Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Denní report – pátek 16.09.2016

16.09.2016 | 22:26 0 Komentářů

ČR: Ztrátový týden na pražské burze, SRN: Frankfurtská burza uzavřela na minimech od srpna, USA: Americký trh vyčkával na zasedání FEDu

Pražská burza

Hlavní zprávy

Index výrobních cen (m-m) (srpen):
aktuální hodnota: -0,02 %
očekávání trhu: 0,0 %
předchozí hodnota: 0,0 %

Index výrobních cen (y-y) (srpen):
aktuální hodnota: -3,4 %
očekávání trhu: -3,2 %
předchozí hodnota: -4,0 %

Index exportních cen (y-y) (červenec):
aktuální hodnota: -3,2 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -3,8 %

Index importních cen (y-y) (červenec):
aktuální hodnota: -4,5 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -5,4 %

Popis trhu

Pražská burza ani v pátek nedokázala růst a všechny seance v tomto týdnu tak byly ztrátové. Dnes si index PX pohoršil o -0,42% na 860 bodů a celkově tak zaznamenal šestý pokles v řadě. Objem obchodů dnes dosáhl vysoce nadprůměrných 1,249 mld. Kč, z čehož více jak 0,75 mld. se zobchodovalo v závěrečné aukci. Stalo se tak pod vlivem změn v indexu CECE a PX, které vstoupí v platnost od pondělí. Čez testoval hladinu 420 Kč, nakonec ji udržel a uzavřel na 421 Kč (-0,57%). Mírně ztrátové byly i bankovní emise a to Erste Bank -0,06% na 693 Kč, Moneta Money Bank -0,19% se závěrem na metě 80 Kč a Komerční banka -0,43% na 832 Kč. Dále pak telekomunikační O2 odepsala -0,98% na 232 Kč, Unipetrol -0,78% a Vig -0,41%. K nejhorším emisím se zařadila Kofola s poklesem -2,38% na 410 Kč. Za celý týden index PX ztratil více jak -2%.

Podnikové zprávy

Investec vydal prodejní doporučení pro akcie likérky Stock Spirits, očekávají tlak na marže v Polsku

Německo

Očekávané události

10:00 Běžný účet ECB (sezónně očištěno) (červenec): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 28,2 mld.

10:00 Běžný účet (bez sezónního očištění) (červenec): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 37,6 mld.

11:00 Stavební výroba (m-m) (červenec): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 0,0 %

11:00 Stavební výroba (y-y) (červenec): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 0,6 %

Popis trhu

Frankfurtská burza uzavřela na minimech od začátku srpna. Také její mezidenní ztráty byly největší od úvodu minulého měsíce. Za poklesem DAXu stojí propad akcií Deutsche Bank (DBK), které americké ministerstvo spravedlnosti nabídlo vyrovnání, ovšem za tučných 14 mld. USD. Nejedná se o finální částku a Deutsche Bank podmínky vyrovnání odmítla, přesto její akcie dostaly studenou sprchu a uzavřely o 8,5 % níže. Výrazné ztráty zaznamenaly akcie dalšího „hříšníka“ frankfurtského parketu, automobilky Volkswagen (VOW3; -3,6 %). K žalobě na automobilku, která podváděla v emisních testech, se připojilo Hesensko a další investoři. Nedařilo se ani E.ONu (EOAN; -3,8 %), který ztrácel osmý den v řadě (kumulativně téměř 15 %) a který nemá daleko k historickým minimům z loňského září. Vyčleněná společnost Uniper (UN01) odepsala 2,1 %. Její představení naleznete zde. Růstovým majákem dnes byly akcie realitní společnosti Vonovia (VNA; +2,1 %), které těžily ze zvýšeného doporučení na „overweight“ s cílovou cenou 37 EUR od analytiků Barclays.

Podnikové zprávy

Americké ministerstvo spravedlnosti navrhuje Deutsche Bank vyrovnání ve výši 14 mld. dolarů

USA

Hlavní zprávy

CPI (m-m) (srpen):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,0 %

CPI (y-y) (srpen):
aktuální hodnota: 1,1 %
očekávání trhu: 1,0 %
předchozí hodnota: 0,8 %

Spotřebitelská důvěra podle University of Michigan (září):
aktuální hodnota: 89,8 b.
očekávání trhu: 90,6 b.
předchozí hodnota: 89,8 b.

Očekávané události

16:00 Index realitního trhu NAHB (září): očekávání trhu: 60, předchozí hodnota: 60

Popis trhu

Kurz eura vůči dolaru a americké akcie v posledních dnech oscilovaly bez jasného směru a ani páteční seance není pro akcie výjimkou, zatímco dolar posílil o 0,8 %. Pomyslným Godotem, na kterého trhy čekají, jsou centrální banky, jelikož příští týden bude zasedat FED i Bank of Japan. Trh na základě ocenění futures kontraktů očekává zvýšení sazeb v USA pouze s 20% pravděpodobností, o to výraznější dopad by však jejich nečekané zvýšení mohlo mít. Zasedání amerických centrálních bankéřů bude probíhat od úterý do středy, kdy na tiskové konferenci vystoupí Janet Yellen. Americké akcie se dnes obchodují s vyššími objemy, zájem mají investoři především o technologické tituly. Analytici v očekávání vyšších objednávek iPhonů 7 v posledních dnech navyšují cílové ceny pro Apple (AAPL; -0,6 %), který však v pátek korigoval předchozí zisky. Softwarová společnost Oracle (ORCL) se po výsledcích propadla  o 4,8 %, její výnosy zaostaly za odhady. Dařilo se naopak Intelu (INTC; +3 %), který navýšil výhled tržeb pro 3Q.

Cena ropy klesla pod minima z úvodu měsíce a je nejníže od půlky srpna. Její páteční 1,6% pokles na 43,8 USD si vybral svou daň i na akciích energetického sektoru (-0,9 %). Nedařilo se ani financím (-0,9 %) po návrhu amerického ministerstva spravedlnosti na vyrovnání s Deutsche Bank za mastných 14 mld. USD. Klidný přístav investorům poskytly utility (+0,9 %). Americké akciové indexy dnes čeká také rebalancování a z finančního subsektoru budou jako samostatný subindex vyčleněny akcie realitních fondů.

Podnikové zprávy

Společnost Intel zvýšila výhled tržeb pro 3Q

Účetní praktiky ropné společnosti Exxon Mobil budou vyšetřovány

Komodity

Zemní plyn

Americký trh se zemním plynem se blíží rovnováze

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.