Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Denní report – pátek 17.08.2012

17.08.2012 | 22:12 0 Komentářů

ČR: Erste pokračovala v růstu, SRN: Německé akcie za sebou mají úspěšný týden, USA: Hlavní americké indexy vylepšily týdenní bilanci

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza v závěru týdne udržela růstové tendence a posílila. Obchodování probíhalo opět bez výraznějších kurzotvorných zpráv z domácího trhu. Index PX zavíral na 948,10 bodech se ziskem 0,75%, díky čemuž vylepšil čtyřměsíční maxima. Jednalo se o čtvrtý růst v řadě, za celý týden si domácí trh polepši o 2,34%. Na týdenní bázi se růstová série rozrostla již na tři. V první polovině týdne dominovala výkonnosti Komerční banka, v druhé převzala štafetu naopak Erste Group. Rakouský finanční ústav dnes navázal na včerejší růst a odpoutal se od hranice 400 Kč. Close na 411 Kč znamenal růst o 2,6%. Komerční banka oscilovala v blízkosti hranice 3800 Kč, aby nakonec odepsala 0,1%. Závěrečná aukce pomohla k výraznějšímu zisku NWR, které zavřelo na 97 Kč se ziskem 1,6%. V kladných hodnotách zavíral i ČEZ (+0,13%). Největší růst si připsaly akcie mediální CME (+4,1%), které se dostaly na dvouměsíční maxima.

Podnikové zprávy

Erste směnila hypotéky denominované ve švýcarských francích do eur v hodnotě 400 mil. EUR, neboť se rozšiřuje rozdíl mezi celkovým závazkem hypoték a úsporami ve fondu, který je určen pro investování finančních prostředků pro splacení jistiny v době splatnosti hypoték. Rakouská centrální banka odhadla rozdíl mezi závazky a naspořenou částkou určenou pro splacení jistiny daných hypoték na 5,4 mld. EUR. Jenom Erste po směně 400 mil. EUR ciziměnových hypoték disponuje expozicí v podobě dalších 2 mld. EUR. Z daných 400 mil. EUR Erste změnila i způsob placení jistiny na pravidelné měsíční úložky z původní platby jistiny až v době splatnosti. Rakouské domácnosti si vypůjčily v přepočtu za 36,7 mld. EUR v cizoměnných hypotékách. Jelikož je švýcarský frank vůči ostatním měnám udržován uměle na fixní úrovni, nemělo by docházet k další apreciaci švýcarského franku vůči eur a nemělo by tak docházet k nárůstu závazků z hypoték. Problémem zůstává zřejmě nízké zhodnocení úspor vložených do podílového fondu určeného pro budoucí platbu jistiny. Celkovou situaci hodnotíme negativně a zřejmě se projeví ve výších nákladech rizika v Rakousku.

Německo

Hlavní zprávy

Index cen výrobců PPI v červenci meziměsíčně stagnoval (odhad +0,3 %), zatímco meziročně rostl o 0,9 % (odhad +1,2 %). V červnu meziměsíčně klesl o 0,4 % a meziročně rostl o 1,6 %.

Eurozóna:

Běžný účet platební bilance v červnu dosáhl přebytku 15,7 mld. EUR (bez očištění) po předchozím deficitu ve výši 3,2 mld. EUR (revidováno z 2,5 mld.). Sezónně očištěný běžný účet dosáhl přebytku 12,7 mld. EUR po předchozím přebytku ve výši 10,3 mld. EUR.

Obchodní bilance dosáhla v červnu přebytku 14,9 mld. EUR (bez očištění) po předchozím přebytku ve výši 6,8 mld. EUR (revidováno z 6,3 mld.). Sezónně očištěná obchodní bilance dosáhla přebytku 10,5 mld. EUR po předchozím přebytku ve výši 7,1 mld. EUR. V obou případech se očekával přebytek o 5,5 mld. EUR nižší.

Očekávané události

Eurozóna

11:00 Stavební výroba (sezónní očištění, m-m) (červen): odhady: –, předchozí: 0.1%
11:00 Stavební výroba (očištěno o počet pracovních dnů, r-r) (červen): odhady: –, předchozí: -8.4%

Popis trhu

Německé akcie zakončily úspěšný týden symbolickým růstem. Vzhůru jim pomohla zejména lepší makrodata ze zámoří (předstihoví ukazatelé, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity). Index roste o 0,6% na 7 039 bodů. Poprvé od začátku dubna se tak vyhoupl nad 7 000 bodů. Za celý týden si připsal něco přes 1%. Dařilo se zejména bankám (CBK +3,3%, DBK +3,7%) a výrobcům luxusních vozů (BMW +2,5%, DAI +2,7%). Opačným směrem zamířily hlavně chemické a farmaceutické firmy (BAYN -0,8%, BEI -0,6%, FRE -0,9%).

Podnikové zprávy

Švýcarská UBS snižuje doporučení pro Deutsche Post na „neutral" z předchozího „koupit.

Francouzská Societe Generale zvyšuje cílovou cenu pro německého výrobce hnojiv K+S (SDF) na 41 EUR z předchozích 34 EUR. Jako důvod uvádí rekordní sucho v USA, které vyhnalo ceny zemědělských komodit vzhůru.

