Úterý 16. července. Svátek má Luboš.

Denní report – pátek 17.08.2018

17.08.2018 | 22:27 0 Komentářů

ČR: Praha nadále v červeném, SRN: Německý DAX uzavřel týden mírným poklesem, USA: Americké indexy zakončily týden v kladném

Pražská burza

Hlavní zprávy

Hampl: Nevím, co by mne mohlo přesvědčit, abych v září nehlasoval pro vyšší sazby

Popis trhu

Pražské burze se nedaří vymanit se z červených čísel a za poslední dva týdny byla pouze jediná růstová seance (a to pouze o 0,11 %). Je pravda, že ani poklesy nejsou výrazného charakteru a jedná se o pohybu v řádech desetin procenta, ale i tak index PX z předchozích lokálních maxim oslabil již o téměř 3,5 %.  Na týdenní bázi index oslabil o 1,43 %. Dnešní den byl velmi podobný těm předchozím, když za relativně nízkých objemů index oslabil o 0,31 % a v čele poklesu byla Erste Group. Titul ztratil 1,19 % a kurz ve Vídni již koketuje s předchozím minimem na úrovni 34 EUR. Dnes se k poklesu přidala i pojišťovna VIG, která oslabila o 1,88 % a těsně udržela hranici 600 Kč. Elektřina na německém trhu opět povyrostla o téměř 1 % a ČEZ nadále neměl sílu následovat tento vývoj. Nůžky vývoje těchto dvou aktiv se tak rozevírají ještě více a podobný jev v takto výrazné podobě nebyl k vidění dlouhé měsíce. Pokles v závěrečné aukci pro ČEZ znamenal nakonec ztrátu 0,09%. Týden bez růstu završily akcie mediální CME, které oslabily o 1,28 %. Moneta byla v závěru dne poptávaná a kurz zavíral těsně pod hranicí 77 Kč s růstem o 0,46 %. Kurz se již těsně dostal nad své krátkodobé klouzavé průměry a z technického pohledu by se po konsolidaci mohl otevřít prostor pro další růst. Komerční banka oslabila o 0,16 %, v červených číslech končily i akcie O2 (-0,38 %).

Německo

Hlavní zprávy (eurozóna)

Běžný účet ECB (sezónně očištěno) (červen):
aktuální hodnota: 23,5 mld.
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 22,4 mld., revidováno na 24,4 mld.

CPI jádrový (y-y) (červenec – konečný):
aktuální hodnota: 1,1 %
očekávání trhu: 1,1 %
předchozí hodnota: 1,1 %

CPI (y-y) (červenec – konečný):
aktuální hodnota: 2,1 %
očekávání trhu: 2,1 %
předchozí hodnota: 2,0 %

CPI (m-m) (červenec):
aktuální hodnota: -0,3 %
očekávání trhu: -0,3 %
předchozí hodnota: 0,1 %

Očekávané události

08:00 PPI (m-m) (červenec): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,3 %

08:00 PPI (y-y) (červenec): očekávání trhu: 3,0 %, předchozí hodnota: 3,0 %

Očekávané události (eurozóna)

11:00 Stavební výroba (m-m) (červen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 0,3 %

11:00 Stavební výroba (y-y) (červen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 1,8 %

Popis trhu

Německý DAX uzavřel páteční seanci mírně v červených barvách, když odepsal 0,22 %. V průběhu druhé poloviny seance však index nabral výraznější ztráty, které se mu povedlo umazat až v závěru obchodování. Index táhly do záporu zejména ztráty společností Heidelberg (HEI; -2,6 %) či ThyssenKrupp (TKA; -1,8 %). Oslabovaly také bankovní tituly Deutsche Bank (DBK; -1,3 %) a Commerzbank (CBK; -1,1 %). Nedařilo se ani technologické firmě Infineon (IFX; -1,3 %). Na opačné straně indexu uzavřela společnost Bayer (BAYN; +1,8 %), která se tak alespoň částečně rehabilitovala z výrazných propadů v tomto týdnu, které měly na svědomí soudní problémy Bayerem nedávno akizované americké firmy Monsanto. Mírněji posílila energetika E.ON (EOAN; +0,9 %).

USA

Hlavní zprávy

Trump nařídil Komisi pro cenné papíry přezkoumat možnost pololetního systém hospodářských výsledků

Index předstihových ukazatelů (červenec):
aktuální hodnota: 0,6 %
očekávání trhu: 0,4 %
předchozí hodnota: 0,5 %

Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (srpen – předběžný):
aktuální hodnota: 95,3
očekávání trhu: 98,0
předchozí hodnota: 97,9

Popis trhu

Hlavní americké indexy sice otevřely závěrečnou seanci nepatrnými ztrátami, nakonec však všechny tři uzavřely v kladných hodnotách. Do plusu se dokonce dostal i technologický Nasdaq (+0,13 %), kterého v průběhu seance tahaly do záporu ztráty technologických firem Applied Materials (AMAT; -7,7 %) a NVIDIA (NVDA; -4,9 %), které klesaly i přes pozitivní kvartální výsledky (viz zde a zde). Investory však nepotěšily výhledy pro další čtvrtletí. Naopak investory potěšila kvartální čísla obchodního řetězce Nordstrom (JWN; +13,0 %), který tak skokově posílil. Mírněji po výsledcích rostla i firma Deere (DE; +2,36 %). Nakonec uzavřely v plusu všechny sektory z indexu S&P 500, který si připsal 0,33 %. Bluechipsový Dow Jones vzrostl ještě o něco výrazněji (+0,43 %).

Ropa rostla (+0,60 %) na 65,85 dolarů za barel. Dolar na páru s eurem oslaboval na 1,442 EUR/USD.

Podnikové zprávy

Applied Materials zveřejnil výsledky za 3Q 2018, tržby i očištěný zisk na akcii nad očekáváním
NVIDIA ve druhém kvartále překvapila silnými výsledky, výhled na Q3 je ale pro investory zklamáním

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.