Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Denní report – pátek 18.12.2015

18.12.2015 | 17:47 0 Komentářů

ČR: Burza dnes oslabila, alespoň v týdenním kontextu mírné zlepšení, SRN: , USA:

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza v závěru týdne oslabila, když index PX pod vlivem negativního zahraničního sentimentu uzavíral na 927 bodech (-0,5%). V týdenním kontextu však domácí trh nepatrně posílil (922,7 bodu uzavírací hodnota před 7 dny). Nadprůměrné objemy registrovaly dva tituly. Komerční banka (500 mil. Kč) a ČEZ (365 mil. Kč). Akcie obou společností jsou již několik týdnů pod prodejní palbou zahraničních účtů. Všechny propady však jednou končí. Akcie Komerční banky opětovně udržely důležitou úroveň 4700 Kč a nakonec se v aukci vrátily alespoň na 4800 Kč (-1%). ČEZ na cenách naposledy viděných v roce 2005 zastavil svůj propad na 411 Kč, aby nakonec uzavíral na 414,60 Kč (-1,2%). Nedařilo se ani akciím společnosti O2, které uzavíraly pod 240 Kč (-1,4%). Volatilní vývoj na Pegasu přinesl obchody v rozpětí 710-740 Kč se závěrem na 735 Kč (-1,7%). Klidněji působily Erste (+0,16%) či VIG (-0,6%). Další růst si připsala mediální CETV, jejíž akcie posílily na 66 Kč (+1,8%). Brzký odchod CETIN z burzy nezabránil růstu na 179,80 Kč (+3,4%).

Podnikové zprávy

J.P. Morgan zvyšuje doporučení Komerční bance na „neutral“ s cílovou cenou 5370 Kč

Analytici J.P. Morgan zvýšili doporučení Komerční bance na „neutral“ z „underweight“. Cílovou cenu snížili na 5370 Kč z 5527 Kč.

Komerční banka zvyšuje cílovou cenu společnosti Central European Media Enterprises na 65 Kč

Analytici Komerční banky zvýšili cílovou cenu společnosti Central European Media Enterprises, známé pod zkratkou CME nebo CETV, cílovou cenu na 65 Kč z 61,3 Kč. Doporučení ponechali na stupni „hold“.

Vienna Insurance Group pokračuje v expanzi do Pobaltí, dnes oznámila akvizici pojišťovny BTA Baltic

Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group koupila pobaltskou pojišťovnu BTA Baltic Insurance Company. Pokračuje tak ve své akviziční expanzi do Pobaltí.

Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group dnes oznámila akvizici lotyššské společnosti BTA Baltic Insurance Company, která se zabývá neživotním pojištěním a působí také v Litvě a Estonsku.

V roce 2014 pojišťovna BTA Baltic dosáhla hrubého předepsaného pojistného ve výši 117 mil. EUR (v roce 2013 112 mil. EUR). Litva se na výsledku podílela 46,1 %, Lotyšsko 40,5 % a Estonsko zbývajícími 13,4 %. Přibližně 40 % hrubého předepsaného pojistného pocházelo z povinného ručení (pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel), přes 20 % z havarijního pojištění, 10 % z pojištění majetku a přibližně 9 % z pojištění zdraví. Zisk před zdaněním v roce 2014 dosáhl 10,6 mil. EUR, v roce 2013 6,6 mil. EUR. Combined ratio v loňském roce dosáhl 94 %.

Společnost má 20% podíl v Lotyšsku, kde je druhý největší upisovatel neživotního pojistného. Druhým největším hráčem je také v Litvě s 14 % trhu neživotního pojištění. V Estonsku je na sedmém místě s 6% tržním podílem.

Dík akvizici se Vienna Insurance Group zařadí mezi tři největší hráče na trhu s neživotním pojištěním v Pobaltí. Dnes oznámená akvizice navazuje na letos oznámené akvizice lotyšské pojišťovny Baltikums a litevského zprostředkovatele Finsaltas.

ČNB stanovila sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 0,5 % od roku 2017

Bankovní rada ČNB se rozhodla stanovit sazbu proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na úrovni 0,5 %.

Povinnost tuto sazbu od 1. 1. 2017 používat budou mít banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníci s cennými papíry. Současná sazba je nulová.

