Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Denní report – pátek 10.08.2012

10.08.2012 | 22:25 0 Komentářů

ČR: Burza díky ČEZu v kladných číslech, SRN: Německé akcie bez výrazné změny, USA: Akciové indexy v US se dokázaly vymanit ze ztrát, S&P500 tak roste posedmé v řadě

Pražská burza

Očekávané události

10:00 Běžný účet platební bilance (červen): odhad -12 mld. Kč, předchozí -8,16 mld. Kč

Popis trhu

Pražská burza při poklidném závěru týdne udržela prorůstový charakter z předchozích dní. Index PX zavíral lehce výše +0,2% na 926 bodech a během uplynulého týdne se mu tak konečně podařilo vzdálit od úrovně 900 bodů. Jednoznačně největší pozornost dnes poutaly akcie ČEZu, jež po zveřejnění lepších než očekávaných výsledků za první pololetí při objemu 520 mil. Kč posílily na dohled hladiny 740 Kč (+1,7%). Zhruba poloviční objem registrovala Komerční banka, která zůstala obchodována poblíž mety 3700 Kč (-0,11%). Ani druhý bankovní titul Erste nezaznamenal výraznější pohyb a stagnoval na 380 Kč. Přes psychologickou laťku 400 Kč (+0,2%) se přehoupla Telefonica 02. Při pohledu na vývoj akcií TO2 v předchozích letech před dividendou, je však patrné, že akcie TO2 kolem 10.8. spíše mívají lokální vrcholy. NWR po sníženém doporučení od CSFB pokleslo pod 96 Kč. Ke 107 Kč naopak rostla mediální CETV (+0,9%).

Podnikové zprávy

Credit Suisse snižuje cílovou cenu pro NWR (BAANWRUK) byla na 250 pencí (79,83 Kč) z původních 340 pencí (108,56 Kč) při doporučení „underperform."

Německo

Hlavní zprávy

Index spotřebitelských cen CPI byl za červenec potvrzen na 0,4 % (m/m) a 1,7 % (y/y) (původně 0,4 % a 1,7 %).

Verze indexu harmonizovaná dle EU byla potvrzena na 0,4 % (m/m) a 1,9 % (y/y) (původně 0,4 % a 2,0 %).

Očekávané události

8:00 Index velkoobchodních cen (červenec): předchozí -1,1 % (m/m) a 1,1 % (y/y)

Popis trhu

Německé akcie dnes zažily čtvrtou nevýraznou seanci v řadě.

Po většinu dne opět mírně oslabovaly díky horším datům z čínského zahraničního obchodu. Příchod zámořských investorů znovu znamenal částečné odmazání ztrát. Index DAX se krátce před koncem obchodování pohybuje se ztrátou 0,4% v okolí 6 940 bodů. Za celý týden si připsal cca 1%. Největší ztráty postihly Commerzbank (CBK -3,3%), SAP (SAP -1,4%) a K+S (SDF -1,3%). Dobře se na dnešek bude vzpomínat akcionářům ThyssenKruppu (TKA +5,5%), který dnes oznámil první kvartální zisk za poslední čtyři čtvrtletí. S výrazným odstupem jej následuje Lufthansa (LHA +0,7%) a Adidas (ADS +0,3%).

Podnikové zprávy

Deutsche Bank snižuje své doporučení pro Commerzbank (CBK) na „prodat" z původního „koupit."

Německá energetika RWE (RWE) plánuje další snížení počtu zaměstnanců. Do konce roku 2014 chce propustit 2400 lidí navíc k plánovaným 8000, o kterých RWE informovala již na konci roku 2011. Snižování stavů tentokrát dopadne především na administrativní divize, jako jsou účetnictví, personální a finance. Společnost se snaží snížit náklady a připravit se tak na ukončení provozu jaderných elektráren v Německu. Podobně postupuje i konkurenční E.ON (EOAN), který oznámil propuštění 11000 zaměstnanců.

