Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Denní report – pátek 27.12.2019

27.12.2019 | 22:24 0 Komentářů

ČR: Praha pří nízké aktivitě na novém letošním maximu, SRN: Frankfurtská burza zakončila týden růstem, USA:Index Dow Jones znovu posunul svá historická maxima.

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza v poklidné atmosféře a při nízkých zobchodovaných objemech vylepšila svá letošní maxima. Index PX posílil o 0,41 % a posunul se na 1119,33 bodů. Malý počet investorů na trhu a minimum kurzotvorných zpráv přineslo poklidné obchodování, když vývoj byl podporován nadále pozitivním sentimentem na globálních trzích. Na nová historická maxima se opětovně dostal Avast, který se v průběhu dne obchodoval za 140 Kč. Závěrečně cena byla o korunu níže, přesto titul posílil o 0,72 %. Celoroční výkonnost titulu silně kontrastuje s výkonností ČEZu. Avast si při zohlednění dividendy připsal již růst o téměř 80 %, největší domácí emise naopak silně zaostala za vývojem trhu i sektoru utilit a s dividendou se celoroční výkonnost pohybuje na nule. Beze změny zavíral ČEZ i dnes, když se v závěru obchodování vrátil na 509,50 Kč. Po odpoutání se od hranice 800 Kč se potvrzuje nákupní zájem o Komerční banku. Titul dnes posílil na 830 Kč a připsal si 1,03 %. Hranici 85 Kč udržela Moneta a pohybuje se tak nadále na úrovni lokálních maxim. Mírný pokles v závěru dne znamenal dnešní ztrátu o 0,35 %.  

Podnikové zprávy

AlphaValue mírně zvyšuje cílovou cenu Erste Bank na 39,7 EUR

Německo

Očekávané události

12/31 Maloobchodní tržby (m-m) (listopad): očekávání trhu: 1.0%, předchozí hodnota: -1.9%

Popis trhu

Páteční obchodní seance probíhala v poklidném tónu bez výraznějších kurzotvorných zpráv. Německý akciový index DAX postupně během dne nabíral zisky, nicméně dvě hodiny před koncem obchodování velkou část z nich ztratil a zakončil tak týden růstem ve výši 0,19 %.

Během dnešního dne se ozvala aerolinka Lufthansa (-0,3 %). Zástupci leteckého personálu se nechali slyšet, že zaměstnanci aerolinky Lufthansa budou stávkovat ještě před koncem letošního roku. Důvodem je selhání dalších pokusů o dosažení dohody během vánočních svátků. Strany se pokoušely dojednat alespoň krátkodobé řešení, nicméně to se dle posledních informací nepodařilo. 

Podnikové zprávy

VW očekává vyšší produkci elektrických vozů oproti původnímu plánu

USA

Hlavní zprávy

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (21. prosince):
aktuální hodnota: 222 tis.
očekávání trhu: 220 tis.
předchozí hodnota: 234 tis. (revize: 235 tis.)

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (14. prosince):
aktuální hodnota: 1719 tis.
očekávání trhu: 1688 tis.
předchozí hodnota: 1722 tis. (revize: 1725 tis.)

Index žádostí o hypotéky MBA (20. prosince):
aktuální hodnota: -5,3 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -5,0 %

Očekávané události

14:30 Velkoobchodní zásoby (m-m) (listopad – předběžný): očekávání trhu: 0.2%, předchozí hodnota: 0.1%

16:00 Pokračující prodeje domů (m-m) (listopad): očekávání trhu: 1.5%, předchozí hodnota: -1.7%

16:30 Index výrobní aktivity dallaského Fedu (prosinec): očekávání trhu: 0.0, předchozí hodnota: -1.3

Popis trhu

V páteční seanci americké indexy pokračovaly ve svém růstu a opět o něco výš posunuly své hodnoty historických maxim. Index Dow Jones tak posílil o 0,08% a širší S&P 500  uzavřel s nulovou změnou.  K této situaci dopomohl pozitivní sentiment na trzích a také skutečnost, že indexy rostou ke konci roku na výrazně podprůměrných objemech. Obchodování bylo klidné  za absence důležitých maker. Trhy také pozitivně reagovaly na včerejší komentář Pekingu, který informoval, že je v úzkém kontaktu s Washingtonem kvůli obchodní dohodě. Tato informace přišla poté, co se samotný prezident Donald Trump zmínil o slavnostním podepsání první fáze obchodní dohody.

