Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Denní report – čtvrtek 20.02.2014

20.02.2014 | 22:18 0 Komentářů

ČR: Burza klesla jen mírně, těžební NWR však dále drtivě propadla, SRN: Německé akcie končí v červených číslech, USA: Zámořské trhy dnes rostly

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza při čtvrtečním obchodování zakončila v záporu, když index PX uzavíral na 1036 bodech (-0,22%). Ztráta domácího trhu však byla nižší oproti poklesům na okolních trzích (DAX přes -1%). Nejvyšší objem (450 mil. Kč) a překvapivý růst zaznamenal ČEZ. Jeho kurz posílil nad 560 Kč (+1,4%) za převahy nákupních pokynů. Ještě nedávno přitom o akcie ČEZu poblíž 500 Kč nebyl zájem, ten přišel až s rostoucí cenou. Naopak druhý energetický titul NWR zakončil pošesté v řadě se ztrátou, tentokrát se pohyb směrem na jih ještě zrychlil. Akcie se během dopoledne obchodovaly alespoň kolem mety 13 Kč, ve druhé části dne kurz zkolaboval pod 11 Kč (-18%) po snížených cílových cenách některých analytiků, kteří v podstatě nad společností NWR zlomili hůl. Hlavními argumenty jsou přitom nižší zásoby uhlí a současné nízké ceny uhlí, který podle nich přetrvají i do budoucna. Zatímco nyní lze těžko argumentovat tím, že tyto veličiny nejsou a nebudou neměnné, spousta investorů postupně ztrácí víru. Na trhu se rovněž ve zvýšené míře začaly vyskytovat spekulace na pokles, což do budoucna jistě způsobí velkou volatilitu oběma směry. Banky dneska mírně klesaly, Erste se však nad 790 Kč udržela (-0,4%) a hladinu 4700 Kč (-0,6%) udržela také Komerční banka. Nedařilo se mediální CETV (-4,2%).

Německo

Hlavní zprávy

Index cen výrobců PPI (m-m) -0,1 % pod odhady 0,2 % (předchozí 0,1 %).

Index cen výrobců PPI (r-r) -1,1 % pod odhady -0,8 % (předchozí -0,5 %).

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesá na 54,7 b. pod odhady 56,3 b. (předchozí 56,5 b.).

PMI ve službách roste na 55,4 b. nad odhady 53,4 b. (předchozí 53,1 b.)

Eurozóna:

Kompozitní index nákupních manažerů PMI klesá na 52,7 b. z 52,9 b. (při odhadu 53,1 b).

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesá na 53 b. z 54 b. (při odhadu 54 b.).

PMI ve službách roste na 51,7 b. z 51,6 b. (při odhadech 51,9 b.

Spotřebitelská důvěra klesla na -12,7 b. při odhadech -11,0 b. (předchozí -11,7 b.)

Popis trhu

Pod prodejní tlak je dostal včera večer zveřejněný zápis z posledního zasedání amerického FOMC, který naznačil další utahování měnové politiky v zámoří a horší čísla z čínského průmyslu. Index DAX sice během dne část ztrát vymazal, přesto se však krátce před koncem obchodování pohybuje v okolí 9 600 bodů (-0,6%). Díky horšímu výhledu pro letošní rok se nedařilo hlavně Henkelu (HEN3 -4,2%). Akcionáře nepotěšil ani ocelářský ThyssenKrupp (TKA -2,8%) nebo Volkswagen (VOW3 -1,6%). Znovu rostly energetické tituly (EOAN +1,3%, RWE +1,2%) a Commerzbank (CBK +1,4%).

Podnikové zprávy

Henkel

Henkel, výrobce drogistického zboží, reportoval tržby za rok 2013 ve výši 16,4 mld. eur (-1 %), negativní vliv na hospodaření měly především změny devizových kurzů.

Provozní zisk za loňský rok dosáhl 2,28 mld. eur (+3,9 %) a provozní marže se pak pohybovala na úrovni 14 %.

Pro rok 2014 společnost očekává organický růst tržeb 3 – 5 % díky očekávanému cyklickému oživení ekonomiky. Dále vedení odhaduje růst upraveného zisku na akcii v řádu vyšších jednociferných čísel a růst provozní marže na 15,5 %. Do tří let pak firma plánuje dosáhnout ročních tržeb ve výši 20 mil. USD.

Henkel dále zvyšuje vyplácený dividendový poměr z 25 na 30 %. To znamená zvýšení dividendy na 1,22 eura.

