Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Denní report – pátek 13.09.2019

13.09.2019 | 22:25 0 Komentářů

ČR: Pražská burza zakončila s mírným ziskem, všechny seance v tomto týdnu růstové, SRN: Frankfurtská burza v pátek posilovala, USA:Index Dow Jones se udržel v zeleném pásmu.

Pražská burza

Hlavní zprávy

Běžný účet platební bilance (červenec):
aktuální hodnota: – 26,96 mld.
očekávání trhu: -14.00 mld.
předchozí hodnota: -3.86 mld.

Očekávané události

09:00 Index výrobních cen (m-m) (srpen): očekávání trhu: 0,0 %, předchozí hodnota: -0,1 %

09:00 Index výrobních cen (y-y) (srpen): očekávání trhu: 1,9 %, předchozí hodnota: 2,1 %

Popis trhu

Pražská burza se v průběhu seance pohybovala v blízkosti včerejšího závěru, aby nakonec měřeno indexem PX uzavřela s malou změnou +0,07% na hodnotě 1 050 bodů. Celkově byl tento týden úspěšný, když index kumulativně přidal přes 1,5%. Sérii růstů v tomto týdnu prodloužila Erste Bank (814 Kč +1,32%) při nejvyšším denním objemu 87 mil. Kč a pomohla tak indexu PX do kladných hodnot. Podporou pro rakouský titul byl nadále posilující bankovní sektor v Evropě, který těžil ze čtvrtečních stimulů dodaných ECB. Naopak Vig po sedmi růstech v řadě zaznamenal výběr krátkodobých zisků a odepsal -0,65% na 613 Kč. Komerční banka pak ze včerejší silné rally umazala -0,42% na 833 Kč. Akcie O2 zakončily slabší o -0,47% na 214 Kč a Cme ubralo -0,56% na 106 Kč.

Německo

Hlavní zprávy (SRN)

Německá vláda plánuje zvýšit daně na cestování letadly a snížit je naopak pro cesty vlakem

Hlavní zprávy (EMU)

Bank of America vidí pozitivně vývoj evropského farmaceutického sektoru

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Boris Johnson se v pondělí sejde se Jean-Claudem Junckerem

Obchodní bilance (sezónně očištěno (červenec):
aktuální hodnota: 19,0 mld.
očekávání trhu: 17.5 mld.
předchozí hodnota: 17.9 mld.

Obchodní bilance (bez sezónního očištění) (červenec):
aktuální hodnota: 24,8 mld.
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 20.6 mld.

Popis trhu

Nejlépe zakončil páteční seanci výrobce polykarbonátů Covestro (+4,1 %), který v současné době zlepšuje digitalizační procesy ve firmě a již těží z benefitů, které digitální transformace přináší a konsistentně pracuje na digitálních inovacích. Společnost tak bude ve výsledků produkovat efektivnější na úrovni nákladu a energií. Další digitalizace produkce umožní snadnější plánování ve výrobě. Následovala firma heidelbergCement (+3,3 %) a Deutsche Bank (+3,2 %), která bude bankou nejvíce těžící z nově oznámené depositní sazby Evropskou centrální bankou, uvedl analytik JPMorgan. Deutsche Bank tak bude moci ušetřit až 200 milionů euro na ročních úrocích díky novým pravidlům. Evropská centrální banka včera snížila svoji depozitní sazbu o deset bazických bodů na -0,5 %. Na druhém břehu skončila RWE (-1,7 %). Akcie společnosti oslabovaly na zprávu, že německé firmy by navrhovaný zákon o ukončení uhelných elektráren mohl stát více než si původně mysleli. Jednotky, které se na návrh zákona podívaly jsou znepokojeny, že se odlišuje od původních doporučení na založení vládní poradenské komise ohledně této otázky.

Podnikové zprávy

Na výtahové divizi Thyssenkrupp má zájem její finský rival KONE

BMW v Rakousku plánuje pozastavit výrobu řady 5

USA

Hlavní zprávy

Donald Trump připustil „nepreferovanou“ variantu kratší prozatímní dohody mezi USA a Čínou

Čína hodlá zrušit cla na část dovozu sójových bobů a vepřového masa z USA

Index importních cen (m-m) (srpen):
aktuální hodnota: -0,5 %
očekávání trhu: -0.5%
předchozí hodnota: 0.2% (revize: 0,1 %)

Index importních cen (y-y) (srpen):
aktuální hodnota: -2,0 %
očekávání trhu: -2.0%
předchozí hodnota: -1.8% (revize: -1,8 %)

Index exportních cen (y-y) (srpen):
aktuální hodnota: -1,4 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -0.9%

Maloobchodní tržby (m-m) (předběžný) (srpen):
aktuální hodnota: 0,4 %
očekávání trhu: 0.2%
předchozí hodnota: 0.7% (revize: 0,8 %)

Očekávané události

14:30 Newyorský výrobní index (září): očekávání trhu: 4,0, předchozí hodnota: 43681

