Neděle 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Denní report – čtvrtek 30.12.2021

30.12.2021 | 22:20 0 Komentářů

ČR: Pražská burza završila úspěšný rok kosmetickým růstem, meziročně +45%!, SRN: Německá burza zakončila poslední obchodní den roku 2021 v zeleném, USA: Wall Street uzavřel s lehkými ztrátami

Pražská burza

Hlavní zprávy

Očekávané události

10:00 Měnová zásoba M2 (y-y) (listopad): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 8,2 %

Popis trhu

Podnikové zprávy

Photon Energy jako hlavní investor do společnosti Lerta zdvojnásobil svůj podíl na 24 %

Německo

Hlavní zprávy

Očekávané události

Popis trhu

RWE (RWE +1,39 %) v rámci německých plánů na postupné ukončení jaderné a uhelné energetiky vyřadí ze sítě celkem 2 200 MW výkonu. Vyřazení se bude týkat i reaktoru Gundremmingen C, jediného zbývajícího reaktoru, který je v elektrárně v provozu.

Frankfurtská burza uzavřela pro zkrácené obchodní hodiny již ve 14:15 a zítra se na ni neobchoduje vůbec.

Podnikové zprávy

Eurozóna

Hlavní zprávy

Očekávané události

USA

Hlavní zprávy

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (25. prosince):
aktuální hodnota: 198 tis.
očekávání trhu: 207 tis.
předchozí hodnota: 205 tis.

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (18. prosince):
aktuální hodnota: 1716 tis.
očekávání trhu: 1875 tis.
předchozí hodnota: 1859 tis.

Změna zásob plynu podle EIA (24. prosince):
aktuální hodnota: -136 mld. kub. stop
očekávání trhu: -136 mld. kub. stop
předchozí hodnota: -55 mld. kub. stop

Očekávané události

Popis trhu

Americké akciové indexy v závěru předposlední seance tohoto roku neudržely kladnou bilanci a uzavřely tak v červeném teritoriu v čele se širším indexem S&P končící se ztrátou -0,3%. Tradiční index Dow Jones uzavřel slabší o 0,25%, technologický Nasdaq pak o 0,16%. Přesto S&P500 i Dow Jones orazítkovaly nová intradenní maxima.

V technologickém sektoru byl dnes patrný růst titulů, které v uplynulých dnech výrazně ztrácely, a to především spekulativní stejně tak čínské emise (BABA +10%, NIO +15%, BIDU +11% atd.), zatímco indexově těžké váhy spíše stagnovaly. Patrně tak docházelo k tradičním rotacím na přelomu roku a celoročně ztrátové tituly, které byly v posledních dnech opětovně pod tlakem v rámci tzv. window dressing, dnes „nabírali“ investoři sázející na obrat v příštím roce.

Zisky naopak udržely dluhopisy i drahé kovy. Hlouběji v záporu nakonec uzavřel zemní plyn (-7%) s posunem pod 3,6 USD/mmbtu, ropa se též posunula níž se závěrem na červené nule okolo 76,5 USD/barel.

Ze zajímavých individuálních pohybů S&P500 konstituentů dnes nejvíce vybočil více než 7% propad biotechnologické spol. Biogen (BIIB) po dementování zpráv o údajných akvizičních námluvách ze strany giganta Samsungu. Titul dnešním pohybem téměř úplně vymazal včerejší tučné zisky. Na růstové straně se nejvíce dařilo provozovateli kasin Penn National Gaming (PENN +4,5%), po předchozích propadech si vedly slušně i akcie provozovatele stejnojmenné sociální sítě Twitter (TWTR +4%), které byly zařazeny na seznam doporučovaných akcií pro příští rok analytikem z Baird. Nutno podotknout, že navzdory solidnímu tržnímu růstu se akcie Twitteru letos propadly o 17% a nadále se nachází v blízkosti letošních minim.

Podnikové zprávy

Samsung vyvrátil, že jedná o převzetí firmy Biogen
Společnost Reddit podala žádost o vstup na burzu

Martin Singer
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.