Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Denní report – pátek 24.08.2012

24.08.2012 | 22:03 0 Komentářů

ČR: Akcie na pražské burze většinou ztrácely, proti trhu Komerční banka za slušného zájmu kupců, SRN: Německé akcie posílily, USA: Americké akcie zakončily seanci v kladném pásmu

Pražská burza

Hlavní zprávy

Podnikatelská důvěra se v srpnu zvýšila na 2,4 b. z předchozích 2,3 b.

Spotřebitelská důvěra ve stejném období vzrostla na -27,3 b. z předchozích -28,3 b.

Spotřebitelská / Podnikatelská důvěra se zvýšila na -3,6 b. z předchozích -3,8 b.

Popis trhu

Pražská burza – měřena indexem PX – si dnes odepsala 1% tažena dolů především akciemi rakouské Erste (-2,7%), jež v úvodu zamířily pod 400 Kč hranici a svůj propad v průběhu dne dále prohlubovaly v návaznosti na negativní sentiment v Evropě. Naopak akcie KB byly dnes pod taktovkou silnějších kupců, kteří posunuli titul po negativním otevření rychle do kladného teritoria. Při objemu bezmála za 700 mil. Kč (nejvyšší objem v tomto roce) se akcie posunula o +0,7% vzhůru a přiblížila se tak opět letošnímu maximu. Spatřují institucionální investoři i na těchto úrovních v KB „bezpečný přístav"? Defenzivní ČEZ pokračoval v mírném růstu (objem 227 mil. Kč) a připsal si tak 7.pozitivní den v řadě. Nejen česká utilita zůstává v těchto týdnech poptávána – řada velkých elektrárenských společností zaznamenala v uplynulém měsíci slušný růst – E.ON +8%, Enel +19%, GDF Suez +15%. Telefonica ČR naopak podlehla výběru zisků (-1,7%) a posunula se blíže ke 400 Kč hranici. NWR nedokázalo navázat na včerejší povýsledkový růst a uzavíral za malého zájmu investorů o 0,6% níže při obchodech zpět u 95 Kč.

V mezitýdenním srovnání si tak index PX odepsal mírných 0,2%, příští týdny slibují zajímavou podívanou (především pod taktovkou centrálních bank a vládních autorit).

Podnikové zprávy

Main First Bank snižuje své doporučení pro VIG (BAAVIG) na „prodat" z původního „neutral." Cílová cena byla snížena na 30 EUR (747,3 Kč) ze 33 EUR (822 Kč).

Německo

Hlavní zprávy

Očekávané události

8:00 Index cen dovozů (červenec): odhad 0,9 % (m/m) a 1,4 % (y/y), předchozí -1,5 % a 1,3 %
10:00 IFO – podnikatelské klima (srpen): odhad 102,7 b., předchozí 103,3 b.
10:00 IFO – současné podmínky (srpen): odhad 110,8 b., předchozí 111,6 b.
10:00 IFO – očekávání (srpen): odhad 95 b., předchozí 95,6 b.

Popis trhu

Německé akcie zakončily dnešní obchodní seanci o 0,3 % výše na 6971 bodů. ECB zřejmě počká s nákupy státních dluhopisů do své bilance, než rozhodne německý ústavní soud ohledně EFSF fondu, který by měl být určen též k nákupu dluhopisů fiskálně slabších zemí eurozóny.

Podnikové zprávy

Credit Suisse snížila cílovou cenu pro Commerzbank (CBK) na 2 EUR z původních 2,5 EUR při doporučení „outperform."

USA

Hlavní zprávy

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červenci vzrostly o 4,2 % (odhad 2,5 %). Předchozí hodnota byla revidována níže na -1,6 %.

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vyjma dopravních prostředků ve stejném období klesly o -0,4 % ( odhad 0,5 %). Předchozí hodnota byla revidována níže -2,2 %.

Objednávky kapitálových statků vyjma zbraní a letadel se snížily o -3,4 % (odhad -0,2 %). Předchozí hodnota byla revidována níže na -2,7 %.

Dodávky kapitálových statků vyjma zbraní a letadel stagnovaly (odhad -0,1 %). Předchozí hodnota byla revidována výše na 1,5 %.

Očekávané události

16:30 Index výrobní aktivity dallaského Fedu (srpen): odhady: -8,0 b., předchozí: -13,2 b.

Popis trhu

Zpočátku dnešního obchodování se americké akcie měřeno indexem S&P 500 ponořily do červených čísel, ovšem nakonec dokázaly zhodnotit o 0,6 % na hodnotu 1411 bodů. Nejvíce se dařilo defenzivním odvětvím v čele se zdravotnictvím a telekomunikacemi, naopak ztrácely cyklická odvětví. Americkým akciím pomohla výše zejména spekulace investorů, že FED dále uvolní měnovou politiku. Šéf FEDu Bernanke nedávno uvedl, že centrální banka by mohla přijít s dalšími opatřeními na podporu americké ekonomiky, na což investoři momentálně sází.