Eurozóna

Nizozemský pivovar Heineken NV (HINKY) podle všeho vyjednává se singapurským koncernem Fraser & Neave ohledně navýšení nabídky na akvizici Asia Pacific Breweries, jenž je výrobcem populárního asijského piva značky Tiger Beer. Koncern Fraser & Neave založil společně s Heineken firmu, přes kterou dohromady vlastní 64,8 % podíl v asijské pivovarnické skupině APB. Minulý měsíc Heineken učinil nabídku ve výši 6 mld. USD (50 singapurských dolarů za akcii) za celou asijskou společnost. Situace se ovšem zamotala, když minulý týden přišla s nabídkou na nákup částečného podílu v APB investiční skupina Kindest Place Group, jenž je vlastněná synem tajwanského miliardáře Charoen Sirivadhanabhakdiem, ve výši 55 singapurských dolarů za akcii. Heineken se tak vyjednáváním snaží upevnit svoji pozici u svého partnera Fraser & Neave, který již na začátku srpna doporučil svým akcionářům akceptovat nabídku nizozemského pivovaru za celý podíl v APB.

Britská banka HSBC snižuje doporučení pro PKO Bank Polski na „neutral" z předchozího „overweight". Cílová cena je stanovena na 39 PLN.
Britská banka HSBC snižuje doporučení pro banku Pekao na „neutral" z předchozího „overweight". Cílová cena je stanovena na 160 PLN.

USA

Hlavní zprávy

Předstihové ukazatele rostly v červenci o 0,4 %, tj. dvakrát rychleji, než se původně čekalo. Červnová revize ovšem ukázala, že předtím ukazatele klesly o 0,4 % a nikoliv o původně avizovaných 0,3 %.

Předběžný srpnový údaj o spotřebitelské důvěře měřené michiganskou univerzitou rostl na 73,6 bodů z červencových 72,3 b. Očekávala se stagnace.

Očekávané události

14:30 Index aktivity Chicago Fed (červenec): odhady: –, předchozí: -0.15

Popis trhu

Výprodeje se na zámořské trhy stále nedostavují. Poměrně vysoké úrovně indexů podpořila dnešní makrodata, když index spotřebitelské důvěry University Michigan překonal očekávání trhu a stejně dopadly i předstihové ukazatele.
Dow Jones se dostal na nejvyšší hodnotu od roku 2007, když uzavřel na 13275 b. Nejvíce se v indexu dařilo United Technologies (UTX; +2,03 %). Naopak Merck (MRK) odevzdal 1,35 %.
S&P 500 posílil o 0,19 % na 1418 b, Nasdaq Composite vyrostl o 0,46 % na 3077 b. Zatímco Apple (AAPL) dokázal po zvýšeném doporučení posílit až na 648 USD (+1,85 %), Facebook se propadl o 4 % na 19 USD.
Přes 20 % si připsaly akcie maloobchodníka s dámskými oděvy – Ann Inc. (ANN) poté, co společnost reportovala ostrý nárůst zisku a zvýšila celoroční výhled.

Podnikové zprávy

GAP (GPS), americký oděvní řetězec, včera po uzavření trhů v USA reportoval hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí, které překonaly odhady analytiků i díky silným tržbám na domácím trhu. Společnost také navýšila svůj celoroční výhled. GAP zaznamenal ve čtvrtletí končící červencem 29% nárůst zisku na 243 mil. USD, respektive 49 centů na akcii. Průměrný analytický konsensus počítal se ziskem ve výši na 48 centů na akcii. Tržby rostly o 5,6 % na 3,58 mld. USD díky silným prodejům značek Gap a Banana Republic. Podle nového odhadu společnosti by celoroční zisk mohl dosáhnout 1,95 – 2 USD, předtím počítala s pásmem 1,78 – 1,83 USD. Soustředění se na své produkty a jejich cílený marketing pomohly GAPu vynést své akcie během tohoto roku již o úctyhodných 85 %. Po výsledcích akcie posilovaly o 1,34 % na 34,8 USD.

Během dneška reportoval hospodářské výsledky i americký oděvní řetězec Ann (ANN), jenž se specializuje na dámskou módu. Zisk za druhé fiskální čtvrtletí vzrostl o 24 % a úspěšně tak napodobil maloobchodní řetězec GAP, který své výsledky uveřejnil již včera. Řetězec upravil i svůj výhled, když momentálně očekává celoroční tržby ve výši 2,39 mld. USD, což je o 10 mil. USD více než původní odhad. Za slušnou ziskovostí řetězce z posledních čtvrtletí stojí i včasný nákup vstupních materiálů na výrobu oblečení, čímž se podařilo zmírnit jejich následný růst cen. Tržby ve druhém kvartálu rostly o 6,6 % na 594,9 mil. USD nad květnový odhad společnosti ve výši 585 mil. USD. Hrubá marže se rozšířila na 55,9 % z předchozích 55 %. Zisk dosáhl 30,7 mil. USD neboli 63 centů na akcii, čímž značně překonaly analytický konsensus ve výši 51 centů. Akcie na úspěšné výsledky reagují v předobchodní fázi růstem o 14,43 % na 32,2 USD.

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.