Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Denní report – pátek 14.09.2012

14.09.2012 | 17:31 0 Komentářů

ČR:Rally v Praze v čele s Erste Bank, CME +10% , SRN: FED prodloužil rally, DAX vyhlížel 7 500 bodů, USA:Americké trhy navázaly na čtvrteční rally, v závěru výběr zisků.

Pražská burza

Očekávané události

09:00 Index vývozních cen (r-r) (červenec): odhady: –, předchozí: 5.1%
09:00 Index cen dovozu (r-r) (červenec): odhady: –, předchozí: 6.6%
09:00 Index prodejních cen v průmyslu (m-m) (srpen): odhady: 0.1%, předchozí: -0.3%
09:00 Index prodejních cen v průmyslu (r-r) (srpen): odhady: 1.6%, předchozí: 1.3%

Popis trhu

Pražská burza těžila z optimismu na globálních akciových trzích, který zavládl po včerejším zasedání Fedu. Investoři příznivě přijali to, že sazby v zámoří zůstanou po dlouhou dobu poblíž nulových hodnot a zároveň se spustí třetí kolo kvantitativního uvolňování. Index PX tak nakonec dokázal posílit o 2,55% na 977 bodů. Největší zásluhu na tom měly akcie Erste Bank, které přidaly +8,41% na 473 Kč. Dařilo se však i druhému bankovnímu zástupci Komerční bance, když uzavřela silnější o +2,55% na 3944 Kč. Růst cen komodit na světových trzích po dlouhé době pomohl k výraznějším ziskům rovněž akciím NWR (93 Kč +5,6%). Největší přírůstek ve spadu dosáhly akcie CME a to téměř +10% (142 Kč) poté, co v zámoří titul rozšiřuje včerejší zisky. Proti trendu na trhu se vydaly defenzivní tituly. Čez s největším zobchodovaným objemem necelých 500 mio. CZK poklesl o -1,04% na 735 Kč a dále potom ztratila Telefonica (-1,23% 384 Kč).

Podnikové zprávy

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna

Index spotřebitelských cen CPI v srpnu v souladu s odhady vzrostl o 0,4 % (m/m) a 2,6 % (y/y). Předchozí hodnoty činí -0,5 % a 2,6 %.

Jádrová verze indexu vzrostla o 1,5 % (y/y) (odhad 1,7 %). Předchozí hodnota činí 1,7 %.

Zaměstnanost ve druhém čtvrtletí zaznamenala hodnoty 0,0 % (q/q) a -0,6 % (y/y). Předchozí hodnoty činí -0,3 % a -0,5 %.

Očekávané události

Eurozóna

10:00 Běžný účet (bez sezónního očištění) (červenec): odhady: –, předchozí: 15.7 mld.
10:00 Běžný účet (sezónně očištěno) (červenec): odhady: –, předchozí: 12.7 mld.
11:00 Náklady na práci (r-r) (srpen – konečný): odhady: 1.6%, předchozí: 2.0%
11:00 Obchodní bilance (sezónně očištěno) (červenec): odhady: 9.8 mld., předchozí: 10.5 mld.
11:00 Obchodní bilance (červenec): odhady: 15.0 mld., předchozí: 14.9 mld.

Popis trhu

Včera oznámené další kolo kvantitativního uvolňování v zámoří doplnilo mozaiku zásahů centrálních bank, jejichž cílem je podpora ekonomiky a uklidnění finančních trhů.

Díky tomu se již několikátý týden vede rizikovým aktivům a z dobré nálady samozřejmě těží i německé akcie. Index DAX se krátce před koncem obchodování pohybuje v okolí 7 410 bodů (+1,4%). Za celý týden si připsal necelá 3%. Nejlépe si díky růstu komodit vede ThyssenKrupp (TKA +6,3%). Velice úspěšný závěr týdne zažívají automobilky (VOW3 +5,1%, MAN +3,9%), kterým zdatně sekundují banky (DBK +4,6%, CBK +3,2%). Odliv kapitálu naopak pociťují defenzivnější sektory. Nejvíce se prodával Henkel (HEN3 -2,8%), Beiersdorf (BEI -1,9%) nebo Fresenius (FRE -1,8%).

Podnikové zprávy

UBS snížila své investiční doporučení pro Deutsche Bank (DBK) na „neutral" z původního „koupit."

Berenberg snížil své doporučení pro E.ON (EOAN) na „prodat" z původního „držet."

Výrobce drogistických potřeb Bayer (BAYN) se dohodl se společností Teva Pharmaceutical Industries na převzetí její veterinární části v USA za 145 mil. USD. Bayer nejprve zaplatí 60 mil. USD a následně 85 mil. USD navázaných na dosažení cílů produkce a tržeb. Bayer se akvizicí snaží expandovat na americkém veterinárním trhu a posílit svůj franchisingový koncept. Naopak Teva se chce zaměřit na svou hlavní činnost.

USA

Hlavní zprávy

Jádrový CPI (mimo potraviny a energie) rostl v srpnu o 0,1% (m/m) a 1,9 (y/y). Odhad činil 0,2 % (m/m) a 2,0 % (y/y). Při předchozích 0,1 % a 2,1 %.

Předběžné maloobchodní tržby za srpen vzrostly o 0,9 % (odhad 0,8%). Předchozí hodnota byla revidována níže na 0,6 % z 0,8 %.

Maloobchodní tržby bez automobilů se za srpen zvýšily o 0,8 %, když se očekával nárůst na 0,7 %, při předchozím růstu o 0,8 %.

