Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Denní report – čtvrtek 18.04.2013

18.04.2013 | 22:06 0 Komentářů

ČR: Pražská burza nejníže od srpna, NWR na historických minimech, SRN: Německé akcie neudržely dopolední zisky, USA: Zámoří oslabuje 2. seanci v řadě

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza neprochází příznivým obdobím a dnešek byl jen potvrzením. Index PX propadl -2% až do blízkosti 930 bodů, což je nejníže od konce loňského srpna. Poraženým dne byla těžební NWR (-12%), která zveřejnila produkci uhlí a ceny pro další kvartál. Zatímco ceny uhlí nijak nezklamaly, pak prodané objemy byly špatné. I když titul v předcházejících dnech hodně ztratil, dnes se jeho kurz dále propadl až k hladině 52 Kč. Světlem na konci tunelu by mohlo být postupné oživení evropského průmyslu. I když to zní jako fantazie, přece jen bychom k němu mohli být blíže než v předcházejících kvartálech. Objeví se v ČR či Evropě podpůrné programy pro průmysl? Ke konci obchodování se v Evropě začaly propadat finanční tituly. Komerční banka se tak svezla k 3400 Kč (-3,3%) a Erste neudržela metu 600 Kč (-3%). Nejvyšší objem 225 mil. Kč protekl na ČEZu, který se dnes držel lépe než trh a obchodoval se bezpečně nad 560 Kč (-0,7%). Akcie Telefonica 02 se po slušném začátku u 286 Kč nakonec vrátila k 281 Kč (-1,12%). K předchozím minimům u 75 Kč zavítala mediální CETV (-2,7%).

Podnikové zprávy

NWR

Těžební společnost NWR dnes ráno oznámila ceny produkce na 2Q 2013 a objemy produkce a prodejů za 1Q 2013. Společnost se svými odběrateli dojednala průměrnou cenu koksovatelného uhlí ve výši 104 EUR/t, což je nárůst o 3 % oproti 1Q 2013. Dojednaná cena je mírně pod naším očekáváním, když jsme předpokládali průměrnou cenu v rozpětí 108 – 110 EUR/t. Průměrná nasmlouvaná cena koksu na druhé letošní čtvrtletí činí 246 EUR/t a je stejná jako cena za 1Q 2013. Náš odhad byl posazen výše, když jsme prognózovali mezikvartální nárůst o zhruba 5 %. Již dříve NWR oznámilo celoroční průměrnou cenu energetického uhlí na úrovni 60 EUR/t, přičemž cca 80 % dodávek je dohodnuto na základě roční ceny a na přibližně 20 % dodávek je aplikováno čtvrtletní cenové období. Vážená průměrná cena energetického uhlí na 2Q 2013 je podle prohlášení společnosti na úrovni 59 EUR/t (v 1Q 2013 činila 64 EUR/t). Z výše uvedených dojednaných cen je patrné, že na společnost stále doléhají obtížné tržní podmínky a naplnily se tak rizika nedosažení námi odhadovaných cen koksovatelného uhlí a koksu na 2Q 2013. Pod naším očekáváním byly rovněž objemy produkce a prodejů za 1Q 2013. NWR v prvním letošním kvartále vytěžilo celkem 2,147 mil. tun uhlí (oproti předchozímu čtvrtletí o 17 % níže; naše očekávání bylo kolem úrovní 2,48 mil. tun). Prodeje koksovatelného uhlí v 1Q 2013 dosáhly 1,002 mil. tun (-13,8 % q/q), což bylo mírně níže než naše očekávání ve výši 1,15 mil. tun. Objemy prodejů energetického uhlí mezičtvrtletně poklesly o 23,5 % na hladinu 1,036 mil. tun, když naše očekávání byla posazena kolem úrovní 1,35 mil. tun. Naproti tomu segment koksu vykázal mezikvartální zlepšení, když produkce koksu v 1Q 2013 dosáhla 168 tis. tun (+8,4 % q/q) a prodeje činily 149 tis. tun (+21,1 % q/q). NWR dále oznámilo, že aktuálně (z důvodu obtížných podmínek na trhu) nepotvrzuje celoroční cíle produkce a prodejů, jenž byly oznámeny na konci letošního února. Je zde tedy riziko, že společnost bude revidovat své cíle pro letošní rok směrem dolů.

Telefonica

Zákazníci čtvrtého mobilního operátora Air Telecom, který na podzim loňského roku odkoupil síť U:fon, mohou nově volat také v nejrozšířenější mobilní síti standardu GSM. Mohou tak bez omezení využívat např. své chytré mobilní telefony nebo tablety. Operátor zároveň dnes představil tarif neomezeného volání Air Unlimited za nejnižší cenu na trhu – 640 Kč měsíčně včetně DPH. Nabídka je určena pro stávající i nové zákazníky Air Telecomu (provozovatele sítě U:fon). Čtvrtý mobilní operátor Air Telecom bude využívat hostující síť jednoho z tuzemských mobilních operátorů, a to ve stejně širokém spektru souvisejících GSM služeb i v kvalitě pokrytí signálem České republiky, na něž jsou rezidentní zákazníci zvyklí u kteréhokoliv z trojice dominantních operátorů. Cenová válka v mobilním segmentu tímto zahrnuje i plnohodnotného virtuálního operátora, což je další posun a tlak na marže stávajících třech plnohodnotných operátorů. Pokud se avizované nové aukce kmitočtů zůčastní nový operátor např. v podobě PPF Mobile, lze očekávat, že se cenová válka ještě prohloubí.

