Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Denní report – pátek 12.07.2019

12.07.2019 | 22:35 0 Komentářů

ČR: Pražská burza v závěru týdne se slušným ziskem, SRN: Frankfurtská burza v pátek lehce ztratila, USA:

Pražská burza

Hlavní zprávy

ČNB zveřejnila záznam z posledního zasedání BR, spolu s tím také Graf rizik inflační prognózy (GRIP)

Očekávané události

10:00 Běžný účet platební bilance (květen): očekávání trhu: -0,80 mld., předchozí hodnota: 17,69 mld.

Popis trhu

Pražská burza v pátek rostla a měřeno indexem PX posílila o 0,82% na 1 055 bodů. Nakonec tak zcela umazala týdenní ztráty a dokonce zakončila v rámci týdne s mírným ziskem. Dařilo se především Komerční bance, která více než korigovala včerejší pokles a uzavřela silnější o 1,71% na 890 Kč. Díky růstu evropského finančního sektoru v kladném teritoriu zakončily i rakouské emise, když Erste Bank stoupla o 0,77% na 863 Kč a Vig si polepšil o 0,92% na 603 Kč. Moneta Money Bank při největším denním objemu 69 mil. Kč posílila o mírných 0,26% a upevnila si pozici nad metou 77 Kč. Čez (512 Kč +0,29%) pouze nepatrně korigoval ztráty z tohoto týdne. Předchozí zisky navyšoval Avast (94 Kč +1,08%) a akcie O2 si polepšily o 0,92% na 220 Kč. Naopak od mety 100 Kč mírně ustoupilo Cme (-0,50%).

Podnikové zprávy

ČEZ uzavřel dva soudní spory s firmou Noen

Avast oznámil, že ředitelkou oblasti informační bezpečnosti se stane Jayu Baloo

Německo

Hlavní zprávy (EMU)

Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (květen):
aktuální hodnota: -0,5 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: -0,5 %

Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (květen):
aktuální hodnota: 0,9 %
očekávání trhu: -1,5 %
předchozí hodnota: -0,4 % / revize: -0,4 %

Očekávané události

Popis trhu

Po včerejším propadu na akciích Covestro (1COV) doprovázejícím snížení cílového ceny od analytiků z Bankhaus Lampe se společnost ocitá mezi nejziskovějšími cennými papíry v indexu DAX, když momentálně posiluje o 2,5 %.

Se slušným ziskem se ke konci dnešního obchodního dne blíží i Deutsche Bank (DBK), jejíž akcie právě rostou o 2,3 %. Dneškem končí její vyšetřování v kauze uplácení v rámci obchodů s deriváty, které měly málem za dopad krach nizozemské realitní společnosti Vestia. Dlouhotrvající soudní spor má být vyřešen odškodněním ve výši 175 mil. EUR.

Zmiňme si také růst automobilky Volkswagen (VOW3) na úrovni 1,2 %. Německý výrobce automobilů v průběhu dne oznámil, že investuje 2,6 mld. USD do startupu zabývajícím se vývojem autonomních vozů, ve kterém má většinový podíl americká automobilka Ford.

Naopak Fresenius (FRE) se po včerejších ziscích dostal do červených čísel a v současnosti jeho emise zlevňuje o 2,1 %. Více do červeného teritoria se posunul i Wirecard, který je levnější o 1,4 %.

Podnikové zprávy

Daimler opětovně snižuje svůj výhled pro 2QFY19; EBIT očekává se ztrátou 1,6 mld. EUR

Volkswagen hodlá investovat 2,6 mld. USD do autonomních vozidel

E.ON koupil švédskou firmu zabývající se záložním napájením za nezveřejněnou cenu

Bosch hodlá odprodat svůj business s balící technikou firmě CVC

Podle Reuters získá E.ON pravděpodobně souhlas k nákupu aktiv Innogy

USA

Hlavní zprávy

J. Powell v Kongresu opět naznačoval, že Fed by v červenci mohl snížit úrokové sazby

Index výrobních cen (m-m) (červen):
aktuální hodnota: 0,1 %
očekávání trhu: 0,0 %
předchozí hodnota: 0,1 %

