Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Denní report – pátek 05.07.2019

05.07.2019 | 22:28 0 Komentářů

ČR: státní svátek, SRN:Index DAX uzavírá páteční seanci ztrátou -0,54 % na 12562,02 b. , USA: Americké indexy dnes zkorigovaly předchozí zisky.

Pražská burza

Očekávané události

9:00 Stavební výroba (y-y) (květen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 8,9 %

9:00 Obchodní bilance v národním pojetí (květen): očekávání trhu: 11,9 mld., předchozí hodnota: 17,6 mld.

9:00 Průmyslová výroba (y-y) (květen): očekávání trhu: 1,1 %, předchozí hodnota: 3,3 %

Popis trhu

Kvůli státnímu svátku se dnes neobchodovalo.

Německo

Očekávané události

8:00 Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (květen): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: -1,9 %

8:00 Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (květen): očekávání trhu: -3,2 %, předchozí hodnota: -1,8 %

8:00 Obchodní bilance (květen): očekávání trhu: —, předchozí hodnota: 17,9 mld.

8:00 Běžný účet platební bilance (květen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 22,6 mld.

8:00 Vývoz (m-m) (sezónně očištěno) (květen): očekávání trhu: —, předchozí hodnota: -3,7 %

8:00 Dovoz (m-m) (sezónně očištěno) (květen): očekávání trhu: —, předchozí hodnota: -1,3  %

Očekávané události (eurozóna)

10:30 Index investorské důvěry Sentix (červenec): očekávání trhu: —, předchozí hodnota: -3,3

Popis trhu

Index DAX uzavírá páteční seanci ztrátou -0,54 % na 12562,02 b.

V pátek se akciím na německém trhu nedařilo a index DAX si tak odepsal-0,54%. Většímu poklesu indexu vzdorovaly akcie německé Deutsche Bank ( DBK ), které zpevnily o 2,5% a také akcie Linde PLC, které zpevnily o 0,8%. Naopak do nižších pater tlačily index opět akcie německé ocelárny ThyssenKrupp ( TKA ), kde akcie doplácí na negativní hodnocení analytiků banky Bankhaus Metzler, kde analytici snížili doporučení z hold na sell a to z ceny předchozích 11,70 EUR na 9,7 EUR Dobře se nevedlo také akciím energetické skupiny E.ON ( EOAN ), které uzavřely seanci ztrátou -0,6%. Do nižších pater se podívaly také akcie společnosti Siemens ( SIE ), které ztratily více než -2,8%.

 

USA

Hlavní zprávy

Změna pracovních míst mimo zemědělství (červen):
aktuální hodnota: 224 tis.
očekávání trhu: 160 tis.
předchozí hodnota: 72 tis.

Změna pracovních míst v soukromém sektoru (červen):
aktuální hodnota: 191 tis.
očekávání trhu: 150 tis.
předchozí hodnota: 83 tis.

Změna pracovních míst ve výrobním sektoru (červen):
aktuální hodnota: 17 tis.
očekávání trhu: 3 tis.
předchozí hodnota: 3 tis.

Míra nezaměstnanosti (červen):
aktuální hodnota: 3,7%
očekávání trhu: 3,6 %
předchozí hodnota: 3,6 %

Průměrná hodinová mzda (m-m) (červen):
aktuální hodnota: 0,2%
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 0,3 %

Průměrná hodinová mzda (y-y) (červen):
aktuální hodnota: 3,1%
očekávání trhu: 3,2 %
předchozí hodnota: 3,1 %

Popis trhu

 