Německo

Očekávané události

08:00 Výrobní ceny (m-m) (březen): odhady: 0.1%, předchozí: -0.1%
08:00 Výrobní ceny (r-r) (březen): odhady: 0.7%, předchozí: 1.2%

Eurozóna:

10:00 Běžný účet (sezónně očištěno) (únor): odhady: –, předchozí: 14.8 mld.
10:00 Běžný účet (bez sezónního očištění) (únor): odhady: –, předchozí: -4.5 mld.

Popis trhu

Německé akcie neudržely dopolední zisky, když je pod mírný prodejní tlak dostaly horší podnikové výsledky (např. Nokia, Morgan Stanley) a horší makroekonomická data ze zámoří (index předstihových ukazatelů klesl, index výrobní aktivity Filadelfského Fedu klesl). Index DAX končí obchodování se ztrátou 0,4% na 7 473 bodech. Nedaří se hlavně Volkswagenu (VOW3 -2,2%), Lufthanse (LHA -2,4%) a Deutsche Bank (DBK -1,7%). Výrazněji roste Bayer (BAYN +1,7%), Fresenius (FRE +1,3%) a SAP (SAP +1,3%).

Podnikové zprávy

Salzgitter

Exane BNP snížilo doporučení pro německý holding Salzgitter na "underperform" z "neutral".

Infineon

Morgan Stanley zvýšil doporučení pro německého výrobce polovodičů Infineon na "equalweight" z "underweight".

USA

Hlavní zprávy

Počet lidí, kteří nově požádali o podporu v nezaměstnanosti minulý týden rostl o 4 tis. na 352 tis. Očekávalo se 350 tis. Předchozích 346 tis. bylo revidováno na 348 tis.

Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti klesly k 6. dubnu o 35 tis. na 3068 tis. Předchozích 3079 tis. bylo revidováno na 3103 tis.

Index spotřebitelského komfortu agentury Bloomberg se k 14. dubnu zvýšil na -29,2 b. z předchozích -34,0 b.

Bloomberg index ekonomických očekávání v dubnu zůstal beze změny na -4 b.

Index předstihových ukazatelů v březnu klesl o 0,1 %, trh odhadoval růst o 0,1 %. Předchozí hodnota byla +0,5 %.

Index výrobní aktivity Filadelfského Fedu (duben) nečekaně klesl na 1,3 b. a nedosáhl tak na odhady analytiků 3,0 b. Předchozí hodnota byla 2,0 b.

Očekávané události

Popis trhu

US akciové trhy si připisují druhou ztrátovou seanci v řadě, když index S&P 500 klesá o 0,67% na 1 541,66b. Ještě hůře se dařilo kompozitnímu indexu Nasdaq (3 166,36b. -1,20%), což jde na vrub především technologickým titulům v čele s Apple (-2,67%) a Google (-2,13%). Z individuálních titulů se nedaří Ebay (-5,4%), které reagují na včerejší výsledky. Negativní reakce z výsledků je patrná i u Morgan Stanley (20,5 USD -4,5%) a UnitedHealth (-3,2%).Naopak z výsledků těží akcie mobilního operátora Verizon Communications (+3,5%). Trhy jsou dnes ovlivňovány i makrodaty když dnešní data z trhu práce a index předstihových ukazatelů indikují, že US ekonomika v březnu a dubnu "šlápla na brzdu." To však nevadí příliš komoditám v čele se zemním plynem (+4,3%). Po závěru obchodování zveřejní své výsledky Microsoft, Google, nebo IBM.

Podnikové zprávy

American Express

Největší vydavatel kreditních karet v USA, společnost American Express (AXP), reportoval za první kvartál zisk, který předčil odhady analytiků. Čistý zisk vzrostl o 1,9 % na 1,28 miliardy USD (1,15 USD na akcii) z 1,26 miliardy USD (1,07 USD na akcii) dosažených v roce předchozím. Průměrný odhad 25 analytiků oslovených agenturou Bloomberg byl zisk na akcii ve výši 1,12 USD. Tržby dopadly v prvním kvartálu hůře, když vzrostly o 3,9 % jen na 7,88 miliardy USD při očekávaných 8,04 miliardy USD. Maloobchodní tržby v USA, kde American Express generuje okolo 70 % svých tržeb, v březnu klesly nejvíce za posledních devět měsíců a ukazují tak na zpomalení ve spotřebě.