Popis trhu

V páteční seanci si americké akciové trhy držely své předchozí zisky a index Dow Jones si  připsal 0,13% a širší S&P 500 mírně korigoval a ztratil 0,08%.  Index  S&P 500 tak stále pokračuje v nastoleném růstovém  trendu ,  když  překročil  úroveň 3 000. Za růstem indexu stojí dobré zprávy a také učiněná gesta a to jak ze strany Číny tak i Spojených států. Velmi pozitivně na trhy působí zpráva, že Čína osvobodí od dodatečných cel na dovoz zboží  ze  Spojených států sójové boby, vepřové maso a také některé další  zemědělské produkty, přičemž sójové boby jsou pro Spojené státy tím největším artiklem při vývozu do Číny.  Samotný americký prezident Donald Trump se vyjádřil kladně k rozhodnutí Číny zrušit cla na některé americké léky na rakovinu a na další zboží. Na základě těchto rozhodnutí Číny prezident Trump odložil o dva týdny plánované zvýšení cla na zboží z Číny v objemu 250  mld. USD.  Podle názoru analytiků jsou ústupky krokem správného směru, ale analytici vesměs nevěří, že by ústupky obou velmocí způsobily celkový průlom v obchodním jednání.  Euro proti dolaru již včera smazalo počáteční ztráty a udrželo si cca 0,5% růst.  Euro tak v reakci na oznámení ECB, která snížila úrokovou sazbu  a představila nová stimulační opatření, která byla mírnější než trh čekal nadále posiluje a proti dolaru se dnes připisuje 0,15% a USD/EUR se tak dostal k úrovni 1,1074.

K celkovému růstu indexu napomáhají také desetileté americké výnosy po nečekaně silných datech o srpnových tržbách v USA a lepší revizi za červenec poskočily nahoru, dostaly se nejvýše od začátku srpna.

I když dolar na páru s eurem ztrácel, tak lehká ropa WTI nejdříve zamířila k jihu a ztrácela necelé 1% ale i když v průběhu seance se dostala do kladných, ale nakonec zkorigovala k úrovni 54,95 USD/barel a oslabila o 0,3%.  Podle EIA ropné zásoby ve 36. týdnu výrazně klesly a to o 6,9 mil. barelů. I když zásoby výrazně klesly, tak Spojené státy v současnosti produkují 13 mil. barelů ropy za den a toto číslo by podle analytiků mohlo vzrůst na 13,5 mil. barelů/den. V centru zájmu investorů byly dnes akcie těžaře ropy a plynu Cymarex Energy ( XEC ), které obchodovaly se ziskem více než 8,2%. Společnost sdělila, že je dobře připravena na růst těžby v oblasti Permian a Mid Continent.  I když cena černého zlata ze začátku seance korigovala, tak akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení  Halliburtonu ( HAL ) rostou o 2,3% a jeho velký konkurent Schlumberger ( SLB ) přidal více než 1,2% a s 0,3% růstem se pohybovaly také akcie Chevronu Corporation ( CVX ). Dnes se také dařilo akciím těžařů mědi a různých kovů a tak akcie těžaře především mědi  Freeport McMorran ( FCX ) přidaly více než 3,9%, když indonéské ministerstvo energetiky schválilo nové doporučení pro Freeport zvýšit vývoz měděného koncentrátu na 700 000 tun do března 2020. Původně měla společnost schváleno jen 198 282 tun měděných koncentrátů. Dobře si také vedou akcie konkurenta BHP Billiton ( BHP ), které uzavřely silnější o 1,8%.

Dnes se příliš nedařïlo žlutému kovu a zlato ztratilo 0,7% a dostalo se k úrovni opět pod technickou úroveň 1 500 USD/Troy. unci. tj. 1 487 USD/Troy. unci.   Z výše zmíněných důvodů se nedařilo společnosti Eldorado Gold Corp. ( EGO ), jež ztratilo více než 2,7%. V kladných hodnotách se  držely akcie světově obchodované kanadské společnosti  Barrick Gold. Corp. ( GOLD ),  které přidaly 0,6% a také akcie společnosti Newmont Gold Corp. ( NEM ), které na začátku seance ztratily 1% růst a seanci uzavřely v červeném malou ztrátou  necelých 0,1%%.

Do červených čísel dnes nahlížely také akcie výrobce tabákových výrobků Altria ´Group ( MO ),  kde akcie odepsaly více než 5,5% a také její konkurent akcie  Philip Morris Int. ( PM ) ztratily  na své tržní ceně více než 2,4%. Společnost Altria Group by se za dohodnutých podmínek opět měla sloučit s konkurenční Philip Morris Int. ( PM ).

Podnikové zprávy

Biogen a Eisai zastavily testování léčby alzheimerovy choroby za použití inhibitoru BACE

Google souhlasil se zaplacením 965 mil. EUR pro urovnání sporů ohledně jeho zdanění ve Francii

Výrobce čipů Broadcom reportoval výsledky za 3Q FY19

Carrier má nového finančního ředitele

Goldman Sachs snížil cílovou cenu na Apple

Pepsi se chystá více používat recyklovaný plast
Ford svolává vozy Explorer na kontrolu kvůli špatně vyrobeným sedadlům

 

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.