Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Denní report – pátek 07.02.2014

07.02.2014 | 22:01 0 Komentářů

ČR: Pražská burza v červených číslech, PX přesto nad 1 000 bodů, SRN: Německé akcie s mírným ziskem, USA: Americké akcie dále rozšiřují zisky

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza na rozdíl od většiny evropských trhů uzavřela poslední obchodní seanci tohoto týdne v červených číslech. Nelichotivý výsledek má na svědomí ČEZ (-1,0%), který se v závěru propadl na 508 CZK. Index PX se přesto udržel těsně nad psychologickou hranicí 1 000 bodů (konkrétně uzavřel se ztrátou 0,4% na 1 001,2 bodech). Za celý týden si připsal cca 1%. Kromě již zmiňovaného ČEZu se na jeho dnešním horším výkonu podepsala Komerční banka (-0,7%) a VIG (-0,6%). Bez výrazného pohybu zůstala Telefónica (+0,0%) a Erste (+0,03%). Výše se posunulo CETV (+0,8%) a NWR (+1,7%). Nejúspěšnější dnes byla Fortuna (+1,9%). Nejobchodovanější byl ČEZ (objem necelých 250 mil. CZK) a Telefónica (zobchodováno zhruba 170 mil. CZK).

Německo

Hlavní zprávy

Obchodní bilance v prosinci skončila v přebytku 14,2 mld. EUR, když se čekalo +18,1 mld. EUR. Předchozích +19,1 mld. EUR bylo revidováno na +17,3 mld. EUR.

Běžný účet platební bilance skončil v přebytku 23,5 mld. EUR, když se čekalo +21,5 mld. EUR. Předchozích +21,6 mld. EUR bylo revidováno na +23,3 mld. EUR.

Import (po sezónním očištění) meziměsíčně poklesl o 0,6 %, když se čekal růst o 0,9 %. Předchozí změna činila -1,1 %.

Export (po sezónním očištění) meziměsíčně poklesl o 0,9 % při očekávaném růstu o 0,8 %. Předchozích +0,3 % bylo revidováno na +0,7 %.

Průmyslová produkce v prosinci meziměsíčně po sezónním očištění poklesla o 0,6 %, když se očekával růst o 0,3 %. Předchozí růst o 1,9 % byl revidován na +2,4 %.

Meziročně po očištění k pracovním dnům byl zaznamenán růst o 2,6 % při očekávaném růstu o 3,5 %. Předchozích +3,5 % bylo revidováno na +3,8 %.

Eurozóna

Německý ústavní soud postoupí stížnost na program neomezených nákupu dluhopisů ECB (OMT) k Evropskému soudu. Soudci se domnívají, že toto ‚evropské kvantitativní uvolňování‘ přesahuje mandát ECB, protože vede k narušení pravomocí členských zemí a zakázané monetizaci státních dluhů. Většina analytiků je přesvědčena, že je vysoce nepravděpodobné, že by Evropský soud spravedlnosti rozhodl v neprospěch legálnosti programu OMT.

Očekávané události

Eurozóna:

10:30 Index investorské důvěry Sentix (únor): odhady: 10,1 b., předchozí: 11,9 b.

Popis trhu

Německé akcie zakončily poslední obchodní seanci tohoto týdne s mírným ziskem. Druhou část obchodování ovlivnila nečekaně slabší čísla z amerického trhu práce (změna počtu pracovních míst), která si však trhy po jistém váhání přeložily jako pozitivní signál. Index DAX uzavřel se ziskem 0,49% na 9 302 bodech. Dařilo se chemičce Lanxess (LXS +2,6%) a ThyssenKruppu (TKA +2,5%). Německého oceláře podpořil růstový výhled konkurenčního ArcelorMittal. Slova z úst výkonného ředitele Dietera Zetscheho o zvýšení cen některých modelů pomohla Daimleru (DAI +1,7%). Opačným směrem zamířil Henkel (HEN3 -1,3%), Deutsche Boerse (DB1 -1,1%) nebo Deutsche Bank (DBK -0,8%).

USA

Hlavní zprávy

Míra nezaměstnanosti na americkém trhu v lednu klesla na 6,6 %, očekávání byla nastavena na 6,7 % po předchozí 6,7 %.

Mimo zemědělství přibylo v lednu 113 tis. pracovních míst, když se čekalo 180 tis. Předchozích 74 tis. bylo revidováno na 75 tis.

V soukromém sektoru přibylo 142 tis. míst při očekávání 185 tis. Předchozích 87 tis. bylo revidováno na 89 tis.

