Pátek 18. září. Svátek má Kryštof.

Denní report – pátek 11.01.2013

11.01.2013 | 22:08 0 Komentářů

ČR: Pražská burza částečně korigovala včerejší ztráty, index PX v týdenní bilanci ale o 0,8% slabší , SRN: Německé akcie bez výrazné změny, USA: V USA se dnes obchodovalo v poklidnějším duchu.

Pražská burza

Hlavní zprávy

Maloobchodní tržby v listopadu poklesly o -1,8 % (y/y) (odhad 0,0 %). Předchozí hodnota činí 2,2 %.

Popis trhu

Většina titulů na pražské burze dnes posilovala v čele s včerejšími „propadlíky" a index PX si tak připsal 0,5%, to vše ale za slabého objemu 564 mil. Kč.

Nejvíce se dnes dařilo menším emisím, jimž vévodilo Orco, které se za přítomnosti dopolední nákupní objednávky rychle posunuly k hladině 70 Kč (+8,6%), na nejvyšší úroveň za poslední měsíc. Za absence kurzotvorné zprávy lze spekulovat o probíhajícím přeskupování pozic před nadcházejícími valnými hromadami v úvodu února. Lze proto očekávat zvýšenou volatilitu i v příštích týdnech.

Zpět nad 25 Kč se vrátily akcie AAA Auto (+5,4%) a zcela tak eliminovaly včerejší propad v závěrečné aukci, podobně se dařilo akciím Philip Morris (+2,4%), které se vrátily na 10800 Kč úroveň, nad hladinu 1000 Kč se dostaly i akcie VIGu (+1,9%). Mírné zisky si připsaly i finanční společnosti a Telefonica ČR.

Pod tlakem dále zůstává ČEZ, dnes ztratil 1% a během uplynulého týdne si tak odepsal 3,7% – a to za pokračujícího poklesu cen elektřiny, dnes -0,4%, resp. -2,1% w/w. Mírně korigovaly i akcie NWR (-0,5%) a CETV (-1,6%).

Německo

Popis trhu

Německé akcie končí poslední seanci tohoto týdne bez výrazné změny. Index DAX končí se ziskem 0,09% na 7 715 bodech. Za celý týden si odepsal necelé 1%, když korigoval prudký růst z přelomu roku. Nedařilo se Commerzbank (CBK -3,5%), Fresenius (FRE -2,7%) a RWE (RWE -2,4%). Opačným směrem zamířily zejména akcie Volkswagenu (VOW3 +1,6%), SAPu (SAP +1,2%), který v Palo Alto představil novou, rychlejší, verzi své Business Suite, a Bayeru (BAYN +1,2%).

Podnikové zprávy

UBS snižuje své doporučení pro Lufthansu (LHA) na „neutral" z původního „koupit."

Societe Generale zvyšuje své doporučení pro Nokiu (NOA3) na „koupit" z původního „prodat."Cílová cena byla zvýšena na 5 EUR z 1,80 EUR.

USA

Hlavní zprávy

Obchodní bilance USA skončila v listopadu se schodkem 48,7 miliardy dolarů. Očekával se deficit ve výši 41,3 miliardy. Říjnových -42,2 mld bylo revidováno na -42,1 mld. USD.

Index dovozních cen za prosinec meziměsíčně poklesl o 0,1 %, když se očekávalo zvýšení o 0,1 %. Předchozích -0,9 % bylo revidováno na -0,8 %. Meziročně index poklesl v souladu s odhady o 1,5 %. Předchozích -1,6 % bylo upraveno na -1,5 %.

Popis trhu

V USA se dnes obchodovalo v poklidnějším duchu. Index S&P 500 nakonec zůstal bez změny na 1472 b. Nasdaq Composite přidal 0,12 % a DJIA si připsal 0,13 %.Nejvíce zaostal sektor základních materiálů a finanční tituly. Banky reagují poklesem na zveřejněné výsledky první velké americké banky Wells Fargo. Bance sice vzrostl nad očekávání zisk, ale pozorně sledovaná čistá úroková marže poklesla. Akcie Wells Fargo dnes ztratily 0,85 %. Investořivyčkávají na výsledky dalších firem. Příští týden jsou ve zveřejňování výsledků z bank na řadě JP Morgan Chase, Bank of America a Citigroup.

Podnikové zprávy

JPMorgan snižuje své doporučení pro 3M (MMM) na „underweight" z původního „neutral."

Goldman Sachs zvyšuje své doporučení pro Philip Morris (PM) na „koupit" z původního „neutral."

Americký poskytovatel kreditních karet American Express (AXP) zveřejnil své hospodářské výsledky, které nestačily na očekávání investorské veřejnosti. Tržby vzrostly na 8,10 mld. USD (+4,6 % y/y), zatímco trh očekával 8,60 mld. USD. Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) posílil na 1,23 mld. USD (1,09 USD na akcii) (+4,5 % y/y), avšak také nedosáhl na analytický konsensus ve výši 1,304 mld. USD (1,21 USD na akcii). Společnost oznámila, že hodlá propustit zhruba 5400 zaměstnanců, tedy 8,5 % své celkové pracovní síly.Mezi analytiky byla nákupní a prodejní doporučení před zveřejněním výsledků vyrovnána.

Ford (F) po oznámení zvýšené dividendy nadále potvrzuje svůj optimistický výhled a během letošního roku chce jen v USA přijmout 2200 nových pracovníků, nejvíce od roku 2001. Zhruba tři čtvrtiny nových pracovníků budou pracovat v technologických a výrobních divizí a dále pak v IT. Nový personál bude dle vedení společnosti potřeba zejména kvůli rozšiřování výroby úsporných vozidel a navýšení počtu modelů nabízených v Číně a na ostatních zahraničních trzích.

Americká banka Wells Fargo reportovala za čtvrtý kvartál 24 % růst zisku. Čistý zisk činil 5,1 miliard USD (91 centů na akcii) v porovnání se ziskem ve výši 4,1 miliard USD (73 centů na akcii) ve stejném období minulého roku. Analytici očekávali čistý zisk na akcii 88-89 centů. Wells Fargo, čtvrtá největší americká banka a největší poskytovatel úvěrů na bydlení, oznámila, že poplatky z hypoték vzrostly o 30 % na 3,1 miliard dolarů. Celkově banka poskytla ve čtvrtém kvartále hypotéky za 125 miliard dolarů oproti předchozím 139 miliardám dolarů. Sledovaná čistá úroková marže však poklesla na 3,56 % z 3,66 % ve třetím kvartálu (meziročně z 3,89 %) a celkově banka poskytla méně hypotečních úvěrů než ve třetím kvartálu. Akcie zareagovaly v pre-marketu poklesem o 1,4 %. Na začátku obchodování nyní Wells Fargo (WFC) ztrácí 1,8 %.

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.