Apple

Akcie společnosti Cirrus Logic, která dodává audio čipy pro výrobu iPhonů a iPadů a zhruba 90 % jejích tržeb je závislých na Applu, včera zažily masivní pád o 15,7 %. Důvodem bylo oznámení o nárustu zásob, nižší předběžné tržby a zhoršení prognóz pro zisk. Další z velkých dodavatelů, Hon Hai Precision Industry, zveřejnil tento měsíc největší pokles tržeb za posledních 13 let. Informace z dodavatelské sítě Applu jsou často považovány za jakési ‚předstihové ukazatele‘ hospodářských výsledků tohoto technologického giganta z amerického Cupertina. Společnost však tyto informace zpravidla nikdy nekomentuje.
Wall Street se ke zprávám staví negativně. Analytik Peter Misek z Jefferies se nechal slyšet, že tyto informace naznačují velký pokles tržeb a očekává, že uvedení nového modelu iPhonu bude zpožděno. Goldman Sachs předpokládá, že hospodářské výsledky ‚jablečné společnosti‘, které budou odhaleny již příští úterý budou pod konsensem trhu.
Spekuluje se, že firma ztratila po smrti Steva Jobse schopnost inovovat, ale na druhou stranu proti tomuto tvrzení stojí četné zprávy o chystaných novinkách (hodinky, televize) a nových patentech jako je například ohebný displej. Podaří se Applu chytit v tomto vysoce konkurenčním prostředí druhý dech nebo má již nejlepší časy za sebou? Vypadá to, že tento rok bude pro společnost zásadní.

Morgan Stanley

Morgan Stanley, největší upisovatel akcií v minulém roce, reportoval zisk, který překonal analytické odhady díky růstu výnosů v oblasti retail-brokerage.

Čistý zisk za první kvartál činil 984 milionů dolarů (49 centů na akcii) v porovnání se ztrátou 94 milionů dolarů (6 centů na akcii) z minulého roku. Výnosy banky rostly na 8,2 miliardy dolarů z 6,9 miliardy dolarů. Očekávaly se výnosy okolo 8,35 miliard.

Před zaúčtováním nákladů spojených s hodnotou firemního dluhu klesl zisk na 1,2 miliardy dolarů (61 centů na akcii) z 1,3 miliardy dolarů. Výnosy mimo tyto operace pak činily 8,5 miliardy dolarů oproti 8,9 miliardám z minulého roku. První kvartál zahrnuje náklady 317 milionů dolarů, zatímco stejné období předešlého roku zahrnovalo náklady ve výši 2 miliard. Banky musí v nákladech zohlednit, pokud na trhu roste cena jejich dluhopisů. Bez vlivu nákladů svázaných s hodnotou dluhu se čekal zisk na akcii 57 centů.

Morgan Stanley obdržel v březnu povolení od Fedu k převzetí zbytku brokerage Citigroup. Naopak prodá divize wealth-managementu v Británii, Itálii a Dubai švýcarské Credit Suisse. Morgan Stanley propustil v lednu 1,700 zaměstnanců a oznámil, že se bude soustředit na jádrové oblasti jako Londýn nebo Hong Kong a stáhne se například z Ruska.

V prvním kvartále byl v upisování akcií Morgan Stanley na druhém místě. Na poli poradenství při fúzích a akvizích drží čtvrtou pozici a sedmou pak při upisování amerických dluhopisů. Dle aktiv je Morgan Stanley šestou největší americkou bankou.

Nokia

Nokia reportovala za první kvartál 20 % pokles tržeb na 5,85 miliard EUR z 7,35 miliard EUR. Jedná se o nejnižší čtvrtletní tržby společnosti za 13 let. Množství prodaných telefonů kleslo o 25 %. Ztráta na akcii činila 0,07 EUR v porovnání se ztrátou 0,25 EUR na akcii z prvního kvartálu minulého roku. Analytici očekávali ztrátu na akcii ve výši 0,04 EUR při tržbách 6,55 EUR.

Verizon

Výsledky americké telekomunikační firmy Verizon mírně překonaly konsensus trhu. Firma dosáhla zisku na akcii 68 centů při očekávání 65 centů. Tržby dosáhly 29,42 miliard dolarů.

PepsiCo

PepsiCo reportovala za první kvartál zisk na akcii ve výši 0,77 dolarů (oček. 0,71). Tržby také předčily odhady na 12,53 miliardách dolarů a dosáhly 12,58 miliard dolarů.

Philip Morris International

Zisk největší tabákové skupiny Philip Morris International nedosáhl na průměr odhadů ve výši 1,34 dolarů na akcii a činil v prvním čtvrtletí 1,29 dolarů na akcii. Na vině je především 10 % pokles evropských dodávek cigaret, na kterém mají většinový podíl státy jižní Evropy. Skupina PMI potvrdila výhled pro letošní rok.

EBay

Macquarie snížilo doporučení pro EBay na "neutral" z "outperform". 12ti měsíční cílová cena byla stanovena na 58 dolarů.

 

Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.