V páteční seanci po dni velkého státního svátku Dne nezávislosti americké akciové trhy korigovaly své zisky z předchozích dní. Index Dow Jones oslabil o 0,16% a širší S&P 500  ztratil  0,18 %. Páteční korekci nezabránila ani  dobrá  zpráva, že vysocí představitelé Spojených států a Číny se chystají v příštím týdnu obnovit opět rozhovory v rámci již rok trvající obchodní války.  Dnes byla také reportována data z trhu práce, která ukázala, že Míra nezaměstnanosti za červen 3,7% proti očekávání analytiků 3,6%  a také byl reportován vyšší než očekávaný počet nově vytvořených míst. Změna pracovních míst mimo zemědělství za červen vzrostla na 224 000, když trh předpokládal jen 160 000 míst a Změna pracovních míst v soukromém sektoru za červen přidala 191 000 míst, když očekávání trhu bylo jen 150 000 míst.  Po   reportu dat z amerického trhu práce reagoval dolar, který na páru s eurem silně posílil o 0,58% a dostal se tak k úrovni 1,1218 USD/EUR.

Na data z amerického trhu práce čekal žlutý kov, pro který report nedopadl v jeho prospěch a zlato po datech tak ztratilo více než 1% a pohybovalo se u technické úroveni 1 400 USD/Troy. unci  Tato situace nehrála příliš do karet akciím těžařů zlata, které v předchozím posilovaly , když zlato dosáhlo šestiletého maxima blízko úrovně 1 440 USD/Troy. unci. V těžebním sektoru zlata tak dnes ztratily akcie kanadské světově obchodované společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) necelých o,3%, když na začátku seance ztrácely 1,4% ze své hodnoty a také akcie konkurenční společnosti  Newmont Gold Corp. ( NEM ), které se pohybovaly níž ze ztrátou více než 0,2% a ze začátku obchodování dokonce ubíraly až  2,4% ze své hodnoty. Za zmínku stály také akcie Eldorado Gold Corp. ( EGO ),  které v předchozím překonaly úroveň 6 USD, ale dnes s poklesem ceny zlata z počátku obchodování ztratily 1,1%, ale svou ztrátu srovnaly a uzavřely v kladném s nárůstem  více než 1%.

Za zmínku stály také ceny mědi, které dnes klesaly o více než 0,4% a dostávají se pod úroveň 5 900 USD/t . Měď tak eviduje první týdenní pokles po čtyřech týdnech stálého růstu. Na tuto situaci také negativně reagovaly akcie známého těžaře mědi a vzácných kovů Freeport  McMorran  ( FCX ), které si odepsaly ze své tržní hodnoty více než -0,1%, když na začátku seance akcie ztrácely cca -2%  a  také  ještě větší pokles zaznamenaly akcie těžaře BHP Billiton ( BHP ), které ubraly ze své hodnoty necelé 4%.

Dnes se také příliš nedařilo černému zlatu a ropu tlačil do nižších pater posilující dolar po datech z trhu práce. Lehká ropa WTI, která ztrácela zejména v dopoledních hodinách 1,5% dnes svou ztrátu korigovala a vrátila se do kladných s nárůstem necelých  0,5%  k úrovni 57,6 USD/barel. Tato situace nevyhovovala především ze začátku obchodování  akciím těžařů v sektoru a tak nakonec  0,5% ztratily  akcie společnosti Apache Corporation ( APA ), s necelým 0,4%  nárůstem se vrátily do zisku  akcie Marathon Oil Corp. ( MRO ) a se  ztrátou -0,4% uzavřely také akcie světově obchodované ropné  společnosti Exxon Mobil ( XOM ).

Celkové korekci dnes poměrně dobře vzdorovaly akcie v bankovním sektoru, kde akcie skupiny Citigroup ( C ) zpevnily o necelých 0,6% a také konkurenční akcie Bank of America ( BAC ) posílily o necelých 0,6%. Z investičních bank za zmínku stály akcie  Goldman Sachs Group ( GS ), které obchodovaly výš o necelých 0,6% a také akcie  JP Morgan Chase ( JPM ), které se posunuly výš do kladných hodnot  o 0,4%.

David Lamač
Fio banka, a.s.
Prohlášení

David Lamač
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.