Podnikové zprávy

Morgan Stanley snižuje své doporučení pro Staples (SPLS) na „equalweight" z původního „overweight."

Bank of America-Merrill snižuje své doporučení pro Merck (MRK) na „neutral" z původního „koupit."

Podíl amerického Applu (AAPL) na čínském trhu se zařízeními smartphone se v druhém čtvrtletí snížil o polovinu na 10 %. Technologický gigant tak klesl na čtvrté místo, když ho předstihl domácí výrobce Lenovo. Na prvním místě nadále zůstává s 16 % podílem korejský Samsung. V první trojce je ještě další čínský výrobce ZTE Corp. Dle analytiků stojí za jablkovým poklesem především dva faktory. Prvním je skutečnost, že spotřebitelé vyčkávají s koupí na uvedení nového modelu iPhone. Druhým je výrazné tvrdší konkurence. Během posledního roku se na trhu objevilo mnoho atraktivních alternativ, zatímco iPhone díky své dosavadní dominanci příliš velkou změnou neprošel. Čínský trh si nadále udržuje vysokou dynamiku. Experti očekávají, že Čína letos předstihne USA a stane se tak největším smartphones trhem na světě.

Americký ropný koncern Exxon Mobil (XOM) chce expandovat na ruském trhu. A to navzdory negativním zkušenostím jeho konkurentů, jako jsou ConocoPhillips (COP) či BP (BP), kteří v posledních týdnech ukončili své mnohaleté aktivity v regionu. Exxon se chce z jejich chyb poučit a využít svou globální sílu na úspěšnou realizaci ruských investic. Už minulý rok uzavřel rovnocenné partnerství se státní společností Rosněft. Právě spolupráce s jedním z hlavních ropných hráčů by Exxonu mohla pomoci získat lepší přístup ke všemocnému Kremlu a zajistit, že dohodnuté podmínky partnerství se skutečně dodrží.

Zrušení objednávky australských aerolinií Quantas na 35 kusů Boeingu 787 Dreamliner je čárou přes rozpočet pro amerického leteckého výrobce. Jedná se o dosud největší zrušenou objednávku modelu, jehož vývoj byl poznamenán mnoha odklady a vysokými náklady.Investice stála Boeing (BA) celkem 14 mld. USD. Ten se snaží dostat svůj vlajkový projekt do ziskových vod. Společnost si pro Dreamliner stanovila ambiciózní prodejní cíle, které se během prvních let projektu dařilo naplňovat. Neustálé prodlužování vývoje a finanční chatrnost mnoha světových aerolinií však způsobila, že objem zrušených objednávek prakticky vyrovnal ty nové. Počet objednaných strojů se od konce roku 2007 zvýšil pouze o sedm na 824. Navzdory pochmurným zprávám však více než 800 objednaných letadel představuje pro společnost ohromnou výzvu. Boeing stále navyšuje produkci, aby uspokojil veškeré objednávky. Při současném produkčním tempu prodá všechny Dreamlinery, které chce vyrobit do roku 2019. I přes vysoký objem zadaných objednávek však projekt stále není ziskový. Kompenzace za zpoždění dodávek a vyšší investiční náklady způsobily, že Boeing v současnosti na každém prodaném letadle prodělává 100 mil. USD. Společnost počítá s tím, že bude muset dodat alespoň 1100 letadel, než se dostane do zisku. Udat téměř 300 dalších strojů však může být v současné ekonomické nejistotě náročnější, než si vedení Boeingu myslí.

Farmaceutická společnost Bristol-Myers (BMY) upustila od plánovaného prodeje experimentálního přípravku proti hepatitidě C zvaného Inhibitex poté, co jeden z pacientů zemřel a ostatních byli hospitalizováni během testů. Společnost za přípravek zaplatila celkem 2,5 mld. USD. Odpisy spojené s ukončením vývoje budou činit 1,8 mld. USD, které BMY zahrne do účetnictví ve třetím čtvrtletí. Firma společně s analytiky vkládala do Inhibitexu velké naděje. Pilulka měla nahradit standardní injekční léčbu. Trh pro nové přípravky má dle analytiků velikost okolo 20 mld. USD.

Japonská automobilka Honda Motor Co. (HMC) očekává výrazný růst tržeb v USA. Ty mají v letošním roce vzrůst o 27 %. Počet prodaných vozů se má vyšplhat na 1,46 mil. a dosáhnout tak nejvyšší úrovni od roku 2007, kdy bylo prodáno 1,56 mil. vozů. Japonská společnost tak plně využívá rostoucí poptávky amerických spotřebitelů. Některé z jejích severoamerických závodů produkují na 120 až 130 % své kapacity.

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Robin Koklar, analytik
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.