„Důvodem prvního zavedení této rezervy na vyšší než nulové úrovni je výraznější oživení úvěrů, při kterém se začínají vytvářet podmínky pro vznik systémového rizika,“ uvedl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.

Unipetrol se dohodl s odbory, zaměstnanci se dočkají jednorázového bonusu i zvýšení mezd

Unipetrol oznámil dohodu s odborovými organizacemi na jednorázovém bonusu a zvýšení mezd od roku 2016.

Zaměstnanci Unipetrolu se mohou těšit na jednorázový bonus 7000 Kč ještě před Vánocemi v souvislosti s velmi dobrými hospodářskými výsledky, od ledna dojde ke zvýšení mezd o 1000 Kč. Končí tak stávková pohotovost.

Nalezení shody pomohl zprostředkovatel určený ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

Unipetrol RPA zaměstnává 1511 osob, Česká rafinérská 610 osob, Unipetrol Services 273 osob.

SÚJB vyhověl žádosti ČEZu a prodloužil stávající licenci k provozu Dukovan 1 o tři měsíce

Podle agenturních zpráv (ČTK, Bloomberg) Státní úřad pro jadernou bezpečnost dnes vyhověl žádosti ČEZu (která byla zaslána před týdnem, komentovali jsme zde) a prodloužil platnost stávající licence k provozu 1. bloku Dukovan o tři měsíce, tedy do konce března 2016. S tím, že SÚJB vyhoví žádosti ČEZu se všeobecně počítalo, zprávu tak považujeme za neutrální.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Běžný účet ECB (sezónně očištěno) (říjen):
aktuální hodnota: 20,4 mld. EUR
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 29,4 mld. / revize: 30,1 mld. EUR

Běžný účet (bez sezónního očištění) (říjen):
aktuální hodnota: 25,9 mld. EUR
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 33,1 mld. EUR / revize: 33,8 mld. EUR

Očekávané události

Německo:

08:00 PPI (m-m) (listopad): očekávání trhu: -0,2 %, předchozí hodnota: -0,4 %

08:00 PPI (y-y) (listopad): očekávání trhu: -2,4 %, předchozí hodnota: -2,3 %

Eurozóna:

16:00 Spotřebitelská důvěra (prosinec – první, předběžný): očekávání trhu: -5,9, předchozí hodnota: -5,9

Popis trhu

Podnikové zprávy

USA

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů ve službách Markit (prosinec – předběžný):
aktuální hodnota: 53,7
očekávání trhu: 55,9
předchozí hodnota: 56,1

Složený index nákupních manažerů Markit (prosinec – předběžný):
aktuální hodnota: 53,5
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 55,9

Očekávané události

14:30 Index aktivity Chicago Fed (listopad): očekávání trhu: 0,20, předchozí hodnota: -0,04

Popis trhu

Index Dow Jones Industrial Average -2,12 % na 17125,45 b.
Index S&P 500 -1,32 % na 2007,84 b.
Index Nasdaq Composite -1,59 % na 4923,082 b.

Dnes byl pro řadu analytiků a investičních bank velmi důležitým dnem, protože dnes expiroval velký objem PUT opcí (spekulací na pokles) u amerických indexů. Konkrétně důležitá hranice je 2000 a úrovně níže, kde je realizační cena těchto opcí. Kupříkladu analytici z JP Morgan nevylučovali výrazné propady trhů právě na dnešní den. Pro zájemce server Zerohedge.com tento jev vysvětluje v tomto článku v angličtině s využitím analýzy od JP Morgan.

Trhy tak dnes nenaplnily katastrofické scénaře a důležitou hranici 2000 udržely. Příští týden nám prozradí, zda budeme svědky santa rally a podle některých analytiků je stále možné zaznamenat nová rekordní maxima rok 2015 bude ztrátový.

Komodity

Ropa

Jsou vysoké importy ropy do USA indikací nedostatku skladovacích prostor ve zbytku světa?

