojencům v případě, že budou předávány po sítích, které USA považuje za nedůvěryhodné a objeví se nebezpečí, že citlivá data tak skončí v čínských rukou.

V centru zájmu investorů byly dnes také ropa. Reportovaná změna zásob surové ropy podle EIA k 24. Květnu vykázala pokles o 0,282 mil. barelů, když analytici předpokládali větší pokles o 1,36 mil. barelů. Cena ropy ze začátku posilovala a to po zprávách o nečekaně velkém poklesu amerických zásob, což v podstatě posílilo obavy z utahování světové nabídky. Již od včerejška však ropa nabrala jižní směr a po zveřejnění Trumpových záměrů ohledně uvalení cel na Mexiko dnes WTI ztratila více než 6% a dostala se k úrovni 53,2 USD/barel. Tato situace příliš nevyhovovala akciím těžařských společností v tomto sektoru a tak do červených čísel se nořily akcie společnosti Transoceán ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie ztratily více než 6,8% a hned v závěsu se pohybovaly akcie společnosti Marathon Oil Corp ( MRO ), které obchodovaly se ztrátou necelých 3,7%. Více než 1,7% ztratily akcie světově obchodované ropné společnost Exxon Mobil ( XOM ). Za zmínku stály také akcie známého výrobce a dodavatele těžního zařízení Halliburton ( HAL, které obchodovaly se ztrátou více než 4% a také jeho konkurent Schlumberger ( SLB ) ztratil necelých 1,3%. Pod tlakem se dnes dostaly také akcie těžaře ropy a plynu společnosti Chesapeake Energy ( CHK ), které ze své tržní hodnoty ztratily více než 5,6%.

Naopak  z  negativní situace na akciovém trhu těžil žlutý kov, který je investory považován za bezpečný přístav a v době zvýšeného rizika a nejistoty alokují investoři svá aktiva právě do zlata. Zlato dnes díky napjaté situaci s Mexikem překonalo technickou úroveň  1 300 USD/Troy. unci a posilovalo o silných 1,4% a dostává se k úrovni 1 306 USD/Troy. unci. Z této situace tak profitovaly akcie těžařů zlata, kde největší kanadská světově obchodovaná společnost Barrick Gold Corp. ( GOLD ) se těšila zájmu investorů a na své tržní hodnotě její akcie připsaly více než 5,4%. Podobně si vedly také akcie konkurenční společnosti Newmont Gold Corp. ( NEM ), které uzavřely silnější o 3,3% a také za zmínku stálo Eldorado Gold. Corp ( EGO ), kde akcie přidaly více než 2%.

Své výsledky za 1Q. 2019 reportoval americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ( UBER ), který navzdory růstu tržeb prodělal 1 mld. USD a  společnost zveřejnila poprvé své výsledky od  nedávného vstupu na burzu. Bohužel ztráta společnosti se prohloubila z 887 mil. USD v posledním čtvrtletí loňského roku. Tržby se za 1Q. meziročně sice zvýšily o 20% na 3,1 mld. USD, ale pro investory to bylo zklamání.  10. Května akcie Uberu vstoupily na burzu se stanovenou cenou 45 USD, ale dnes se pohybovaly blízko úrovně  mírně nad 40 USD a posílily o  necelých 0,6%.

 

Podnikové zprávy

Uber zveřejnil výsledky svého hospodaření. Jeho akcie posilují o 2,09 %.
Ulta Beauty zveřejnila výsledky svého hospodaření za 1Q FY19; Její akcie oslabují o 4,74 %
Gap Inc. zveřejnil výsledky svého hospodaření za 1Q FY19; akcie společnosti oslabují o 14,56 %
Cooper Companies zveřejnila výsledky svého hospodaření za 2Q FY19; Její akcie oslabují o 0,50 %
Costco zveřejnila výsledky svého hospodaření za 3Q FY19. Její akcie oslabují o 1,42 %.

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.