Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Denní report – pátek 10.05.2013

10.05.2013 | 22:05 0 Komentářů

ČR: Na pražské burze se dnes spíše prodávalo, akcie ČEZ a KB pod tlakem, SRN: Německo končí mírně v plusu, USA: Zámoří nakonec v závěru posílilo

Pražská burza

Hlavní zprávy

CPI se třetí měsíc po sobě v meziročním srovnání nezměnil a zůstal na 1,7 %.

Meziměsíčně se v dubnu spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 % díky růstu cen oblečení a obuvi, alkoholických nápojů a tabáku. Naopak se snížily ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ceny v oddíle pošty a telekomunikace se snížily ceny telefonických služeb o 1,5 % a ceny mobilních telefonů o 2,3 %. Ceny pohonných hmot klesly v dubnu o 1,3 %. Ceny zboží celkově vzrostly o 0,3 %, ceny služeb se snížily o 0,1 %.

V meziročním srovnání vzrostly v dubnu spotřebitelské ceny opět jako v předešlém měsíci o 1,7 %. Růst cen zrychlil u alkoholických nápojů a tabáku. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se zvýšily o 3 %. Výrazněji, o 6,4 %, klesly ceny telefonických a telefaxových služeb. Ceny léků vzrostly o 5,8 %, nájemné o 2,7 %, vodné o 6,6 %, stočné o 7,1 %. Ceny zemního plynu se zvýšily o 2,1 %, elektřiny o 3,3 %, tepla a teplé vody o 4,5 %.

Popis trhu

Po silnějším openu, reflektující především pozitivní náhled Citi na evropské banky, se hlavní tituly ponořily do ztrát a posunuly tak vývoj indexu PX zpět do červeného teritoria. Ten nakonec končil se ztrátou 0,25% na 966b., v mezitýdenním srovnání ale skončil mírně výš, a to o 0,18%. Prodejci dnes po celý den „úřadovali" především na ČEZ, který po několikadenní přestávce opět registroval obchody pod 560 Kč úrovní a přiblížil se tak předchozím minimům. Společnosti nesvědčí opětovný pokles cen emisních povolenek s tlakem na cenu el. energie (německý kontrakt pro r. 2015 se opět ocitl v blízkosti 38 EUR/MWh). Při objemu 327 mil. Kč tak akcie ČEZu uzavřely na 562,20 se ztrátou 1,4%. Nedostatek kupců byl patrný i na Komerční bance, která se v odpolední části seance rychle poroučela pod hladinu 3700 Kč a nakonec uzavírala s nejvyšší denní ztrátou 1,9% na 3630 Kč. O ranní zisky přisla i rakouská Erste, která končila téměř beze změn. Naopak VIG poskočil o 1,9% na 1060 Kč v posledním dni s nárokem na dividendu (1,2 EUR / akcii). Slabší den registrovala dnes registrovala i Telefonica ČR (-0,9%), pravděpodobně v návaznosti na zveřejnění dalších podrobností nabídky nového virtuálního operátora startující příští týden. Z prodejního tlaku se stále nedokážou vymanit akcie NWR (-0,6%), u nichž probíhaly obchody i pod 48 Kč úrovní. Naopak z minim se posunuly výše akcie CETV zavírající se ziskem 1,8%.

Podnikové zprávy

ČEZ

Investec snižuje cílovou cenu pro ČEZ na 520 Kč z 650 Kč; doporučení držet.

Jihomoravská plynárenská

Mimořádná valná hromada Jihomoravské plynárenské a.s. rozhodla o vytěsnění minoritních akcionářů.

Hlavní akcionář, společnost RWE Gas International N.V, která vlastní 98,95% hlasovacích práv, poskytne minoritním akcionářům protiplnění 11 090 CZK za jednu akcii. Kompletní rozhodnutí MVH a další informace naleznete na http://www.rmsystem.cz/udalosti/11343-jihomoravska-plynarenska-a-s-zapis-v-or-zapsano-7-5-2013-rozhodnuti-mimoradne-vh nebo http://www.rwe.cz/cs/pro-akcionare-jmp-150/.

