Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Denní report – pátek 09.12.2016

09.12.2016 | 22:10 0 Komentářů

ČR: Pražská burza uzavřela s mírným ziskem, PX zpět nad 900 body, SRN: Německé akcie konsolidovaly předchozí výrazné zisky, USA: Americké akcie opět posunují rekordní úrovně

Pražská burza

Popis trhu

Index pražské burzy PX dnes posílil o 0,13% a vrátil se nad psychologickou hladinu 900 bodů. V týdenním srovnání zpevnil o 1,5% a následoval tak příznivý sentiment na globálních trzích. Kladnou bilanci indexu dnes podpořily především akcie likvidních emisí ČEZu (+1,46%) a Komerční banky (+1,72%). Ta i přes negativní open dokázala jako jediná z finančních titulů posílit a odmazat většinu ztrát uplynulých 2 seancí. U elektrárenské společnosti byl patrný odeznívající prodejní tlak na pozadí růstové korekce u elektřiny, která solidně posilovala napříč splatnostmi. Příznivý den registrovaly i akcie Unipetrolu (+2,44%) s návratem zpět nad hranici 180 Kč, v blízkosti 70 Kč pak uzavřely týden akcie mediální spol. CETV se ziskem 1,31%. Červená barva převládla ve finančním sektoru. S bezmála 2% ztrátou končily akcie rakouské pojišťovny VIG, podobně uzavřely i akcie Monety s opětovným posunem pod hladinu 80 Kč. Bankovní nováček zažil turbulentní týden při obchodech pod 77 Kč. I přes následný růst vykázal s přehledem nejhorší bilanci -5,8%. Současné ceny by ale měly dlouhodobé (dividendové) investory zajímat. Další „zlomená hůl“ byla viditelná u akcií Kofoly, které se posunuly na nová historická minima 375 Kč s intradenními obchody u 370 Kč úrovně.

Podnikové zprávy

Komerční banka zvyšuje doporučení pro akcie O2 Czech Republic na „koupit“

Německo

Hlavní zprávy

Obchodní bilance (říjen):
aktuální hodnota: 19,3 mld.
očekávání trhu: 22,0 mld.
předchozí hodnota: 24,4 mld. / revize: 24,2 mld.

Běžný účet platební bilance (říjen):
aktuální hodnota: 18,4 mld.
očekávání trhu: 22,0 mld.
předchozí hodnota: 24,2 mld. / revize: 24,4 mld.

Vývoz (m-m) (sezónně očištěno) (říjen):
aktuální hodnota: 0,5 %
očekávání trhu: 0,9 %
předchozí hodnota: -0,7 % / revize: -1,0 %

Dovoz (m-m) (sezónně očištěno) (říjen):
aktuální hodnota: 1,3 %
očekávání trhu: 1,1 %
předchozí hodnota: -0,5 % / revize: -0,7 %

Náklady na práci (y-y) (očištěno k pracovním dnům) (3Q):
aktuální hodnota: 2,5 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 1,8 % / revize: 1,9 %
Náklady na práci (q-q) (sezónně očištěno) (3Q):
aktuální hodnota: 0,8 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 0,2 %

Popis trhu

Index DAX si připsal. 0,22 % na 11203,63 b. Zatímco celoevropský akciový trh pokračoval v růstu, německé akcie dnes konsolidovaly zisky z předchozích dnů. DAX otevřel mírně v záporu, dokázal však obrátit do kladných čísel. Za celý týden si připsal velmi slušných 6,6 %, nejvýraznější týdenní zisk od října 2015. Trh těžil i ze zasedání ECB, která se rozhodla jít cestou mírnějšího leč delšího QE. V Evropě se dnes nejvíce dařilo zdravotnickému sektoru a realitám, pod tlakem byli producenti základních materiálů a finanční sektor. Podobný vývoj bylo možné sledovat i v Německu, když si největší zisky připsalo zdravotnické duo Fresenius (FME; +3,6 % a FRE; +2,7 %) a realitní Vonovia (VNA; +2,2 %). Nejvíce ztrácela Deutsche Bank (DBK; -3,0 %) a ThyssenKrupp (TKA; -2,9 %).

USA

Hlavní zprávy

Velkoobchodní zásoby (m-m) (říjen – konečný):
aktuální hodnota: -0,4 %
očekávání trhu: -0,4 %
předchozí hodnota: -0,4 %

Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (prosinec – předběžný):
aktuální hodnota: 98,0
očekávání trhu: 94,5
předchozí hodnota: 93,8

Očekávané události

20:00 Státní rozpočet (listopad): očekávání trhu: -$115.0 mld., předchozí hodnota: -$44.2 mld.

Popis trhu

Dnes jsme zaznamenali již šestý růstový den v řadě a další zlepšení osobních rekordů amerických akciových indexů. Vlna pozitivní nálady panující po zvolení Donalda Trumpa novým prezidentem pokračuje a trhům se skutečně daří. Lídrem byly dnes akcie zdravotnických společností a maloobchodníků se zbytným zbožím. Svůj podíl na náladě mají určitě i evropští zástupci z ECB, kteří prodloužili programy kvantitativního uvolňování do konce roku 2017. Dobrá nálada se z Evropy šíří až za oceán. Rostla ropa a plyn což má pozitivní dopad i na akcie společností těžících tyto komodity. Jedním z premiantů v tomto oboru je společnost Transocean, která za poslední měsíc vzrosla 50%.

Podnikové zprávy

Filip Tvrdek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Filip Tvrdek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.