Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Denní report – čtvrtek 27.06.2013

27.06.2013 | 22:06 0 Komentářů

ČR: Burza z ročního minima rostla druhým dnem v řadě, SRN: Německé akcie dále rostou, DAX nad 8 000 body, USA: Zámořské trhy dnes pokračovaly v zotavení

Pražská burza

Hlavní zprávy

ČNB nechala sazby dle očekávání bez změny

Očekávané události

10:00 Peněžní nabídka (r-r) (květen): odhady: –, předchozí: 4.3%

Popis trhu

Druhá polovina týdne zatím vyznívá pro pražskou burze lépe, když index PX posiloval druhým dnem v řadě na úroveň 872 bodů (+1,2%). Tentokrát si nejvyšší přírůstek připsala Telefonica 02 (+3,2%), která se po nesmyslném propadu k 255 Kč zvedla alespoň na 266 Kč. Nejvyšší objem protekl na ČEZu (200 mil. Kč), jeho akcie se po celý den obchodovaly poblíž 470 Kč. Zhruba poloviční objem registrovala Komerční banka, ale kurz poskočil výše +2,9% nad 3600 Kč. Druhý bankovní titul Erste bral po posledních zprávách alespoň udržení 540 Kč (-0,2%). Těžce zkoušená těžební NWR inkasovala další úder, akcie propadly na nové minimum pod 18 Kč (-9%). Na současných cenových úrovních a při mělkém trhu, který systém Xetra nabízí, není problém vyvolat výrazné procentuální pohyby i s menším objemem. Navíc je pravděpodobné, že poslední propady jdou na vrub spekulantům na pokles, z nichž někteří se budou rekrutovat z řad držitelů dluhopisů, kteří se tímto způsobem „jistí" proti nejisté budoucnosti. Růst spekulantů na pokles a kapitulujících investorů na druhou stranu vyvolá do budoucna zákonitě silné protipohyby akcií NWR.

Podnikové zprávy

ČEZ

Černouhelnou elektrárnu Dětmarovice zatím bude dále provozovat společnost ČEZ. Společnost Gascontrol dnes, podle vyjádření její tiskové mluvčí pro agenturu ČTK, odstoupila z tendru na prodej Dětmarovic. Důvodem je, podle vyjádření Gascontrolu, obtížná situace na energetickém trhu a z toho vyplývající negativní postoj bank, jenž by případný nákup elektrárny financovaly. V závěrečné fázi tendru o Dětmarovice ČEZ jednal již pouze s Gascontrolem, který dle spekulací médií nabízel za elektrárnu 1,6 mld. Kč. Ostatní uchazeči o elektrárnu, konkrétně Energetický a průmyslový holding (EPH) a společnost BXR (majoritní vlastník těžební společnosti NWR, která do Dětmarovic dodává zhruba 1 mil. tun energetického uhlí ročně a je tedy výhradním dodavatelem této elektrárny) nabízely méně než 1 mld. Kč.

To, že se zatím prodej Dětmarovic nekoná, hodnotíme neutrálně. ČEZ totiž nebyl nucen prodat tuto elektrárnu, jelikož z pohledu upravené dohody o narovnání s Evropskou komisí měl závazek prodat jeden z hnědouhelných zdrojů v podobě Chvaletic, Počerad nebo Mělník společně s Tisovou. Nakonec byly letos v březnu prodány Chvaletice společnosti Litvínovská uhelná za 4,12 mld. Kč plus 90 % z tržní ceny emisních povolenek přidělovaných této elektrárně zdarma.

Elektrárna Dětmarovice patří do portfolia šesti relativně zastaralých a méně vytížených uhelných zdrojů, do kterých ČEZ již nemá v plánu výrazněji investovat. Domníváme se tak, že pokud se v budoucnu objeví další případný zájemce o Dětmarovice, tak by se ČEZ nebránil dalšímu jednání o prodeji.

Fortuna

Od pondělí 24. 6. čelí webové stránky společnosti Fortuna systematickým DDoS útokům. Z dosavadního průběhu je zřejmé, že se nejedná o nahodilý jednodenní hackerský útok, jako při nedávných napadení webů bank a zpravodajských serverů, ale cílenou snahu poškodit společnost Fortuna. Oddělení IT se ve spolupráci s externími specialisty daří eliminovat dopady těchto útoků, které se projevují zejména zpomalením rychlosti webu a snížením klientského komfortu. Na chod pobočkové sítě situace nemá vliv. Společnost dnes ve věci podá trestní oznámení a vyzve k součinnosti příslušné policejní orgány.
DDoS útok (Distributed Denial of Service attack) je realizován větším množstvím počítačů, snažících se bez vědomí jejich majitelů zahltit cíl útoku extrémním množstvím požadavků. Tento útok je většinou veden z desítek tisíc až milionů útočících počítačů v důsledku jejich napadení viry. Úspešnost obrany se odvíjí zejména od schopnosti rozpoznat a filtrovat útočící IP adresy.
„Vývoj posledních dní nás ubezpečil, že útok není jednorázová záležitost, ale cílená snaha poškodit společnost Fortuna. Rozhodli jsme se bránit všemi dostupnými prostředky. Obranné mechanizmy konstruujeme s několika renomovanými specialisty na tuto problematiku, dnes podáme trestní oznámení a ke spolupráci vyzveme policii. Díky dosavadním opatřením se nám daří eliminovat možné dopady, které, ačkoliv byl útok zahájen v exponované době – startu Wimbledonu, zatím nejsou nijak citelné," uvedl Radim Haluza, generální ředitel skupiny Fortuna Entertainment Group.
S ohledem na charakteristiku DDoS je velmi komplikované odhalit strůjce, realizace není komplikovaná ani finančně příliš nákladná. Zatímco v podobných případech (viz. banky atd.) se k útokům agresoři veřejně přihlásili, v tomto případě se tak zatím nestalo. Původce a jeho skutečný motiv zatím není znám.