Dolar na páru s eurem dnes  citelně ztratil  ( -0,70% ) své předchozí zisky a dostal se tak k úrovni 1,1174 USD/EUR.

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA  podle reportu klesly minulý týden na 222 000 z 235 000 a to v souladu s odhady analytiků.

Blízko úrovně 61,70 USD/barel se držela lehká ropa WTI, která dnes i přes silné oslabení dolaru mírně ztratila o  0,05%.  Lehká ropa WTI i přes dnešní oslabení ze začátku obchodování se udržela na vyšších úrovních a k tomu jí dopomáhá samotný OPEC se svými spojenci, který uvažuje o zmírnění dohodnutých restrikcí na těžbu ropy. Dnes byly také reportovány zásoby ropy k 20. prosinci, které poklesly o 5,47 mil. barelů, když analytici předpokládali pokles jen o 1,5 mil. barelů.  Z těžařských společností v sektoru černého zlata dnes necelé 1% neudržely ze začátku seance akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a uzavřely poklesem o 0,2% a také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlunberger ( SLB ) po předchozím růstu dnes oslabily na své tržní ceně cca 0,1% a s 0,4% nárůstem ze začátku seance se držely také akcie jeho konkurenta Halliburtonu ( HAL ), ale nakonec uzavřely s malou ztrátou necelých 0,4%.  Vybíráním zisků dnes prošly akcie těžaře  Abraxass Petroleum ( AXAS ), které ze začátku obchodní seance ztrácely více než 2,2%, ale nakonec uzavřely se ztrátou -1,5% a také akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy (CHK ), které  se propadly do červeného s citelnou ztrátou více než10,5%.

Za pozornost investorů dnes stály také akcie Amazonu ( AMZN ), které v předchozí seanci uzavřely s 4,5% růstem. Dnes  akcie  mírně korigovaly o necelých  0,1%. Akcie Amazanu ( AMZN ) tak reagovaly na zprávu společnosti Mastercard, která informovala, že američtí spotřebitelé letos v předvánočním období více utráceli na internetu a tržby internetových obchodů tak dosáhly nového rekordu.

Na vyšších úrovních se pohybovaly akcie amerického výrobce elektrických vozů Tesla ( TSLA ), kde dnes čínské ministerstvo průmyslu zařadilo Model 3 od Tesly mezi elektrické vozy osvobozené od prodejní daně ve výši 10%. Toto rozhodnutí tak podpoří prodeje, protože Tesla tak bude moci Model 3 o to levněji nabízet zákazníkům a tak snáze konkurovat čínským výrobcům elektrických vozů, jako je NIO nebo Xpeng. Čínská vláda na Model 3 poskytne zájemcům o koupi dotaci ve výši 3 600 USD za vůz, který se bude vyrábět přímo v Číně. Akcie Tesla ( TSLA ) uzavřely nakonec páteční  obchodování malým poklesem o necelých 0,4%.

Za zmínku stály také akcie známého amerického výrobce letadel Boeing ( BA ), kde podle zpráv firmu opouští další vysoce postavený pracovník a to  právní poradce Michael Luttig, který se zabýval řešením krize letadel 737 MAX. Akcie společnosti Boeing ( BA ) tak posílily o nepatrných 0,02%.

Z leteckých dopravních společností dnes prošly korekcí akcie American Airlines ( AAL ), které ztratily na své tržní hodnotě více než 4,2%.

 

 

Podnikové zprávy

Von der Leyenová očekává potřebu prodloužit dobu pro vyjednávání o obchodní dohodě EU-VB
Tesla příští pondělí doručí první vozy vyrobené v Číně
Amazonu se vyvedla zimní sezóna, když prodal více jak desítky milionů vlastních produktů
Tesla získala výjimku na nižší kupní daň

Tomáš Novák
Dozor nad Fio banka, a.s. vykonává Česká národní banka.
Prehlásenie

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.