Sobota 26. září. Svátek má Andrea.

Denní report – pátek 30.08.2013

30.08.2013 | 22:07 0 Komentářů

ČR: Pražská burza dnes končí v červeném tažena rakouskými tituly, SRN: Německé akcie se červenají, USA: Zámoří končí týden ve ztrátě

Pražská burza

Popis trhu

Index PX dnes odepsal 0,54% a uzavřel na 945,2b. V mezitýdenním srovnání tak ztratila 2,4% a navázala tak na předchozí týden. V povýsledkovém období se nedařilo VIGu, které se ponořily pod psychologickou hranici 1000 Kč se závěrem na 991 Kč (-2,4%), tlačeny mimojiné dolů i downgradem od Nomury. Korigovala i Erste uzavírající se ztrátou 1% na 626 Kč. Tlak v odpoledních hodinách byl opět patrný na akciích ČEZu s denními minimy 444 Kč, závěrečná aukce ho ale posunula do kladného teritoria (+0,5%) s closem 450,60 Kč (vylepšení měsíčních hodnot?). Podobný průběh zaznamenaly i akcie NWR, které díky aukci končily silnější o 1,8% na 22,70 Kč. Na metě 4200 Kč pak zavřela KB. Nejvíce dnes ztratily akcie Orka (-4%), u nichž úvodní nadšení z kvartálních čísel rychle vystřídaly prodejní objednávky.

Očekávané události

09:30 PMI – Index nákupních manažerů ve výrobě

Německo

Hlavní zprávy

Maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně klesly o 1,4 % při očekávaném růstu o 0,6 %. Předchozí hodnota činila -1,5 %.

Meziročně maloobchodní tržby vzrostly o 2,3 % při předpokládaném růstu o 1,8 %. Předchozích -2,8 % bylo revidováno na -2,4 %.

Eurozóna:

Spotřebitelská důvěra v srpnu dle konečných statistik dosáhla -15,6 b., což je v souladu s předchozími odhady.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červenci zůstala nezměněna podle očekávání na 12,1 %.

Na základě předběžných dat dosáhla inflace měřená indexem spotřebitelských cen v srpnu meziročně +1,3 %. Po předchozích +1,6 % se očekávalo +1,4 %.

Očekávané události

09:55 Index nákupních manažerů ve výrobě (srpen): odhady: 52.0, předchozí: 52.0

Eurozóna:

10:00 Index nákupních manažerů ve výrobě (srpen): odhady: 51.3, předchozí: 51.3

Popis trhu

Německé akcie končí poslední srpnovou seanci v červených číslech. Pod tlak je hned zrána dostala horší čísla z domácího maloobchodu. Jistotu investorům nepřidaly ani zmatky kolem možného zásahu západních spojenců v Sýrii. Index DAX krátce před koncem obchodování oslabuje o 1,0% na 8 115 bodů. Za celý týden byl však jeho výkon téměř o 3% horší. Rovněž v meziměsíčním srovnání se slabší cca o 1,8%. Dnes se nejméně dařilo Lufthanse (LHA -1,9%) a automobilovému průmyslu (BMW -1,5%, CON -1,5%). Severním směrem naopak zamířila Deutsche Bank (DBK +1,7%), Lanxess (LXS +1,3%) nebo Deutsche Boerse (DB1 +0,8%).

Podnikové zprávy

Deutsche Bank

JPMorgan zvyšuje doporučení pro Deutsche Bank na „overweight" z „neutral".

USA

Hlavní zprávy

Osobní příjem vzrostl v červenci o 0,1 %. Po předchozím růstu o 0,3 % se čekal růst o 0,2 %. Osobní výdaje vzrostly o 0,1 % při odhadech +0,3 %. Předchozí růst o 0,5 % byl revidován na 0,6 %.

Spotřebitelská důvěra University of Michigan byla v srpnu revidována na 82,1 b. Po předchozích 80,0 b. se očekávalo 80,5 b.

Očekávané události

Státní svátek – Labor Day

Popis trhu

US akciové trhy končí tento týden v záporu, když investoři nejspíše před prodlouženým víkendem, navyšují hotovost a nechce se jim příliš otevírat nové pozice v souvislosti s nejistotou okolo možného zásahu US v Sýrii. Ta se dnes znovu promítla do obchodování během výstupu US ministra zahraničí, J. Kerryho, když v úvodu vystoupení zamířily riziková aktiva dolů, aby se vzápětí vrátila na předchozí hodnoty, když Kerry oznámil, že případný zásah bude pouze omezený. I tak však nakonec širší index S&P 500 zavírá na 1 632,77b. (-0,33%). Nedařilo se všem sektorům v čele s finančními a průmyslovými tituly. Nejnižší ztráty si připsaly utility a spotřebitelské tituly nediskrétní povahy. Příští týden se bude pozornost investorů kromě Sýrie soustředit i na data z trhu práce, která by měla poodhalit tajenku toho zda FED na zářijovém zasedání přistoupí k omezení programu QE.

Podnikové zprávy

Apache

Energetika Apache Corporation prodá 33 % podíl ve svém ropném byznyse v Egyptě společnosti Sinopec za 3,1 miliardy dolarů. Výnos z prodeje plánuje použít na částečné splacení dluhu a zpětný odkup akcií.

Microsoft, American Express

Microsoft je podle nejmenovaných zdrojů agentury Bloomberg v jednání o možné spolupráci a koupi podílu ve firmě Foursquare Labs. Foursquare je geolokační služba s prvky sociální sítě umožňující sdílet s ostatními uživately informace o místech, které jsme navšívili. Dalším konkurenčním zájemcem je American Express.

Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.