Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Denní report – pátek 09.08.2019

09.08.2019 | 22:33 0 Komentářů

ČR: Praha mírný růst, nadále zůstává u lokálních minim, SRN: Německý DAX uzavřel týden v červeném, USA: Americké indexy uzavřely týden poklesem

Pražská burza

Očekávané události

09:00 CPI (m-m) (červenec): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,2 %

09:00 CPI (y-y) (červenec): očekávání trhu: 2,7 %, předchozí hodnota: 2,7 %

09:00 Index exportních cen (y-y) (červen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 2,0 %

09:00 Index importních cen (y-y) (červen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 2,0 %

Popis trhu

Pražská burza po předchozích poklesech stále nemá sílu se výrazněji zvednout a přestože se kurzy jednotlivých titulů nacházejí na relativně zajímavých úrovních, kupci jsou nadále na našem trhu obezřetní. Index PX dnes postupně odevzdal většinu zisků a končil silnější pouze o 0,21 %. Z hlavních emisí se dnes nejvíce dařilo ČEZu, který končil u denního maxima na 521 Kč se ziskem 0,97 %.  Na denních maximech končily i akcie mediální CETV (108 Kč, 0,93 %). V Evropě zůstává nadále pod tlakem finanční sektor, což brzdí i bankovní emise na našem trhu. Komerční banka se z včerejší blízkosti 850 Kč rychle vrátila na 834 Kč (dnes -0,24 %), pokusy o včerejší i dnešní dopolední růst Erste Group byly rovněž rychle zastaveny (-0,58 %). Před pondělními výsledky (po závěru obchodování) mírně posílily akcie Kofola (+0,33 %). Pozitivní výkonnost ze včerejšího dnes o další 2 % rozšířily akcie Stock Spirits, objem obchodů byl však oproti včerejšku zanedbatelný. Včerejší propad ze závěru obchodování částečně omazaly akcie telekomunikační firmy O2 (+1,39 %).

Německo

Hlavní zprávy

Obchodní bilance (červen):
aktuální hodnota: 16,8 mld.
očekávání trhu: 19,5 mld.
předchozí hodnota: 20,6 mld.

Běžný účet platební bilance (červen):
aktuální hodnota: 20,6 mld.
očekávání trhu: 21,7 mld.
předchozí hodnota: 16,5 mld.

Vývoz (m-m) (sezónně očištěno) (červen):
aktuální hodnota: -0,1 %
očekávání trhu: -0,0 %
předchozí hodnota: 1,1 %

Dovoz (m-m) (sezónně očištěno) (červen):
aktuální hodnota: 0,5 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: -0,5 %

Očekávané události

Popis trhu

Německý DAX se v závěrečné seanci týdne na pozadí nadále přetrvávajícího negativního vývoje obchodních vztahů na trase Spojené státy-Čína obchodoval v červených číslech a nakonec oslabil o 1,28 %. Pod nulou neuzavřely pouze čtyři společnosti, přičemž výraznější růst zaznamenala jen farmaceutická a agrochemická skupina Bayer (BAYN; +2,6 %). Agentura Bloomberg zveřejnila dnes ráno zprávu o tom, že Bayer hodlá navrhnout vyrovnání za více než 18 tisíc žalob ze strany uživatelů problematického produktu Roundup částku mezi 6 až 8 miliardami dolarů. To by bylo výrazně méně, než se očekávalo. Zároveň se však nejedná o žádná oficiální čísla, nýbrž jen o návrh samotné firmy. Žalobci požadují sumu kolem cca 10 miliard dolarů.

Na opačné straně indexu uzavřela společnost ThyssenKrupp (TKA; -6,5 %), která tak vymazala veškeré včerejší zisky a zakončila seanci v hlubokém záporu. Firma již včera spolu s kvartálním reportem komunikovala otevřenost k prodeji divizí a snížila výhled na úrovni zisku. Výrazně v pátek klesaly také firmy Continental (CON; -3,3 %), Deutsche Bank (DBK; -3,2 %), Adidas (ADS; -2,9 %) či Daimler (DAI; -2,9 %).

Podnikové zprávy

Bayer navrhuje, že zaplatí až 8 mld. USD, aby urovnal více než 18 000 amerických žalob

USA

Hlavní zprávy

Index výrobních cen (y-y) (červenec):
aktuální hodnota: 1,7 %
očekávání trhu: 1,7 %
předchozí hodnota: 1,7 %

Index výrobních cen (m-m) (červenec):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,1 %

Jádrový PPI (y-y) (červenec):
aktuální hodnota: 2,1 %
očekávání trhu: 2,3 %
předchozí hodnota: 2,3 %

Jádrový PPI (m-m) (červenec):
aktuální hodnota: -0,1 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,3 %

Očekávané události

20:00 Státní rozpočet (červenec): očekávání trhu: -$120,0 mld., předchozí hodnota: -$76,9 mld.

Popis trhu

Americké indexy se v závěrečné seanci týdne obchodovaly v záporu. Nejvýrazněji odepisoval technologický Nasdaq (-1,00 %) následovaný širším indexem S&P 500 (-0,66 %), zatímco bluechipsový Dow Jones poklesl o něco mírněji (-0,34 %). Z jednotlivých sektorů se nedařilo zejména energiím a informačním technologiím, do záporných hodnot se nedostaly pouze segmenty zdravotní péče, realit a utilit.

Americký prezident Donald Trump dnes opět rozvířil svými výroky obavy, když řekl, že je možné zrušení zářijových jednání, a že by s tím neměl žádný problém. Znovu zopakoval, že není připraven uzavřít s protistranou dohodu. Dále odmítavě zodpovídal také na dotaz týkající se potenciální snahy o slabší dolar, aby si následně opětovně rýpnul do Fedu a jeho měnové politiky.

Rostly akcie Broadcomu (AVGO; +1,75 %), který dnes oficiálně oznámil koupi podnikové divize Symantecu (SYMC; +0,31 %). Po kvartálním reportu klesaly akcie herní společnosti Activision Blizzard (ATVI; -2,57 %), když investoři negativněji vnímají zveřejněný výhled společnosti. Včerejší povýsledkový propad dnes rozšířila společnost Kraft Heinz (KHC; -6,1 %).

Výnosy desetiletého amerického vládního dluhopisu se dnes pohybovaly kolem 1,73 %. Cena ropy (Brent) rostla o 1,60 % na 58,30 dolarů za barel. Dolar se na páru s eurem obchoduje na 1,1202 EUR/USD.

Podnikové zprávy

Symantec přichází s výsledky za 1Q FY 20

 

Activision Blizzard reportuje výsledky za 2Q FY 19

 

Uber Technologies přichází s výsledky za 2Q FY 19, akcie prudce klesají

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.