Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Denní report – čtvrtek 26.09.2013

26.09.2013 | 22:24 0 Komentářů

ČR: PX oslabil o 0,4 %, SRN: Německý DAX dnes stagnoval, USA: Amerika dnes po pěti ztrátových dnech zaznamenala zisky

Pražská burza

Hlavní zprávy

Sazby ponechány beze změny

Česká národní banka sazby podle očekávání nezměnila a ponechala je na minimu 0,05 %. O možných intervencích proti koruně se nezmínila.

Popis trhu

Pražská burza ve čtvrtek podruhé za sebou lehce oslabila, když index PX uzavíral níže -0,38% na 957 bodech. Aktivita na trhu byla téměř na bodu mrazu. Větší aktivní kupce nebylo vidět (americké indexy oslabily 5krát v řadě), vzhledem k poměrně nízkým úrovním domácího trhu však není vidět ani agresivnější prodejce. Nejvyšší objem nakonec registrovala Telefonica 02 (115 mil. Kč), která i přes blížící se dividendu poklesla pod metu 300 Kč (-2%). Ostatní tituly zůstaly před branou 100 mil. Kč. ČEZ se držel na dohled 500 Kč (+0,5%) při lehkém růstu cen elektřiny. Z bank se lépe dařilo Komerční bance (+0,4%), která kupodivu posílila i přes informace o možných vyšších nákladech na rizika v letošním roce. A když se člověk kolem sebe rozhlédne, vidí zvyšující se konkurenci v sektoru, které tlačí a bude tlačit na marže. K růstu tak dnes zřejmě stačilo vděčné zaříkadlo o oživení v příštím roce… Dnešní objem 50 mil. Kč však byl na KB hodně podprůměrný. Erste se naopak po úvodní snaze o růst k 620 Kč ke konci dne opět poroučela do blízkosti 600 Kč (-0,8%). Ve Vídni následně pokles ještě pokračoval pod 600 Kč. Těžební NWR se obchodovala kolem 29 Kč (+0,3%). Naopak vybírání zisků převažovalo na mediální CETV (-2,2%).

Podnikové zprávy

Komerční banka

Komerční banka by se měla vrátit k růstu poté, co se hospodářská aktivita zvýší. KB očekává, že se příští rok zvýší její výnosy z důvodu vyšší úvěrové aktivity. V současné době KB nevidí vyšší poptávku po úvěrech, přičemž výnosy banky by měly letos poklesnout o 6 %, což je horší než naše odhady, které počítaly s propadem jen ve výši 4 %. Na vině je pokles marží a poplatků z důvodu intenzivní konkurence ze strany nízkonákladových malých bank. Dle Čejky z KB by náklady rizika měly v roce 2013 vzrůst ze 40 bps na 50 bps., což je zhruba v souladu s tím, co společnost oznámila v konferenčním hovoru. KB v konferenčním hovoru očekávala mírný nárůst nákladů na riziko pro firemní úvěry na 40-50 bps, přičemž v prvním pololetí bylo vykázáno 35 bps. Zprávu vnímáme mírně negativně díky oznámenému vyššímu poklesu výnosů společnosti, než jsme očekávali.

Telefonika

Mobilní operátor T-Mobile se zřejmě přihlásí do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní internet, přičemž přihlášku chystá i Telefónica Czech Republic. Společnosti Vodafone a PPF zveřejní své rozhodnutí v pondělí, což je poslední den pro podání přihlášky na ČTÚ. Telefónica Czech Republic má k aukci stále výhrady, a to zejména z důvodu vyhrazení pásma pro nový subjekt a podmínky národního roamingu. Samotná aukce by měla začít do poloviny listopadu. Přihlášení společnosti Telefónica Czech Republic do aukce kmitočtů jsme očekávali, ovšem záležet bude na tom, zda-li se oceňovaná společnost nebo další operátoři budou proti podmínkám aukce bránit soudně.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Peněžní zásoba v srpnu meziročně vzrostla podle očekávání o 2,3 %, červencová změna byla +2,2 %.

Očekávané události

14:00 Index spotřebitelských cen (m-m) (září předběžný): odhady: 0.0%, předchozí: 0.0%
14:00 Index spotřebitelských cen (r-r) (září předběžný): odhady: 1.5%, předchozí: 1.5%

Eurozóna:

11:00 Indikátor obchodního klimatu (září): odhady: -0.10, předchozí: -0.21
11:00 Spotřebitelská důvěra (září finální): odhady: –, předchozí: -14.9

Popis trhu

Německé akcie za sebou mají již pátou nevýraznou seanci v řadě, když se index DAX znovu nedokázal výrazněji odlepit od 8 650 bodů.

Na trzích, které si v uplynulých týdnech připsaly solidní zisky, dále vládne nejistota ohledně dalšího vývoje. Investory znervózňují zámořská jednání o dluhovém stropu a nejistý výsledek domácích rozhovorů o nové vládě. Závěrečný gong DAX zastihl na 8664,10 bodech (-0,02%). Nedařilo se hlavně ThyssenKruppu (TKA -1,7%), SAPu (SAP -1,5%) a Volkswagenu (VOW3 -1,2%). Opačným směrem zamířil Deutsche Telekom (DTE +2,3%), K+S (SDF +1,9%) nebo RWE (RWE +1,6%).