Akcie (HEN3) si v minulém roce připsaly 33 %. Na výsledky reagují velice negativně a odepisují 5,2 % na cenu 80,3 eur.

Deutsche Bank

Dnes došlo k dohodě o vyrovnání více než desetiletého sporu s dědici mediálního magnáta Lea Kirche, což výrazně zasáhne výsledky firmy za poslední kvartál roku 2013. Přesněji by se mělo jednat o částku kolem 900 milonů EUR včetně úroků a náhrad nákladů za spor. Dědici tvrdí, že Deutsche bank (DBK.XE), jakožto největší poskytovatel úvěrů v Německu, mohl částečně za insolvenci společnosti Lea Kirche, Kirch Group. Obviňují banku za to, že se snažila s jistými záměry mediální společnost rozdělit.

Danone

Společnost čelí problémům v oblasti dětské výživy na Čínském trhu, který je pro ni klíčový.

Francouzská potravinářská firma Danone SA (BN.FR) uvedla, že její zisk klesl na 1.42 miliard EUR v porovnání s předchozím rokem 2012, kdy vydělala 1.67 miliardy. Firma plánuje po problémech v Číně, které souvisely se zdravotní závadností obalů používaných u dětských výživ, investovat právě v Číně a svoji dobrou reputaci si tam získat zpět. Firmě se také nedaří v západní Evropě, kvůli které představila plán na snižování nákladů. Rostoucí ceny mléka tlačí na čistý zisk firmy. Společnosti se naopak daří na americkém trhu a ve východní evropě, což pomohlo snížit celkový roční pokles zisků. Danone uvedlo, že svoji dividendu 1.45 EUR na akcii prozatím měnit nebude.

Air France

Air France-KLM (AF.FR) oznámili ve čvrtém kvartálu ztrátu 1,18 miliard EUR, což je silné navýšení oproti ztrátě v předchozím roce, která činila 244 milionů EUR. Velkou měrou se na tomto čísle podílela pokuta, kterou firma dostala za účetní nesrovnalosti v přechozích letech.

Francouzsko-holandská skupina je v procesu restrukturalizace, kdy chce do roku 2015 docílit ziskovosti až 20%. Program obsahuje zrušení celkem 7800 pracovních pozic a výrazné omezení středně dlouhých tratí a nákladní dopravy, která nevydělává. Skupina také oznámila, že už nenačerpá žádné peníze do italské aerolinky Alitalia, ve které jsou stále problémy s domluvou mezi akcionáři.

USA

Hlavní zprávy

Index spotřebitelských cen (m-m) (leden) v souladu s odhady rostl o 0,1 % (předchozí 0,3 %).

Index spotřebitelských cen (r-r) (leden) v souladu s odhady rostl o 1,6 % (předchozí 1,5 %).
Index spotřebitelských cen – jádrový, sezónně očištěn (leden) 235 843 pod odhady 235 884, (předchozí 235 496 revidováno na 235 542).

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (k 15. únoru) dosáhly na 336 tis. nad odhady 335 tis. (předchozí 339 tis.).

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (k 8. únoru) dosáhly 2981 tis. nad očekáváním 2970 tis. (předchozí hodnota revidována na 2944 tis.).

Index předstihových ukazatelů v lednu dle očekávání roste o 0,3 % (předchozí růst o 0,1 %).

Očekávané události

16:00 Prodeje existujících domů (leden): odhady: 4.68 ml., předchozí: 4.87 ml.
16:00 Prodeje existujících domů (m-m) (leden): odhady: -3.9%, předchozí: 1.0%

Popis trhu

Hlavní akciové indexy si dnes slušně polepšily. Index S&P se již velmi blíží historickým maximům z poloviny ledna. Sílu trhům dodala dnes reportovaná makrodata, především předstihové ukazatele síly ekonomiky. Nejsilněji dnes rostly sektory telekomunikací a základních materiálů.
Telekomunikace táhly akcie operátora Verizon (VZ +3,37%). Dařilo se i výrobci elektroaut Tesle Motors (TSLA +8,43%). Naopak po slabších výsledcích dnes klesal maloobchodní řetězec Wal-Mart (WMT -1,78%).

Podnikové zprávy

Facebook

Za 19 miliard dolarů kupuje Facebook Inc. start-up Whatsapp, který byl zainvestován společností Sequioa Capital.