Německo

Hlavní zprávy

Přebytek obchodní bilance vzrostl v březnu na 18,8 mld. EUR z předchozích 16,8 mld. Čekal se nárůst jen na 17,5 mld. EUR. Běžný účet platební bilance skončil v přebytku 20,2 mld. EUR. Sezónné očištěné exporty se zvýšily o 0,5 %. Importy vzrostly o 0,8 %.

Popis trhu

Německé akcie skončily mírně v zisku když index DAX posílil o 0,19% na 8 278,59b. Mírně tak ustoupily ze svého nového maxima (8 358,23b.). Tento týden se opět nesl v pozitivním duchu, k čemuž přispěly dobré data z německé ekonomiky. Roste tak optimismus, že se ekonomice po drobném klopýtnutí bude dařit i ve 2H letošního roku. Nejvíce tak posilovaly cyklické tituly a také Deutsche Telekom, který těžil z lepších výsledků. Naopak nepříliš dobrou seanci si připsaly německé dluhopisy, když výnos 10Y bundu se vyšplhal na 1,377%, když investoři se zaměřovali na rizikovější aktiva.

Podnikové zprávy

HSBC snížila doporučení pro akcie E.ON (EOAN) na underweight z neutral. Cílová cena snížena na 12 EUR z 14 EUR.

Jefferies zvyšuje cílovou cenu pro Bayer (BAYN) na 88 EUR z 84 EUR při doporučení držet.

USA

Očekávané události

14:30 Předběžné maloobchodní prodeje (duben): odhady: -0.2%, předchozí: -0.4%
14:30 Maloobchodní prodeje mimo aut (duben): odhady: 0.1%, předchozí: -0.4%
16:00 Podnikové zásoby (březen): odhady: 0.3%, předchozí: 0.1%

Popis trhu

US akcie v závěru dnešní seance přeji jen posílily a hlavní indexy tak končí v blízkosti svých historických maxim. Připisují si tak pozitivní týden ve kterém hlavní indexy posílily o 1% a posunuly výše svá historická maxima. Za tímto vývojem stály především pozitivní data z Evropy (německé tovární objednávky a průmyslová produkce) i indikace oživení čínské ekonomiky. Kromě toho investoři reagovali i na pokračující akomodativní politiku centrálních bank (cuty v Austrálii a J. Koreji). Mezi nejúspěšnější tituly tohoto týdne patřily nepochybně akcie výrobce elektromobilů Tesla, které posílily o více jak 20 USD na 76,80 USD, hnány dobrými výsledky i vysokým hodnocením modelu S v rámci renomovaného spotřebitelského testu. Během dnešní seance se dařilo však hlavně sektoru zdravotnictví (+0,92%). Černý Petr naopak zůstal v rukou producentů základních materiálů a energií, které reagovaly na propad komodit.

Podnikové zprávy

ArcelorMittal

Největší producent oceli na světě, ArcelorMittal, reportoval za první kvartál výsledky, kterými překonal odhady analytiků. Pozitivně je vnímán rovněž výhled pro výsledky za druhý kvartál.

Provozní hrubý zisk EBITDA v prvním kvartálu klesl na 1,57 miliardy dolarů v porovnání s 2,12 miliardami dolarů z minulého roku. Na úrovni EBITDA tak překonal medián analytických odhadů počítající s 1,32 mld. dolarů. Zisky oceláren klesly kvůli nižší poptávce v Evropě. Ocelárny se potýkají s nadbytkem kapacit, která tlačí ceny níž, zatímco provozní náklady rostou. ArcelorMittal plánuje snížit náklady do konce roku 2015 o 3 miliardy dolarů.

Tržby společnosti klesly o 13 % na 19,75 miliard dolarů. Čistý dluh firmy se snížil o 3,8 miliardy dolarů na 18 miliard. ArcelorMittal se snaží redukovat výpůjční náklady poté, co mu všechny tři hlavní ratingové agentury snížily rating do neinvestičního spekulativního pásma.

Ocelárna snížila dividendu a prodala některá aktiva včetně podílu v těžařském sektoru v Kanadě za 1,1 miliardy dolarů. Kapitál byl navýšen emisí nových akcií a dluhopisů o 4 miliardy. Ve druhém kvartálu by na úrovni EBITDA mělo dojít k překonání prvního kvartálu. ArcelorMittal potvrdil celoroční výhled počítající s EBITDA ve výši 7,1 miliardy dolarů.

Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.