USA

Hlavní zprávy

Růst HDP ve 2Q o 2,5 %

Hrubý domácí produkt v USA podle konečné revize vzrostl ve druhém kvartále oproti minulému kvartálu annualizovaně (přepočteno na roční bázi) o 2,5 %, což bylo pod očekáváním analytiků, kteří odhadovali růst jen ve výši 2,6 %. Osobní spotřeba vzrostla o 1,8 % a byla v souladu s odhady analytiků. V prvním čtvrtletí vzrostl HDP tempem 1,1 %. Za růstem HDP se skrývá nárůst hrubých investic firem, které se zvýšily o 9,2 % a exportu, který vzrostl ve 2Q o 8 % a rychleji než import, který se zvýšil jen o necelých 7 %. Vládní spotřeba propadla o 0,4 %. Navíc pozitivně působilo zvýšení zásob. Americké ekonomice se daří, přestože vládní výdaje se snižují, což je pozitivní.

Podpora v nezaměstnanosti

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl na 305 tis. z předchozích 310 tis. při odhadu růstu na 325 tis.

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti ke 14. září vzrostly na 2823 tis. při očekávání růstu na 2818 tis. Předchozích 2787 tis. bylo revidováno na 2788 tis.

Bloomberg index spotřebitelského komfortu

Bloomberg index spotřebitelského komfortu k 22. září vzrostl na -28,1 b. z předchozích -29,4 b.

Pokračující prodeje domů

Pokračující prodeje domů v srpnu meziměsíčně poklesly o 1,6 %. Po předchozích -1,4 % se čekal pokles o 1,0 %. Meziročně rostly prodeje domů o 2,9 % při očekávaní +6,3 %.

Očekávané události

14:30 Osobní výdaje (srpen): odhady: 0.3%, předchozí: 0.1%
15:55 Důvěra dle University of Michigan (srpen finální): odhady: 78.0, předchozí: 76.8

Popis trhu

Futures na americké indexy se těsně před zahájením obchodování pohybovaly v kladných hodnotách od 0,2 % do 0,5 % a indikovaly tak kladný open. Ten také přišel, když indexy otevřely do plusu v rozmezí od 0,2 % do 0,4 % a své růsty v průběhu první hodiny obchodování dále rozšiřovaly až k úrovním 0,6 – 0,9 %. O část zisků z úvodu seance však postupně přišly a nakonec S&P 500 uzavřel o 0,35 % výše na úrovni 1698,67, DJIA vzrostl o 0,36 % na 15328,30 a technologický Nasdaq posílil o 0,7 % na 3787,43 bodu. Indexy S&P 500 a DJIA, i přes slabší druhou polovinu obchodního dne, zaznamenaly první růsty po pěti předchozích poklesech v řadě.

Dnes byly na pořadu některá zajímavá makrodata. Potěšily zejména dílčí data z trhu práce, když počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 305 tis., což překonalo očekávání trhu. Konečná revize amerického HDP za 2Q 2013 potvrdila předchozí údaj, tedy růst o 2,5 % q/q (anualizovaně). Analytici čekali mírně lepší číslo, a to růst 2,6 %. Zklamaly data z realitního trhu, když srpnové rozjednané prodeje domů poklesly více než se čekalo. Dnes rostly téměř všechny sektory v rámci indexu S&P 500 (nedařilo se víceméně pouze utilitám s 0,1% ztrátami). Nejvíce se dařilo telekomunikacím a sektoru spotřebitelských služeb, jenž posílily shodně kolem 1 %. Z dnešních zajímavých pohybů zmiňme akcie právě ze spotřebitelského sektoru, a to Bed Bath & Beyond a J.C. Penny. Akcie Bed Bath & Beyond (společnost provozující síť maloobchodů), posílily o 4,5 % na 77,50 USD, když firma zvýšila celoroční výhled zisku a vykázaný zisk a tržby za druhý fiskální kvartál mírně překonaly očekávání analytiků. Akcie dalšího maloobchodníka J.C. Penny dnes otočily směr, když nejdříve otevřely do minusu okolo 2 %, ale následně se v průběhu obchodování přehouply do kladných hodnot a nakonec uzavřely o 3,7 % výše na úrovni 10,49 USD. Částečně tak korigovaly včerejší výrazný 15% pokles (dostaly se na nejnižší úrovně od prosince roku 2000), když se objevily spekulace o možné emisi nových akcií. Na akcie J.C. Penny dnes pozitivně působila slova představitelů společnosti ohledně pozitivních trendů v tržbách ve zbytku tohoto roku.

Podnikové zprávy

Nokia

Finská společnost Nokia, která oznámila na počátku tohoto měsíce prodej své mobilní divize Microsoftu za 5,44 miliardy euro, zvažuje spojení s francouzskou firmou Alcatel-Lucent za účelem lepší konkurenceshopnosti na poli síťových zařízení, kde v současnosti dominuje švédský Ericsson a čínský Huawei Technologies. Nokia ani Alcatel k záležitosti ještě nepodaly oficiální stanovisko. Akcie Alcatelu na zprávy v Paříži reagovaly růstem o více než 7 %.

JPMorgan

Investiční banka JPMorgan je v jednání s regulátory o pokutách nakonec ve výši 11 miliard dolarů. Jednání je velmi plynulé a k vyrovnání by mohlo dojít už příští týden.

Tesla Motors

Známá autopůjčovna Hertz zařazuje elektromobily Tesla S do své nabídky vozidel k půjčení v Los Angeles a San Franciscu.

EBay

Největší internetová aukční síň EBay kupuje globální platební platformu Braintree za 800 milionů dolarů v hotovosti. Akvizice by měla pomoci dceřinné společnosti PayPal proniknout na trh mobilních plateb. Braintree se tedy stane jednotkou PayPalu, který EBay koupila za 1,18 miliardy dolarů v roce 2002 a momentálně tvoří zhruba 40 % celkových tržeb společnosti.

David Krejča
Fio banka, a.s.
Prohlášení

David Krejča
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.