Erste

Deutsche Bank snižuje cílovou cenu na 621,20 CZK z 673,50 CZK; doporučení ponecháno na držet.

Goldman Sachs snižuje cílovou cenu na 777,12 CZK z 924,26 CZK; doporučení ponecháno na koupit.

Německo

Hlavní zprávy

Míra nezaměstnanosti zůstala za červen na 6,8 %. Květnových 6,9 % bylo revidováno na 6,8 %. Čekalo se 6,9 %.

Eurozóna

Ekonomická důvěra se za červen zvýšila na 91,3 b. z 89,5 b. Čekalo se 90,4 b.

Indikátor obchodního klimatu se zvýšil na -0,68 b. z -0,75 b. Čekalo se -0,65 b.

Důvěra ve službách poklesla na -9,5 b. z -9,2 b. při očekávaných -8,5 b.

Důvěra v průmyslu se zvýšila na -11,2 b. z 13 b. Očekávalo se -12,3 b.

Spotřebitelská důvěra zůstala dle očekávání na -18,8 b.

Peněžní zásoba měřená agregátem M3 vzrostla v květnu meziročně v souladu s analytickými odhady o 2,9 %. V dubnu se zvýšil agregát M3 o 3,2 %.

Očekávané události

08:00 Maloobchodní prodeje (m-m) (květen): odhady: 0.4%, předchozí: -0.4%
08:00 Maloobchodní prodeje (r-r) (květen): odhady: 0.2%, předchozí: 1.8%
14:00 CPI (MoM) (červen – předběžný): odhady: 0.0%, předchozí: 0.4%
14:00 Index spotřebitelských cen (r-r) (červen – předběžný): odhady: 1.7%, předchozí: 1.5%
14:00 Index spotřebitelských cen – harmonizace EU (m-m) (červen – předběžný): odhady: 0.1%, předchozí: 0.3%
14:00 Index spotřebitelských cen – harmonizace EU (r-r) (červen – předběžný): odhady: 1.8%, předchozí: 1.6%

Popis trhu

Vzhůru jim pomohla lepší data ze zámoří (nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, spotřeba domácností, později i rozjednané prodeje domů). Index DAX krátce před koncem obchodování roste o 0,9% na 8 015 bodů. Nejlépe si vede Continental (CON +4,5%), Adidas (ADS +3,3%), jenž těží z vyššího doporučení od Barclays, a ThyssenKrupp (TKA +2,7%). Nedaří se naopak Commerzbank (CBK -3,7%), Lanxess (LXS -3,3%), která doplatila na nižší doporučení od JPMorgan Chase & Co., nebo BASF (BAS -2,1%).

Podnikové zprávy

Barclays zvyšuje doporučení pro Adidas (ADS) na overweight z equalweight.

JP Morgan snižuje doporučení pro Lanxess (LXS) na underweight z neutral.

JP Morgan snižuje doporučení pro BASF (BAS) na underweight z neutral.

HeidelbergCement (HEI) obdržel zvýšené doporučení od Bankhaus Lampe na buy z hold.

USA

Hlavní zprávy

Osobní spotřeba se v květnu po předchozím propadu zvýšila dle očekávání o 0,3 %. V dubnu se osobní spotřeba propadla o 0,3 %, nejvíce od roku 2009. Osobní příjem se zvýšil o 0,5 %, když se čekal růst o 0,2 %. Dnešní data mohou napravit horší včerejší data, která ukázala na menší utrácení domácností v prvním kvartálu. Rostoucí ceny domů a zlepšující se pracovní trh v kombinaci s růstem příjmů mohou pomoci nastartovat další zvýšení spotřeby v druhé polovině roku.

Cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE), který sleduje Fed, se meziměsíčně zvýšil o 0,1 %. Meziročně rostl o 1,1 %. Jádrový index, který vylučuje potraviny a energie, se změnil shodně.

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti poklesly k 22. červnu o 9 tis. na 346 tis. z 355 tis. (revize z 354 tis.). Očekávalo se 345 tis.

Pokračující žádosti o podporu se snížily o 1 tis. na 2965 tis. z 2966 tis. Čekal se pokles až na 2953 tis.

Očekávané události

15:00 Milwaukee PMI (červen): odhady: 45.20, předchozí: 40.67
15:45 Chicago index nákupních manažerů (červen): odhady: 55.0, předchozí: 58.7
15:55 Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (červen – konečný): odhady: 83.0, předchozí: 82.7

Popis trhu

Růsty dnes zaznamenaly všechny sektory s výjimkou utilit. Trhy dnes nejvíc ovlivnil projev předsedy New Yorského FEDu, který dodal investorům naději na pokračující fiskální stimuly. Zajímavý růst dnes po zvýšeném doporučení předvedl výrobce harddisků Seagate (STX +4,7 %). Dařilo se i HP (HPQ +3 %), rostlo třetí den v řadě. Naopak dolů opět mířil Apple (AAPL -1,08 %). Propadalo se také zlato, aktuálně 1199 USD za unci. Silně klesal i plyn po zveřejněných datech o růstu amerických zásob.

Podnikové zprávy

Goldman Sachs zvyšuje doporučení pro Gerdau (GGD) na buy z neutral.

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.