Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Denní report – pátek 11.12.2015

11.12.2015 | 22:00 0 Komentářů

ČR: Pražská burza se vrátila k poklesům
SRN: Německá burza končí týden výrazným propadem
USA: Wall Street stahují likvidace pozic v energetickém sektoru

Pražská burza

Očekávané události

10:00 Běžný účet platební bilance (říjen): očekávání trhu: 5,50 mld., předchozí hodnota: 6,63 mld.

Popis trhu

Pražská burza se v pátek po dvou dnech klidu a stagnace vrátila k poklesům. Index PX nakonec uzavíral níže -0,95% na 922,7 bodu. Tato úroveň je pro zajímavost hladina 23,6% Fibonacciho návratu mezi maximem z roku 2007 a minimem z roku 2009. A pak, že na trzích neobchodují stroje… Od listopadového maxima domácí trh ztratil téměř -8% a od začátku letošního roku jsme se přehoupli do ztráty -2,5%. Současné výprodeje a volatilita asi mají co do činění s pravděpodobným zvýšením sazeb v USA příští týden. Domácímu trhu a EM trhům jako celku rovněž nepřispívají výprodeje na komoditách. Když ještě do toho ČEZ oznámil další posun v odstávce na JE Dukovany, tak není divu, že akcie propadly pod 430 Kč (-2,9%). Bankovní tituly ztrácely kolem -1%. Komerční banka přes úvodní růst na 4940 Kč nakonec uzavírala na 4845 Kč. Akcie Erste při denním minimu u 710 Kč nakonec stačily zabrat alespoň na 725 Kč. Společnost O2 se obchodovala na 250 Kč (-2,1%). Našly se však i růstové tituly. Mediální CETV poskočila na 58,40 Kč (+5,2%) a Stock korigoval předchozí propady růstem na 46,9 Kč (+6,6%).

Podnikové zprávy

ČEZ požádal o prodloužení platnosti stávajícího povolení k provozu prvního bloku JE Dukovany

V tiskové zprávě společnost ČEZ uvedla, že požádala o prodloužení platnosti stávajícího povolení k provozu prvního bloku jaderné elektrárny Dukovany. ČEZ požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost o přerušení správního řízení ve věci povolení dalšího provozu. ČEZ žádá o přerušení z důvodu časové náročnosti rozšířených kontrol týkajících se svárů v 1. bloku.

ČEZ odloží start dukovanských reaktorů 1 a 2 na 1. února (+komentář analytika)

Elektrárenská společnost ČEZ opět prodloužila odstávku jaderných reaktorů elektrárny Dukovany.

Dukovanský reaktor 1 by měl být podle posledních indikací spuštěn 1. února místo 21. prosince.

Reaktor 2 by měl být spuštěn 1. února místo 16. ledna.

Reaktor 3 by měl být spuštěn 30. prosince místo 22. prosince.

Odstávka reaktoru 4. se odkládá na 23. ledna 2016.

„Odstávky na jaderných blocích Dukovan se dále o něco prodlužují, což není příznivou zprávou. ČEZ však zároveň oznámil odložení začátku plánované odstávky 4. bloku o měsíc, což tlumí negativní efekt odložení startu 1. a 2. bloku. Odhadujeme tak, že negativní efekt dnes oznámených odstávek do EBITDA zisku roku 2016 nebude významný a měl by se pohybovat kolem 200 mil. Kč. Bude však důležité, aby se termíny spuštění 1. a 2. bloku v průběhu příštího roku dále neposouvaly. V případě dalších posunů by ztráty dále narůstaly“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

PortFio – akumulace pozice v Pegasu

V kontextu platného doporučení „akumulovat“ s cílovou cenou 805 Kč využíváme současné situace na trhu a navyšujeme v rámci modelového portfolia pozici v akciích Pegasu.

