Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Denní report – pátek 25.01.2019

25.01.2019 | 22:24 0 Komentářů

ČR: Erste poslala domácí trh do plusu, SRN: Německý DAX +1,45 %, USA: Zámořské akcie uzavřely v zelených číslech

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza zakončila dnešní obchodování se ziskem 0,53 % na 1023,10 bodech. Posun na tuto hodnotu znamená nejvyšší závěrečnou úroveň za více jak poslední měsíc. Na týdenní bázi se nakonec index dokázal posunout rovněž do kladných čísel a posílil o 0,26 %. Stejně jako včera byla i dnes tím největším hybatelem indexu Erste Group, dnes to však bylo v obráceném tónu. Společnost krátce před závěrem obchodování překvapivě zveřejnila očekávané hodnoty vybraných finančních ukazatelů za rok 2018. Oznámená hodnota provozního i čistého zisku je nad trhem očekávanými hodnotami, což dodalo kurzu výrazně pozitivní impulz. Erste se posunula nad 780 Kč a posílila o 5,36 %. Pojišťovna VIG si připsala 1,83 %. Proti tomuto vývoji šla naopak Komerční banka, kde od ranních hodin byl vidět aktivní prodejce, který přes celkově pozitivní sentiment nepustil kurz zpět na vyšší hodnoty. Akcie KB nakonec oslabily o citelných 2,44 %. V červených číslech zakončila den i Moneta (-1,09 %) a u obou emisí byl k vidění nejvyšší zobchodovaný objem na úrovni 160 mil. Kč. Pro dokreslení pozitivního sentimentu údaj o zahraničních trzích, DAX posiluje o 1,5 %, US indexy rostou rovněž více jak o 1 %.  ČEZ se přes den držel ve velmi úzkém pásmu a zavíral na 550 Kč se ziskem 0,27 %.  V lehce červených číslech zakončily den akcie mediální CETV (-0,68 %) , O2 (-0,21 %) i Philip Morris ČR (-0,28%).

Německo

Hlavní zprávy

Index IFO podnikatelského klimatu (leden):
aktuální hodnota: 99,1
očekávání trhu: 100,7
 předchozí hodnota: 101,0

 

Index IFO očekávání (leden):
aktuální hodnota: 94,2
očekávání trhu: 97,1
předchozí hodnota: 97,3

 

Index IFO hodnocení současných podmínek (leden):
aktuální hodnota: 104,3
očekávání trhu: 104,2
předchozí hodnota: 104,7

Očekávané události

01/30 Index importních cen (m-m) (prosinec): očekávání trhu: -0,8 %, předchozí hodnota: -1,0 %

01/30 Index importních cen (y-y) (prosinec): očekávání trhu: 2,1 %, předchozí hodnota: 3,1 %

Očekávané události (eurozóna)

10:00 Peněžní zásoba M3 (y-y) (prosinec): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 3,7 %

Popis trhu

Německý akciový index DAX během dnešní seance připsal slušené zisky, když posílilo téměř všech 30 společností obsažených v indexu.

Nejvíce se běhen dnešního dne dařilo společnosti z oblasti polymerní chemie, Covestro, která ukončila dnešní seanci silnější o 5,1 %. Covestro společně se svými partnery hledá způsob, jakým by mohla recyklaci polyuretanových výrobků citelně vylepšit. Stala se součástí nového evropského projetu PUReSmart, který spojuje devět společností a akademické instituce ze šesti zemí. Cílem je vyvinout kompletní cyklický běh života daného produktu a v konečném kroku mřeměnit polyuretan v jiný dlouhodobě udržitelný materiál. Jeden z materiálů vyráběných právě z polyuretanu je měká a tvrdá pěnová pryž, která se používá při výrobě matrací, izolací budov a chladívích zařízení. Následuje společnost Volkswagen, která dnes posílila o 4,5 %. Ředitel prodeje oznámil, že v případě potřeby bude firma ochotna se pevně zasadit o zachování těžby surových materiálu k zabezpečení jejich dostatečné nabídky. Dále se velmi slušných zisků dočkala Deutsche Bank (+3,9 %) a následovala společnost Fresenius Medical Care (+3,1 %). Akcie společnosti začaly posilovat po zvýšení ratingu společnosti na buy z původního neutral na buy.

V červených číslech dnes skončily pouze tři firmy. Nejvíce oslabila společnost Deutsche Telekom (-0,8 %), která oznámila, že za určitých podmínek je reálné snižování dividendové politiky. Následovala Munich Re (-0,7 %) a Beiersdorf (-0,6 %)

USA

Popis trhu

Zámořské akcie uzavřely poslední obchodní seanci týdne v zelených číslech. Nákupní náladu na trhy přinesly lepší podnikové výsledky a také naděje na vyřešení sporu mezi prezidentem Trumpem a Kongresem ohledně stavby zdi na hranicích s Mexikem, který paralyzoval americký veřejný sektor. Hlavní akciové indexy posílily 0,8 -1,3%. Spolu s komoditami rostl sektor základních materiálů (+1,9%). Dařilo se také informačním technologiím (+1,4%). Oslabily naopak utility (-1,3%). V rámci indexu SP500 si nejlépe vedl polovodičový Western Digital (WDC +7,5%). Investoři očekávají silnější poptávku po paměťových čipech. Opačným směrem zamířil po slabých výsledcích za uplynulý kvartál výrobce zdravotnických zařízení ResMed Inc. (RMD -19%). Na komoditních trzích převládala zelená barva. Rostla měď (+3,4%), zemní plyn (+2,6%), stříbro (+2,8%), zlato (+1,4%), ropa (+0,8%), kukuřice (+0,9%) nebo sója (+1,0%).

Podnikové zprávy

Společnost Starbucks reportovala výsledky za 1Q FY19
Intel reportuje za 4QFY18; EPS nad očekáváním, tržby pod ním, vyšší dividenda i úprava výhledu
Společnost Colgate-Palmolive reportovala výsledky za 4Q FY18
Verizon Media hodlá propustit na 7 % všech svých zaměstnanců.
Mastercard přeplácí Visu v nabídce koupě britské firmy Earthport

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.