Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Denní report – pátek 28.09.2012

28.09.2012 | 22:29 0 Komentářů

ČR: Státní svátek, SRN: Německé akcie zaznamenaly solidní 3Q kvartál, USA: Zámoří skončilo v červeném

Pražská burza

Popis trhu

Státní svátek

Německo

Hlavní zprávy

Poslední zátěžové zkoušky španělských bank ukázaly na to, že současná finanční krize způsobila, že těmto bankám by v případě krizového scénáře chyběl kapitál v hodnotě 59,3 mld. EUR. Největší kapitálový deficit by měla vládou znárodněná Bankia, 24,7 mld. EUR. Výsledky ukázaly, že polovina bank ze 14 naopak by v případě negativního vývoj nepotřebovala žádný kapitál. Mezi ně patří Banco Santander, BBVA a Banco Sabadell.

Popis trhu

Poslední obchodní den za 3Q neskončil pro německé akcie příliš příznivě když index DAX si odepsal 1 % a zakončil na 7 216,15b. Celkově si však za 3Q připsal 12,5% zisku a od začátku letošního roku pak vzrostl o 22%, což je v kontextu situace v Evropě velice solidní výsledek. Za celý týden si index připsal ztrátu 3,2% což je největší týdenní ztráta od června. O dnešní pokles se postarala hlavně nervózní nálada před zveřejněním výsledku stress testů španělských bank i nepříznivá čísla z US ekonomiky. Za týdenním poklesem lze spatřovat i snahu investorů pojistit si zisky po silných růstech posledních několika týdnech kdy trhy rostly především na vlně prohlášení centrálních bank ve světě. V uplynulém kvartálu se dařilo především cyklickým titulům (Lanxess +39%, ThyssenKrupp +29%), naopak méně než celkový trh rostly bankovní tituly nebo automobilky. Výkonností výrazně zaostaly akcie polovodičové firmy Infineon Technology (-7,4 %).

USA

Popis trhu

US akcie zakončily jinak úspěšný 3. kvartál poklesem, když nad pozitivními výsledky zátěžových testů španělských bank převážily negativní čísla z ekonomiky v podobě chicagského indexu nákupních manažerů. V závěru seance se nejztrátovějšími sektorem staly technologie a telekomunikace, které nahradily komoditní sektory. Celkově si indexy připsaly za kvartál zisky v rozmezí 4-6% když trhy podpořily především kroky centrálních bank, včetně dalšího kola QE3 zahájeného FEDem. Čísla z ekonomiky pak potvrzovala zpomalování (především trh práce), výjimkou byl stavební sektor, který se zdá dosáhl svého dna.

Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.