Sequioa Capital vložila do projektu, který představuje náhrašku klasických zpráv 60 milionů dolarů, které byly nyní oceněny na 3 miliardy USD. Společnost Whatsapp, mající 55 zaměstnanců, se v posledních devíti měsících může pochlubit zdvojnásobením své báze uživatelů na 450 milionů. To z aplikace činí populárnější službu než-li Twitter, který má v součastnosti přibližně 240 milionů uživatelů. Transakce, která skýtá 3 miliony dolarů v akciích garantovaných zakladatelům a zaměstnancům a jejíž zbývající část je převedena v amerických dolarech je jasně největší akvizicí start-upové firmy v posledních letech, včetně předešlého obchodu z roku 2012, kdy Facebook koupil aplikaci Instagram za víe než 1 miliardu USD. Whatsapp bude nadále fungovat nezávisle a svou značku si prozatím udrží.

Tesla

Tesla v loňském roce prodala kolem 22 tisíc vozů, pro letošek očekává růst prodeje přes 35 tisíc vozidel.

Za 4Q dosáhla Tesla tržeb 615,2 mil. USD (+100 %). Stejně jako v předešlých kvartálech dosáhla čisté ztráty 16,2 mil. USD (-13 centů na akcii).

Za celý rok 2013 dosáhla tržeb 2 mld. USD (+387 %) a ztráty -74 mil. USD (o rok dříve -396 mil. USD). Obrat do kladných čísel je však již patrný na bázi finančních toků. Provozní cashflow v minulém roce dosáhlo +256 mil. USD, zatímco o rok dříve ještě bylo v záporných -266 mil. USD. Free cashflow pak jen ve 4Q dosáhlo 40 mil. USD.

Další impuls k růstu si Tesla slibuje od druhého prototypu vozidla, SUV s názvem Model X, který hodlá dostat do prodeje na konci letošního roku. Nové vozy jsou již rezervovány v objemu 163 mil. USD. Během letošního jara navíc firma spouští prodej v Číně.
Během následující dekády má Tesla za cíl zvýšit roční výrobu na půl milionu vozů. Hlavním problémem je ale výroba baterií, kde především dodavatelé zaspali, když netušili, že o vozy Tesly bude takový zájem. O další strategii ohledně výroby baterií bude společnost informovat během následujících týdnů.

Akcie (TSLA) v loňském roce zažily skutečnou rally, když si připsaly 350 %. Od začátku ledna zatím přidaly 28 % a ve včerejším prodlouženém obchodování posílily o dalších 12 % k úrovni 216 USD za akcii. To celou společnost oceňuje na 26 mld. USD.

Google

Fiber je název pro vysokorychlostní síť od společnosti Google, s kterou právě expanduje v USA.

Oznámení společnosti Google (GOOG) o rozšíření svého projektu ze současných tří měst do dalších 34 naznačuje, že firma vidí v tomto kroku velkou budoucnost a uvádí, že projekt je teprve na začátku, přičemž ve městech probíhají studie na to, kudy by se vlákna měla vést, aby co nejméně zatížila současnou infrastrukturu. Projekt by se měl stát samostatným a velice důležitým článkem ve firmě a jeho budoucnost je prý v horizontu pěti a více let. Mezi městy, které fiber v nejbližší době propojí je napřiklad San Jose, Portland nebo San Antonio. Pokud bude projekt úspěšný natolik, kolik si od něj Google slibuje, mohl by se stát hrozbou, či přinejmenším konkurencí pro stávající telekomunikační a kabelové firmy.

Wal-Mart

Wal-Mart, největší obchodní řetězec na světě, reportoval tržby za 4Q ve výši 129,7 mld. USD (+1,4 %) a čistý zisk 4,43 mld. USD (na jednu akcii 1,36 dolaru). U obou ukazatelů hospodaření zaostal za odhady analytiků.

Negativní vliv na hospodaření firmy měli v letošním roce vyšší daňové náklady a zvýšená konkurence v podobě nákupů po internetu. Wal-Mart i přes pokles zisku zvyšuje čtvrtletní dividendu o jeden cent na 48 centů na akcii.

Investoři jsou zklamáni především z výhledu společnosti, která pro příští čtvrtletí odhaduje zisk na akcii 1,1 – 1,2 USD a pro celý rok očekává 5,10 – 5,45 USD.

Akcie (WMT) od začátku roku oslabily o 4,9 %. Po zveřejněných výsledcích v pre-marketu klesají o více jak procento k hladině 74 USD za akcii.

AVG

AVG Technologies, poskytovatel bezpečnostního softwaru, dosáhl v loňském roce tržeb 407 mil. USD (+14 %). Tržby od stálých předplatitelů vzrostly na 250,8 mil. USD (+27 %).

