Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Denní report – pátek 09.10.2020

09.10.2020 | 22:36 0 Komentářů

ČR: Praha ztrácela pod tíhou bankovních titulů, SRN: Německá burza uzavřela na záporné nule, BASF zveřejnilo předběžné výsledky a výhled , USA: Americké indexy posílily, S&P500 vykázal nejvyšší týdenní zisk od července

Pražská burza

Očekávané události

09:00 CPI (m-m) (září): očekávání trhu: -0,3 %, předchozí hodnota: 0,0 %

09:00 CPI (y-y) (září): očekávání trhu: 3,5 %, předchozí hodnota: 3,3 %

09:00 Index exportních cen (y-y) (srpen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 1,2 %

09:00 Index importních cen (y-y) (srpen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -1,4 %

Popis trhu

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila, když index PX ztratil 0,25 %. Na týdenní bázi převážil růst z úvodu týdne a index posílil o 1,72 %. Přes pozitivní vývoj domácí trh nadále zaostával za růsty na globálních trzích, kde je vývoj podstatně dynamičtější. Páteční obchodování na domácím trhu bylo ve znamení především poklesu bankovních titulů. Nejvíce ztrácela Komerční banka, která oslabila o 2,18 %. Ztrátu přes 1 % si připsala Erste Group i Moneta. Po další sérii restriktivních opatření se investoři obávají dopadů do ekonomiky, což bankovní sektor zatěžuje. Komentáře o možném celkovém „lockdownu“ země je pro banky rovněž hrozbou. Struktura dnešních pohybů na burze je velmi podobná celkové výkonnosti jednotlivých titulů z první poloviny roku. Ztrátové banky, podstatně lepší výkonost u titulů, které nejsou pandemickou situaci tolik zasaženy. V čele růstu tak byly akcie technologické společnosti Avast, které posílily o 1,72 %. V kladných hodnotách se dokázal udržet i Stock Spirits (+0,31 %) a ČEZ (+0,23 ). Dnes se již na pražské burze neobchodovaly akcie mediální společnosti CETV, kde se dokončuje proces převzetí ze strany skupiny PPF.

Podnikové zprávy

Vláda zpřísňuje opatření vůči gastro segmentu, výhled hospodaření Kofoly by to však ohrozit nemělo

Německo

Popis trhu

Německý index DAX po otevření krátce rostl, poté však většinu dne klesal až do záporných hodnot. Po nárůstu v odpoledních hodinách po následném kolísání uzavřel DAX na záporné nule.

Nejhůře se dařilo společnosti BASF (BAS; -3,9 %) poté, co firma zveřejnila předběžné výsledky za 3Q, kdy dosáhla tržeb 13,8 mld. EUR a čisté ztráty 2,12 mld. EUR.  Celoroční tržby projektuje mezi 57 až 58 mld. EUR a očištěný Ebit mezi 3 až 3,3 mld. EUR. Výrazněji se naopak dařilo firmám Delivery Hero SE (DHER; +3,5 %) a Infineon Technologies (IFX; +2,6 %).

V evropském index STOXX 600 rostly především společnosti v sektorech IT (tahounem byl již zmíněný Infineon Technologies) a zdravotnictví, kde 3,29% růst vykázala farmaceutická firma Novo Nordisk (NOVO-B).

USA

Hlavní zprávy

Velkoobchodní zásoby (m-m) (srpen – konečný):
aktuální hodnota: 0,4 %
očekávání trhu: 0,5 %
předchozí hodnota: 0,5 %

Popis trhu

Americké akciové indexy se během závěrečné seance tohoto týdne s přehledem držely v kladném teritoriu a celkově vykázaly tučné mezitýdenní zisky navazující na úspěšný 1. říjnový týden po výrazném zářijovém propadu. Index S&P500 dokázal posílit o slušných +3,8%, reprezentující největší přírůstek od července.

Dnes si nejlépe vedl technologický Nasdaq se ziskem bezmála 1,4% a právě informační technologie se držely v popředí nejvýkonnějších sektorů v rámci S&P500 se ziskem 1,5% stejně jako producenti luxusních statků. Naopak více než 1% ztrátu vykázaly energetické společnosti.

Příznivý sentiment se na trh navrátil poté, co politická vyjednávání ohledně dalšího fiskálního balíčku opět pokračovala. Navzdory nejistotě ohledně dosažení dohody o jeho podobě ještě před nadcházejícími prezidentskými volbami převládá přesvědčení, že trvá zájem dále fiskálně stimulovat americkou ekonomiku napříč politickým spektrem a patrně nakonec balíček dosáhne většího objemu než ten předchozí.

Zatímco trhy zpevňovaly energetický sektor (-1,6%) chřadl v návaznosti na blížící se hurikán Delta k břehům Luisiany a téměř celá ropná produkce v Mexickém zálivu byla pozastavena. Navzdory tomu cena ropy WTI aktuálně klesala a nakonec uzavřela na 40,54 USD/b, tj. -1,6%, zatímco zemní plyn solidně zpevnil (+4,7%) s posunem na 2,75 USD/mmbtu.

Rally dnes na pozadí očekávání fiskálních stimulů zažily drahé kovy – stříbro přidalo silných 5,4% na 25,10 USD/oz, zlato zpevnilo o 1,9% na 1929 USD/oz.

Ze zajímavých individuálních pohybů S&P500 konstituentů zmiňme 14% růst výrobce čipů Xilinx (XLNX) po odhalení akvizičních námluv ze strany spol. Advanced Micro Devices (AMD -3,9%), které jsou údajně již v pokročilé fázi. Akcie AMD dnes naopak logicky ztrácely při očekávání nabídnutí tržní prémie za potenciální převzetí. Solidní růst vykázaly i akcie známého online tržiště eBay (EBAY +6,5%) po zvýšeném cíli od Mizuho. Nejhorší bilanci pak zaznamenaly akcie průmyslové společnosti Vontier (VNT -16%) po dokončení vyčlenění, tzv. „spin offu“ od spol. Fortive Corp (FTV -14%) .

Podnikové zprávy

Morgan Stanley akvíruje investiční společnost Eaton Vance
Americká hardwarová společnost AMD plánuje koupit konkurenčního výrobce čipů Xilinx
Goldman Sachs věří v lepší budoucnost General Electric a nastavila cílovou cenu na 10 USD za akcii

Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.