Index spotřebitelských cen (CPI) se v srpnu zvýšil v USA meziměsíčně o 0,6 %, což bylo v souladu s odhady analytiků a při meziročním srovnání vyrostl CPI o 1,7 % a v červenci vzrostl CPI o 1,4 %. Meziměsíční růst míry inflace byl způsoben zejména vyššími náklady spojené s bydlením díky vyšším cenám energií. Jen pozvolně lepšící se trh práce v USA přiměl FED k oznámení dalšího kola kvantitativního uvolňování, přičemž výše míry inflace je nyní pod cílem centrální banky. Navíc v blízké budoucnosti v řádu měsíců se FED růstu poptávkově tažené míry inflace obávat nemusí.

Průmyslová produkce poklesla v srpnu o 1,2 %, když se očekával pokles o 0,1 %. Předchozí růst o 0,6 % byl revidován na 0,5 %.

Využití kapacit kleslo v srpnu na 78,2 %. Čekalo se 79,2 %. Předchozích 79,3 % bylo revidováno na 79,2 %.

Zdravotní pojišťovna UnitedHealth (UNH) nahradí Kraft Foods (KFT) v indexu DJIA 30. Změna má reflektovat rostoucí význam výdajů na zdravotní péči v americké ekonomice.

Předběžný údaj indexu spotřebitelské důvěry Michiganské Univerzity za září dopadl lépe když vzrostl na 79,2b. z předchozích 74,3b. Analytici očekávali nárůst na 74b.

Očekávané události

14:30 Newyorský výrobní index (září): odhady: -2.00, předchozí: -5.85

Popis trhu

Americké trhy v poslední obchodní den týdne pokračovali v růstu . Fedem, ohlášené QE3 ze čtvrtka, tak dominovalo na amerických burzách i dnes. Index S&P 500 prolomil z počátku obchodní seance úroveň 1470 b., nakonec však uzavřel na úrovni 1465,8 b.., připsal tak pouze 0,4%, index DJIA uzavřel rovněž o 0,4% výše a technologický Nasdaq Comp. si připsal 0,9 %, tomu však pomohl růst největší společnosti světa Apple Inc. Titul posílil o více jak 1,25%,. Akcie Applu tak dosáhli dnes svého historické maxima na hodnotách těsně pod hranicí 697 Usd za akcii.

V průběhu dne byly zveřejněny některé makroekonomické údaje z USA, které ve směs podpořili růst na amerických burzách. Především pak index spotřebitelské důvěry Michiganské Univerzity, který za září dopadl lépe když vzrostl na 79,2b. z předchozích 74,3b. Analytici očekávali nárůst na 74b.

Podnikové zprávy

Největší světový výrobe pevných disků Western Digital (WDC) snížil svůj výhled pro současné čtvrtletí. Za horší projekcí dle společnosti stojí utlumená poptávka po PC, která sníží firemní tržby i celkovou velikost trhu. Tržby mají činit 3,9 až 4 mld. USD, zatímco předchozí odhady počítaly se 4,2 až 4,3 mld. USD. Celková velikost trhu s pevnými disky má dosáhnout na pouhých 140 mil. kusů, zatímco předchozí odhady očekávaly 157 mil. Akcie společnosti za posledních 12 měsíců vzrostly o 44 % a včera připsaly 2,65 % na 42,58 USD.

Sanofi (SNY), globální farmaceutická společnost, získala od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolení k prodeji nového léku na roztroušenou sklerózu. Nový lék Aubagio, jinak nazývaný též teriflunomide, je určen pro pacienty v počáteční fázi nemoci. Roztroušená skleróza postihuje přes dva miliony lidí na celém světě. Povolení k prodeji nového léku Aubagio umožní Sanofi vstoupit na trh v hodnotě asi 12 mld. USD, ačkoli podle analytiků by mohl být zastíněn účinnějšími léky. Tržby by mohly být omezené, protože údajně není tak účinný jako konkurenční léky od společnosti Novartis (NVS) nebo Biogen Idec (BIIB). Výhodou Aubagia by mohla být naopak nižší cena. Dle analytických odhadů by prodej Aubagia v roce 2016 mohl Sanofi vygenerovat 330 mil. USD.

Amerického zbrojaře Lockheed Martin (LMT), který dlouhodobě profitoval z prudce rostoucích armádních výdajů v USA, čekají hubená léta. Diverzifikace jeho podnikových aktivit je v současnosti paradoxně jeho slabostí. Budoucí snižování výdajů se totiž nedotkne pouze Pentagonu, nýbrž i mnoha civilních vládních agentur, které realizují projekty například v oblasti dopravní infrastruktury. Orientace na veřejný sektor jako hlavní zdroj výnosů tak v přístích letech na účetních bilancích LMT zanechá velké (a pro investory nepříznivé) stopy. Pokud se Kongres a prezident Obama nedohodnou na fiskální strategii, od ledna příštího roku začnou platit výdajové škrty, které by jen v příštím fiskálním roce připravily 15 hlavních civilních agentur o téměř 9 mld. USD. Lockheed Martin je přitom mezi svými konkurenty těmito redukcemi ohrožen zdaleka nejvíce.

Pojišťovna Geico, člen holdingu Berkshire Hathaway (BRK) realizovala zisk 25 % na akciích Intelu Corp. (INTC). Geico koupila v první polovině minulého roku 11,5 mil. akcií Intelu za průměrnou cenu 22 USD za akcii.Buffetova firma prodala podíl tento rok 8. května za průměrnou cenu 27,25 USD za akcii, čímž realizovala zisk okolo 60 mil. USD. Berkshire Hathaway držela akcie méně než jeden rok a obešla tak tradiční Buffetovu strategii nakup a drž. Prodejem podílu se Berkshire vyhnula 15 % poklesu akcií Intelu v předešlých čtyřech měsících.

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.