Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Denní report – čtvrtek 18.07.2019

18.07.2019 | 22:14 0 Komentářů

ČR: Pražská burza nakonec odolala negativnímu zahraničnímu sentimentu, SRN: Německý DAX ukončil čtvrteční seanci slabší o 0,92 %, USA: Akcie na Wall Street se obchodovaly bez výrazného denního trendu.

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza v souladu s negativním sentimentem v Evropě po celou seanci klesala a do kladného teritoria se dostala až krátce před závěrečnou aukci. Index PX nakonec přidal 0,14% na 1 063 a rostl tak tento týden i počtvrté. Největší zisk si připsala Moneta Money Bank a přibližuje se k hladině 79 Kč (+1,88%). Komerční banka pak se zvedla o 0,67% a uzavřela nad metou 900 Kč, konkrétně na 902 Kč (+0,67%). V korekci ztrát z minulého týdne pokračoval Čez (519 Kč +0,48%). Naopak výběr zisků postihl akcie Avastu (95 Kč -2,05%), které tak sestoupily z historických maxim. Pegas dále prohloubil několikaletá minima, když dnes dosedl až na hranici 700 Kč (-3,05%). Negativní sentiment v západoevropském bankovním sektoru stáhl Vig (605 Kč -0,58%) a mírně i Erste Bank (857 Kč -0,07%).

Německo

Očekávané události

08:00 PPI (m-m) (červen): očekávání trhu: -0,1 %, předchozí hodnota: -0,1 %

08:00 PPI (y-y) (červen): očekávání trhu: 1,5 %, předchozí hodnota: 1,9 %

Očekávané události (eurozóna)

10:00 Běžný účet ECB (sezónně očištěno) (květen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 20,9 mld.

Popis trhu

Německý akciový index DAX ukončil čtvrteční seanci slabší o 0,92 %. Na vrcholu indexu skončila farmaceutická společnost Merck, která se s MIT a Harvard University dohodla na poskytnutí intelektuálního vlastnictví, jehož výsledky budou použity pro vývoj produktů. Na druhé straně břehu skončila softwarová společnost SAP, která dnes zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí. Tržby i očištěný zisk zaostaly za očekáváním. Tržby byly taženy zejména silným růstem již existujících cloudových zákazníků. Výhled na letošní rok firma nezměnila a stále očekává růst provozního zisku ve výši nejméně 9,5 % a růst tržeb z cloudových služeb o více než 33 %. Následovala Wirecard, která odepsala 2 % a poté ThyssenKrupp (-1,8 %). Analytik společnosti Metzler se vyjádřil, že výrobci oceli čelí problémům a očekává několik profit warningů v blízké budoucnosti. Za jeho negativním výhledem stojí zejména slábnoucí poptávka po oceli.

Podnikové zprávy

Philip Morris International reportoval solidní výsledky za druhé čtvrtletí
Morgan Stanley zveřejnila pozitivní výsledky za druhé čtvrtletí
Průmyslový konglomerát Honeywell reportoval pozitivní výsledky za druhé čtvrtletí
UnitedHealthcare zveřejnila výsledky za 2Q
Citigroup snižuje cíl pro akcie Erste Group na 38,80 EUR ze 39,20 EUR
Softwarová společnost SAP zveřejnila výsledky za 2Q; její akcie oslabují o 7,03 %

USA

Hlavní zprávy

Očekávané události

16:00 Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (červenec – předběžný): očekávání trhu: 98,8, předchozí hodnota: 98,2

Popis trhu

Akcie na zámořských trzích po opakovaném protnutí nových historických maxim dnes hledaly svůj směr. Geopolitická situace ve světě se po jednáních mezi USA a Čínou postupně uklidňuje. Nyní jsou zájmy investorů nasměřovány k nedávno započaté výsledkové sezóně. Velké množství firem ze širšího akciového indexu S&P 500 budou v nejbližší době reportovat výsledky hospodaření za 2Q2019. Dnes reportovaly výsledky hospodaření známé společnosti IBM (IBM), UnitedHealthcare (UNH), Honeywell (HON) nebo přední americká investiční banka Morgan Stanley (MS). Další významná událost, která by měla výrazně ovlivnit vývoj (následující trend) akcií na zámořských trzích je očekávané snížení úrokových sazeb ze strany Fedu na konci toho měsíce, kdy bude zasedat Federální výbor pro otevřený trh Fedu.

Z jednotlivých sektorů indexu S&P 500 dnes nejvíce shodně posílily sektory Nezbytné spotřeby, Finanční a Informačních technologií (+0,8 %), naopak nejvíce dnes oslabil sektor Komunikačních služeb (-0,9 %).

Další společnosti, které dnes reportovaly výsledky jsou Phillip Morris International (PM) a Netflix (NFLX). Díky reportu výsledků se dle výkonnosti ceny jejich akcií staly nejlepším a nejhorším titulem v rámci indexu S&P 500.

Na pozadí reportu výsledků společnosti PM, jež dopadly výrazně nad očekáváním analytiků se cena akcií PM skokově (+8,2 %) přiblížila ke svému ročnímu maximu.

Naopak prudký propad cen akcií dnes pocítili akcionáři oblíbené společnosti NFLX. Výsledky vedení sice reportovalo téměř v souladu s očekáváním analytiků, nicméně největší negativní dopad měl historicky první pokles placených odběratelů. Tento údaj byl reportován již výrazně pod odhady analytiků. Cena akcií NFLX se skokově propadla (-10 %) na více než svá půl roční minima.

Index výrobní aktivity filadelfského FEDu (červenec):
aktuální hodnota: 21,8
očekávání trhu: 5,0
předchozí hodnota: 0,3

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (13. července):
aktuální hodnota: 216 tis.
očekávání trhu: 216 tis.
předchozí hodnota: 209 tis. (revize: 208 tis.)

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (6. července):
aktuální hodnota: 1686 tis.
očekávání trhu: 1700 tis.
předchozí hodnota: 1723 tis. (revize: 1728 tis.)

Bloomberg index spotřebitelského komfortu (14. července):
aktuální hodnota: 64,7
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 63,8

Bloomberg index ekonomických očekávání (červenec):
aktuální hodnota: 55
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 50,5

Index předstihových ukazatelů (červen):
aktuální hodnota: -0,3 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,0 %

Podnikové zprávy

Společnost IBM zveřejnila výsledky nad odhady
Společnost Netflix zveřejnila výsledky svého hospodaření za 2Q; její akcie oslabují o 11,23 %
J.P. Morgan zvýšila cílovou cenu pro akcie Avast z 310 pencí na 340 pencí

Ostatní

USA: Zásoby plynu podle EIA jsou na úrovni 62
Asijsko-pacifické indexy oslabovaly

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.