Ve výrobě přibylo 21 tis. a čekalo se 10 tis. Předchozích 9 tis. bylo revidováno na 8 tis.

Přesun rizikových aktiv

Třetí největší americká bankovní skupina Citigroup Inc informovala, že investoři v tomto týdnu pokračují v opouštění rozvíjejících trhů a přesunuli rekordní sumy z amerických akciových fondů do dluhopisových fondů.

Americké akciové fondy zaznamenaly v tomto týdnu odliv 24 miliard, přičemž výběry z akciových fondů po celém světě dosáhly 28,3 mld. USD. Manažeři akciových fondů přesunuli 13 mld. USD do amerických dluhopisových fondů, které tvořily většinu z 14,8 mld. USD plynoucích do dluhového zajištění po celém světě.

Dluhopisy porazily akcie minulý měsíc poprvé od srpna v důsledku zpomalení růstu zaměstnanosti a nejistoty na rozvíjejících se trzích od Číny po Argentinu jako projev hledání bezpečných aktiv.

Popis trhu

Americké akcie končí poslední seanci tohoto týdne s výraznými zisky, když si investoři přeložili nečekaně slabší čísla z trhu práce (změna počtu pracovních míst) jako nákupní signál. Trhy ženou vzhůru spekulace o pomalejším exitu z mimořádně uvolněné měnové politiky. Hlavní akciové indexy končí se ziskem 1,0 – 1,7%. Daří se zejména zdravotnickým firmám (+1,5%), průmyslovým společnostem (+1,4%) a informačním technologiím (+1,3%). Z nákupní nálady příliš nedokáží těžit utility (+0,3%) a telekomunikace (+0,4%). Na komoditních trzích rovněž vládne zelená barva. Nejlépe si vede ropa (+2,2%), která se po delší odmlce přehoupla přes psychologickou hranici 100 USD. Roste také zlato (+0,7%) nebo měď (+0,4%). Výrazně naopak oslabuje zemní plyn (-3,2%). S odstupem jej na cestě k jihu následuje pšenice (-0,6%).

Podnikové zprávy

LinkedIn

LinkedIn, sociální síť profesionálů, vydala výhled pro 1Q, který trh nepotěšil. Očekává tržby v rozmezí 455 – 460 milionů dolarů, přičemž trh očekával 470 milionů. Firma zároveň také oznámila akvizici online startupu Bright za 120 milionů dolarů, který se zabývá spárováním nabídky a poptávky po práci.

ArcelorMittal

ArcelorMittal, největší producent oceli na světě, dnes oznámil výsledky za čtvrtý kvartál a zvýšil pozitivní výhled na následující rok.

Společnost díky snížení nákladů a uzavření několika závodů kvůli lokálně se snižující poptávce splnila svůj střednědobý cíl a dosáhla 23 % růstu zisku.

Provozní výsledek se za závěrečný kvartál před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) zvýšil z 1,71 mld. USD na 1,91 mld. USD a překonal očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg nastavený na 1,81 mld. USD.

I přes nestálé provozní podmínky zůstává společnost na základě příznivých ekonomických ukazatelů mírně optimisticky naladěna ohledně výhledu na rok 2014. V listopadu loňského roku firma uvedla, že nejhorší období již pominulo a očekává oživování globální ekonomiky.

Společnost předpokládá v tomto roce s růstem globální spotřeby oceli zvýšení provozního zisku na 8 mld. USD oproti předchozímu roku, kdy zisk dosáhl 6,9 mld. USD.

Red Hat

Credit Suisse začalo pokrývat softwarovou společnost Red Hat s doporučením „outperform" a cílovou cenou 70 dolarů.

Apple

Společnost Apple využila výrazného propadu svých akcií po hospodářských výsledcích za první fiskální kvartál ke zpětnému odkupu svých cenných papírů. Během dvou týdnu odkoupil technologický gigant akcie v celkovém objemu 14 miliard dolarů. 60ti miliardový ‚buyback‘ program tak Apple nyní naplnil už ze dvou třetin, když během minulého roku nakoupil své akcie za 40 miliard.

CEO Tim Cook byl z reakce trhu na hospodářské výsledky za 1Q negativně překvapen. „Chceme se přizpůsobit zájmům dlouhodobých investorů, né krátkodobých spekulantů," dodal.

Akcionáři technologické společnosti z Cupertina sedící na hromadě hotovosti v objemu 160 miliard dolarů budou koncem měsíce hlasovat o návrhu miliadáře Carla Icahna, který chce do září navýšit buyback program o dalších 50 miliard dolarů.

Fio banka, a.s.
Prohlášení

Daniel Marván
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.