Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Denní report – pátek 29.07.2011

29.07.2011 | 15:44 0 Komentářů

ČR: , SRN: , USA:

Pražská burza

Hlavní zprávy

Peněžní nabídka se v červnu meziročně zvýšila o 2,2 %. V minulém měsíci peněžní nabídka rostla meziročně o 2,6 %.

Popis trhu

Podnikové zprávy

Hospodářský výsledky Erste Bank za 2Q 2011 byly mírně horší ve srovnání s konsensem analytiků, přestože výnosy byly vyšší než odhady, neboť společnosti se zvýšily oprávky ke špatným úvěrům a dále se zvýšily odpisy v portfoliích Erste, které jsou negativně zasaženy expozicí vůči dluhopisům fiskálně slabších zemí eurozóny. Erste Bank má expozici vůči řeckým dluhopisům ve výši 404 mil. EUR.

Šéf Erste Group Treichl sdělil při telekonferenčním hovoru, že společnost je silně kapitalizovaná a že očekává zvýšení kapitálu prostřednictvím zadrženého zisku budoucích let. Navíc management společnosti odhaduje brzké splacení vládní pomoci. Dle názoru managementu Erste Group zůstane výhled tvorby opravných položek ke ztrátám z úvěrů pro letošní rok nezměněn, přičemž společnost dosud neodepsala dluhopisovou expozici vůči Řecku, což je překvapivé, neboť Komerční banka vložila dluhopisy Řecka do portfolia, které se přeceňuje k tržním cenám. Navíc Erste nesplní výhled růstu úvěrového portfolia o dříve avizovaných 5 % pro rok 2011, což je zklamání.

Akciová společnost E4U, zabývající se investicemi do obnovitelných zdrojů, zřejmě nabídne na pražské burze podíl 49 % (1,17 ml. akcií z 2,4 ml. kusů), podle určitých informací již v srpnu. E4U uvedla, že aktuální prodejní cena je 80 Kč za akcii a maximální cena 108 Kč.

Německo

Hlavní zprávy

Maloobchodní prodeje v červnu rostly meziměsíčně o 6,3 %, meziročně pak klesaly o 1 %, ačkoli se čekal meziměsíční nárůst o 1,7 %, respektive meziroční pokles o 1,6 %. Meziměsíční pokles z května o 2,8 % byl revidován na -2,5 % a meziroční růst o 2,2 % pak na 3,1 %.

Eurozóna

Odhad indexu spotřebitelských cen pro červenec je 2,5 % při očekávání 2,7 % a stejné hodnotě z minulého měsíce.

Ratingová agentura Moody’s zvažuje snížení ratingu Španělska, nemělo by se však případně jednat o více než jeden stupeň ze současného Aa2.

Očekávané události

9:55 Index nákupních manažerů – zpracovatelský sektor (červenec, finální): odhady: 52,1 b., předchozí: 52,1 b.

Eurozóna

10:00 Index nákupních manažerů – zpracovatelský sektor (červenec, finální): odhady: 50,4 b. předchozí: 50,4 b.
11:00 Míra nezaměstnanosti (červen): odhady: 9,9 %, předchozí: 9,9 %

Popis trhu

Podnikové zprávy

HeidelbergCement dnes zveřejnil hospodářské výsledky za první kvartál, které ziskem zaostaly za očekávanými hodnotami. Ačkoli se společnost těší silně rostoucí poptávce především na asijských trzích či v Africe, společnost se přes různé úsporné programy nedokáže úplně vyrovnat s rostoucími cenami surovin a energie. Společnost tržbami při 3,394 mld. EUR mírně překonala odhady 3,368 mld. EUR, tato úroveň znamenala meziroční nárůst o necelá 3 %. Za odhady však zaostal při hodnotě čistý zisk očištěný o mimořádné položky 190 ml. EUR, když analytici očekávali v průměru 225 ml. EUR. Společnost tak nedorovnala ani nejnižší z odhadů, který byl na úrovni 200 ml. EUR. Zisk na akcii očištěný o mimořádné položky pak při 1,014 EUR nedosáhl na odhady 1,192 EUR. S uplynulým kvartálem dle svých slov nebyl spokojen ani CEO společnosti Bernd Scheifele. Společnost uvedla, že se poptávce po stavebních materiálech dařilo dobře v Asii a Africe, kde ekonomiky prokázaly silný růst, zatímco v Evropě bylo zotavení podstatně slabší a v Severní Americe výrazně

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.