Jádrový PPI (m-m) (červen):
aktuální hodnota: 0,3 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,2 %

Index výrobních cen (y-y) (červen):
aktuální hodnota: 1,7 %
očekávání trhu: 1,6 %
předchozí hodnota: 1,8 %

Jádrový PPI (y-y) (červen):
aktuální hodnota: 2,3 %
očekávání trhu: 2,1 %
předchozí hodnota: 2,3 %

Očekávané události

14:30 Newyorský výrobní index (červenec): očekávání trhu: 2,0, předchozí hodnota: -8,6

Popis trhu

Zámořské akciové indexy pokračovaly na růstové vlně a opět dnes přepsaly svá historická maxima. Nejlépe si stál tradiční index Dow Jones, zpevňující o 0,9%, širší index S&P500 přidal 0,46%, technologický Nasdaq pak posílil bezmála o 0,6%.

Dělo se na tak na pozadí pokračujícího optimismu ohledně snížení úrokových sazeb na nejbližším měnovém zasedání Fedu na konci července v návaznosti na včerejší prohlášení J. Powella v Kongresu, indikující tento krok v reakci na zahraniční nejistotu a zpomalení investiční aktivity podniků. Tato očekávání „nezchladil“ ani dnes zveřejněný vyšší než očekávaný růst výrobních cen za červen. V tomto kontextu bude zajímavý start do nové výsledkové sezóny, kterou 15.července zahájí bankovní gigant Citigroup (C). Je nicméně možné, že i v případě horších než projektovaných čísel optimismus z trhů rychle nevyprchá na pozadí rostoucích sázek na rychlejší uvolňování měnové politiky v dalším období.

Vedle růstu akciových trhů se dnes dařilo i bezpečným přístavům – solidně zpevnily drahé kovy v čele se zlatem (+0,8%), posunující se na 1415 USD/oz, stříbro si pak připsalo 0,7% při obchodech na 15,24 USD/oz. Mírný růst registrovaly též dluhopisy. Na trhu s energiemi se dále od minim odpoutával plyn, rostoucí o 1,8% na 2,46 USD/mmbtu, ropa zpevnila spíše symbolicky o 0,1% na 60,26 USD/b.

Mezi nejvíce rostoucími odvětví indexu S&P500 figurovaly průmyslové společnosti (+1,8%), dailo se též producentům surovin (+1%) a výrobcům nezbytných statků (+1,1%). Naopak po ziskovém varování biotechnologické spol. Illumina (ILMN -16%) propadl sektor zdravotní péče. Jemu nepomohl ani pokles giganta Johnson & Johnson (JNJ -4,2%) po zveřejnění zprávy, že americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje vedení společnosti, zda vědělo o přítomnosti karcinogenních látek (azbestu) v dětském prášku a záměrně tuto skutečnost tajilo před veřejností. Azbestová kauza probíhá již od prosince loňského roku a vyšetřování již probíhá na více liniích.

V čele nejziskovějších entit z indexu S&P500 se držela logistická spol. JB Hunt Transport Services (JBHT +5,9%) v předvečer výsledkového reportu, který oznámí již v pondělí. Titul se navzdory dnešnímu růstu drží u 2letých minim a tak investoři pravděpodobně sázeli na možné pozitivní překvapení. V poli poražených na chvostu figurovala již zmiňovaná Illumina (-16%), mazající všechny zisky naakumulované od začátku června poté, co společnost výrazně snížila odhad růstu tržeb pro tento rok, a to na 6% z předchozích 13 – 14%. Růstový příběh tak zařadil na nižší rychlostní stupeň.

Podnikové zprávy

Netflix má novou marketingovou ředitelku, stává se jí Jackie Lee-Joe z BBC Studios

Ostatní

USA: Kalendář výsledkové sezóny za 2Q/19

Evropa: Kalendář výsledkové sezóny za 2Q/2019

Asijské trhy rostou v očekávání dat za čínskou obchodní bilanci

Čínský export v prvním pololetí rostl, červen s vyššími cly přinesl pokles

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.