Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Denní report – pátek 20.07.2018

20.07.2018 | 22:26 0 Komentářů

ČR: Pražskou burzu pokles v Evropě nerozházel , SRN: Německý DAX v závěru týdne oslabil takřka o jedno procento, USA: Americké indexy uzavřely na záporné nule

Pražská burza

Popis trhu

V závěru týdne nakonec pražská burza uzavírala v mírném zisku. Index PX přidal +0,1% na 1085 bodů. Domácí trh tak dokázal setřást nervozitu z některých evropských burz (např. DAX oslaboval přes -1%), která následovala po eskalaci informací kolem obchodních cel. Aktivita v Praze zůstala slabší a prázdninová. Na žádném titulu neproteklo přes 100 mil. Kč. ČEZ, Erste a Komerční banka registrovaly kolem 70 mil. Kč. Akcie Erste se od denních minim ke konci obchodního dne zvedly k 890 Kč (+0,1%). Lepší závěr registrovala také Komerční banka na 950 Kč (+0,5%). Akcie ČEZu dnes stagnovaly na 576 Kč. Mírný růst si připsaly Moneta (+0,3%) či Unipetrol (+0,3%). Akcie mediální CETV se obchodovaly pod 88 Kč (+0,6%). Nejhorší výkon předvedla pojišťovna VIG, jejíž akcie téměř smazaly dvoudenní růst poklesem na 607 Kč (-1,7%).

Podnikové zprávy

Unipetrol hospodařil ve druhém kvartále s čistým ziskem 2,9 mld. Kč
PKN Orlen věří, že vytěsnění akcionářů Unipetrolu proběhne do konce srpna

Německo

Hlavní zprávy

PPI (y-y) (červen):
aktuální hodnota: 3,0 %
očekávání trhu: 3,0 %
předchozí hodnota: 2,7 %

PPI (m-m) (červen):
aktuální hodnota: 0,3 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 0,5 %

Hlavní zprávy (eurozóna)

Běžný účet ECB (sezónně očištěno) (květen):
aktuální hodnota: 22,4 mld.
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 28,4 mld.

Běžný účet (bez sezónního očištění) (květen):
aktuální hodnota: 4,6 mld.
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 26,2 mld.

Eurozóna: Běžný účet ECB v květnu na 22,4 mld. eur (sezónně očištěno)

Očekávané události (eurozóna)

16:00 Spotřebitelská důvěra (červenec – první, předběžný): očekávání trhu: -0,7, předchozí hodnota: -0,5

Popis trhu

DAX táhly do záporu automobilky

Německý index DAX se ve druhé polovině páteční seance dostal do záporu, a nakonec odepsal téměř procento, když oslabil o 0,98 %. Index táhly do červených čísel zejména ztráty automobilových společností. Nejvýrazněji odepsal Daimler (DAI; -2,4 %), následovaný byl Volkswagenem (VOW3; -2,3 %) a BMW (BMW; -1,8 %). V záporu uzavřel i dodavatel automobilových součástek Continental (CON; -2,0 %). Německý týdeník Spiegel dnes zveřejnil zprávu o tom, že Evropská komise vyšetřuje praktiky pěti velkých německých automobilek ohledně lobování jejich předních manažerů proti vyšším emisním standardům pro benzínové motory. Hovoří se o společnostech Daimler, BMW, Porsche, Audi a Volkswagenu.

Výrazně odepisoval ThyssenKrupp

Ještě výrazněji, než automobilky však oslaboval ocelářský a technologický podnik ThyssenKrupp (TKA; -3,1 %). Německá kancléřka Angela Merkelová se vyjádřila v tom smyslu, že chce, aby ThyssenKrupp zůstal v současné struktuře jakožto průmyslový konglomerát. Firma je v poslední době pod drobnohledem, když akcionáři vyjadřují znepokojení nad budoucím směřováním ikonické společnosti. CEO ThyssenKrupp Guido Kerkhoff posléze dnes řekl, že business zůstane v budoucnu pod jednou střechou.

RWE se dočkala zvýšeného doporučení od Morgan Stanley

Na opačné straně indexu uzavřela energetická společnost RWE (RWE; +1,3 %), která se dnes dočkala zvýšeného doporučení ze strany americké finanční společnosti Morgan Stanley na overweight z předchozího ewual – weight. Cílová cena byla zvýšena z 22 eur na 26 eur.

USA

Hlavní zprávy

Donald Trump obvinil Čínu a EU z manipulace s měnami; vyjadřoval se i ke zvyšování sazeb Fedu
Prezident Trump je připraven uvalit cla na veškeré čínské zboží v celkové hodnotě 505 mld. USD

Očekávané události

14:30 Index aktivity Chicago Fed (červen): očekávání trhu: 0,30, předchozí hodnota: -0,15

16:00 Prodeje existujících domů (červen): očekávání trhu: 5,44 mil., předchozí hodnota: 5,43 mil.

16:00 Prodeje existujících domů (m-m) (červen): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: -0,4 %

Popis trhu

Americké indexy se v závěru týdne obchodovaly kolem nuly a nakonec všechny tři uzavřely na záporných nulách. Bluechipsový Dow Jones odepsal 0,03 %, zatímco širší S&P 500 poklesl o 0,09 % a technologický Nasdaq o 0,07 %. Nejhůře si vedly firmy v realitním sektoru (-0,9 %), utility (-0,8 %) a sektor telekomunikací (-0,5 %). Naopak rostly firmy v odvětví nezbytné spotřeby (+0,6 %).

Dnešní seancí opět hýbaly výroky prezidenta Donalda Trumpa, který obvinil Čínu a Evropskou unii z oslabování měnových kurzů. Vyjadřoval se také k americké centrální bance, kde dal najevo, že se mu nelíbí zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Navíc pro CNBC řekl, že je připraven klidně zavést clo na veškerý čínský import v objemu více než 500 miliard dolarů. Na americkém dluhopisovém trhu tak došlo k výprodeji, když výnos desetiletého vládního bondu se dostal na 2,895 %. Dolar na páru s eurem oslabil na 1,724 %.

Po pozitivních kvartálních výsledcích posílil Microsoft (MSFT; +1,80 %), naopak GE (GE; -4,52 %) oslabilo navzdory slušným výsledkům. Trhy však nepotěšilo snížení výhledu pro volné cash flow. Kvartální výsledky pomohly do plusu společnosti Honeywell (HON; +3,8 %).

Podnikové zprávy

General Electric ve druhém kvartálu s tržbami nad očekáváním
Microsoft výsledky i výhledem potěšil investory, akcie na historických maximech

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.