Německá ocelářská společnost ThyssenKrupp (TKA) zveřejnila své hospodářské výsledky, které překonaly očekávání. Tržby poklesly na 10,71 mld. EUR (-16,7 % y/y), i přes výrazn propad však překonaly analytické odhady, které v průměru počítaly s 10,64 mld. EUR. Konečný hospodářský výsledek skončil v záporu, když upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) zaznamenal záporných -21,5 mil. EUR, také však překonal trh, který očekával ztrátu -32,4 mil. EUR. Ve stejném období před rokem společnost vygenerovala zisk 228 mil. EUR. Při zahrnutí jednorázových vlivů, které představoval zejména prodej americké slévárny Waupace, byl výsledek v zisku 238 mil. EUR. I přes výrazný pokles si tak německý ocelář vede lépe, než jeho konkurenti a evropské ocelářský průmysl obecně. Na odvětví dopadá ochlazování globální ekonomiky a zpomalování růstu objednávek zejména z Číny. Dobrou zprávou pro akcionáře je skutečnost, že společnost potvrdila výhled pro letošní rok. U analytiků výrazně převládala nákupní doporučení.

USA

Hlavní zprávy

Index cen dovozu v červenci zaznamenal hodnoty -0,6 % (m/m) a -3,2 % (y/y) (odhad 0,2 % a -2,5 %). Předchozí hodnoty byly revidovány na -2,4 % a -2,5 %.

Očekávané události

Popis trhu

Akciové trhy v zámoří nakonec uzavřely páteční seanci s mírnými zisky v čele s DJIA posilující o 0,3%. Optimismus v závěrečných hodinách obchodování přišel na pozadí rostoucího očekávání možného zásahu Fedu na podporu ekonomiky . Širší S&P500 tak neztratil ani jednou v tomto týdnu (naposledy se tak stalo v září 2011), byť celkově posílil o mírné 1%.

Ze zajímavých pohybů dnes zmiňme 11% pokles největšího výrobce energy drinků Monster Beverage (MNST) na základě podané žaloby v souvislosti s propagací vyráběných nápojů. 5% si odepsalo Yahoo! (YHOO) poté, co nová CEO změnila kurz a dříve ohlášená distribuce hotovosti akcionářům z prodeje podílu v Alibabě bude přehodnocena v souvislosti s revizí firemní strategie . V očích investorů tak roste pravděpodobnost akvizic před dividendou.

V čele růstu indexu S&P se naopak nachází akcie výrobce lékařských přístrojů Carefusion (CFN +7%) po lepších číslech za 2Q, podobně pak prochází růstem i maloobchodník J.C.Penney (JCP +6%), kdy slova CEO jmenovaného v listopadu ’11 (příchozí z Applu) o „správném směrování společnosti" zastínila slabší čísla i downgrade ratingu od Moody’s.

Podnikové zprávy

Bank of America/Merrill snižuje své doporučení pro Yahoo! (YHOO) na „neutral" z původního „koupit."

Americký těžař Chesapeake Energy (CHK) je vyšetřován americkými úřady pro podezření z porušení pravidel hospodářské soutěže. Obvinění se týká nákupu a pronájmu ropných a plynových polí v Michiganu. Chesapeake měl dle obžaloby záměrně spolupracovat se svým kanadským konkurentem Encana Corp., aby snížil ceny těžebních pozemků v severním Michiganu. Dle americkým zákonů společnosti pokuta až ve výši 100 mil. USD za každé provinění.

Technologická společnost Research in Motion (RIMM) podle interních zdrojů dostala nabídku na koupi její divize firemních služeb od konkurenční IBM (IBM). Zmíněná součást společnost má na starosti provoz sítě zabezpečených serverů využívaných zařízeními BlackBerry. Její hodnota se dle analytiků poybuj v rozmezí 1,5 až 2,5 mld. USD.Podaná nabídka ukazuje na to, že IBM pokračuje ve své akviziční strategii, v jejímž rámci skupuje poskytovatele online služeb a HR softwaru. Koupí divize RIMM by získala přístup ke zabezpečeným e-mailovým systémům, který jsou preferovány některými velkými společnostmi.

Americký výrobce grafických karet a počítačových čipů Nvidia (NVDA) včera zveřejnila své hospodářské výsledky. Tržby činily 1,04 mld. USD (+2,7 % y/y) a předstihly analytický konsensus 1,01 mld. USD.Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se oproti tomu propadl na 170,4 mil. USD (0,27 USD na akcii) (-44 % y/y), avšak výrazně překonal očekávání ve výši 127,7 mil. USD (0,22 USD na akcii). Ve výsledcích se pozitivně projevila zejména vysoká poptávka po procesorových čipech užívaných v mobilních zařízeních, jako jsou tablety. Společnost získala zakázky od Googlu (GOOG) a Microsoftu (MSFT). Sázka na rozšíření produktového portfolia mimo tradiční grafické karty, jejichž trh slábne společně s prodeji PC, se zřejmě vyplatila. U analytiků mírně převažovala nákupní doporučení.

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.