Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Denní report – pátek 01.06.2012

01.06.2012 | 16:42 0 Komentářů

ČR:Praha částečně odolávala výprodejům, SRN:Německé akcie končí týden hluboko ve ztrátě, USA:Slabší trh práce v USA srazil indexy k úrovním ze začátku roku

Pražská burza

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů v průmyslu se v květnu snížil na 47,6 b. (odhad 48,5 b.) z předchozích 49,7 b.

Státní rozpočet zaznamenal za květen schodek ve výši -79 mld. Kč. Dubnová hodnota činí -44,7 mld. Kč.

Popis trhu

Přestože pražská burza zavřela se ztrátou, dá se napsat, že se nejednalo o špatnou výkonnost. Index PX se v průběhu dne držel v záporu pouze mírně, závěrečná aukce ho poslala do ztráty o 0,74%, to je však oproti globálnímu vývoji pořád dobrý výsledek. Německý DAX krátce před závěrem oslabuje o 3,5%, indexy v USA ztrácejí téměř 2%

Evropské akcie se pod tlakem díky slabším datům z čínské ekonomiky nacházely již během dopoledne, propad byl však umocněn po slabých makro datech z USA. Domácí trh byl překvapivě rezistentní, na druhou stranu je pravda, že poklesy v posledních týdnech u nás byly podstatně výraznější a řada titulů se nachází na levných úrovních, kde se již objevuje podpora. Stejně jako včera byl k vidění i dnes zájem u ČEZu (ztráta 0,54% až v samotném závěru a aukci) a Komerční banky (+0,2%). Tradičně lepší výkonnost v daném sentimentu předvedly defenzivní tituly, když Philip Morris posílil o 1,6% a Telefonica předvedla růst o 0,24%. Stoplossy jednoho z domácích hráčů poslaly na openu naopak do výrazného záporu akcie NWR, kde se obchodovalo na hranic 85 Kč. Titul část ztrát postupně smazal a vrátil se na dohled hranice 90 Kč (-4,1%) a odpolední výprodeje na zahraničních trzích ho zpět na denní minima neposlaly. KitDigital s žalobou na vedení oslabil o dalších 13%.

Německo

Hlavní zprávy

Konečný index nákupních manažerů ve výrobě byl za květen potvrzen na 45,2 b. (odhad 45 b.).

Eurozóna:

Konečný index nákupních manažerů v průmyslu byl za květen potvrzen na 45,1 b. (odhad 45 b.).

Míra nezaměstnanosti v dubnu dle očekávání stagnovala na 11 %. Předchozí hodnota byla revidována na 11 % z původních 10,9 %.

Očekávané události

Eurozóna

10:30 Sentix Index investorské důvěry (červen): odhad -30,0 b., předchozí -24,5 b.
11:00 Index cen výrobců PPI (duben): odhad 0,2 % (m/m) a 2,7 % (y/y), odhad 0,5 % a 3,3 %

Popis trhu

Německé akcie zakončily poslední seanci tohoto týdne hluboko v červených číslech.

Kromě evergreenu v podobě evropské dluhové krize investory znepokojila slabší čísla z čínského průmyslu. Odpoledne dílo zkázy dokonala špatná data z amerického trhu práce. Index DAX končí se ztrátou 3,42% na 6 050 bodech. Nejhůře si vedla Deutsche Bank (DBK -6,7%), díky prodejnímu doporučení od Bankhaus Metzler silně klesal Daimler (DAI -5,1%). Špatný den má za sebou také Allianz (ALV -4,2%). Jako jediný dokázal posílit MAN (MAN +2,2%), kterému pomohla zpráva o posílení vztahu mateřského Volkswagenu se Scanií.

Podnikové zprávy

UBS zvyšuje své doporučení pro Munich Re (MUV2) na „koupit" z původního „neutral."

Metzler snižuje své doporučení pro Daimler (DAI) na „prodat" z původního „koupit." Daimler je podle analytiků jednoznačně nejslabší z tři velkých německých automobilek.