K dnešnímu datu byla v modelovém portfoliu PortFio navýšena pozice v Pegasu, když na trhu došlo k nákupu 100 ks akcií za cenu 704,10 Kč. K naší cílové ceně 805 Kč nabízí současný kurz potenciál téměř 15%. Pokles v posledních týdnech byl z našeho pohledu zapříčiněn především vyřazením akcií z indexu MCSI Czech Republic a nesouvisel se samotným fundamentem společnosti. Přes mírně slabší provozní zisky za 3Q by mělo celoroční hospodaření firmy dosáhnout námi očekávaných výsledků, když vedení potvrdilo výhled EBITDA na spodní hraně pásma 44-48,5 mil. EUR. Titul je z našeho pohledu atraktivní i v kontextu své dividendové politiky, když lze očekávat nadále mírně progresivní vývoj. Aktuální dividendový výnos se pohybuje nad úrovní 4%.

Pozice v rámci modelového portfolia se postupně od konce roku 2014 s výrazným růstem kurzu redukovala až na minimální hodnotu 50 ks a došlo k realizaci výrazných zisků. S poklesem z rekordních hodnot 950 Kč zpět na úroveň 700 Kč začínáme pozici opět posilovat.

TradeFio – posílení pozice v Komerční bance

K dnešnímu dni byla v modelovém portfoliu TradeFio akumulována pozice u Komerční banky nákupem 20 ks akcií za cenu 4845,50 Kč. Akcie Komerční banky aktuálně prochází korekcí v návaznosti na výprodej na domácím trhu i pokles na okolních trzích. Index pražské burzy od začátku listopadu oslabil o více než 6% a bez zápočtu dividendy (index PX) již letos registruje ztrátu 2,5%. Tato bankovní emise se navíc v uplynulých měsících ocitla pod tlakem vytrvalého silného zahraničního prodejce, který „úspěšně“ tlumil růstové snahy při pozitivním tržním sentimentu  během října i začátku listopadu a solidních výsledcích za 3.čtvrtletí. Přesto při tržních turbulencích Komerční banka nadále hraje roli „bezpečného přístavu“, když obvykle vykazuje relativně lepší výkonnost než její blízcí konkurenti i celý finanční sektor.
Domníváme se, že v závěru roku by měl současnou tržní korekci vystřídat růst (viz dnes paralelně realizovaná krátkodobá spekulace na růst německého indexu DAX 30 – více zde). Současně předpokládáme, že s blížícím se koncem roku by měla aktivita prodejce postupně slábnout vzhledem k historické zkušenosti omezené přítomnosti velkých investorů v daném období a i přes pravděpodobné nižší objemy očekáváme brzký posun nad hladinu 5000 Kč s cílem zamknout tuto pozici v pásmu 5150 – 5200 Kč. Podotýkáme, že titul se aktuálně obchoduje s atraktivním dividendovým výnosem přes 6% při očekávané dividendě 310 Kč / akcii, tj. vysoko nad běžnou úrovní finačního sektoru. Akcie by tak postupně měla přitahovat i dividendové hráče (ex-date bývá již v polovině dubna).
V případě pokračování tržní volatility též očekáváme, že by Komerční banka měla nadále plnit svoji defenzivní roli s omezeným prostorem pro pokles. Pozici nicméně jistíme stop-loss pokynem na 4700 Kč, tj. při předem limitované ztrátě cca 3%.

Německo

Hlavní zprávy

CPI (m-m) (listopad – konečný):
aktuální hodnota: 0,1 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,1 %

CPI (y-y) (listopad – konečný):
aktuální hodnota: 0,4 %
očekávání trhu: 0,4 %
předchozí hodnota: 0,4 %

CPI – harmonizováno dle EU (m-m) (listopad – konečný):
aktuální hodnota: 0,1 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,1 %

CPI – harmonizováno dle EU (y-y) (listopad – konečný):
aktuální hodnota: 0,3 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 0,3 %

Očekávané události

Eurozóna:

11:00 Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (říjen): očekávání trhu: 0,3 %, předchozí hodnota: -0,3 %

11:00 Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (říjen): očekávání trhu: 1,4 %, předchozí hodnota: 1,7 %

Popis trhu

Index DAX v pátek zakončil o 2,44 % níže na 10 340,06 b.

S poklesem cen ropy se výrazně propadají americké i evropské trhy. Euro po rozhodnutí ECB o menším měnovém stimulu, než očekával trh, nadále posiluje vůči dolaru. Investoři budou ve středu pozorně sledovat rozhodnutí FEDu o změně úrokových sazeb, přičemž naprostá většina trhu očekává růst sazeb.

