Čtvrtek 02. prosince. Svátek má Blanka.

Denní report – pátek 08.02.2019

08.02.2019 | 22:13 0 Komentářů

ČR: Pražská burza v závěru týdne poměrně silně oslabila, SRN: Německý DAX na pozadí globální nejistoty v pátek oslaboval; Wirecard odepsal 12,3 %, USA: Americké akcie díky korekci nakonec zavřely smíšeně.

Pražská burza

Hlavní zprávy

Holub: Koruna by mohla apreciovat méně oproti prognóze, což by vytvářelo prostor pro růst sazeb


Míra nezaměstnanosti
(leden):
aktuální hodnota: 3,3 %
očekávání trhu: 3,2  %
předchozí hodnota: 3,1  %

Popis trhu

Pražská burza pod pokračujícím vlivem negativního zahraničního sentimentu prohloubila včerejší ztráty a měřeno indexem PX oslabila o -1,33% na 1 046 bodů. Nedařilo se především rakouským finančním emisím, které reagovaly na pokles bankovního sektoru v Evropě. Ten se dostal pod tlak poté, co výnosy dluhopisů padly na několika měsíční minima, např. výnos německého 10-letého dluhopisu je nejníže od října 2016. Pojišťovna Vig tak oslabila o -2,56% na 533 Kč a Erste Bank ztratila -1,92% na 798 Kč. Včerejší pokles technologických titulů na Nasdaqu zasáhl akcie Avastu, které odepsaly -2,27% na 86 Kč. Silně klesal taktéž Stock Spirits a to o -3,70% na 65 Kč. V záporném teritoriu uzavřel rovněž Čez (557 Kč -1,76%) a Komerční banka (925 Kč -1,07%). Naopak se ziskem zakončila Moneta Money Bank (+0,72%) a Pegas (844 Kč +1,20%). Mírně posílily i akcie O2 (252 +0,60%). V rámci týdenního porovnání zakončila pražská burza nepatrně slabší

Podnikové zprávy

JP Morgan zvyšuje cílovou cenu pro akcie Komerční banky na 1020 Kč

Německo

Hlavní zprávy

Obchodní bilance (prosinec):
aktuální hodnota: 13,9 mld.
očekávání trhu: 16,5 mld.
předchozí hodnota: 20,5 mld.

Běžný účet platební bilance (prosinec):
aktuální hodnota: 21,0 mld.
očekávání trhu: 23,3 mld.
předchozí hodnota: 21,4 mld.

Vývoz (m-m) (sezónně očištěno) (prosinec):
aktuální hodnota: 1,5 %
očekávání trhu: 0,4  %
předchozí hodnota: -0,4  %

Dovoz (m-m) (sezónně očištěno) (prosinec):
aktuální hodnota: 1,2 %
očekávání trhu: 0,5  %
předchozí hodnota: -1,6  %

Popis trhu

Německý index DAX se v závěrečné seanci týdne obchodoval po celý den v záporných hodnotách, když investoři v Evropě taktéž reflektují nejistotu ohledně obav ze zpomalování globálního růstu a protahování vyjednávání obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou. DAX tak nakonec páteční seanci uzavřel slabší o 1,03 %.

Skokově se propadly zejména akcie společnosti Wirecard (WDI; -12,3 %), na které tvrdě dopadají spekulace ohledně nekalých účetních praktik uvnitř firmy. Tiskový mluvčí mnichovského prokurátora dnes informoval o započetí vyšetřování domnělé manipulace s trhem ze strany zástupců společnosti.

Kromě zmiňovaného Wirecardu oslabovaly také akcie společností ThysseKrupp (TKA; -4,5 %) či Deutsche Bank (DBK; -2,6 %). Německý ministr financí Scholz hovořil v pátek v Londýně o německém bankovním sektoru, kterému se dostává pozornosti zejména z titulu spekulací o potenciální fúzi Deutsche Bank a Commerzbank. Scholz explicitně nic nového neřekl, zdůraznil však přání mít v bankovním sektoru „národního šampiona“.

O něco mírněji klesaly BMW (BMW; -2,5 %) či Continental (CON; -2,5 %). V plusu uzavřely pouze energetika RWE (RWE; +0,6 %), Linde (LIN; +0,3 %) a firma SAP (SAP; +0,9 %).

Podnikové zprávy

Německý prokurátor začal vyšetřovat potenciální manipulaci s trhem u akcií Wirecardu
Německý ministr financí Scholz hovořil v pátek v Londýně o německém bankovním sektoru
Volkswagen kupuje 60% podíl ve firmě Fleet Company

USA

Popis trhu

Na zahraničních trzích v USA dnes již třetím dnem v řadě pokračovaly výprodeje. Došlo k přerušení silné rally z počátku roku. Na trhy se opět vrátila nervozita z obchodní války mezi USA a Čínou, která výrazně ovlivňuje globální obchodní sentiment. Debata o možném zpomalování růstu globální ekonomiky je tak opět na stole.

V USA pokračovala výsledková sezóna, která byla již tradičně doprovázena výraznou volatilitou. Ze sektorů se v zelených číslech udržel sektor utilit, nezbytné potřeby a informační technologie. Naopak nejhorší výkonnost zaznamenal sektor energie.

Výrazně dnes posílily akcie společnosti Mattel (MAT) o 23 % poté, co byl oznámen robustní nárůst zisku vůči předešlým očekáváním analytiků. Akcie společnosti skokově posílily na svá 5ti měsíční maxima. Hlavní zásluhu mají prodeje ikonické panenky Barbie, kde společnost reportovala největší prodeje za posledních 5 let. Společnost Mattel tak dnes výrazně překonávala výkonností jejího hlavního konkurenta společnost Hasbro (HAS), která naopak reportovala výsledky pod očekávání.

Největší pokles cen akcií o 9,1 % v rámci širšího indexu S&P 500 jsme mohli vidět u společnosti Goodyear Tire & Rubber (GT). Společnost dnes reportovala EPS ve výši 0,51 USD a zaostala tak výrazně za očekáváním analytiků, které bylo 0,60 USD. Poklesy byly ještě umocněny poté, co vedení společnosti ohlásilo negativní výhled hospodaření pro letošní rok.

Podnikové zprávy

Společnost Hasbro reportovala čísla za 4Q FY18 pod odhady analytiků, akcie oslabují

František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.