Počet aktivních uživatelů na konci roku vzrostl na 177 mil. a počet mobilních uživatelů dosáhl 68 mil.
Čistý zisk dosáhl 63,7 mil. USD (+39 %) a na jednu akcii činil 1,16 USD. Provozní cashflow rostlo na 145,2 mil. USD
Za letošní rok společnost očekává zisk na akcii 1,80 – 2,10 USD při tržbách 365 – 405 mil. USD.

Pepsi-Co

Nelson Peltz zaslal 37-stránkovou zprávu představenstvu firmy Pepsi-Co (PEP), obnovujíc tak svůj hlas po tom aby se firma zbavila své divize sladkých nápojů, která ji táhne ke dnu, hlavně kvůli stále se snižujícím prodejům ve vyspělých zemích. Místo toho by se měla více soustředit na značky Lays, Cheetos a Doritos. Peltz, jehož firma Trian Fund Management vlastní 1,2 miliard dolarů v akciích Pepsi-Co plánuje schůze s akcionáři a bude se snažit informovat i širší veřejnost.

Garmin

Výrobce navigační techniky Garmin včera ohlásil výsledky za minulý rok, akcie vylétly o 9,5 % výš

Garmin dosáhl tržeb za rok 2013 ve výši 2,63 mld. USD (-3 %), když se nedařilo hlavnímu segmentu – zařízení do automobilů, kde prodeje poklesly o 13 %. Naopak pozitivní byl vývoj prodeje v segmentech Fitness (+11 %) a Letectví (+13 %).
Čistý zisk vzrostl na 612 mil. USD (+2,3 %). Zisk na akcii dosáhl 3,13 USD.

Očekávání tržeb pro příští rok společnost nastavila na 2,6 – 2,7 mld. USD. Provozní zisk na úrovni 530 – 565 mil. USD a zisk na akcii 2,5 – 2,6 USD. Firma tak čeká stabilní vývoj tržeb, ale v pozadí zůstává vcelku dramatický pokles ziskovosti. Vedení také navrhlo zvýšit čtvrtletní dividendu o dva centy na 48 centů na akcii.

Během roku společnost opustí CFO Kevin Rauckman, který byl na pozici finančního ředitele od uvedení společnosti na trh v roce 2000.

Akcie (GRMN) si během včerejšího obchodování připsaly 9,5 % na 51,68 USD za akcii.

eBay

V několika rozhovorech tento týden vystupoval CEO firmy eBay John Donahoe proti kampani aktivistického investora Carla Icahna, která tlačila na eBay ohledně možnosti spin-offu projektu platební metody Paypal. Donahoe jasně řekl, že se těmto dvěma lépe daří spolu, a že právě eBay dodává Paypalu silné finanční zázemí a ten díky tomu stále posiluje. Icahn, který koupil skoro 2% akcíí eBay(EBAY) nominoval dva nové členy představenstva a trvdí, že bude tlačit na odloučení Paypalu. O této možnosti se mluví už delší dobu, ale nikdo se tím doposud hlouběji nezabýval. V této době však, kdy jsou mobilní platby na vzestupu a kdy se internetová peněženka má kam ubírat, nezní tato myšlenka vůbec špatně. Elon Musk, který je jeden ze zakladatelů Paypalu, sám říka, že je hloupost, když aukční server vlastní globální platební systém. "Je to jako-by třeba Target vlastnil Visu", tvrdí. To, jestli sám vlastní nějaké akcie eBaye, mluvčí Tesly neuvedla. Holý fakt je, že Paypal zaznamenal ve 4Q 2013 zvýšení zisku o 19%, zatímco eBay pouze 13%.

Hewlett-Packard Co.

Technický gigant se v poslední době nedokáže najít ve stále se stěsňujícím trhu s počítači a podle odhadů čelí především nedostatku větších objednávek.

Současná CEO firmy Meg Whitmanová čelí tlaku a dnes po uzavření trhu musí ohlásit výsledky svého ambiciozního plánu, který měl tento technologický kolos rozhýbat a dát mu směr. Analytici uvádějí odhady zisku na 85 centů na akcii, při celkovém zisku 27.2 miliardy amerických dolarů. Před rokem zveřejnila společnost zisk 28.36 miliardy USD. HP se ale v poslední době těší oblibě investorů a za poslední tři měsíce posílila firma na burze o 18%. Cena jedné akcie se nyní pohybuje na úrovni 29.45 USD.

Fio banka, a.s.
Prohlášení

Martin Bernat
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.