BMW (BMW) počítá s tím, že německý automobilový trh nezopakuje loňský růstový skok (růst o 9 %) a letos bude stagnovat na 3,15 mil. prodaných vozů. Dodávky BMW v prvních pěti měsících byly zhruba na stejné úrovni, jako v minulém roce. Proti zlepšení hovoří především zpomalující ekonomika, která utlumí chuť spotřebitelů utrácet. Firma však doufá, že tyto faktory alespoň částečně vykompenzuje představení nových modelů. Celkový růst prodejů má být tažen poptávkou v USA a Číně.

Vedení německého automobilového koncernu Volkswagen (VOW3) podstoupí personální změny. V rámci nové růstové strategie má být jmenován nový ředitel divize nákladních vozů a dále pak nový člen vedení pro čínský trh. Výměnu podstoupí také tři členové vedení značky Audi.Nejvýznamnější změnou je jmenování nového šéfa divize nákladních vozů, kterým se stane dosavadní ředitel výrobce těžkých vozů Scania Leif Östling, který má pomoci při vytváření užší spolupráce mezi oběma značkami a další dceřinnou společností MAN. Jeho úspěšná mnohaletá kariéra ve švédské automobilce mu k tomu dává dobré předpoklady. Dalšími kroky je užší integrace dceřinných značek Porsche a Ducati, které mají posílit rozsah produktového portfolia Volkswagenu, které sahá od mamutích nákladních vozů po luxusní motorky.

USA

Hlavní zprávy

Počet pracovních míst mimo zemědělství vzrostl o 69 tis. (odhad 150 tis.). Předchozí hodnota činí revidovaných 77 tis.

V soukromém sektoru růst činil 82 tis. (odhad 164 tis.). Předchozí hodnota činí revidovaných 87 tis.

Ve výrobním sektoru růst činil 12 tis. (odhad 15 tis.). Předchozí hodnota činí revidovaných 9 tis.

Míra nezaměstnanosti vzrostla na 8,2 % (odhad 8,1 %) z předchozích 8,1 %.

Míra podzaměstnanosti (U6) vzrostla na 14,8 % z předchozích 14,5 %.

Průměrná hodinová mzda vzrostla o 0,1 % (m/m) a 1,7 % (y/y) (odhad 0,2 % a 1,8 %). Předchozí hodnoty činí po revizi 0,1 % a 1,8 %.

Průměrný počet pracovních hodin klesl na 34,4 h. (odhad 34,5 h.). Předchozí hodnota činí 34,5 h.

Osobní příjmy se v dubnu zvýšily o 0,2 % (odhad 0,3 %). Předchozí hodnota činí 0,4 %.

Osobní výdaje ve stejném období rostly o 0,3 % (odhad 0,3 %). Předchozí hodnota činí revidovaných 0,2 %.

Index ISM ve výrobě se v květnu snížil na 53,5 b. (odhad 53,8 b.) z předchozích 54,8 b.

Cenový index ISM se propadl na 47,5 b. (odhad 57,0 b.) z předchozích 61,0 b.

Stavební výdaje se ve stejném období zvýšily o 0,3 % (m/m) (odhad 0,4 %). Předchozí hodnota činí revidovaných 0,3 %.

Očekávané události

15:45 Index ISM New York (květen): předchozí 61,2 b.
16:00 Podnikové objednávky (duben): odhad 0,3 %, předchozí -1,9 %

Popis trhu

Zkrácený obchodní týden zakončily americké akcie neslavně, poblíž denních minim. Ještě horším zjištěním však je, že všechny tři index prolomily 200 denní klouzavé průměry, což je negativní pro další vývoj. Index DJIA oslabil o -2,24% na 12 115 bodů, S&P 500 o -2,47% na 1277 bodů a Nasdaq o -2,82% na 2747 bodů. Důvodem výprodejů, kromě pokračující dluhové a krize v Evropě, byla v průběhu dne horší data z průmyslu z Číny a Evropy, ale především potom odpoledne zveřejněné slabší údaje z amerického trhu práce. Největší prodejní tlak se soustředil na bankovní sektor. Nedařilo se ani energetickým titulům, když ropa a plyn ztrácely okolo 4%. Naopak zisky si připisovalo zlato, stříbro a vládní dluhopisy.