Cena ropy WTI po růstu na začátku týdne ve středu obnovila svůj pokles poté, co americký úřad EIA oznámil růst zásob ropy o více než 4 mil. barelů. Ačkoliv jsou známé indikace o tom, že v oblasti Mexického zálivu čekají na odbavení tankery podstatně delší dobu než je obvyklé, tak podle průzkumu agentury Bloomberg se ve středu očekával pokles zásob. Růst zásob pro některé obchodníky s ropou nebyl vůbec překvapením, protože lze očekávat vyšší frekvence odbavení tankerů, které v oblasti Mexického zálivu čekají. Nyní se nabízí klíčová otázka, zda importy ropy budou nadále neobvykle vysoké nebo se jednalo o krátkodobý výkyv a zásoby ropy budou v příštích týdnech klesat, což by se mělo pozitivně projevit na ceně ropy.

Importy ropy do USA v minulém týdnu vzrostly na 8,3 mb/d, zatímco před měsícem importy činily 7 mb/d. Importy se zvyšují nejvyšším tempem od září 2013 a většina dodatečné ropy je odbavena v oblasti Mexického zálivu.

Načasování a umístění tankerů je neobvyklé, protože rafinérie a obchodníci se snaží minimalizovat zásoby v Mexickém zálivu, aby se vyhnuly placení daní uvalené na zásobníky státem Texas a Louisiana.

V zimě a v létě je běžné, že zásoby ropy klesají, protože rafinérie zpracovávají nejvíce ropy kvůli sezónní poptávce. V létě je vyšší poptávka po benzínu, zatímco v zimě po topném oleji a dalším produktům.
Nicméně letošní zima je neobvykle mírná, což snižuje poptávku po topném oleji, tím se snižují marže rafinériím a trh tedy očekává, že zásoby ropy a rafinérských produktů budou nadále růst. Mírná zima se negativně projevuje i v cenách zemního plynu, o kterém jsme psali v tomto článku.
Na druhé straně rafinérie přesto zpracovávají sezónně rekordní objem ropy, jak ukazuje následující graf. Můžeme vidět, že poptávka po ropě ze strany rafinérií by měla v příštích měsících sezónně klesat.

Importy ropy z Kanady pomocí ropovodů nebo vlakem jsou poměrně stabilní, zatímco importy ropy pomocí tankerů jsou velice variabilní. Supertanker (VLCC) má kapacitu 2 mil. barelů a poté, co přijede do přístavu a je odbaven celním úřadem, tak je zaznamenán ve statistikách zásob ropy, které EIA zveřejňuje každou středu.
Načasování příjezdu tankerů a odbavení celním úřadem má tedy často rozhodující dopad, zda zásoby v daném týdnu budou klesat nebo růst.

Neobvykle vysoké importy v určitém týdnu jsou obvykle následovány výrazným poklesem importů v příštím týdnu kvůli načasování příjezdu. Nicméně importy rostou již čtvrtým týdnem, což je neobvyklé. V oblasti Mexického zálivu se odbaví ekvivalentně 14 supertankerů za týden, zatímco dříve se jednalo o 9 tankerů.

Většina dodatečné ropy pochází ze Saudské Arábie (2 tankery za týden navíc), Mexika (1-2 tankery navíc), Venezuely (1 tanker navíc) a Iráku (1 tanker navíc). Následující graf ukazuje vývoj týdenních importů ropy z jednotlivých zemí.

Podle analytika Johna Kempa z agentury Reuters důvod není zřejmý. Často se jednalo o to, že tankery se zpozdily kvůli dopravě (zajímavostí je, že i na moři u přístavů lze zaznamenat dopravní zácpu).

Druhým důvodem může být využívání zásobníků na americké pevnině, protože jsou lépe dostupné a levnější než v Evropě nebo Asii. O rozdílech v cenách měsíčních kontraktů jsme informovali a tyto rozdíly zajišťují, že je ziskové ropu skladovat. Rozdíly v měsíčních kontraktech se nyní v průměru pohybují na úrovni 1 dolar mezi každým kontraktem v příštích 6 měsících. Což více než pokrývá náklady na skladování v zásobnících na pevnině.

Současný růst importů do USA může být indikací, že na trhu dochází k nedostatku skladovacích prostor v jiných částech světa. V tomto případě lze očekávat, že importy budou nadále vysoké nebo můžou i nadále růst i v 1Q 2016.
Na druhé straně se může jednat o krátkodobou strategii obchodníků související s využíváním vysokých rozdílů v kontraktech. V tomto případě by se importy v následujících týdnech mohly vrátit na nižší úrovně.

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.