V rámci indexu DAX se nejhůře dařilo Deutsche Bank (DBK; -4,4 %), E.ON (EOAN; -3,9 %) a Volkswagen (VOW3; -3,9 %).
Na druhé straně prodejnímu tlaku nejlépe odolal výrobce hnojiva K+S (SDF; -0,9 %), výrobce polovodičů (IFX; -1,0 %) a zajišťovna Munich Re (MUV2; -1,1 %).

USA

Hlavní zprávy

Maloobchodní tržby (m-m) (předběžný) (listopad):
aktuální hodnota: 0,2
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 0,1 %

Index výrobních cen (m-m) (listopad):
aktuální hodnota: 0,3 %
očekávání trhu: 0,0 %
předchozí hodnota: -0,4 %

Jádrový PPI (m-m) (listopad):
aktuální hodnota: 0,3 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: -0,3 %

Index výrobních cen (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: -1,1 %
očekávání trhu: -1,4 %
předchozí hodnota: -1,6 %

Jádrový PPI (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: 0,5 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,1 %

Podnikové zásoby (říjen):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,3 %

Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (prosinec – předběžný):
aktuální hodnota: 91,8
očekávání trhu: 92,0
předchozí hodnota: 91,3

Popis trhu

Propady na akciových a komoditních trzích se v pátek přehouply rovněž do zámoří. Indexy startovaly prudkým poklesem kolem -1%. Jelikož kupci přes den neměli dostatek síly k obratu, trhy v závěru oslabují k novým minimům. Sledovaný index SP500 se tak nebezpečně přibližuje k psychologické metě 2000 bodů (-2%). Především na komoditním trhu s ropou je vidět doslova likvidace pozic. Nová minima pod 36 USD za barel jsou nejnižší úrovně od finanční krize v roce 2008. Výprodeje na akciích jsou tak patrné v energetickém a komoditním sektoru. Všech 40 členů energetického sektoru se obchoduje v červených číslech. Ale poklesy se nevyhýbají ani ostatním titulům. Úvodní růsty vzdal např. Twitter (-4%), těsně nad 113 USD (-2,5%) se obchoduje Apple. Nevedlo se ani bankovním titulům, jež v průměru umazaly -2,5%.

Podnikové zprávy

Dow Chemical a DuPont se dohodly na fúzi v hodnotě 130 mld. dolarů

Jedny z největších chemických společností na světě DuPont (DD) a Dow Chemical (DOW) se dohodly na fúzi, čímž vytvoří novou společnost v hodnotě 130 mld. dolarů. Podle představitelů společností bude fúze předstupněm k potenciálnímu rozdělení na tři společnosti. O spekulaci ohledně fúzi jsme nedávno psali v této zprávě.

Nicméně je možné, že dohoda bude čelit regulatornímu tlaku ohledně jejich zemědělských divizí.

Potenciálním rozdělením nové společnosti by došlo k zaměření na zemědělské chemikálie, základní materiály a specializované produkty.

Bez zahrnutí preferovaných akcií akcionáři Dow Chemical a DuPont získají 50 % nové společnosti s názvem DowDuPont. Novým CEO se stane Ed Breen současný CEO DuPont. Akcionáři Dow Chemical získají jednu akcii DowDuPont, zatímco DuPont obdrží 1,282 akcie DowDuPont.

Společnosti čelí klesající poptávce po chemikálií využívaných v zemědělství. Poptávka klesá kvůli klesajícím cenám kukuřice a silnému dolaru, přičemž klesající ceny zemního plynu pozitivně ovlivňují divize plastů.

Rozdělení nové společnosti by mělo podle společností dojít, jakmile to bude možné. Pravděpodobně by k rozdělení mělo dojít po 18-24 měsících po fúzi, která by měla být dokončena ve druhé polovině roku 2016.

Spojení společností by mělo přinést úsporu v nákladech ve výši 3 mld. dolarů v prvních dvou letech s možností ušetřit dalších 1 mld. dolarů.

Fúze by mohla zvýšit tlak na konkurenty BASF (XETRA:BAS) a Bayer (XETRA:BAYN), aby rovněž provedly konsolidaci kvůli klesajícím cenám kukuřice.

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.