Podnikové zprávy

Jefferies snižuje své doporučení pro Hewlett-Packard (HPQ) na „držet" z původního „prodat." Cílová cena byla snížena na 23 USD ze 30 USD. Jako důvod pro snížené doporučení byl uveden vzestup tabletů a smartphones, které ohrožují tradiční zdroje výnosů HPQ. Dalším faktorem je evropská krize, která omezí firemní IT výdaje.

Google (GOOG) podal oficiální stížnost u Evropské Komise, ve které obvinil Microsoft (MSFT) a Nokii (BAANOKIA; NOK) z toho, že plánují společné užití svých patentů proti konkurenčním společnostem na trhu smartphones. Dle Googlu obě společnosti převedly celkem 1200 svých patentů do společnosti zvané MOSAID, které plní roli tzv. „patent trolla," tedy držitele patentů, který soudní cestou agresivně potlačuje jejich využívání třetí stranou. Microsoft obvinění odmítl s tím, že ze strany Googlu se jedná o zoufalou taktiku uplatňovanou společností, která sama kontroluje 95 % trhu s mobilním vyhledáváním a online reklamou. Nokia se k obvinění zatím nevyjádřila.

Ropný gigant Exxon Mobil (XOM) chce vynaložit miliardy dolarů na vybudování chemického závodu v Texasu. Chce tak využít levných ložisek zemního plynu z břidlic. Závod, který by mohl být uveden do provozu již v roce 2016, by výrazně navýšil produkční kapacitu firmy a umožnil jí tak lépe konkurovat největší americké chemičce Dow Chemical (DOW). Zásadní výhodou by byl přístup k vlastním plynovým ložiskům, která mohou být využita jako surovina při výrobním procesu. Tuto výhodu Dow Chemicals postrádá. Levný plyn byl hlavním rozhodovacím faktorem. Exxon ještě minulý rok prohlašoval, že nemá plány na rozšířený chemické výroby v USA. Výrobní expanzi však mají v plánu i ostatní velcí hráči na severoamerickém chemickém trhu.

Technologická společnost Oracle (ORCL) prohrála svou soudní při s internetovým gigantem Google (GOOG). Soud rozhodl, že na programové aplikace v jazyku Java, které Oracle vytvořil, se nevztahují jeho autorská práva. Konkrétní spor se týkal tzv. API, tedy aplikací zajišťujících spolupráci uživatelských programů a operačního systému v zařízení smartphones. Google byl obviněn z toho, že nelegálně používal API pro svůj operační systém Android. Oracle požadoval odškodnění ve výši 1 mld. USD. Zmíněný spor byl prvním z podobných konfliktů, který skončil před soudem.

Ropná společnost BP (BP) nabízí k prodeji svůj podíl v ruském joint-venture TNK-BP. Pokud se prodej úspěšně realizuje, tak by BP mohla získat zhruba 30 mld. USD, které by jí pomohly pokrýt náklady související s dva roky starou katastrofou v Mexickém zálivu a navíc by zajistily zdroje pro nové investice. Na druhé straně by společnost přišla o přibližně 30 % své produkční kapacity a dividendu, která minulý rok činila 3,7 mld. USD. Ruská investice tak BP vynášela značné zisky, byla však provázena neustávajícími soudními spory s partnerským konsorciem AAR. Analytici počítají s tím, že ruský stát bude chtít nadále posilovat svou roli v těžebním sektoru, jedním z hlavních favoritů mezi kupci je tak státní společnost Rosněft. Zároveň ocenili krok BP s tím, že společnost by se měla zaměřit na výnosnější projekty s nižším politickým rizikem.

Americký operátor Verizon Communications (VZ) chce koupit společnost Hughes Telematics (HUTC), který se zabývá výrobou a vývojem bezdrátových komunikačních zařízení pro automobilový průmysl. Nabídnutá cena za akcii činí 12 USD a zahrnuje tak akviziční prémii 176 % oproti čtvrteční uzavírací ceně 4,35 USD. Cena transakce činí 612 mil. USD. Verizon očekává, že transakce, kterou považuje za dlouhodobou investici, bude dokončena ve třetím čtvrtletí poté, co ji schválí americké regulační úřady.

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Josef Dudek, makléř
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.